PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Ciśnienie sprężania.



komandir
16-12-2007, 13:29
Mam odnośnie tego pytanie:czy można źle wykonać tę czynność co spowoduje błędne wyniki?Jak to robić? czy wykręcić wszystkie świece i dopiero mierzyć czy wykręcam 1 i mierzę ponownie wkręcam to samo robię z następną itd?czy obojętnie jak to zrobię wynik będzie taki sam?Ciśnienie ma wynosić 14-15? robić to na zimnym i ciepłym? Pytam bo ostatnio sprawdzałem i dziwny ten pomiar wyszedł.Wynikało by z tego że silnik szrot ale jakby tak było to by rzygał olejem, pił jego duże ilości i inne straszne rzeczy ale jest inaczej.Wiadomo trochę zesłabł ale nie aż tak jak to pokazał ten pomiar.Nie była robiona próba olejowa.Mechanior kazał szukać silnika, gazu nie regulował bo nie ma sensu.Na ciepłym robione.Ja myślę że coś nie tak było z tym manometrem i zastanawiam się aby to ponownie zrobić ale gdzie indziej. :metal: Z góry dziękuję i pozdrawiam :bigok:

radeq
16-12-2007, 14:22
sprawdzasz na zimnym, wykrecasz swiece po koleii, powinno byc 12-14 - wazne zeby rowno na wszystkich garach. potem zmierz drugi raz, ale z odrobina oleju w cylindrze, jak bedzie roznica to pierscionki

Netoper
17-12-2007, 09:32
Wykręcasz wszystkie świece, tylko dobrze by było żeby po wykręceniu zapiąć jes na przewody i na masie położyć, żeby uniknąć niespodzianek ze strony cewki.
Podczas kręcenia silnika do pomiaru, pedał gazu wciśnięty w podłogę
Netoper

karlik
17-12-2007, 11:20
ja miałem 10 i 11 wiec co to oznacza.ale jakas dziwny ten pomiar był.jeszcze raz dzisiaj zmierze noa el co to oznacza ja wyjdzie 10-11.troche zamulony ale jak mu wcisne to idzie.zaznacze że to automat jeśli to ma jakies znaczenie.i uszczelka pod klapą zaworów troszeczke spocona,i 4 swieca (pierwsza od lewej)zalana olejem(ale to chyba z tej uszczelki)

Netoper
17-12-2007, 11:34
ja miałem 10 i 11 wiec co to oznacza
Że nie najlepiej, optymalnie jest 12-13, jak więcej to bardzo dobrze
1.8 trochę za słaby na automata i dlatego więcej dusić trzeba.

Dekiel od zaworów spróbuj troszeczkę dokręcić
Netoper

CzarekJ
17-12-2007, 12:44
Silnik zimny (diesel-ciepły)..wykręcone wszystkie świece.wyjęty przekażnik pompy paliwa.
Przed pomiarem przedmuch silnika przy otwartej na maksa przepustnicy (w czasie pomiaru tez).
Mierzymy do 12 ruchów tłoka...idealnie jeżeli mamy wskazania maksymalne przy 3-6 ruchów.
Pomiaru dokonujemy dwukrotnie.
Jezeli nie uzyskamy zadowalającego wyniku ....powtarzamy pomiar po wstrzyknięciu niewielkiej dawki oleju silnikowego (ok 5ml)....jeżeli gwałtownie wzrośnie....pierścionki...jeżeli niewiele...zaworki.(lub uszczelka)

komandir
17-12-2007, 20:21
Czyli u mnie źle zostało to wykonane: na ciepłym było robione, przekaźnik nie wyjęty,próby olejowej nie było.A jeszcze napisze wam ile wyszło, tylko trzymajcie się mocno:i tak 1cylinder-11, 2-8, 3-3.5, 4-9.5.Co sądzicie o tym? Jaki stan powinien reprezentować silnik jeśli byśmy brali pod uwagę te wyniki?. :metal:

