PDA

Zobacz pełną wersję : Chip



Kamil902
26-12-2007, 19:05
Witam koledzy co powiecie o chipie dla silnika 1.8td w mk2
czy w ogole warto i jakie chipy polecacie moze juz ktos ma jaks
co sadzicie o takim:
http://moto.allegro.pl/item284238565_chip_box_1_9_tdi_afn_1z_ahu_golf_i_i nne_ss.html
http://moto.allegro.pl/item285537355_swiateczna_promocja_do30_mocy_wiecej _8pin.html
Pozdrawiam

wrozek
26-12-2007, 19:27
Po pierwsze "to coś" jest do silników TDI grupy VW, a nie TD montowanych w Mondeo. To są zupełnie inne silniki.
Silnik w Mondeo to zwykły diesel z mechanicznie sterowaną pompąwtryskową. Co tu chipować ?
Po drugie taki przyrost mocy za taką cenę ? Popaytrz ile chcą renomowani tunerzy za bezpieczne dla silnika podniesienie mocy o taką wartość.
Wykres z "chmowni" .... mówi samo za siebie.
No i mi to przypomina oszukiwanie ECU rezystorkiem na czujniku temperatury.

Kamil902
26-12-2007, 19:37
nie no teraz to juz sam wiem:):) o co biega ale i tak dzieki
a bynajmniej ciekawi mnie co bym mogl zropbic zeby mial wiecej mocy
kurcze mam tez a4 90km i mondeo w porownaniu z nia to żółw nawet startu nie ma;/
i mysle jak by to zmienic

wrozek
26-12-2007, 19:48
Generalnie biega oto, że z tego silnika więcej nie wycisniesz - a napewno nie za 300 PLN - ( chyba, że włożysz większą turbinę). Moim zdaniem raczej pójdź w stronę dobrze wyregulowanej pompy wtryskowej, boostera, tankowania dobrego paliwai tym podobnych zabiegów. Na forum jest wielu posiadaczy MkII, którym osiągi 1,8 TD spokojnie wystarczają. Sęk w tym, żeby ten silnik miał te książkowe 90 KM a nie 70.

No właśnie.. niech się sami wypwiedzą... ja 1,8 TD sprzedałem ponad trzy lata temu :) .

Exodos
26-12-2007, 20:18
Miałem MkI z większą turbiną, miał 112 HP, no ale silnik na pewno bardzie musiał "cierpieć", zwykłe 1.8 TD jest dobre, tylko trzeba się nauczyć tym silnikiem jeździć, optymalne obroty to ok. 2.000 do 3.200 RPM, w tym zakresie turbina pompuje najwydajniej.

vectra
27-12-2007, 08:36
a napewno nie za 300 PLN -

Wiesz w ogóle o co chodzi w chipowaniu?? Zmieniasz nieco zawartość pamięci, albo po prosu zmieniasz tę pamięć i to wszytko. Tu się płaci za wiedzę a jak wiesz nasi fachowcy się baaaaardzo cenią. To bardzo szeroki temat i nie będę się rozwodził, ale eprom kosztuje kilka złotych a wrzucenie do niego zawartości to czas około 5min. Sprzęt do tego potrzebny to zwykły xprog za 100zł dostępny np na obd2. Jak więc widzisz potrzebny jest jedynie wsad. Polecę Ci kolego stronkę gdzie ja zaopatruje się od kilku lat: http://stores.ebay.de/SJK-DIGITAL . Gościa znam osobiście, widzisz te ceny? Jeśli robie auto, którego jeszcze nie robiłem to kasuje mnie za wsad 40 euro. To i tak dużo za 5 minut pracy prawda? Dochodzą mi koszta transportu, telefonów itp, doliczam sobie koszt montażu- około jednej godziny w zależności od marki i klienta kasuje 500zł. Ja mam na tym naprawdę dobry zarobek, ale i tak konkurencja się wcina, że ceny zaniżam. Czemu? pytam... Bo nasi rodacy się nauczyli, że jak ktoś już mam jakąś firmę to za dwa dni powinna się zwrócić inwestycja a za tydzień właściciel musi już jeździć okularem. Oświadczam, że za trzysta złotych można śmiało zrobić profesjonalny tuning silników 1Z TDI. Ok, kończę bo to mój drażliwy temat.
Co do mondka- nic tu nie zrobisz elektronką bo jej po prostu nie ma. Jedynie zmiana turbiny jak wspominał kolega exodos

