PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] problem z B1242



jarom
30-05-2008, 22:07
Witajcie. Poruszam temat, który przewija się już niejednokrotnie, ale dalej nie mogę znaleźć rozwiązania. W moim Mondeo w czasie pracy klimy na AUTO/LO nie ma odpowiedniego chłodzenia, po przełączeniu na A/C również nie ma różnicy . Jakby zasysało powietrze z zewnątrz klimy. po teście wychodzi błąd B1242. Wiem co on znaczy. po skasowaniu błędu i kolejnym teście jest test OK, jednak problem chłodzenia pozostaję. czy chodzi tu o czujnik czy o silniczek recylkulacji powietrza bo różnie jest to określane na forum. Po drugie potrzebował bym pomocy od kogoś kto sam wymieniał albo widział jak się wymienia to urządzenie, no i gdzie ono KONKRETNIE jest i jak je wymontować. Często się piszę że jest ono za schowkiem, ale nie mogę go zlokalizować. Klima była uzupełniana oraz zmieniana sprężarka, powiedziano że jest OK.Nawiew ciepła jest OK a rozkład nawiewu działa prawidłowo. Bezpieczniki sprawdzałem. Wydaję mi się że nie tylko ja byłbym usatysfakcjonowany pomocą od Was. może ktoś posiada zdjęcie tego czujnika-silniczka? :wall:

Jakub
31-05-2008, 10:15
Ten czujnik z silniczkiem znajduje się nie za schowkiem tylko na wysokości prawego kolana kierowcy, w dolnej obudowie deski rozdzielczej. Wyjmujesz schowek ten przy kierowcy, odkręcasz 2 śrubki, następnie 3 na dole obudowy. Wyciagasz obudowę (ostrożnie i z czuciem, bo mocowana jest jeszcze na jeden zatrzask), i będziesz widział ten czujnik. Jest zamontowany w platikowym uchwycie. Wyjmujesz z uchwytu i rozpinasz kostkę łączącą. Czyścisz/wymieniasz. Montaż w odwrotnej kolejności.

jarom
31-05-2008, 10:19
A to nie jest czujnik temperatury powietrza wewnątrz auta?

Jakub
31-05-2008, 10:22
O ile mi wiadomo jest to jedyny czujnik z silniczkiem. Poczekaj, aż ktoś to potwierdzi.

jarom
31-05-2008, 19:26
byłem dziś na szrocie i oglądałem wyciągniętą klimę. chyba mam. to czarne płaskie ustrojstwo montowane u góry po lewej górnej stronie silnika wentylatora za schowkiem u pasażera. :))

pabloss
31-05-2008, 22:49
ten silniczek pod kierownica jest polaczony z czujnikiem temperatury wewnetrznej. Nie jest odpowiedzialny za blad 1242. Powodem bledu jest silniczek recyrkulacji powietrza na silniczku dmuchawy. Tak jak napisales wyzej. A sprezarka klimy i wiatrak na chlodnicy sie zalaczaja ? Ten blad nie ma zadnego wplywu na prace klimy. U mnie sie czasami pokazuje. Wszysko lacznie z klima dziala u mnie bez zarzutu wiec go olalem :)

jarom
31-05-2008, 23:17
Wszystko już gra, gdzieś mam nieszczelną instalację i gaz mi uchodzi. Miesiąc temu uzupełniałem a dziś byłem w serwisie i już nie było nic. Po uzupełnieniu chłodzi bardzo ładnie. W poniedziałek jadę poszukać powodu.Z ciekawostek to jeśli m.in. nie ma gazu w w układzie to tak jak u mnie sprężarka załącza się tylko na chwilę (co można zauważyć jej pracę w gołym okiem) a powietrze zasysane jest z zewnątrz.

Jakub
31-05-2008, 23:17
Człowiek uczy się przez cale życie :) , macie może foto tego elementu?

jarom
31-05-2008, 23:19
Jakubi-Jak chcesz to mogę ci wysłać zdjęcie tego elementu(silniczka) jutro na emaila jak mi wyślesz na PW.

jarom
31-05-2008, 23:21
Ja ten błąd kasuję odmrażaniem i na razie bez wymiany silniczka a po uzupełnieniu gazu nic mi w teście nie pokazuje

pabloss
01-06-2008, 10:53
predzej czy pozniej sie pojawi. Jakis chyba blad fabryczny. U mnie sie czasami pojawia a silniczek jest sprawny i elektryka tez.

jarom
01-06-2008, 11:49
Dokładnie tak jak mówi Pablos. U mnie przeważnie pojawia się po pierwszym uruchomieniu silnika. Jak skasuję to potem już pojawia się tylko sporadycznie

STraits
01-06-2008, 13:44
z doswiadczenia z mk2 i SATC moge powiedziec ze problem nie jest spowodowany samym silniczkiem bo przerabialem jego wymiane - tylko problem lezy w sterowniku. Po wymianie sterownika bylo OK. nie mialem czasu go rozbierac i naprawiac bo i tak sprzedalem mk2 wiec zepsuty sterownik wyrzucilem. Podejrzewam jakis zimny lut na plytce w srodku... ale to tylko podejrzenia :)

jarom
01-06-2008, 13:51
Ja wczoraj też wymieniłem sterownik na nowy bo ten co miałem był do 19 stopni i potem od razu LO. Jak podłączałem sterownik zauważyłem, że na starym po włączeniu AUTO nie włączało się A/C, w tym nowym automatycznie włącza się A/C. Odkąd zmieniłem sterownik błąd na razie mi się nie pokazuje. Coś w tym musi być. Gość na szrocie dał mi sterownik i kazał od razu podpiąć i sprawdzić. Mówi że na 4 sterowniki ostatnio 3 były walnięte.

