PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Filtr stożklowy co i jak?



Michael
02-11-2007, 23:06
Mam pytania dotyczące filtra stożkowego.

Dokładnie co do jego montażu. Zakładam nowy temat, gdyż szukałem już w obecnych i nieznalazłem nic. Mianowicie jestem ciekawy czy można go założyć poprostu zamiast zwykłego filtra powietrza? Czy może trzeba dokonać jakieś zmian. Prosze o jakies info.

Dzięki z góry

Oktan
02-11-2007, 23:12
zadam może i głupie pytanie:

po co ci on ??

jeśli chodzi o montaż:
- na 100% musi być odizolowany od komory silnika - tak aby nie "zbierał" ciepłego powietrza

- musi mieć za to doprowadzone zimne powietrze (najlepiej gdzieś z okolic zderzaka przedniego - (oczywiście w taki sposób aby "nie zaciągał" wody podczas deszczu) jednak rura (zakładam że tak to będzie prowadzone) NIE MOŻE być bezpośrednio przy filtrze

- warto kupić markowy filtr a nie z "marketu" który pasuje do wieeelu aut

- odpowiednie mocowanie do rury dolotowej powietrza (tej oryginalnej) - tuż przed przepływomierzem

Michael
02-11-2007, 23:17
Znajomy założył sobie i podoba mi sie dźwięk jaki ma teraz silnik jego auta (ładny bas, nie taki hardcorowy jak ze sprtowego tłumika, chociaż wiadomo że i one dają rózny efekt). Czy po za zmianą dźwięku coś jeszcze daje stożek?

Oktan
02-11-2007, 23:32
jak sam napisałeś - lepsze samopoczucie kierowcy, inny nazywają to: autosugestia
a tak na serio na stronie głównej tego kącika masz link do strony gościa który wie co i jak jeśli chodzi o tuning

pawelos
02-11-2007, 23:55
Filtr stozkowy montujesz zamiast ori filtra. TZN wywalasz cala instalacje od filtra do tego zapodajesz mawiew od dolu zderzaka + wypasny filtr. IMO wypasne filtry made in alllefro dodaja wyraznie fajnego dzwieku. Filtry typu KM potrafia dodac furze wigoru....

rc23
03-11-2007, 00:08
hmmmm moje doświadczenia ze stożkiem KN:
-przy delikatnym operowaniu "gazem" robiłem 770km na zbiorniku (do pierwszego odbicia)
-przy "bucie" robiłem 100km mniej
-przy silniku 4cyl nie spodziewaj sie powalającego dźwięku (V6 oczywiście dźwięk lepszy)
-przy stożku lepiej zbierał się powyżej 3tyś
-do trzech tyś gorzej moim zdaniem niż na zwykłym filtrze (może to moje odczucie tylko????)

podsumowując:
założę panel KN i pojeżdżę jakiś czas i zdecyduję co mi bardziej odpowiada

LaBobas
03-11-2007, 00:20
Robert patrzac na Twoje modyfikacje to mam pytanie.......kiedy startujesz w kosmos mondkiem?..........:::::)))))))

rc23
03-11-2007, 00:24
Robert patrzac na Twoje modyfikacje to mam pytanie.......kiedy startujesz w kosmos mondkiem?..........:::::)))))))

nigdy

ale jaki lans w fsi to Ci mówię
nawet babcie z kółka różańcowego się odwracają (z obrzydzeniem??) :hehe:

Michael
04-11-2007, 00:47
Ok dzięki za opinie, co z tym dalej zobie czas pokaże.

STIG
04-11-2007, 08:35
Ja do swojego bolidu załozyłem stożek i odczówam dużą różnice... jeżeli chodzi o dzwięk to nie wiem, bo i tak jest głośno :satan: ale jeżeli chodzi o przyspieszenie to jest dużo lepiej...

-zaczyna zbierać się już przy niskim zakresie obrotów
-nie szarpie przy zmiania biegów
-dużo płynniej przysipiesza, co daje dużo mniej zmian biegów przy wyprzedzaniu...

Oczywiście mowa o moim Oploskim 1.4, ale za to dobry stożek wstawiony... Pipercross :skromny:

altoot
04-11-2007, 12:53
szukałem już w obecnych i nieznalazłem nic

http://mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=28333&postdays=0&postorder=asc&highlight=sto%BFek&start=0

Michael
04-11-2007, 15:35
Dzieki za link.
Wynika z tego że same kożyści płyną z założenia stożka :)

Netoper
04-11-2007, 15:43
Wynika z tego że same kożyści płyną z założenia stożka
Jeśli jest porządny a nie najtańszy i pod warunkiem poprawnego montażu, pamiętać trzeba o odizolowaniu od zasysania ciepłego powietrza bo wtedy po rozgrzaniu silnika będzie pogorszenie.
Netoper

altoot
04-11-2007, 17:19
Wynika z tego że same kożyści płyną z założenia stożka

Niekoniecznie, po prostu o wadach nikt nie pisał :helm:
Zdolność filtracyjna srożka jest mniejsza niż tradycyjnego wkladu, choć przy odpowiednim obchodzeniu się z filtrem tragedii nie ma.