BS
27-12-2007, 08:40
chip w MKII i MKI TD nie ma NAJMNIEJSZEGO SENSU. Pompa sterowana jest MECHANICZNIE i w grę wchodzi tylko zwiększenie ciśnienia doładowania (czyli zmiana turbawki na mocniejszą) oraz zwiększenie dawki paliwa (odpowiednia śruba wewnątrz pompy wtryskowej dostępna po wykręceniu plastikowej-jednorazowej-zaślepki). Dodatkowo trzebaby pomyśleć o większym intercoolerze a przynajmniej zapewnić temu co jest lepszy dopływ zimnego powietrza...

wrozek
27-12-2007, 18:23
a napewno nie za 300 PLN -
Wiesz w ogóle o co chodzi w chipowaniu?

Po pierwsze: cytat powinien brzmieć:


z tego silnika więcej nie wycisniesz - a napewno nie za 300 PLN -

"Z tego silnika" wiele tu zmienia ( mówimy cały czas o 1,8 TD w MkII). Chyba, że za 300 PLN da sie wymienić turbinę i zrobić to tak, żeby działało. Jeśli się da, to OK nie mam wiecej pytań.

Po drugie: Tu nie mówimy o chipowaniu jako zmianie oprogramowania samego sterownika tylko o dopięciu Boxu ( modyfikacja sygnałów ze sterownika), przynajmniej na wskazanych w pierwszym poście aukcjach są boxy i o tym, że przy 1.8 TD Forda nie ma gdzie takiego boxa wpiąć - przeprogramować też nie ma czego.
Wszyscy wiedzą, że silniki TDI (wogóle to co ma turbinę, CR lub pompowtryskiwacze) są podatne na takie modyfikacje, ale z tego co mi wiadomo działanie tych boxów polega na tym, że podnoszą dawkę paliwa i nie wiele więcej . Efekt końcowy podobny jak oszukanie ECU rezystorkiem , że silnik jest jescze zimny, co powoduje zwiększenie dawki paliwa ( wiem że box jest cyfrowy i porównanie jest naciągane:) ). Pytanie: jak jest z dymieniem po takim zabiegu ? Jak przeżywa to katalizator? itp.

Dla mnie profesjonalne podejście do tematu to: hamownia przed, ocena stanu technicznego silnika, modyfikacja oprogramowania, hamownia po, badanie spalin, itd. I do klienta: płaci pan za przyrost mocy i momentu o .. konkretne wartości, a nie do 20 KM.
Na przykładzie samochodów służbowych w mojej byłej firmie wiem, że dwa auta z takimi samymi silnikiami (diesle dci), tak samo jeżdżone, serwisowane itd. potrafią sprawiać po przesiadce wrażenie, że jeden ma dwa razy większą moc niż drugi.Miałem porównanie czterech samochodów. Pytanie czy da się osiągnąć obiecywany wzrost mocy w obydwu przypadkach tym samym pudełkiem? Dlatego uważam indywidualne podejście do każdego przypadku za konieczne, co w przypadku aukcji internetowej jest ciężkie do zrobienia.


Nie znam się na tym, nie zajmuję sie tym zawodowo, ale wątpliwości mam. Jak znajdę w rodzinie kogoś z TDI to może z czystej ciekawości po testuję :D

vectra
27-12-2007, 19:20
przy 1.8 TD Forda nie ma gdzie takiego boxa wpiąć - przeprogramować też nie ma czego.

Napisałem przecież, że mondek nie ma elektroniki i elektoniką nic tu nie zdziałasz w temacie mocy.
Co do reszty Twojej wypowiedzi- widać, że nie do konca się orientujesz w temacie.

wrozek
27-12-2007, 19:38
Napisałem przecież, że mondek nie ma elektroniki i elektoniką nic tu nie zdziałasz w temacie mocy.
Co do reszty Twojej wypowiedzi- widać, że nie do konca się orientujesz w temacie.