CzarekJ
17-12-2007, 20:28
Czyli u mnie źle zostało to wykonane: na ciepłym było robione, przekaźnik nie wyjęty,próby olejowej nie było.A jeszcze napisze wam ile wyszło, tylko trzymajcie się mocno:i tak 1cylinder-11, 2-8, 3-3.5, 4-9.5.Co sądzicie o tym? Jaki stan powinien reprezentować silnik jeśli byśmy brali pod uwagę te wyniki?. :metal:
powtórz pomiar.....ten silnik pracował???....pewnie tak...jak sieczkarnia.

komandir
17-12-2007, 20:32
Powiem tak:Rano jak zapalę go to klekocze jak to mondki mają ale później ustaje i cichutki jest.No i czasami za pierwszym rano nie pali, jak ciepły to okej jest. :metal:

LaBobas
17-12-2007, 20:59
Mechanior ma ustawiony przyrzad tak ,zeby jak najlepiej oskubac klientow:)))))))

CzarekJ
17-12-2007, 21:18
Powiem tak:Rano jak zapalę go to klekocze jak to mondki mają ale później ustaje i cichutki jest.No i czasami za pierwszym rano nie pali, jak ciepły to okej jest. :metal:

Kabelki..świeczki ?? :)

komandir
17-12-2007, 21:32
Powiem tak:Rano jak zapalę go to klekocze jak to mondki mają ale później ustaje i cichutki jest.No i czasami za pierwszym rano nie pali, jak ciepły to okej jest. :metal:

Kabelki..świeczki ?? :)
Nawet o to nie pytaj bo kiedyś miałem temat gdzie pisałem że biją iskry na 3 cylindrze i wyszło żebym wymienił świece i kable(notabene miały 10tkm) no to tak zrobiłem ale po wymianie było to samo.Mają 6tkm. Dlatego chciałem sprawdzić ciśnienie ale jak narazie nic nie wiem poza tym że silnik na złom.Najlepsze to że przy spokojnej jeździe na trasie pali 8l/100 gazu, silnik-złom może tyle palić? :metal:

CzarekJ
17-12-2007, 21:41
Złom nie ma mocy i żre olej...kicha,prycha i nie chce normalnie pracować.
Jezeli piszesz że nie pali Ci na I cyl a podajesz że masz na nim 11atm.....to sądzę ze pomiar masz ,,zwalony"
Powtórz jeszcze raz w/g moich zaleceń.
Jezeli robił Ci to mechanik.....zmień go albo kup sobie manometr (koszt ok 40zł) i usmiechnij sie do zony aby zakręciła silnikiem.
Zrób to sam...to proste jak budowa cepa

komandir
17-12-2007, 22:22
Złom nie ma mocy i żre olej...kicha,prycha i nie chce normalnie pracować.
Jezeli piszesz że nie pali Ci na I cyl a podajesz że masz na nim 11atm.....to sądzę ze pomiar masz ,,zwalony"
Powtórz jeszcze raz w/g moich zaleceń.
Jezeli robił Ci to mechanik.....zmień go albo kup sobie manometr (koszt ok 40zł) i usmiechnij sie do zony aby zakręciła silnikiem.
Zrób to sam...to proste jak budowa cepa
Ja napisałem że mam na 3 cylindrze przebicie chyba że jest to równoznaczne z niepaleniem na jeden cylinder.Tu wyszło 3.5.A po czym poznać że nie pali na wszystkie "gary"? bo u mnie pyrka na wolnych obrotach.A żony też nie mam bo ja narazie biedny student jestem :)) :))

GrzegorzD
17-12-2007, 22:32
3-3.5,


to masz chyba dziurę w cylindrze... raczej źle mierzone bo z taką kompresją to chodziłby jak 30 letni ursus

Netoper
18-12-2007, 10:21
Powiem tak:Rano jak zapalę go to klekocze jak to mondki mają
Znam dużo mondków że nie klekocze
Jak kolejny pomiar będzie do bani to może coś z zaworami, bo jakoś nie za bardzo jestem przekonany że tłoki poszły.

Netoper

maniek_
18-12-2007, 10:28
A po czym poznać że nie pali na wszystkie "gary"?

