PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Problem- rozładowujący sie akumulator.Co to moze być?



kirys
03-01-2008, 22:14
Witam, mam problem.
Miesiąc temu zaczął mi niedomagać akumulator. Nie był nowy, więc może i miał prawo paść. Wymieniłem go na inny używany wcześniej w daewoo espero, ma trochę mniejszą pojemność. Pochodził 3 tygodnie i zaczął słabnąć. Gdy włączyłem na postoju swiatła mijania, to swieciły w miarę OK. Gdy dodałem gazu żeby podnieść obroty, to światła zaczynały swiecić nieco jaśniej (nie wiem czy to zupełnie normalne). No i po kilku dniach przy odpalaniu coraz słabiej kręcił, a dziś postał na dworze 4 godzinki na lekkim mrozie (-9st.) i jak go chciałem odpalić to pochechłał i zgasł zupełnie, zresetował sie zegar i tyle.
Co może być powodem tych problemów? :placz:
Nie wiem czy może to mieć jakiś związek, ale ponad miesiąc temu było wymieniane sprzęgło (czy może podczas tego mogło zostać coś uszkodzone, niedokręcone?). 2 świece żarowe były padnięte i wymieniłem je na nowe. Więcej grzechów nie pamiętam.
Baaardzo proszę o pomoc :pad:

Paolo
03-01-2008, 22:19
Do sprawdzenia:

1. Poziom elektrolitu w akumulatorze
2. Pomiar ładowania
3. Sprawdzić czy jest dobra masa silnik karoseria - czesto nie dokręcona po wymianie sprzęgła

Exodos
03-01-2008, 22:22
Wsadź porządny nowy akumulator z dużym prądem rozruchowym tak koło 650A, do tego pojemność 72Ah i powinno być oki, to że Ci światła się mocniej świecą jak dodajesz gazu to objaw normalny, sprawdź jeszcze jakie masz ładowanie, weźmiesz miernik do ręki i sprawdź jak ładuje po przegazowaniu, na wolnych obrotach powinno być coś ponad 14V.

KOKOT
03-01-2008, 22:22
Ja miałem podobnie i po każdym ładowaniu było 2-3 tygodnie OK.
Podjechałem na sprawdzenie stanu akumulatora i stan naładowania 90% ale stan mocy rozruchowej 50%.
U mnie definitywnie był aku do wymiany (miał 7 lat) ale niech Ci elektryk sprawdzi czy nie masz gdzieś upływności prądu.

kirys
03-01-2008, 22:22
A czy jest możliwe że akumulator rozładowuje sie przez jakieś obwody elektryczne?

mad
03-01-2008, 22:23
Sprawdź jakie masz ładowanie aku podczas pracy silnika- miernik i masz mieć około 14.3 V jak mniej to trzeba szukać przyczyny min w alternatorze.

kirys
04-01-2008, 07:29
Sorki za śmieszne pytanie, ale to mój pierwszy dieselek :) Czy to, że tak szybko rozładował się moze wynikać z tego że to był aku z benzynowego Espero? W sumie po zamontowaniu krecił całkiem nieźle na początku, ale jakby dłużej się świece grzały no i potem coraz to wolniej już chechłał przy zapalaniu. Jakie parametry powinien mieć akumulator (za jakim mam się rozglądać?)

vectra
04-01-2008, 08:44
Nic nie wywnioskujesz nie robiąc pomiarów. Napięcie ładowania zmierz i napisz. Najlepiej jak zmierzysz na samym akku. Dobrze byłoby wziąc cęgi i zmierzyć prąd ładowania i rozładowania. Trudno powiedzieć co jest nie tak, możesz mieć zbyt słade ładowanie, możesz mieć jakiś odbiornik który rozładowuje akku (często walcze z takimi historiami. czasami to radio, czasami alarm) a możesz mieć po prostu lipny akku. Moim zdaniem zacznij najpierw od pomiaru napięcia ładowania, jeśli jest ok to zmierz prąd rozładowania. Jeśli napięcie ładowania będzie około 14.2-14.4 a prąd rozładowania nie będzie przekraczał 40-60mA to podmień akku na około 64Ah z prądem rozruchowym około 680A. Sprawdz też połączenia masy w komorze silnika (połączenie akku- karoseria i karoseria silnik) bo jak będzie "iskrzyć" to tweż Ci akku wyssie.