Nie rozumiem. Ja napisałem w swoim pierwszym poście, że w 1.8 TD nie ma czego chipować, w drugim, że moim zdaniem za 300 PLN nie da sie sensownie ( odczuwalnie )podnieść mocy tego silnikia. To nie jest prawda ?
Poddałem też w wątpliwość, że box z Allegro jest w stanie dać rewelacyjne efekty bez nieporządanych skutków ubocznych. To jest moja subiektywna ocena, jeśli jest inaczej to nie ma sprawy - sama radość.

vectra
27-12-2007, 20:08
Generalnie boxy są delikatnie mówiąc do bani, tylko mało kto ma odwagę to powiedzieć klientowi. Nie zgadzam się natomiast z Twoją tezą, że za 300 zł nie można zrobić sensownej i odczuwalnej zmiany softu. Nie zgadzam się z tym dlatego, że zrobiłem już takich autek wiele i pracują wzorowo. Za każdym razem kiedy robiłem nowy model auta hamowałem auto na hamowni w firmie http://elprosys.com.pl/index.php i wiesz co Ci powiem? Mapa zrobiona w Niemczech bez pomiarów auta przed była tak dopracowana i elastyczna, że kozacy z elprosysa oczy przecierali. Wiesz, sprzęt to nie wszystko, co z tego, że gość ma dane a nie potrafi ich dobrze przeanalizować? Nie odczyta danych, nie zmodyfikuje dobrze mapy, ale się napina i kasuje słono. Mało tego znam tunerów co też korzystają z gotowców a kasują jak za strojenie indywidualne. Goście np z fastecha w niemczech mają lata doświadczeń i softy robią masowo. Przez rok czy dwa zebrali dane na temat jednego sterownika i stworzyli uniwersalnego gotowca który dobrze pracuje w każdym aucie o ile nie jest dojechane a licznik cofnięty o 350tyś km. Można tak uwierz mi. Podtrzymuje więc to, że za 300zł można ożywić motorek nową mapą i często ta mapa będzie lepsza od wytworu naszych rodzimych speców z branży.

wrozek
27-12-2007, 20:12
Jak tak - to super. Pozostaje zazdrościć właścicielom takich silników.

Biegan
27-12-2007, 23:09
nie no teraz to juz sam wiem:)Smile o co biega ale i tak dzieki
a bynajmniej ciekawi mnie co bym mogl zropbic zeby mial wiecej mocy
kurcze mam tez a4 90km i mondeo w porownaniu z nia to żółw nawet startu nie ma;/
i mysle jak by to zmienic

Albo kupujesz sobie st200 i masz sprintera albo sterego klekota i w miarę tanią jazdę. Ten 1.8 TD jest i tak po "tuningu" bo wcześniej był to 1.8 D i miał 60 KM. Ford poszedł na łatwiznę i dowalił turbo z intercoolerem co dało ok 90 KM (bezpieczne dla tego silnika). VW to nie Ford, silniki TDI to inna klasa.

Chip Tuning to głównie przeprogramowanie mapy wtrysku. W TDI wchodzą VAGiem do kompa auta, wgrywają nową mapę i pojawiają się nowe kuce. Ponieważ to trochę kosztuje, niewiarygodne są "teoretycznie" podobnie działające zabawki w cenie 300 zł.



Wykres z "chmowni" .... mówi samo za siebie.

Hamujemy przez samo H

vectra
27-12-2007, 23:32
W TDI wchodzą VAGiem

VAG-iem niewiele zdziałasz, nie ma możliwości read/write eproma, więc map nie zmienisz. Można wprawdzie logując się w poszczególnych blokach pozmieniać nieco usatawienia, ale to mizerny efekt jest by nie powiedzieć nieodczuwalny. Do grupy VW jest KWP2000 jest potrzebny, umożliwia odczyt i zapis eproma, zabawka niedroga (240zł) i w miarę skuteczna. Czytasz po złączu zawartość pamięci, możesz sobie wyedytować zawartość np winolsem i jak wiesz co i jak to pozmieniać i zapisać. Jak nie wiesz to korzystasz z gotowca i po wszystkiemu.
Co do mondka to hm... coś za coś. Jaka kasa takie silniki. Nie ma co narzekać, za te pieniądze to i tak w miarę jeździ. I na byle czym :)

wrozek
28-12-2007, 07:59
Hamujemy przez samo H


Wiem... ta "chmownia" to cytat z tekstu aukcji. Po prostu jakos tak mi się rzuciło w oczy i się czepiłem. O ile literówkę mogę zrozumieć, to taki błąd ortograficzny w takim słowie, na takiej aukcji bardzo rzuca się w oczy.