Silnik nie ma mocy, strasznie nim trzęsie

CzarekJ
19-12-2007, 14:07
Nie sądzę abyś miał ,,zwalony" silnik ale ciśnienie sprawdź jeszcze raz.
jeśli Ci ,,pyrka" to ,,wypadają" zapłony......moze cewka albo zaworek w którymś z cylindrów.Jeżeli kable i swiece sa ok.
mam mniej wiecej to samo...z tym ze kłopotów z uruchamianiem nie mam.
I cylinder mam słabszy o 1atm.....nie jest źle..prawdopodobnie to zawór.
na pozostałych mam po 14,5.
Na silnik który ma 260tys to całkiem dobry wynik więc sie tym nie przejmuję...szkoda zachodu :)

komandir
15-01-2008, 20:07
No i dzisiaj zmierzyłem to ciśnienie ale już samodzielnie, na zimnym robiłem no i wyniki wyszły podobne, zrobiłem próbę olejową.Teraz podam wyniki przed próbą i po. I tak:
1 cylinder:11 przed próbą, po 14.5(szybko rosło do 11 potem wolniej),
2 cylinder:7.5 przed próbą, po 12( początkowo szybko rosło do 8 potem wolniej),
3 cylinder:3 przed próbą, po 4(niewiele wzrosło, tak jak wyżej:najpierw szybko potem wolno),
4 cylinder:10 przed próbą, po 14.5(najpierw szybko do pewnej wartości potem wolniej).
Co mam do roboty? zaznaczę że oleju prawie nie bierze, nie dymi, hydraulikę słychać, trochę "szatkuje", palić dużo nie pali(ostatnio na trasie "wchłonął" 7.5l gazu/100km).Wiecie chciałbym wiedzieć co zrobić bo w sumie jestem z tego auta zadowolony i chciałbym jeszcze trochę polatać nim a wiadomo jak kupowałem go to młody nie był i przebiegu prawdziwego nie miał.

CzarekJ
15-01-2008, 22:33
Jak widzę pomiary są zbliżone do wcześniejszych.Powiem że nawet takie same.
Trochę mnie to szokuje bo ten silnik w zasadzie powinien chodzić jak ,,sieczkarnia"
Zakładam że zrobiłeś to prawidłowo i wykonałeś dwukrotny pomiar.
Takie wyniki wskazywały by na uszkodzenie zaworów lub wałków rozrządu....a może rozrząd jest przestawiony?
A na dodatek moze wypalone zawory na 2 i 3 cylindrze.
Gdybym ja dokonał takiego pomiaru z takimi wynikami....ściągał bym głowicę.

komandir
15-01-2008, 22:49
Jak widzę pomiary są zbliżone do wcześniejszych.Powiem że nawet takie same.
Trochę mnie to szokuje bo ten silnik w zasadzie powinien chodzić jak ,,sieczkarnia"
Zakładam że zrobiłeś to prawidłowo i wykonałeś dwukrotny pomiar.
Takie wyniki wskazywały by na uszkodzenie zaworów lub wałków rozrządu....a może rozrząd jest przestawiony?
A na dodatek moze wypalone zawory na 2 i 3 cylindrze.
Gdybym ja dokonał takiego pomiaru z takimi wynikami....ściągał bym głowicę.
Pomiar powtarzałem dwukrotnie. A ile może kosztować zrobienie góry? wymiana jakich elementów wchodzi w skład tej naprawy? Rozrząd ma już nabiegane 80tkm. Jak może się sam przestawić?

CzarekJ
15-01-2008, 23:08
Rozrząd ma już nabiegane 80tkm. Jak może się sam przestawić?
Przy tym przebiegu ma prawo....pasek może juz byc dość ,,zjechany" i przy jakimś gwałtownym ruchu może przeskoczyć (rozruch na ,,pych" lub nawet gwałtowne hamowanie awaryjne bez wyłączenia sprzęgła)
Kosztów regeneracji głowicy niestety nie znam.
Dla pewności jednak proponuje podjechać na ponowny pomiar ciśnienia do jakiegoś ,,konkretnego" mechanika ,,silnikowca"....a nawet do dwóch...dla pewności.
Jeżeli pomiary sie pokryją bądź będą zbliżone a ich sugestie uszkodzeń sie pokryją....wtedy dopiero podjąć decyzję co z tym zrobić.