No i jeszcze jedno:
trzeba sie z nim pierniczyć co kilka tysięcy km, zamiast wyjąć, wywalić i włożyć nowy...

No i cena... odpowiadająca mniej wiecej 12 filtrom tradycyjnym :boshe:

STIG
04-11-2007, 17:34
No i cena... odpowiadająca mniej wiecej 12 filtrom tradycyjnym

Przyroda :hełm:

W moim przypadku wpłynał niekorzystnie na spalanie... zaczeła brać jednak troche wiecej niż zazwyczaj...

lewyy86
16-11-2007, 10:34
Ostatnio się dowiedziałem że stożek wpływa na większe zużycie paliwa w zimie czy ktoś zaobserwował takie zjawisko u siebie. Ja miałem zakładać stożek teraz ale wstrzymam się do wiosny więc się nie przekonam. Chodzi o to że przez stożek silnik zasysa więcej zimnego powietrzai to wpływa na wolniejsze nabieranie temp przez auto

jackuno
16-11-2007, 11:28
Chodzi o to że przez stożek silnik zasysa więcej zimnego powietrza

To akurat byłoby wielkim plusem, moim zdaniem :skromny:
Załóż, pojeździj, sprawdź i się z nami podziel :up:

lewyy86
16-11-2007, 11:34
Dopiero na wiosnę założę bo teraz to i tak mondek więcej będzie palił wkońcu są już ujemne temp i wolę nie sprawdzać ale kumpel w golfie III 1.8 gt właśnie zdemontował stożek ponieważ spalanie wzrosło mu o ok 1l na 100km odkąd zaczęło robić się zimno

Venetian
16-11-2007, 12:55
U mnie po założeniu "stożka" palił nieco mniej ale w granicach błędu statystycznego, zmiana oporu przepływu nie jest na tyle drastyczna żeby dało jakiś efekt samo w sobie, natomiast dźwięk przy wyższych obrotach i dużych kątach otwarcia przepustnicy jest istotnie głośniejszy i być może dzięki takiemu "przypominaczowi" człowiek jeździ ekonomiczniej.

A żeby dywagacjom o mocy stało się za dość to powiem że udałem się z tym cudem na hamownię (vtech) i okazało się że goły filtr jest w całym zakresie obrotów gorszy od serii o jakieś 4-10 Nm (przy wyższych obrotach traci mniej). Po założeniu domowej roboty obudowy udało się prawie całą tą stratę odzyskać ale jest jeszcze pole do poprawy ponieważ obudowa (laminat tkaniny szklanej i epidianu 53 jak mnie pamięć nie myli) była nie izolowana termicznie i była dość nagrzana po pomiarze, do tego mam w planach drugi nadmuch i wtedy moooże coś z tego wyjdzie. Jak narazie to dźwięk jest fajny.

Aha, pomiary na hamowni były w pomiarze statycznym bez nadmuchu co też nie przemawia na korzyść stożka.

altoot
16-11-2007, 13:02
Ostatnio się dowiedziałem że stożek wpływa na większe zużycie paliwa w zimie
Zależy od buta IMO



Chodzi o to że przez stożek silnik zasysa więcej zimnego powietrza


To akurat byłoby wielkim plusem, moim zdaniem
Więcej tlenu = więcej paliwa do zachowania odpowiedniego składu mieszanki

jackuno
16-11-2007, 15:04
Chodzi o to że przez stożek silnik zasysa więcej zimnego powietrza


To akurat byłoby wielkim plusem, moim zdaniem
Więcej tlenu = więcej paliwa do zachowania odpowiedniego składu mieszanki

To fakt :bigok: Ale czy do większej ilości (stożek już był zamontowany) tyle, że zimniejszego powietrza tyż trzeba więcej paliwa :bajer:

Zimno sie zrobiło pewnie i tyle. Czy na papierowym czy stożkowym spalanie wzrosło :zakrecony:

LaBobas
16-11-2007, 15:07
Więcej tlenu = więcej paliwa do zachowania odpowiedniego składu mieszankidlatego lepiej sie pije na wolnej przestrzeni pod chmurka niz w domu>>::)))

altoot
16-11-2007, 18:56
Ale czy do większej ilości (stożek już był zamontowany) tyle, że zimniejszego powietrza tyż trzeba więcej paliwa

Hmm...

Zimne powietrze = wieksza ilość czystego tlenu w danej jednostce objętości powietrza (mieszaniny rożnych pierwiastków czy tam związków :los2: ) niż w przypadku tej samej ilości cieplejszego powietrza.

Czyli mówimy dokladnie o tym samym - przynajmniej tak mi się zdaję :los2:
Vide stosowanie Intercoolerów :hmm: i powszechne ich podmiany na wieksze podczas tuningu...


Weź ino poprawkę na to, żem prosty humanista :los2: :los2:

Venetian
17-11-2007, 13:30
Ale jaka wogóle zmiana spalania ? Drodzy koledzy, jest MAP/MAF, jest IAT i koniec końców jest lambda więc zadany AFR sobie silnik i tak utrzyma.

altoot
19-11-2007, 11:33
st MAP/MAF, jest IAT i koniec końców jest lambda więc zadany AFR sobie silnik i tak utrzyma.
:up:
Utrzyma odpowiednie proporcje paliwo-powietrze.