PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż CB radia



fuel111
12-07-2005, 14:31
Panowie potrzebuję adres zakładu montującego CB radio i tu raczej pytanie do ludków z wawki w Warszawie :satan:

krzys125
12-07-2005, 15:01
Panowie potrzebuję adres zakładu montującego CB radio i tu raczej pytanie do ludków z wawki w Warszawie :satan:


A sam waćpan kilku śrubeknie potrafisz sobie przykręcić???? 8O
i pociągnąć kawałek przewodu do zasilania i antenowego??
:)) :)) :))
Potem tylko ktoś ci to zestroi zwszystko razem.
Średnio inteligentny elektronik potrafi to zrobić za 10zł. :bigok: :bigok: :terefere:

werc
12-07-2005, 15:17
Fuel ty masz moje myśli :metal
chiba też sobie taki wynalazek zafunduję :)

Jak założysz to opisz wrażenia :)) :)) :))

Graluu
12-07-2005, 15:17
jak chcesz to znam w Mszczonowie zakładzik co od ręki montują cb

wiem że jest w Pruszkowie ale w wawce to nie bardzo

fuel111
12-07-2005, 16:09
To nie dla mnie tylko dla kolegi z Renult Klub Polska - u nich nie ma takiego super forum :)) jak zobaczył nasze to zagdakał :))

davcio
12-07-2005, 18:11
No i ja juz mam upatrzony zestawik w postaci Uniden 520 i antena President OHIO i i nie wiem czy jutro nie zaloze kurka wodna
Pozdrawiam :terefere:

Graluu
13-07-2005, 00:52
ja mam unidena 520 i president new alaska na stałce :metal

Andy
13-07-2005, 10:49
Fuel ty masz moje myśli :metal
chiba też sobie taki wynalazek zafunduję :)

Jak założysz to opisz wrażenia :)) :)) :))

Super sprawa koniec z mandatami, Werc przy twojej jeździe ( chodzi mi o ten post na temat ost. mandatu) niezbędne koszt ok. 300 zeta i trochę zabawy z montażem oczywiście samodzielnie bo żadna filozofia, tylko strojenie zostawić elektronikowi. :satan:

Graluu
13-07-2005, 11:15
czyżby kolega tez miał cb w mondku?

krzys125
13-07-2005, 12:27
czyżby kolega tez miał cb w mondku?



Ja mam już ze 3 lata i kilka osób z klubu założyło już. :)

Nie powiem że za moją namową. :terefere: :banan:

Graluu
13-07-2005, 12:33
Ja mam już ze 3 lata i kilka osób z klubu założyło już. :)

Nie powiem że za moją namową. :terefere: :banan:

no i to się chwali :metal :metal im więcej tym lepiej :)

Andy
13-07-2005, 13:45
czyżby kolega tez miał cb w mondku?

Bez tego ani rusz :satan:

Graluu
13-07-2005, 13:48
Bez tego ani rusz :satan:

no tak jak u mnie :metal

Andy
13-07-2005, 13:54
Dla mnie takie rzeczy to dobra niezbędne :satan:

Graluu
13-07-2005, 14:05
ja jak mam jechać autem bez cb to dla mnie mordęga :)

czegoś mi wtedy w samochodzie brakuje :metal

Andy
13-07-2005, 14:54
Dokładnie :metal

werc
17-07-2005, 00:51
No to teraz zapodajcie co mam kupić - chciałbym:
- jak najkrótszą antenę na ile to mozliwe
- dobrze byłoby gdyby weszo w miejsce półki pod radiem :pad:
- w zasadzie nie chodzi o pieniądze, ale nie szalejcie z ceną :))

Lowlander
17-07-2005, 01:31
No to teraz zapodajcie co mam kupić - chciałbym:
- jak najkrótszą antenę na ile to mozliwe
- dobrze byłoby gdyby weszo w miejsce półki pod radiem :pad:
- w zasadzie nie chodzi o pieniądze, ale nie szalejcie z ceną :))

Podłączam się do pytania. U mnie mogło by być zamontowane tak jak ma Graluu. Coś odpowiedniego dla początkującego, bez zbędnych opcji, z których i tak nie skorzystam...

werc
17-07-2005, 01:38
No ja już mniej wiecej wiem - pasuje mi taki zestaw jak założył pingwin :bigok: :metal

davcio
17-07-2005, 08:19
Ja propnuje: Unidena 520 lub troszke drozszego Presidenta Harrego II
A z anten Presiden OHio, New Alaska, Kentucky.
Najtanszy i najbardzoej popularny na allegro Alan 100 strasznie szumi i staje sie troszeczke meczacy.
Im dluzsza antena tym lepsza
Pozdro