Byzon
23-03-2012, 18:12
Panowie, sorry że odkopuje temat ale właśnie mam taki sam problem jak poprzednicy czyli błąd B1242

Problem u mnie polega na tym, że czasami jak jest ustawiona temperatura na LO to i tak leci ciepłe powietrze i ogólnie nie działa klimatyzacja...

Powiedzcie mi gdzie dokładnie znajduje się ten sterownik i w jaki sposób go wymienić? Czy potrzebny jest do tego nowy (używany) silniczek recyrkulacji powietrza?

wojpet
24-03-2012, 23:03
Sterownik klimy to nic innego jak panel z wyswietlaczem i przyciskami do sterowania nadmuchem.Wymiana jest trywialna,wykrecenie kilku srub.Szukaj panela z zoltym znaczkiem i napisem max odmrazania szyby,on pozbawiony jest bugu w sofcie.Enjoy.

Byzon
25-03-2012, 09:32
Czyli chcesz powiedzieć, że pomimo sygnalizacji błędu owego silniczka nie trzeba go wymieniać i problem tkwi w sofcie? :D

Teraz pytanie czy nowsza wersja softu (panelu) jest w kolorze grafitowym? bo taki mam kolor konsoli środkowej i chciałbym aby wszystko było pod kolor :)

wojpet
25-03-2012, 12:44
U mnie dokladnie tak bylo,tyle,ze przed wymiana sprawdzilem ten silnik-dzialal normalnie,a blad wystepowal nadal.Wymienilem panel i problem rozwiazany.

Co do koloru to przyznam sie,ze nie widzialem innego niz czarny.

Byzon
26-03-2012, 16:14
Pomyłka, myślałem że panel jest zintegrowany z konsolą środkową :D

Czy jak mam wersje przed liftem to panel po lifcie normalnie pasuje? a dokładniej chodzi o to ustrojstwo? http://allegro.pl/panel-klimatyzacji-ford-mondeo-mk3-2007-i2214729841.html ? :D

---------- Post added at 15:14 ---------- Previous post was at 15:03 ----------

Panowie u mnie panel środkowy wygląda tak jak na tym zdjęciu: http://allegro.pl/ford-mondeo-mk3-napinacz-pasa-kierowcy-skce-wwa-i2179830822.html

rednaxelA
26-03-2012, 16:43
Zeby poliftowy pasowal musisz sie napracowac troche
http://mondeoklubpolska.pl/showthread.php/57497-Wymiana-konsoli-na-polift

panel środkowy wygląda tak jak na tym zdjęciu
to znaczy ze ma zółta ikonke odmrazania szyby? - bo ten na zdjeciu ma

Byzon
26-03-2012, 21:47
Nie, niestety u mnie jest biała ikonka ale panel wygląda tak samo jak na tamtym zdjęciu.

wojpet
26-03-2012, 22:09
Wszystkie przed liftowe tak wygladaja :D:D Tylko ta pieprzony zolty piktogram :D

Byzon
28-03-2012, 00:18
Dobrze Panowie, to teraz powiedzcie mi jaki panel mam kupić żeby było dobrze? :D Przyznam się, że marnie widzę wymianę całej konsoli środkowej :D nie da się zaprogramować tego panelu, podmienić softu czy coś? :P

wojpet
28-03-2012, 08:02
Po co chcesz wymieniac konsole ?!

Kup panel, na przyklad :

http://moto.allegro.pl/ford-mondeo-mk3-2-0-16v-02-automat-climatronic-i2202165929.html
http://moto.allegro.pl/ford-mondeo-mk-3-2003-r-panel-klimatronik-i2186036984.html


wymien go i po klopocie.Wymiana to odkrecenie c.a 8 srubek.

Byzon
28-03-2012, 09:07
Teraz obczajam, byłem pewny że tylko po liftingu był żółty znaczek nawiewu na szyby :) Teraz wszystko jasne, dziękuję chłopaki :D

Byzon
28-03-2012, 12:01
Przyznam się że szukałem na forum jak wymienić ten panel, ale bardzo mi się nie udało tego znaleźć, czy ktoś umieszczał na forum jakieś wskazówki i fotki?

rednaxelA
28-03-2012, 12:45
Tu jest manual ale klimatronik sie wymontowuje tak samo
http://focus.korona-pl.com/TIS/wsmdata/pl_2002_50_Mondeo/G37727.html

CoastBasse
16-07-2013, 11:24
Trochę kotlet ale też walczę z tym problemem ale w drugą stronę. To znaczy u mnie nagle zaczyna lecieć zimne powietrze. Robię reset błędów i po uruchomieniu wali jeszcze zimniejsze. Dopiero jak dam temperature na HI to zaczyna lecieć ciepłe i mogę ustawić taką temperaturę jak chce. Ale po parudziesięciu km znowu dzieje się to samo. To też wina softu?