PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Gaz Zimowy czyli droższy !!!



rafek
02-11-2007, 14:58
Wkleje zapoczytane na jakimś portalu >>::Producenci autogazu, zmuszeni nowymi przepisami, wprowadzają na rynek zimową wersję tego paliwa. Znowu będzie drożej!W najbliższych tygodniach, gdy skończą się zapasy, na stacje trafi LPG wzbogacony o więcej propanu. To spowoduje, że ciśnienie w zbiorniku gazu będzie wyższe, co jest istotne przy bardzo niskich temperaturach. Będziemy mieć teraz dwa rodzaje autogazu: letni i zimowy - mówi Andrzej Olechowski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Ten drugi ma być sprzedawany od 1 listopada do końca marca. Nowa norma zakłada, że zawartość propanu w mieszance ma wynosić minimum 50 procent. Do tej pory oscylowała około 40 procent. Propan jest produktem droższym, dlatego należy spodziewać się wzrostu cen o kilka groszy na litrze.

Dla ponad 2 milionów właścicieli samochodów zasilanych gazem to nie jest dobra nowina. Tym bardziej że LPG już dziś na wielu stacjach kosztuje 2,29 zł za litr, a będzie jeszcze drożał ze względu na większe późną jesienią i zimą zapotrzebowanie.

Choć nadal jest to najtańszy rodzaj paliwa, to dla osoby, która nie jeździ dużo, montaż instalacji staje się coraz mniej opłacalny - uważa Tadeusz Kozicki, właściciel daewoo lanosa. Za 2, 3 tygodnie możemy tankować LPG po 2,35 zł, a może nawet po 2,40 zł za litr. Lanos pali mi około 12 litrów LPG, a więc na przejechanie 100 km wydam prawie 29 zł. Ta sama odległość na benzynie kosztuje mnie 40 zł. Mam więc zaledwie 11 zł oszczędności. Gdy 5 lat temu montowałem instalację, różnica na przejechaniu 100 km wynosiła ponad 20 zł.

Czy to bedzie miało wpływ na prace naszych kuchenek ???

YatZeck_Wawa
02-11-2007, 15:25
Za jakiś czas wszystke ceny się zrównaja i za benzyne, gaz i olej będziemy płacić tyle samo:D
DLaczego tam myślę, bo nie jest rzadką sytuacją, gdu ON jest droższy od noPb95:) A gaz... na gaz jest takie zapotrzebowanie, że gdyby kosztował i 3zł, i tak znalazł by tyle samo nabywców:)

lyssy
02-11-2007, 16:36
Gaz "letni" i "zimowy" to nie jest żadna nowina - przepisy wymuszające sprzedawanie zimą lepszego (tj. z większą ilością popanu) gazu są od dawna. Zmiana mogła dotyczyć co najwyżej składu procentowego "zimowego" gazu. Co ciekawe, "letni" gaz nie ma określonego składu, więc mogą lać nawet sam butan... :satan:

Jaki będzie wpływ na kuchenki? Propan jest bardziej kaloryczny, więc teoretycznie rydwan powinien mieć lepszego kopa albo palić trochę mniej. Poza tym wraz ze spadkiem temperatur rośnie gęstość skroplonego gazu więc w litrze będzie więcej gramów gazu - a samochód pali gramy, nie litry :satan:

Na koniec: smutne jest tylko to, że jak zwykle ktoś musi na tych przepisach zarobić - ceny gazu skoczyły wczoraj o 5 groszy a nie sądzę żeby właśnie wczoraj skończyły się stacjom zapasy letniego gazu i właśnie wczoraj dostali gaz zimowy... :wall: :getsome: :zly:

YatZeck_Wawa
02-11-2007, 16:54
Na koniec: smutne jest tylko to, że jak zwykle ktoś musi na tych przepisach zarobić - ceny gazu skoczyły wczoraj o 5 groszy a nie sądzę żeby właśnie wczoraj skończyły się stacjom zapasy letniego gazu i właśnie wczoraj dostali gaz zimowy...
Nie no, w życiu! To była podwyżka podyktowana "zbyt niską ceną" gazu - po prostu stacjom nie opłca się w ogóle LPG sprzedawac. Jak gaz będzie kosztował 3zł, wtedy będzie dopiero dla poredników sensownie.

Paranoja! Ze 2,40-2,50 złotysza wraozamety zapłacą za litr w zimie.

LaBobas
02-11-2007, 21:24
11 zl na 100km to nie w kij dmuchal.Jak ktos robi 2000 km miesiecznie to ile mamy?200zl na miesiac.No dla mnie to sporo.

norbi333
02-11-2007, 21:51
11 zl na 100km to nie w kij dmuchal.Jak ktos robi 2000 km miesiecznie to ile mamy?200zl na miesiac.No dla mnie to sporo.
Ja gdzieś tyle robię .Wiec wolę te 200 zł na coś innego wydać.
A poza tym u mnie gaz 2.19 zł jest na dzień dzisiejszy. :fan:

pleban
02-11-2007, 23:00
U mnie dzisiaj podwyżka na 2.21.
Ale pocieszające jest to że ze stałką 6 grociszy taniej :))

YatZeck_Wawa
02-11-2007, 23:13
U mnie pod domem stabilnie o d 2 miesięcy 229 groszy... I ani drgnie w dół:D

norbi333
02-11-2007, 23:23
Ja niedługo się wybiorę na wschód po paliwko to zobaczę ile tam kosztuje zło :)