Pawi
02-08-2005, 16:58
a powiedzcie mi jak to jest czy majac CB naprawde mozna unikac radarowcow i jak sie posluzyc CB zeby ich uniknac??

davcio
02-08-2005, 17:37
mysle ze ostanim czasem jest to rozwiazanie rozsadzniejsze niz antyradar.
Pytasz sie chlopcow na jak tam wyglada droga np. na Wawe a oni Ci grzecznie odpowiedza gdzie stoja miski z szuszarkami albo zieloni itp....
:dres:

werc
04-08-2005, 22:32
No to komplecik przyszedł :metal
Uniden PRO 520
antena AT 1200
uchwyt anteny SP 40
razem z przesyłką 447,00 zł - solidna firma z gwarancją :metal
dzisiaj trochę dziurek powierciłem i podumałem - jutro (jak będzie czas) troszkę będziemy montować.
Wezmę jakiś aparcinę i może artkuł wysmażę co i jak po śrubce - dla mniej zaawansowanych kolegów? bo widzę że zaiteresowanie jest :)
Głównie pewnie będzie interesujący montaż anteny i połączenia elektryczne :))
Sugestie?

Graluu
05-08-2005, 10:25
radyjko podłączaj bezpośrednio pod akumulator - unikniesz sporej ilości szumów od zakłóceń :)

werc
05-08-2005, 10:47
radyjko podłączaj bezpośrednio pod akumulator - unikniesz sporej ilości szumów od zakłóceń :)

Poszukamy jakiegoś zasilania bez silniczków i przekaźników, ale do akumulatora za daleko i niewygodnie poza tym czy wepnę pod klemę czy pod przewód zasilający w bezpiecznikach to zakłucenia i tak przewód może ściągać. A może jest inaczej - napisz coś :pad:
Jak wygląda sprawa strojenia w gwarancji piszą żeby nie podłączać bez zestrojenia anteny na CB to ja się nie znam, ale nie podejrzewam żeby to było jakieś "inne" urządzenie elektryczne więc o co chodzi - bo chyba nie o pracę bez obciążenia (antena przecież jest) jeśli chodzi o kalibrację to chyba tylko jak najlepsza wydajność sygnału :niewiem:
Napisz coś bo mądrzejszy jesteś :pad:

Oktan
05-08-2005, 10:48
oj kusicie chłopaki - może i ja bym wszedł w ten temat,

jak rozumię to antenkę trza zdejmować na noc ?? a co z uchwytem ??

werc
05-08-2005, 10:55
oj kusicie chłopaki - może i ja bym wszedł w ten temat,
jak rozumię to antenkę trza zdejmować na noc ?? a co z uchwytem ??

ano potrza bo cholery zaraz się nią zajmą, uchwyt ma mocowanie od spodu klapy na imbusy (więc od zewnątrz bez otworzenia klapy nie bardzo się do tego dostanie) - przynajmniej ten co sobie fundnąłem - więc motylkiem odkręcam tylko bata z koncówka długość chiba dobra bo mieści się z tyłu na siedzenia i do bagażnika bez problemu wchodzi :metal

Graluu
05-08-2005, 11:09
akurat to radyjko co zakupiłeś ( ja też takie mam) ma dość dobre filtry w sobie więc jeśli podłączysz zasilanie pod aku będzie to najlepsze z możliwych rozwiązań, oczywiście możesz się wpiąć w inne przewody ( tak jak mówiłeś bez przekaźników) i też bedzie dobrze z tym że będziesz musiał mieć bardziej podkręcony squelch bo inaczej radyjko będzie bzyczało ( wszystkich szumów i tak nie uda ci się zniwelować bo za dużo jest elektroniki w aucie naszym i wszystko zbiera się razem w jeden szum, ale nie jest to takie znowu straszne więc się tym nie przejmój)

zaraz po zamontowaniu całego zestawu jedź do kogoś kto ma SWR i ci wystroi antenę z radyjkiem - trwa to ok 5 min i kosztuje ok 20 zł więc nie warto oszczędzać, bo bez tego może się grzać końcówka mocy i po jakimś czasie ( na pewno nie od razu) radyjko szlag trafi - nie wierz w to że masz fabrycznie zestrojoną antenę, to tylko mit - zestrojenie zależy od wielu czynników, m in. od miejsca zamocowania anteny, od radia ( i to od konkretnego egzemplarza a nie modelu !!! ) od rodzaju anteny