BS
04-01-2008, 08:54
coś mi się zdaje ze to koniec akku... sprawdź poziom elektrolitu... postaraj się go naładować-jeżeli masz aerometr to zobacz po jakim czasie aku będzie naładowane. Jeżlei szybko się ładuje i szybko rozładowuje to jest juz jego koniec. Prosta metoda sprawdzenia. Wyjąć akumulator z auta i mocno obić go dłonią. Jeżeli podniesie się ciemny osad to jest już zużyty eksploatacyjnie.

kirys
04-01-2008, 09:00
No dobra. Dzięki chłopaki. Dzis po pracy zmierzę napięcie ładowania. Jak będzie ok to jadę po nowy akku.
Pozdrawiam
P.S. gdzie są te połączenia masy z silnikiem i karoserią? Trzeba do tego kanału? Bo akurat nie mam dostępu :)

Netoper
04-01-2008, 09:12
Po pomiarze ładowania zrób jeszcze pomiar upływu prądu bo może coś Ci prąd ssie w czasie spoczynku auta
A zanim zdecydujesz się na wymianę aku to podjedź gdzieś do elektryka albo do punktu sprzedaży aku i niech Ci zmierzą go pod obciążeniem
Netoper

emgrala
04-01-2008, 09:23
Gdy włączyłem na postoju swiatła mijania, to swieciły w miarę OK. Gdy dodałem gazu żeby podnieść obroty, to światła zaczynały swiecić nieco jaśniej (nie wiem czy to zupełnie normalne).
To wyglada na cos z ladowaniem - moze polecial regulator napiecia lub szczotki w alternatorze.
Sprawdz tak jak pisali wczesniej ladowanie - napiecie na akumulatorze przy sprawnym ukaldzie powinno sie miescic miedzy 14 a 14,4 V.

CzarekJ
04-01-2008, 10:00
A zanim zdecydujesz się na wymianę aku to podjedź gdzieś do elektryka albo do punktu sprzedaży aku i niech Ci zmierzą go pod obciążeniem

I to jest najprostsze rozwiązanie.....pare minut roboty i niewielki koszt (ja płaciłem 6zł)
Dostałem nawet ładny wydruk parametrów.
Co do baterii od Espero to nie wiem jaka ona jest ale w dieslu liczy sie przede wszystkim prąd rozruchu (pisze o tym powyzej Exodos).
A generalnie....od lat trzymam sie zasady.....bateria - góra 5 lat i nowa.
Szkoda zachodu...to tylko 2-2,5 stówki(za firmową)..a jaki spokój i przyjemnośc?

szotek4
04-01-2008, 16:50
To witaj kolego w klubie ! Ja tez kupilem dieselka 1,8 TD i akumulator byl do bani.Dwa razy mnie zawiodl.Wiec kupilem nowke z peczku 72 ah niby bomba.Ale dzisiaj przy -7 nie dal rady.Wiec tez go naladuje a pozniej po klebku sprawdze ladowanie itd.

kirys
04-01-2008, 18:09
No toś mnie pocieszył :) Ja dziś kupiłem nowy aku 72Ah, 680A. Póki co chodzi OK :ura: . Napięcie ładowania przy wyłączonych światłach 14,05V więc chyba dobrze. Ale jutro dla pewności podskoczę do jakiegoś elektrykarza coby mi rzucił łaskawym okiem na mondka. Ehhh, z tymi akumulatorami to problemów masa... :helm:
P.S. ten poprzedni aku z Esperaka to był jakiś STAR 55Ah, 450A. Czyżby o wiele za mało i dlatego go wyssało?? :glupi:

basil
04-01-2008, 19:44
To witaj kolego w klubie ! Ja tez kupilem dieselka 1,8 TD i akumulator byl do bani.Dwa razy mnie zawiodl.Wiec kupilem nowke z peczku 72 ah niby bomba.Ale dzisiaj przy -7 nie dal rady.Wiec tez go naladuje a pozniej po klebku sprawdze ladowanie itd.

Nowy i nie dał rady?
To ładowania brak albo coś pożera prąd.

N2O
04-01-2008, 20:29
może padaczka rozrusznik dopadła ?

kirys
04-01-2008, 20:35
No ale jeśli rozrusznik, to tylko by kręcił, ale nie zaskoczył?

Exodos
04-01-2008, 20:40
A może paliwko zamarzło co ?

N2O
04-01-2008, 20:43
zdarza się, że zwarcie w rozruszniku powoduje wyładowanie akumulatora nawet pomimo tego, że samochód sobie poprostu stoi i nikt nie próbuje uruchomić. Może po prostu za wolno kręci ?

Netoper
04-01-2008, 23:06
No ale jeśli rozrusznik, to tylko by kręcił, ale nie zaskoczył?
Jak rozrusznik za dużo prądu ciągnie bo np tuleje rozkalibrowane, to za mało prądu idzie dla instalacji
Netoper