PDA

Zobacz pełną wersję : O jakości gazu jeszcze raz



rydzadam
19-07-2005, 20:12
W zimę jeździłem na niemieckim gazie i szczerzę mówiąc nie zauważyłem różnicy. W każdym razie nie działo się nic złego, tylko autko trochę prędkości maksymalnej "przybrało".
Parę dni temu wróciłem z Chorwacji i tu zaskoczenie. Sądziłem, że różnice w jakości gazu to trochę przesadzone mity, ale jak zatankowałem w Mikulowie (granica Czech i Austri), autko niespodziewanie nabrało mocy i w praktycznie identycznych warunkach drogowych zużyło co najmniej 0,5 litra mniej na setkę. Nie przejąłem się za bardzo, zwalając to na przypadek albo autosugestię. Wszystko się wyklarowało po powrocie do kraju. Już nie miałem żadnych wątpliwości. Pierwsze tankowanie przed Gliwicami na Statoilu. Przy odłączaniu pistoletu taki smród, że aż oczy szczypały. No i taka dziura w "gazie" w zakresie 2500 do 3800 obrotów, że aż strach wyprzedzać. Masakra. Gaz za Łodzią się skończył, zatankowałem w jakimś "ogródku przydomowym" i o dziwo - trochę lepiej. Później chyba "Petrochemia Płock" - znowu masakra. Po paru dniach człowiek przestaje zwracać na to uwagę, ale już się nie mogę doczekać zagranicznego gazu, na którym zawsze Mondek ożywa, jakbym na benzynę przełączył.

fuel111
19-07-2005, 21:11
Tankuj na Orlenie :metal

rydzadam
19-07-2005, 21:44
Tankuj na Orlenie :metal

Dzięki. Spróbuję. Ale przecież toż to jest właśnie była Petrochemia Płocka. Ale może w Bydgoszczy mają lepsze żródła dostaw. Zobaczymy. Co do tej dziury w gazie, to obadam jeszcze szybko filterek gazu, ma już 14 kkm. O dziwo gaziarze nie chcieli go ruszać, bo niby to za mały przebieg, żeby się zasyfił. Ja im oczywiście nie wierzę, bo to lenie śmierdzące i sam go wyjmę. Z tym że, jak pisałem, dziura w gazie całkiem znika na czeskim lub chorwackim gazie.

fuel111
20-07-2005, 00:05
Wszystko zależy od składu u nas jest trochę ubogi w metan :metal

blasko
20-07-2005, 22:52
Nie wiem czy jest w tym faktycznie jakaś prawidłowość i czy ma to znaczenie, ale zauważyłem że im tańszy gaz tankuję tym wyraźniej czuję szarpnięcie przy przełączeniu na gaz.
Przy gazie z shella tego przełączenia praktycznie nie czuć wcale.

fuel111
21-07-2005, 00:18
Z tym Shellem to nie do końca tak był kiedyś ranking i każdej się zdarzały wpadki ale jedna była stała - nie tankować na małych i wsiowych stacyjkach LPG :satan:

wienio
01-08-2005, 15:20
Wszystko zależy od składu u nas jest trochę ubogi w metan :metal
Jedna drobna uwaga: zgadzam się, że jest "ubogi w metan" - w zasadzie metan występuje w LPG w 0%. LPG to mieszanina propanu i butanu. I tyle.

fuel111
01-08-2005, 15:47
Upss ale pomyłka :pad: wiem ale o czym innym chyba myślałem a co innego pisałem 8O sorki

Oktan
01-08-2005, 15:50
Upss ale pomyłka :pad: wiem ale o czym innym chyba myślałem a co innego pisałem 8O sorki

ech ci znający temat - zawsze człowiekowi wytkną że jest pierdoła tzn. w błedzie :hehe:

fuel111
01-08-2005, 16:02
:pad: :wall: ale wtopa tp wtopa - trza się przyznać

krzys-68
01-08-2005, 19:39
Tankuj na Orlenie :metalnaprawdę nie ma reguły z tankowaniem na stacjach.Wszystko zależy od danej partii LPG.Wszyscy maja dostawę z Ukrainy.Nie ma innego gazu w Polsce.Problem jest tylko w dokładności mieszania proporcji propanu i butanu u importera.jeśli tam oszukaja to zały transport jest do niczego.W odróżnieniu od benzyny lub ON sprzedawcy an stacjach nie mają szans na dolewki "uszlachetniajace",jedynie moga majstrowac przy licznikach dystrybutorów :satan:

rydzadam
01-08-2005, 21:45
Tankuj na Orlenie :metalnaprawdę nie ma reguły z tankowaniem na stacjach.Wszystko zależy od danej partii LPG.Wszyscy maja dostawę z Ukrainy.Nie ma innego gazu w Polsce.Problem jest tylko w dokładności mieszania proporcji propanu i butanu u importera.jeśli tam oszukaja to zały transport jest do niczego.W odróżnieniu od benzyny lub ON sprzedawcy an stacjach nie mają szans na dolewki "uszlachetniajace",jedynie moga majstrowac przy licznikach dystrybutorów :satan:

Potwierdzam to co Krzyś napisał. Poza tym jest u nas za duży bałagan, delikatnie mówiąc, w handlu propanem-butanem, a zwłaszcza w jego jakości, normalizacji.

fuel111
01-08-2005, 22:32
A czy jeggo jakość ktokolwiek kontroluje jeszcze nie słyszałem o kontroli stacji tankowania gazem :)

PrestoN
01-08-2005, 23:07
jedna wam stacje moge polecic
gdzie jest tanio i dobry power
ulica nowohucka w krakowie - miedzy M1 a SELGROS
jak sie jedzi to mniej wiecej po srodku po lewej stronie kolo skrzyzowania

jaka moge stanowczo odradzic ?
tarnow - stacja a LPG CZAKRAM zaraz przy zjezdzie z obwodnicy tarnowa w strone centrum
dokladnie trasa na tuchow czuli ulica Tuchowska :)

jakies 100 metrow obok jest Orlen ktorego moge polecic !

nie kazda stacja ktora ma gaz 1.60 jest warta zeby tankowac
juz sie przekonalem w krotkim czasie ze to nie to samo co z benzynka
1.80 to zaledwie roznica 20gr a mocy rzeczywiscie brakuje
nie mowiac ze sie daleko nie zajedzie :(

krzys-68
01-08-2005, 23:38
A czy jeggo jakość ktokolwiek kontroluje jeszcze nie słyszałem o kontroli stacji tankowania gazem :)Kontrolowac mozna wszystko,tylko kto chce? :satan:

indoman
02-08-2005, 00:01
duzo takze zalezy jaki gaz byl w butli w momencie ustawiania kompa,
jak byl jakis syf a pozniej zatankuje sie lepszy gaz to auto wcale lepiej nie pojdzie. dlatego najlepiej zawsze tankowac na jednej stacji i na tym gazie ustawic sobie kompa.

PAWLOS
02-08-2005, 09:32
duzo takze zalezy jaki gaz byl w butli w momencie ustawiania kompa,
jak byl jakis syf a pozniej zatankuje sie lepszy gaz to auto wcale lepiej nie pojdzie. dlatego najlepiej zawsze tankowac na jednej stacji i na tym gazie ustawic sobie kompa.
s tego co mi wiadomo to komp sam sie ustawia na podstawie danych z sądy lambda po to jest komp apropo ile ci spala lpg po samym miescie? bo widze ze masz ten sam silnik :beer:

indoman
02-08-2005, 12:24
duzo takze zalezy jaki gaz byl w butli w momencie ustawiania kompa,
jak byl jakis syf a pozniej zatankuje sie lepszy gaz to auto wcale lepiej nie pojdzie. dlatego najlepiej zawsze tankowac na jednej stacji i na tym gazie ustawic sobie kompa.
s tego co mi wiadomo to komp sam sie ustawia na podstawie danych z sądy lambda po to jest komp apropo ile ci spala lpg po samym miescie? bo widze ze masz ten sam silnik :beer:


pawlos po mieście to dokladnie nie wiem ale srednio 10 L max 11L
bez oszczędzania.

PrestoN
02-08-2005, 12:29
ja mam 2 litry i pali mi na trasie kolo 9litrow a z miastem do 12litrow max

PAWLOS
02-08-2005, 14:24
mój same miasto 12 ale z oszczedzaniem (spokojne rozpedzanie) a tak jak jezdziłem dynamicznie to 14,5 oczywiscie lpg :zly: :wall:

komandir
28-08-2005, 22:30
Z jakością gazu w POLSCEjest różnie nikt jej nie kontroluje pb chociaż czasami kontrolują każdy dodaje co chce (wodę,siarkę)ja tankuję na firmowych(BP,ORLEN) ale tu też można odczuć różnicę ostatnio zatankowałem na dwóch stacjach BP po tankowaniu na jednej odczuwałem lekką dziurę między 3000-4000obr/min a po drugiej znikło to i auto lepiej "lata"