jakby co pytaj dalej - chętnie pomogę :metal

werc
05-08-2005, 11:24
dzięki - tak właśnie mi się zdawało najpierw zamontować a potem dostroić tak robię z TVSat :))
Chyba nie dam rady dzisiaj założyć bo późno się robi a pracy od groma :(

stefansm
22-08-2005, 01:51
witam,
od ostatniego powrotu z wakacji chodzi mi po głowie zamontowanie CB. Mam jednak pytanko( tylko sie nie śmiecie ;-) ) czy nie trzeba opłacać jakiegoś abonamentu czy zarejestrować itd. Mój kontakt z CB ogranicza się do 2-3 osób które miały zamontowane w TIR-ach. Drugie zapytanie o miejsce zainstalowania (może jakieś fotki? ). Z tego co przeczytałem forum inwestując ok. 450 zł można oszczędzić sobie "osuszania portfela" na drodze nie wspominając o innych zaletach.
I małe zapytanie do eksperta na tym forum Graluu gdzie w Mszczonowie stroją a może i zakładają CB?
Pozdrawiam

Andy
22-08-2005, 10:11
Kolego, abonamentu nie trzeba a jak i gdzie zamontować to kolega Werc pięknie opisał w jednym z postów.

pingwin
22-08-2005, 18:05
Jeszcze co do strojenia i SWR:
Na niezestrojonej antenie nie wolno tylko nadawac (grozi to uwaleniem koncowki mocy jesli sie przegrzeje) i sianiem strasznych zaklocen.

Odbierac mozna bezpiecznie nawet bez anteny (tylko wtedy to sam szum) - w kazdym razie radyjko mozna tak sprawdzic czy w ogole dziala.

A co do rejestracji/zezwolen, to nic nie potrzeba. Warto tylko wozic tzw. deklaracje zgodnosci, ktora producent dolacza do radia. Poza tym zadnych formalnosci ani oplat nie ma.

Pozdrawiam!

senator12
25-08-2005, 15:41
ok mam radyjko od miesiąca i już dwa mandaty się upiekły ale mam pytanko co do deklaracji zgodności dostałem zwykłą kserokopię deklaracji czy tak jest zawsze czy jest to jakieś specjalne pisemko?

Andy
25-08-2005, 22:29
W Alanie też miałem ksero a w Unidenie wydruk z drukarni ale i jedno i drugie jest OK. Byle od tego modelu :metal

senator12
26-08-2005, 15:32
tak jest od tego modelu,więc mogę jeździć spokojnie :beer: :beer:

Graluu
26-08-2005, 17:18
możesz jeździć spokojnie - ksero wystarczy

piatek77
28-09-2005, 00:56
Ja propnuje: Unidena 520 lub troszke drozszego Presidenta Harrego II
A z anten Presiden OHio, New Alaska, Kentucky.
Najtanszy i najbardzoej popularny na allegro Alan 100 strasznie szumi i staje sie troszeczke meczacy.
Im dluzsza antena tym lepsza
Pozdro

Niezlym, tanim i prostym radyjkiem jest President Jimmy a co do anteny nie jest regułą ze im dłuższa tym lepsza, w aucie stosuje sie długie ok 1,5-2m ale bazowe maja ok 5,5-7m a pełna dlugosc fali dla czestotliwosci 27MHz to 11m a nawet w stacjach bazowych nie stosuje sie pełnofalowych anten tylko sktócone do 1/4,1/2 lub 5/8 długosci fali (współczynnik lambda) Ważną sprawa jest sprawnosc takiej anteny i jej dopasowanie współczynnika fali stojącej (SWR) i im bliższy jest on do 1 tym lepiej, bardzo ważny jest przewód (koniecznie 50omowy) a zwlaszcza jego dlugosc i malo kto wie ze jego też trzeba stroic.

waldezk
28-09-2005, 13:49
... bardzo ważny jest przewód (koniecznie 50omowy) a zwlaszcza jego dlugosc i malo kto wie ze jego też trzeba stroic.

LUDZIE !! takie bzdury to chyba z książki CB-radio !!
piatek77 nie wprowadzaj innych w błąd !!

nie będze tu przytaczał całej teorii
radio - kabel - antena: jeżeli mają po 50 ohm, to długość kabla nie ma znaczenia !!!!

piatek77 zrób sobie test,
podłącz tak: radio - swr - kabel - rezystor 50 ohm,
i teraz obcinaj po kawałku kabel,
jak zrobisz ten prosty test to nie będziesz cytował bzdur o strojeniu kabla !!

Jeżeli są inne impedancje to co innego, ale tu o tym nie ma mowy, kto dzisiaj kupuje np kabel 75 ohm do sprzętu, który pracuje z impedancją 50 ohm.

werc
28-09-2005, 14:58
Też tak powiedział mi "mądry" sprzedawca w sklepie CB. Mam kolegę który jest miedzynarodowym sędzią zawodów krótkofalarskich i prawdopodobnie na sprzęcie zna się jak nikt z nas. Na moje pytanie odnośnie przewodu (proporcji cięcia i pomiarów SWR) powiedział krótko -"tnij jak ci pasuje to nie ma nic do rzeczy" przynajmniej jesli chodzi o instalacje samochodowe.
Rzeczywiście po ucięciu tyle ile mi pasowało SWR=1, i żadne strojenie (nawet anteny) nie było potrzebne :metal

waldezk
28-09-2005, 15:05
Też tak powiedział mi "mądry" sprzedawca w sklepie CB...

tak to jest jak sie piekarz, nie obrażając piekarzy, zabiera do sprzedaży sprzętu łączności, a swoją wiedzę czerpie z książki CB-radio.

15 lat temu jak zaczynałem przygodę z łącznością radiową, to też tak myślałem jak kupiłem sobie tą książkę, na szczęście koledzy krótkofalowcy mnie z błędu szybko wyprowadzili. Teraz to nawet nie pamiętam gdzie owa "mądra" kniga leży :), pewno gdzieś głęboko w papierowych śmieciach w piwnicy.

piatek77
28-09-2005, 18:29
[quote=piatek77]... bardzo ważny jest przewód (koniecznie 50omowy) a zwlaszcza jego dlugosc i malo kto wie ze jego też trzeba stroic.

LUDZIE !! takie bzdury to chyba z książki CB-radio !!
piatek77 nie wprowadzaj innych w błąd !!

nie będze tu przytaczał całej teorii
radio - kabel - antena: jeżeli mają po 50 ohm, to długość kabla nie ma znaczenia !!!!

piatek77 zrób sobie test,
podłącz tak: radio - swr - kabel - rezystor 50 ohm,
i teraz obcinaj po kawałku kabel,
jak zrobisz ten prosty test to nie będziesz cytował bzdur o strojeniu kabla !!

Właśnie zrób sobie test :)) a poźniej pogadamy.

waldezk
28-09-2005, 21:44
piatek77 poczytaj sobie jakiekolwiek publikacje na temat teorii pola elektromagnetycznego, dokładnie teorii linii długiej.

Są dwa przypadki kiedy długość kabla może tranformować impedancję, ale przy założeniu że długość fali czyli częstotliwość jest stała:
1. odcinek o wilokrotności połowy długości fali, uwzględniając współczynnik skrócenia, transformuje impedancję anteny z końca kabla na jego początek w stosunku 1:1, nadajnik widzi antene tak jak by była przyłączona bezpośrednio do niego z pominięciem kabla, długość fali równa wielokrotnośći połówki fali, w tym przypadku impedancja kabla nie musi być taka sama jak anteny.
2. gdy kabel jest równy ćwiartce fali, jak zewrzemy go na końcu to jego niezwarty koniec można podłączyć w dowolnym miejscu linii zasilającej antenę i nie ma to wpływu na tę linię. Powstaje tak zwany izolator ćwierćfalowy. To znaczy że ten odcinek transformuje impedancję równą w tym przypadku zero na nieskończoność. Jeżeli częstotliwość się zmienia to zmienia się długość fali i impedancja anteny.

Z teorii tej wynika że jeżeli impedancja anteny jest stała w funkcji częstotliwości, to długość linii zasilającej nie ma znaczenia, inaczej gdy impedancja anteny jest inna niż linii zasilającej, wtedy jego długość musi być wielokrotnością długości połowy fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia, a bardzo źle gdy jest niepażystą wielokrotnością długości ćwiartki fali.

Z mojej strony powiem ci jedno, testy robiliśmy międzyinnymi w Instytucie Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki na Politechnice Wrocławskiej, jaki i na profesjonalnych przyrządach pomiarowych w KMP, wniosek przy impedancji nadajnika kabla i anteny równych 50 ohm, długość kabla nie ma znaczenia.