PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Drzwi wytłumione, parę słów na ten temat



RockFord
17-08-2007, 01:46
Wytłumiłem przednie drzwi. Użyłem taśmy dekarskiej Soudal o szerokości 30cm (rolka długości 10m kosztowała około 100zł w Castoramie czy innym Praktikerze). Wykleiłem wewnętrzną część zewnętrznej blachy oraz zewnętrzną wewnętrznej. W miejscach gdzie są otwory technologiczne użyłem podwójnej warstwy taśmy. Zostało mi około 1/3 rolki moze troszkę mniej, powinno wystarczyć jeszcze na chociaż zewnętrzne wytłumienie tylnych drzwi. Po co to robiłem? Wiadomo, na potrzeby audio. W przednich drzwiach zagościły głosniki niskotonowe z zestawu Infinity Kappa 1cs (rocznik około 1997). Są to głośniki eliptyczne 6x9, musiałem więc użyć pierścieni dystansowych. Głośniki obecnie są częścią dwudrożnego zestawu i są dość wysoko odcięte przez co nie rozwijają w pełni swoich możliwości ale już teraz dają namiastę tego co będzie później kiedy zrealizuję swój pomysł na audio w Mondeo. Głośniki zasilone są ze wzmacniacza Sony XM754 (rocznik około 1999 o "prawdziwej" mocy 4x75W). Dzięki wytłumieniu drzwi pojawił się bas schodzący tak nisko, że obecnie nie myslę o pakowaniu suba do bagażnika. Oczywiście z tych głosników booom car-a nie będzie ale nad łomot stawiam szybkość i precyzję basu. Polecam wszystkim wytłumienie drzwi i dopiero wtedy szukanie dobrych głośników choć większość robi odwrotnie, kupuje dobre głosniki i ..... płacze że nie ma basu. Nie ta kolejność.
A teraz trocszkę o tym co planuje zrobić z drzwiami. Docelowo 6x9 powędrują w dolne partie drzwi tam gdzie teraz jest schowek w drzwiach. W tym celu zamierzam zrobić duży panel z MDF sięgający od dolnej krawędzi drzwi aż do niemal samej góry tak aby zastąpił fabryczną maskownicę głośnika. Boczki drzwi zostaną docięte pod ten panel a plastiki oklejone skają jak i sam panel. W panelu jak mówiłem na dole będą siedziały 6x9 a w górnej części 10cm średniotonowe z zestawu 1cs. 6x9 bedą odcięte w okolicy 150-200Hz co zapewni im odpowiedni komfort pracy. Dodatkowo zostaną zasilone połówką wzmacniacza, druga połówka zasili sredniotonowe i wysokotonowe głośniki (zwrotnica z 1cs umożliwia taki manewr). W słupkach znajdą się tweeter-y, na razie nie wiem jeszcze jakie, te z 1cs są jak na mój gust za ostre (głośnik wstęgowy). Suba raczej nie będzie. W dalszej kolejności zostaną wytłumione tylne drzwi i umieszczone będa w nich 16cm niskotonowe głośniki odcięte jak przód przy ok. 100Hz, może troszke niżej. Przednie 6x9 dostaną sygnał z drugiego wzmacniacza również Sony XM1002 (2x100W czystej mocy) a połowka XM754 zasili głośniki w tylnych drzwiach. Dzięki takiemu zabiegowi scenę będę miał przed sobą co bardzo mi odpowiada a tylne głosniki wmocnią nieco poziom basu. Myślę, że fajnie to zagra.

maniek_
17-08-2007, 05:23
Wykonywales moze jakies fotki z tlumienia drzwi? Niebawem chcem sie zabierac za to i nie wiem czy kupic tasme tak jak Ty to robiles, czy maty Dynamat. Jesli ktos ma porownanie bardzo bym prosil o wyrazenie opini na ten temat :beer:

jackuno
17-08-2007, 11:02
No chętnie efekt końcowy zobaczę :satan: Ten panel drzwiowy może nieźle wyglądać :bigok:



kupic tasme tak jak Ty to robiles, czy maty Dynamat.

Przeszukaj ten dział, było o tym. Pewnie Dynamat będzie lepszy, taśma dekarska to po prostu alternatywa.

RockFord
17-08-2007, 12:47
DYnamat na 100% będzie lepszy ale czy różnica będzie słyszalna? A przede wszystkim czy będzie warta 500zł (różnica w cenie Soudal-Dynamat)? 500zł wolałbym chyba wydać na lepsze głośniki niz na maty, musiałbym dorwać Mondka zrobionego Dynamatem, wsadzić swój sprzęt i sprawdzić czy jest słyszalna różnica.