____________________

mk1 1.816vGAS SANDOMIERZ

rydzadam
28-08-2005, 22:48
Jak już wróciliśmy do tematu jakości LPG, to muszę się pochwalić, że po zatankowaniu na BP w Gdańsku (Chełm) za niebotyczną cenę 1,93 (u mnie ok. 1,65) auto stało się nie do poznania. Max. na obwodnicy - prawie 190 "licznikowe" - nie martwcie się pusto było :satan: . I żadnej "dziury" w gazie. Ostatnio tak dobry gaz tankowałem w Czechach i na Chorwacji dwa miesiące temu. Aż strach pomyśleć, co to będzie jutro, bo mi się ten BP-gaz zaraz skończy, a u nas próbowałem wszędzie - na firmowych stacjach troszkę lepiej, ale też marnie, na no-name stacyjkach - tragedia. A BP nigdzie w pobliżu nie mam. Jeszcze w Shellu muszę spróbować, ponoć niezły jest.

sidxsid
30-08-2005, 00:10
W ciągu ostatniego tygodnia zrobiłem 2 tyś km. Tankując w okolicach Częstochowy myślałem że moje mondeo się psuje (mam je ponad miesiąc). Jeżdżąc po górach ledwo się człapał, mówię sobie że silnik jest słaby ale po zatankowaniu na następnej stacji samochód odżył i ja się uspokoiłem. Co stacja to inny gaz. Poprzednim autem tankowałem na jednej stacji LPG i raz szedł jak na benzynie a po ponownym tankowaniu na tej samej stacji ledwo się człapał. Nie ma na to reguły gdzie się tankuje, zależy jeszcze od dostawy gazu i "szczęścia" :banan:

PAWLOS
31-08-2005, 08:50
tankuje na orlenie a jak wyprzedzałem i znajomy jechał za mną to muwił ze z rury ciekła woda i to ciurkiem czy to normale czy gaz jest do :ass: ?
:pad: :pad: :pad:

tokocz
31-08-2005, 10:00
Poprzednio tankowałem na Shellu, teraz tankuję na BP (dali mi kartę na punkty, to sobie ciułam te punkciki :) ).
I tak mi subiektywnie wychodzi 20-30 km więcej na zbiorniku (na korzyść BP).

rydzadam
31-08-2005, 10:34
Poprzednio tankowałem na Shellu, teraz tankuję na BP (dali mi kartę na punkty, to sobie ciułam te punkciki :) ).
I tak mi subiektywnie wychodzi 20-30 km więcej na zbiorniku (na korzyść BP).

A gdzie u nas jest BP z gazem ? Bo jakość mają super, przynajmniej w Gdańsku.

tokocz
31-08-2005, 10:37
Ja tankuje na Fordońskiej. Na przeciw Urzędu Skarbowego.

rydzadam
31-08-2005, 10:43
Faktycznie jest tam BP. Następne tankowanie - Fordońska.

Spodzio
23-05-2006, 22:09
Jeśli gaz to tylko Shell, ma najmniejszą zawartość siarki, jest jedynym 3 krotnie filtrowanym gazem w kraju, niestety jak zauważył któryś z kolegów wszystko idzie z jednego pieca [ukraińskiego] więc dużo zależy od danej partii dostawy do rozlewni.A gaz w Niemczech nie jest lepszy[bo taki sam idzie tranzytem ], oni mają lepsze drogi, dlatego rozwija się tam wyższe prędkości ogólnie jeśli chodzi o gaz to trzeba mieć szczęście żeby cały czas tankować paliwko o dobrych parametrach.

mareckis
25-05-2006, 22:59
jedna wam stacje moge polecic
gdzie jest tanio i dobry power
ulica nowohucka w krakowie - miedzy M1 a SELGROS
jak sie jedzi to mniej wiecej po srodku po lewej stronie kolo skrzyzowania

jaka moge stanowczo odradzic ?
tarnow - stacja a LPG CZAKRAM zaraz przy zjezdzie z obwodnicy tarnowa w strone centrum
dokladnie trasa na tuchow czuli ulica Tuchowska :)

jakies 100 metrow obok jest Orlen ktorego moge polecic !

nie kazda stacja ktora ma gaz 1.60 jest warta zeby tankowac
juz sie przekonalem w krotkim czasie ze to nie to samo co z benzynka
1.80 to zaledwie roznica 20gr a mocy rzeczywiscie brakuje
nie mowiac ze sie daleko nie zajedzie :(
A ten Czakram to nie jest czasami stacja generalnego dystrybutora (o tej samej nazwie) instalacji BRC na Polskę? Jeśli tak to niezłą sobie robią reklamę :satan: