PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] [MkIV] jak to jest z kołem dwumasowym



Oktan
27-07-2008, 23:55
znalazłem taki oto L I N K (http://www.motofocus.pl/index.php?aid=3316) na jednym takim forum internetowym,

ciekawa lektura :up:

szarys
18-10-2010, 21:23
Dobra wiadomość (mam taką nadzieję że dobra) dla posiadaczy silników 2.0 TDDI. Firma Valeo wypuściła zestaw Kit4P w którym jest zamiennik dwumasy na koło sztywne. Z tego co się dowiadywałem to do Fordów nie było wcześniej takich zamienników.

http://www.valeoservice.com/data/master/webfile/19478266284C10FFE545913.pdf?rnd=796

tommylejones
08-01-2011, 13:48
Dobra wiadomość (mam taką nadzieję że dobra) dla posiadaczy silników 2.0 TDDI. Firma Valeo wypuściła zestaw Kit4P w którym jest zamiennik dwumasy na koło sztywne. Z tego co się dowiadywałem to do Fordów nie było wcześniej takich zamienników.

http://www.valeoservice.com/data/master/webfile/19478266284C10FFE545913.pdf?rnd=796

Warto założyc Kit 4P mam i chwalę sobie!Minimalnie wieksze wibracje i delikatnie głośniejszy ale poza tym ok!

andriu67
08-01-2011, 22:47
Ale tylko do 90KM

Jarek92
20-01-2011, 17:25
mechanik mi mówił, że bzdurą jest zmienianie koła dwumasowego na zwykłe koło bo wałek jest wtedy za bardzo obciążony i może ulec uszkodzeniu, nie wiem czy to do końca jest prawda :niewiem:
dwumas łagodzi naprężenia i niweluje drgania podczas np. ruszania
ale fakt, któregoś razu będzie trzeba też wymienić dwumas razem ze sprzęgłem a to nie mała sumka :pop:

BS
27-01-2011, 09:48
mechanik mi mówił, że bzdurą jest zmienianie koła dwumasowego na zwykłe koło bo wałek jest wtedy za bardzo obciążony i może ulec uszkodzeniu, nie wiem czy to do końca jest prawda :niewiem:
dwumas łagodzi naprężenia i niweluje drgania podczas np. ruszania
ale fakt, któregoś razu będzie trzeba też wymienić dwumas razem ze sprzęgłem a to nie mała sumka :pop:

Tylko widzisz... w zestawie z kołem dwumasowym tarcza sprzęgła jest SZTYWNA. Nie ma sprężyn. Więc całe naprężenia przejmuje dwumasa. W zestawie z kołem jednomasowym jest KLASYCZNA tarcza sprzęgła ze sprężynami i to ona przejmuje naprężenia (czyli przesunięcie osi obrotu). Wychodzi na jedno. Na razie zestaw VALEO widzę tylko dla 90 konnej jednostki, która chyba najmniej rozwala dwumasę z racji najniższej mocy...

holland
03-02-2011, 13:43
Zgadzam się z BS - koło można zamienić, ale warto też myśleć o skrzyni biegów. Im mniejszy moment tym większe szanse na podmianę dwumasy (jesli istnieje takowy zamiennik oczywiście :) ). Jednak nie wróżę powodzenia takim operacjom w przypadku mocniejszych TD.
Pozdrawiam

jarko
06-02-2011, 22:28
mi sprzedawca sugerował koło jednomasowe, ale założyłem normalną dwumasę bo nie chciałem ryzykować. pozatym do tdci chyba nie ma jednomasy?

BS
15-02-2011, 12:47
Ludzie-przecież dwumasa amortyzuje tylko nagłe szarpnięcia. W tych zestawach te szarpnięcia będą przejmowane przez sprężyny na tarczy sprzęgła-taki układ stosowany jest nawet w najmocniejszych autach gdzie właśnie koła są jednomasowe i mają dodatkowo redukowaną masę własną przez wiercenie dziur. W mustangach o mocach standardowych grubo przekraczających 300 koni gdzie momentu jest o wiele więcej stosuje się dokładnie takie same rozwiązania. Nie przesadzajmy. W najgorszym wypadku będzie troszkę niższa kultura pracy-o ile zwykły uzytkownik będzie w stanie tą różnicę zaobserwować...

PoPo
18-02-2011, 14:50
Ja byłem zdziwiony gdy wymieniałem sprzęgło w 2.0 Duratec-HE i się okazało, że tam siedzi koło dwumasowe i w dodatku jest do wymiany 8O
Do benzyny strasznie ciężko jest kupić takie koło. Sklep mi sprowadzał zza granicy i tylko oryginał Motorcrafta (LUK już do benzyny nie produkuje), cena 1550zł po długim targowaniu się i kupnie całego kompletu ze sprzęgłem LUK`a :P Ogólnie auto szarpało przy ruszaniu i redukcji biegu, coś cicho klekotało pod maską a sprzęgło brało na samej górze, czyli standardowe objawy jak w TDCi. Po wymianie kompletu sprzęgła i zaślepieniu EGR wszystko chodzi jak nowe :) Przy okazji wymieniono mi płyn hamulcowy dzięki czemu wysprzęglik chodzi bardzo lekko. Koszt takiej robocizny to 950zł. Całkowity koszt wymiany kompletu sprzęgła + koło + to o czym pisałem wyżej - 3400zł, ale warto :)

Oktan
03-03-2011, 09:24
a jak ci się teraz jeździ na zestawie jednomasowym ??

Seba350
05-03-2011, 18:08
Tez wsadzilem caly komplecik nowy luk'a - jesli ktos wymyslil 2 mase to nie dla widzi mi sie, ale z konkretnego powodu. Po za tym, jak kupujesz auto za 100tys zl to niestac Cie na wymiane sprzegla za 2tys zl??

Wilhelm
15-03-2011, 23:48
Tez wsadzilem caly komplecik nowy luk'a - jesli ktos wymyslil 2 mase to nie dla widzi mi sie, ale z konkretnego powodu. Po za tym, jak kupujesz auto za 100tys zl to niestac Cie na wymiane sprzegla za 2tys zl??

a kto powiedział że jednomasa jest tańsza...

MAKING
31-03-2011, 16:51
Witam a ile kosztuje kpl. dwumasy do 2,0 TDCi 130KM 6 biegów

Jendrekmak
09-04-2011, 15:29
1700-1800 zł plus uszczelniacz wału


Po za tym, jak kupujesz auto za 100tys zl to niestac Cie na wymiane sprzegla za 2tys zl??
tyle to mk3 kosztowało jak było nowe (benzyna V6) a nie po 5-9 latach więc jest to kiepski argument. poza tym w nowym mk4 raczej nie psuje się od razu po zakupie

adamuus
13-04-2011, 14:17
jesli ktos wymyslil 2 mase to nie dla widzi mi sie, ale z konkretnego powodu.
to powiedz mi po co jest w mk1/2 sedan,hb stabilizator z tyłu:hmm:

lordmar
21-06-2011, 10:18
Witam, ja niestety całkiem nie dawno musiałem dokonać zmiany dwumasy ze sprzęgłem i wyprzęgnikiem. Myślałem o założeniu normalnego koła zamachowego, ale po co ? Cena kompletu dwumasy LUK'a to koszt około 1500 zł, za tyle da się kupić, cena standardowej zamachówki jest praktycznie taki sam. Nie wiadomo jak po 50 tys. km będzie się alternatywny zestaw koła zamachowego sprawował i jak wpłynie na resztę auta. Ja bym nie kombinował skoro za te same pieniądze można mieć to co fabryka kładzie.

corrleone
07-07-2011, 10:42
A jaka jest cena kompletu dwumasy luk'a do tdci 2.2??

Jendrekmak
10-07-2011, 13:14
sama dwumasa do 2,2 to koszt ok 1700 zł plus tarcza dociski i wysprzęglik więc w sumie wyjdzie prawie 3000 zł

rafek
12-07-2011, 11:57
A powiedzcie mi czym najszybciej można załtwić dwu mas w TDCI 130 km . Zero startów ze świateł i przyczepki brak .

---------- Post dodany o 10:57 ---------- Poprzedni post dodany o 10:57 ----------

Tzn padło po kilku miechach

Pablo81
15-07-2011, 15:41
mocnym deptaniem na niskich obrotach

danielWr
15-07-2011, 23:58
Koło dwumasowe Duratec-HE

Ja byłem zdziwiony gdy wymieniałem sprzęgło w 2.0 Duratec-HE i się okazało, że tam siedzi koło dwumasowe i w dodatku jest do wymiany
Do benzyny strasznie ciężko jest kupić takie koło. Sklep mi sprowadzał zza granicy i tylko oryginał Motorcrafta (LUK już do benzyny nie produkuje), cena 1550zł po długim targowaniu się i kupnie całego kompletu ze sprzęgłem LUK`a :P Ogólnie auto szarpało przy ruszaniu i redukcji biegu, coś cicho klekotało pod maską a sprzęgło brało na samej górze, czyli standardowe objawy jak w TDCi. Po wymianie kompletu sprzęgła i zaślepieniu EGR wszystko chodzi jak nowe Przy okazji wymieniono mi płyn hamulcowy dzięki czemu wysprzęglik chodzi bardzo lekko. Koszt takiej robocizny to 950zł. Całkowity koszt wymiany kompletu sprzęgła + koło + to o czym pisałem wyżej - 3400zł, ale warto

Ładnie Cie skroili za robociznę. Normalna cena to 500zl max. Zaślepiłeś EGR ? Dlaczego ? Nie wywala błędu ?

badger
16-07-2011, 00:14
A powiedzcie mi czym najszybciej można załtwić dwu mas w TDCI 130 km . Zero startów ze świateł i przyczepki brak .
Jazdą na zbyt niskich obrotach (a szczególnie przyspieszaniem na zbyt niskich obrotach).

tomekemot
19-07-2011, 15:36
Je wymieniłem koło dwumasowe przy około 175 tyś. (2.0 TDDi 115KM)okazało sie ze sprzęgło było zupełnie nie wyaksploatowane... teraz mam prawie 300 tys i odpukac nic sie nie dzieje, a sporo jeździłem z ciezką przyczepą kampingową.

geo.adi
09-08-2011, 09:34
A jaka jest cena kompletu dwumasy luk'a do tdci 2.2??

na allegro kupilem za 1700 PLN

linkgrabber
18-09-2011, 13:21
Ja uważam, że bardzo dużo zależy od stylu jazdy, u mnie było wymieniane przy 240 tys i był orginał wsadzony, mechanik uważał, że nikt tam wcześniej nie zaglądał, chociaż z drugiej strony LUK chyba tyle nie wytrzyma

hubciox
29-09-2011, 17:16
witam! moje autko MkIII ma stukniete 230tys i poszlo kolodwumasowe plus wymienilem sprzeglo(zestaw) cena jakies 2400 lUKA z robocizna:) i trafilo na mnie,troche mie zdziwilo bo jakos nim nie targam po drogach...

joeblack_23
13-10-2011, 20:30
Powiedzcie mi mam 2.0 TDCi 130KM 2004r od dwóch dni i chciałbym wiedzieć jak jeżdzicie tzn. przy ilu obrotach zmieniacie biegi? Co macie na myśli "jazda na niskich obrotach"? Przy jakiej przędkości wchodzicie na 6 bieg - bo znajomy mówił mi że powinno 6 wrzucać przy 140km bo jak mniej to szkodzi dwu masie? Czy jadąc 60km/h jechać na 3 biegu 2200obr czy na 4 1900obr?

Wilhelm
13-10-2011, 21:31
Ja jeżdzę na 1 do 20, 2 do 40, 3 do 60, 4 do 90, 5 do 120 :)

pieter77
23-10-2011, 10:33
Koło dwumasowe kończy się "jazdą jak emeryt" czyli jazda z małą prędkością na wysokim biegu (np. 5 i 60km/h) i do tego jeszcze przyspieszanie z wysokiego biegu (bo po co redukować jak i tak pociągnie) - i tak pada dwumasa.
Z doświadczenia wiem że zakładanie sztywnego koła zamachowego się nie opłaca bo czasami wychodzi drożej niż dwumasa i po założeniu sztywnego koła występują większe drgania przenoszone na samochód i głośniejsza praca silnika.
Wiem to z doświadczenia bo ostatnio zakładałem do focusa 1,8 tdci sztywne koło na życzenie klienta - efekt rozczarowanie klienta bo auto głośniej chodzi i bardziej buda drga.

Bartek
05-11-2011, 13:50
Ja uważam, że bardzo dużo zależy od stylu jazdy
Oczywiście. Mój tata ma 2.0 TDCI 115KM z nalotem 352000km i nadal posiada fabryczną dwumasę.

Marq
05-11-2011, 19:20
No niestety, dwumasa szybko dostaje po głowie jazdą "na emeryta". Utrzymywanie obrotów np. na piątym biegu poniżej 1500 to zabójstwo. Któryś z kolegów pytał o prędkości przy jakich należy przełączać biegi:
1 - 0-25 km/h
2 - 25-40 km/h
3 - 40-55 km/h
4 - 55-72 km/h
5 - pow. 72 km/h

Stosując tą zasadę, przełączałem biegi po przekroczeniu na określonym biegu danej prędkości. Mówiąc inaczej, jak przełącznie biegów nastąpi w okolicach 2500-3000 obr., to będzie OK.

batman72
14-12-2011, 09:49
mechanik mi mówił, że bzdurą jest zmienianie koła dwumasowego na zwykłe koło bo wałek jest wtedy za bardzo obciążony i może ulec uszkodzeniu
srutututu majty z drutu- jakoś w latach 90 i wcześniej nikt nie widział w autach kół dwumasowych i robiło się kilometry.
I to nie tylko w byle jakich pierdziawkach- mocniejsze auta również nie miały tego wynalazku.

mariozycho
19-01-2012, 23:32
i TU się zgadzam ja zrobiłem na na pełnym m kole ponad 100tysi i wszystko ok. Powiem więcej silnik pracuje lepiej,mniej pali no i ma wyraźnie lepszego kopa. tak jak tu wcześniej ktoś pisał tarcza sprzęgłowa ma sprężyny a masa pełnego koła jest mniejsza co się przekłada na moc . Ciekawe czy któryś z was słyszał o dwu masie w rajdowych autkach tam na wet specjalnie się odchudza koła zamachowe w celu poprawienia osiągów

badger
19-01-2012, 23:39
Pytanie "przy jakich obrotach zmieniać" jest lekko bez sensu. To zależy. Jadąc ze stałą prędkością po płaskim można mieć niższe obroty, jadąc pod górę wyższe, przyspieszając jeszcze wyższe.

asd1
30-01-2012, 10:35
Pada mi dwumasa w TDCI 130KM 6biegów, i zacząłem się rozglądać, znalazłem cos takiego z normalnym kołem zamachowym

http://allegro.pl/sprzeglo-mondeo-2-0-tddi-tdci-130km-kolo-zamachowe-i2082938517.html


czy ktoś ma coś takiego?
jak to działa, wszystko jest OK?
czy jednak skałdać wersję z dumasą od LUK?

Czy wysprzęglik hydrauliczny zawsze trzeba wymienić przy wymianie sprzegła?

sosnowicz
30-01-2012, 10:51
http://allegro.pl/sprzeglo-mondeo-2-0-tddi-tdci-130km-kolo-zamachowe-i2082938517.html
czy ktoś ma coś takiego?
jak to działa, wszystko jest OK?
czy jednak skałdać wersję z dumasą od LUK?
Czy wysprzęglik hydrauliczny zawsze trzeba wymienić przy wymianie sprzegła?

Jak masz czas to poczytaj: http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/60532
Auto jeździ do dzisiaj już u innego właściciela, żadnych negatywnych objawów, pęknięć, złamań czy dewastacji. Moim zdaniem nie ma się czego bać.

asd1
30-01-2012, 11:30
Dziękuję bardzo za link, przeczytałem i wygląda OK.

gruniu
19-03-2012, 18:52
mi sie chyba odzywa dwumasa
czasami cos sie telepie w silniku i znika po wcisnieciu sprzegla
dodatkowo jak gasze silnik na luzie to slychac telepotanie, ale jak gasze ze wcisnietym pedalem sprzegla to gasnie cichutenko
wystepuje jeszcze jakies burczenie przy okolo 1800 obr, tylko czy to jest od dwumasy?
auto ma najechane 194 tys. i sprowadzilem je w grudniu
przed kupnem zrobilem test dwumasy i nic nie bylo slychac, ale teraz wylazlo

jakie maga byc skutki rozsypania sie dmumasy
czy musze wymieniac wszystko, tj. sprzeglo i docisk?
jak maa skrzynie 6 to wysprzeglik tez musze wymieniac?

wrc1000
19-04-2012, 15:33
Ja jestem po wymianie dwumasy - kupiłem na alledrogo zestaw LUK-a z wysprzęglikiem za 1307zł z przesyłką (oczywiście F Vat + gwarancja). TDDI 115KM 2001r.
U mnie dwumasa hałasowała niemiłosiernie, przebieg 230kk(licznikowe) i była od nowości ( tak powiedział mechanior).
Pytałem o stałe koła i powiedział że kilka zakładał do mondków- jeden lata w firmie i już około 120kk bezproblemowo.
Aha docisk i tarcza sprzęgła prawie jak nówki.

andreemaku
01-05-2012, 19:25
Witam, doświadczonych forumowiczów w temacie 2-masy, wysprzęglika i tych tematów chciałbym prosić o pomoc w zdiagnozowaniu mojego "nowego" zjawiska:
od 2 dni słyszę dziwne dźwięki z okolic sprzęgła, a mianowicie: po uruchomieniu silnika bez sprzęgła jest cicho i gładko, wszystko zmienia się przy wciskaniu sprzęgła => do połowy zaczyna wydobywać się dziwne piszczenie, coś z kategorii łożysko bez smaru, po dociśnięciu dźwięk ustaje. Pisk pojawia się ponownie przy puszczaniu sprzęgła i ruszaniu, wolna jazda, podjazdy (wolne obroty silnika). I nowy dźwięk, to dzisiaj przy odpalonym silniku daje się słyszeć delikatne chrobotanie również z okolic sprzęgła. Podczas pracy silnika silnikiem nie rzuca, nie szarpie nie ma innych objawów nierównej pracy.
Pytanie, czy to końcówka koła 2-masowego, czy wysprzęglika z łożyskiem.
proszę o wsparcie

lordmar
03-05-2012, 15:19
Pytanie, czy to końcówka koła 2-masowego, czy wysprzęglika z łożyskiem.


Ja miałem podobnie. Poleciał wysprzęglik, jednak jak zaczniesz rozbierać pewnie okaże się, że reszta (tarcza i dwumas) też mają się cienko. Nie polecałbym zmiany samego wysprzęglika bo za niedługi okres i tak zmienisz resztę. No chyba, że są w bardzo dobrym stanie.
Jeżeli tego nigdy nie robiłeś nie polecam zmianiach tego samemu-> trzeba silnik do góry, rozpiąc wachacze ...
Przy okazji dwumasy polecam sprawdzić pasek wieloklinowy i rolki oraz pasek waku.

U mnie cały proces od żężenia do wpadnięcia pedału sprzęgła ( bez wysprzęglenia )trwał dwa dni - bardzo dużo jeżdzę.

antonio86
11-06-2012, 11:01
Koledzy mam taki problem i nie wiem na jaki wydatek musze sie szykować.
Wczoraj na światłach wpadł mi pedał sprzęgła. wcisnołem do końca wrzuciłem 1 potem nie mogłem przełączyc na 2 a po wciśnieciu pedału nadal ciagnął na 1. potem już nie wciskałem pedału w podłogę i jakos szedł ale nie zawsze biegi wchodziły lekko i precyzyjnie. Czasem przy ruszaniu lekko szarpnie.
Nie wiem czy to dwumasa czy docisk a może wysprzeglik włazi w docisk?

GURU500
31-08-2012, 11:34
Wszystko do wymiany
Komplet sprzegla , dwumasa , wysprzeglik :)

kiper7
01-09-2012, 20:54
Widze, że temat podmianek na jednomase jest nadal aktualny. Teorie o tym, że się wszystko rozsypie są bzdurne (przynajmniej w moim przypadku). Ja na zamienniku jednomasowym śmigam już prawie 4 lata i wszystko jest OK. Piszecie w tym temacie, że to nowość i tylko do 90 koni. Otóż nie! Ja mam 115 koni i jednomase wstawiałem w 2008r. :P
BTW. Do TDCI też robią zamienniki np. http://www.ebay.co.uk/itm/MONDEO-2-0-TDDi-TDCi-00-07-6-SPEED-SOLID-MASS-FLYWHEEL-CLUTCH-KIT-SLAVE-CYLINDER-/110740700353?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Model%3AMondeo&hash=item19c8a8fcc1

A o swojej zamianie pisałem w tym temacie:
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/33347-Sprz%C4%99g%C5%82o-dwumasa-czy-nie

Strawka
31-01-2013, 15:15
Nawet jeżeli nie odczujesz po 50 tysiącach km, to odczujesz po kieszeni za 100 tyś km.
Takie jest moje zdanie.
Prawda jest taka, że koło dwumasowe tłumi drgania wytwarzane przez układ napędowy, wydłuża żywotnośc skrzyni biegów - synchronizatorów, łożysk itd.
Po coś je wymyślili.
Koło sztywne spełnia również takie wymagania, ale w mniejszym stopniu(drgania tłumi tarcza sprzęgła).
Pytanie, jak w czasie rozłoży się taka inwestycja?

ROBERTJ
22-02-2013, 10:29
witam.ostatnio czytałem ,że koło jednomasowe można montowac do transita po 2000 roku.więc może do mondeo 2.2 tez podejdzie.mam dylemat ponieważ znów pada mi dwumasa i nie wiem co robic.a mało nie kosztuje.na poprzedniej zrobiłem ok.50tkm.pozdrawiam

kiwater
04-09-2013, 22:26
witam!tak sobie czytam o tych dwumasach i zastanawiam się nad swoim przypadkiem.mk3 2,0 tdci 130 km,6 biegow, kombi ghia 2003r.co najmniej od pół roku jeżdżę z wkurzjącym burczeniem od strony kierowcy przy ruszaniu, przy zmianie biegów na niższych obrotach oraz przy obciążeniu np. pod górkę.w pierwszej kolejności mechanik sprawdził tłumik, później posprawdzał wszystkie plastiki, wymieniłem nawet poduszkę skrzyni biegów i bez zmian.czy takie objawy to może być dwumasa?mam nadzieję że to coś innego.jeśli ktoś miał coś takiego to proszę o pomoc

ROBERTJ
03-11-2013, 13:21
Witam. Co sądzicie o tym zestawie-cena jest atrakcyjna ale czy to nie mina?Pozdrawiam. http://allegro.pl/sprzeglo-kolo-dwumasowe-ford-mondeo-mk3-2-2-tdci-i3659796992.html




Na forum nie krzyczymy , nie piszemy tylko wielkimi literami- Proszę o edycję.
Proszę o uzupełnienie profilu - model i silnik auta. Skąd mamy wiedzieć jaki silnik w aucie posiadasz.

Przepraszam za caps locka-przyzwyczajenie.

wrx
05-11-2013, 13:24
ja jestem po wymianie calego kompletu (dwumas, sprzeglo, wysprzeglik) - objawy wystapily przy ok 150tys km. Niestety nowe kolo dwumasowe z salonu nie dalo rady i po nie calych 10tys jest do wymiany :( We wtorek jade na reklamacje

wrx
12-11-2013, 18:33
wlasnie jestem po wizycie w moim warsztacie. wstepnie stwierdzili ze to "dzwonienie" przy wylaczaniu silnika bez sprzegla to dzwoni wałek sprzegłowy. Sprawdzali w innym samochodzie (tez MK IV) i niby ma tak samo. Ze niby to nie oznacza tez zuzytego wałka sprzegłowego - po porstu ten typ tak ma. Czy ktoś może mi sprawdzić czy cokolwiek "dzwoni" przy wylaczaniu silnika? Bede z góry bardzo wdzięczny

sokoleokoo2
07-12-2013, 11:29
Witam. Co sądzicie o tym zestawie-cena jest atrakcyjna ale czy to nie mina?Pozdrawiam. http://allegro.pl/sprzeglo-kolo-dwum...659796992.html

Ja bym sobie odpuścił zakupy z allegro, sam mam nie miło doświadczenie, amorki,sprzęgła cenne drogie rzeczy niech kupuje mechanik bo jak się okaże że lewe są lub on źle założył to on musi to ogarnąć i zrobić aby było dobrze a jak sam przyniesiesz mu graty to policzy ekstra za montaż i demontaż. Te rzeczy powinien załatwiać mechanik szczególnie dkz/amorki i wszystko to co jest problem z aplikacją i demontażem. Nie warto szukać 100 ki extra naprawdę lepiej niech będzie to w jego obowiązkach. Czasem lepiej przepłacić ja raz oszczędziłem 100 kę a teraz się morduję.

ROBERTJ
08-12-2013, 17:11
Kolego dziękuje za odzew.Wolałbym kupic sam w sklepie a w razie ''w'' oddać .Jakoś nie ufam tym mechaniorom.to będzie moja druga dwumasa.Na pierwszej zrobiłem ok.60 tysi.Kanałami się dowiedziałem,że mechanik się zamulił i założył od 2.0 i to pewnie nie wytrzymało niutonów.Pozdrawiam.

Tool_Man
08-12-2013, 21:56
Witam.
Mam pytanie odnośnie mojego problemu.
Zrobiło się mroźnie i pojawił się taki objaw: odpalam na zimnym silniku, na luzie i słyszę lekkie stukania po wciśnięciu sprzęgła stukot ustaje. Dzieje się tak tylko na zimnym silniku.
Do tego słyszę lekki wycie na zimnym silniku wydaje mi się że to ze skrzyni.
Co może być tego przyczyną ? Czyżby dwumasa?

Ryszard73
05-02-2014, 18:07
Witam.Znalazłem coś takiego:http://allegro.pl/show_item.php?item=3881447213
Pytanie-czy ten zestaw na pewno będzie pasował do mojego forda?Niby jest na liście,ale wolałbym mieć pewność.Czy można to sprawdzić po nr.VIN?Mam mondeo kombi mk3,rok prod.03.2002.Silnik tddi,115koni,skrzynia manualna 5biegów.Czy ten zestaw jest kompletny,czy trzeba jeszcze coś dokupić?

wrx
11-02-2014, 14:11
wyglada ze wszytsko pasuje. Najlepiej napisz do spredawcy maila - zebys na wszelki wypadek miał to na pismie. Cos mi chodzi po glowie ze tdci i tddi mialy inne ale nie jestem pewien

Nuriel
08-07-2014, 10:21
Witam, podłącze się do tematu.
A mianowicie zbliża mi się wymiana pewnie kompletu ( piszczy wysprzeglik) rozglądam sie za częściami i wpadły mi w oko koła sztywne . Co o nich powiecie? Montował ktoś ? jak wytrzymałość? No i czy ktoś spotkał takie koło do silnika 2,0 TDCI HPCR ?Bo niestety szukałem na alegroszu ale słabo mi to poszlo


Pozdrawiam ;))

marcin czarny
09-08-2014, 19:08
witam wszystich.

Chcialbym sie dowiedziec, poniewasz posiadam mondka mk4 z 2007 roku. to jest moj 2 monde ale pierwszy raz posiadam automat. mam pytanie. co pwiecie mi na taki obiaw. gdy chamuje autem w ostatniej chwili przed zatrzymaniem jest lekkie szarpniecie. na sporcie jest ono bardiej odczuwalne, czytalem na forach i jedni pisali ze sie wymienia olej inni ze nie. a czy przyczyna moze byc stary olej w skrzyni? chcialbym sie tez dowiedziec czegos o dziurze turbinowej. tez gdy mu depne to tak jak by sie przez chwile dlawil. prosze o pomoc i jekies informacjie. dziekuje.

slawek64
16-09-2014, 12:00
Witam.
Czy w mk3 2001r 90 km występuje już dwumasowe koło i jak to sprawdzić?

Disizmi
18-09-2014, 11:11
Z tego co ja się orientuję to wszystkie Mondeo miały montowane koło dwumasowe - zarówno każdy diesel jak i benzyna :skromny:

slawek64
19-09-2014, 07:57
W moim modku przy naciskaniu sprzęgła słychać dźwięk przypominający szuranie. Nie ma szarpnięć i innych stuków. Samochód przyspiesza jak dawniej. Czy to mogą być objawy zużycia koła dwumasowego?

Jakub
19-09-2014, 14:02
Raczej łożysko wysprzęglika się kończy.

Poszło z mizianego fona.

slawek64
20-09-2014, 11:36
Jeżeli łożysko to chyba finansowo będzie mniej bolało? Dziękuję za informację. Pozdrawiam.

slawek64
24-09-2014, 11:04
Jednak w moim przypadku to szuranie oznaczało że koło dwumasowe źle się czuje. Wymieniłem komplet i mam teraz docisk sprzęgła, jeszcze przyzwoitą tarczę. Jak komuś byłaby potrzebna to możemy się dogadać. Pozdrawiam Sławek.

Zeus88
25-10-2014, 13:27
Witam. 01.10.2014 zakupiłem Mondeo MKIII 2.0TDCi 130km 2003r. Jestem nowym użytkownikiem tego auta i uczę się go głównie z tego forum.. Mam problem opisywany niżej czyli pomiędzy 1500-1900obr mam burczenie z silnika(tak mi się wydaje) dodam ,że te "burczenie" wychodzi dopiero przy rozgrzanym silniku. Po rozruchu na zimno jest wszystko normalnie.Na biegu jałowym wszystko jest normalnie. Oczywiscie na pierwszy plan wysuwa się dwumasa do wymiany. Wyczytałem również na tym forum, że możliwym sprawcą może być rurka od intercoolera gdzieś ocierająca. Szczerze wolałbym tą drugą opcję.. ;) z drugiej strony jakiś mocnych wibracji nie odczuwam podczas jazdy, sprzęgło łapie od podłogi.. tylko te burczenie(warczenie)... Czy istnieje taka możliwość, że winowajcą jest ta rurka(przewód) od intercoolera?? Pozdrawiam

milky
25-11-2014, 14:52
Panowie, niestety dopadło i mnie - dwumasa sie posypała.

No i mam dylemat, kupować nowe koło dwumasowe (ile mniej więcej by to kosztowało), regenerować czy zakładać zwykłe sprzęgło? Jeżeli chodzi o ostatnią opcję to znalazłem sobie takie coś http://www.centrumsprzegla.com/sprzeglo,komplet-sachs-ford-mondeo,iii,b5y,2000,11,2007,08-1,8,16v,110km/p,36,4725,15482,100051,0,32,3000951141/ wystarczy kupić taki komplet sprzęgła czy trzeba jeszcze coś dokupić żeby móc założyć to na miejsce koła dwumasowego?

bolekrbv
05-12-2014, 20:17
Ja bym się teraz nie zastanawiał nawet minuty u siebie w starym tddi wsadziłem sobie nówkę dwumas i po 60 tyś podczas ruszania na wstecznym było już słychać jak coś tam klika. A szwagier w c5 z silnikiem 2.0 hdi pokrewny z tdci w mk4 borykał się ze ślizgającym sprzęgłem. Nowe po 15 tyś znowu ślizgało rozebraliśmy a tam wszystko ok ku naszemu zdziwieniu więc poszedł kit z Valeo i spokój ma od 70 tyś. Mam nadzieje że u mnie w 2.5t jak nastąpi ta niezapomniana chwila to dorwę taki zestaw i będzie na sztywno. Tak jak auta jeździły przez 30 lat i nic się nie działo.

Halberg
11-12-2014, 12:33
[quote=Jarek92]mechanik mi mówił, że bzdurą jest zmienianie koła dwumasowego na zwykłe koło bo wałek jest wtedy za bardzo obciążony i może ulec uszkodzeniu, nie wiem czy to do końca jest prawda :niewiem:
dwumas łagodzi naprężenia i niweluje drgania podczas np. ruszania
ale fakt, któregoś razu będzie trzeba też wymienić dwumas razem ze sprzęgłem a to nie mała sumka :pop:

...W zestawie z kołem jednomasowym jest KLASYCZNA tarcza sprzęgła ze sprężynami i to ona przejmuje naprężenia (czyli przesunięcie osi obrotu).

Drobna, ale chyba, istotna uwaga dotyczy zacytowanego sformułowania: "...tarcza sprzęgła ze sprężynami... przejmuje naprężenia (czyli przesunięcie osi obrotu)".

Rzeczywistość jest nieco inna, mianowicie osie obrotu koła zamachowego (czy jak kto woli - wału korbowego) i wałka odbiorczego skrzyni biegów muszą leżeć na jednej linii, czyli jak mówimy potocznie muszą być centryczne lub współosiowe.
W przeciwnym razie - gdyby oba wałki nie były dokładnie współosiowe - korzystanie z silnika trwało by bardzo krótko, bo coś musiałoby ustąpić, i zapewne tą częścią która rozleciałaby się pierwsza byłby delikatniejszy wałek skrzyni biegów. W sumie jest mało ważne, co "poleciałoby" najpierw, jako że i tak cały napęd przestałby natychmiast działać.

Sztuka konstrukcji połączenia silnika i skrzyni polega m.in. na zapewnieniu jak dokładniejszej współosiowości obu urządzeń, co jest warunkiem poprawnej ich współpracy. Nieosiowość, inaczej mówiąc, musi się mieścić w granicach ściśle określonych tolerancji.
W praktyce - współosiowość obu mechanizmów zapewniają odpowiednio uformowane, dopasowane kołnierze w obudowie sprzęgła i skrzyni oraz kołki centrujące, które umożliwiają zachowanie tych bardzo wąskich tolerancji przesunięć osi.

Natomiast sprężyny wbudowane w tarczę sprzęgła nie mają na celu usuwania skutków niewspółosiowości wałków - lecz umożliwiają łagodniejsze włączanie sprzęgła.
Rzecz polega na tym, że w momencie puszczania pedału, kiedy łączymy silnik ze skrzynią biegów - sprężyny te ulegają ściśnięciu, co pozwala na pewien obrót kątowy wałka skrzyni względem walu korbowego (czy koła zamachowego). Proces ten trwa bardzo krotko, a jego konsekwencją jest płynne przejmowanie momentu obrotowego silnika przez wałek skrzyni.

Może to szczegół,ale myślę, że rozróżnienie funkcji sprężyn w tarczy sprzęgła jest istotne.

radzik8510
11-03-2015, 10:19
Witam. Mam pytanko. Mam mondeo mk3 1.8 benzyna i wczoraj jak wracałem i chciałem zmienić bieg to wpadło mi sprzegło. czy wiecie może co to się stał? nic wcześniej nie szarpało.

jvsi
12-02-2016, 21:40
Z tego co ja się orientuję to wszystkie Mondeo miały montowane koło dwumasowe - zarówno każdy diesel jak i benzyna :skromny:

AKuba
24-05-2016, 18:06
http://autokult.pl/2864,uzywany-ford...yzykowny-zakup
"Wspólną cechą jest też niska trwałość koła dwumasowego oraz koła pasowego. Z tym pierwszym jest o tyle problem, że właściciele często wymieniają sprzęgło u mechaników bez kwalifikacji, narzędzi i nieznających technologii. Mondeo Mk3 w większości egzemplarzy ma SPRZĘGŁO SAMONASTAWNE, które wymaga stosowania odpowiedniego narzędzia równomiernie napinającego sprężynę talerzową docisku. Sprzęgło zamontowane w klasyczny sposób będzie generowało wibracje, a to one odpowiadają za trwałość koła dwumasowego. Co więcej, trudno o dobry montaż sprzęgła za niewielkie pieniądze, bowiem ta operacja wymaga demontażu ramy pomocniczej zawieszenia. Co warto zaznaczyć, oszczędzanie na wysprzęgliku, który w Mondeo jest zamontowany wewnątrz skrzyni biegów również może skutkować szybszym zużyciem sprzęgła i koła dwumasowego. Trzeba jeszcze wybrać właściwe koło dwumasowe, bo pasujące do jednej wersji silnikowej różnią się kątem przyłożenia i ceną. Różnice w cenie są duże, a w kącie małe. Można przypuszczać, że wybór nieodpowiedniego koła do silnika skraca jego żywotność."
__________________

gruniu
15-11-2016, 13:16
Mi stuka kolo dwumasowe od kiedy kupilem mk3. Najgorsze, ze przy zakupie tego nie slyszalem. Ale mk3 nie bite i zadbane, to pewnie bym i tak kupil.
Znajomy mechanik mowi, ze narazie nie musze wymieniac, poniewaz drzwi przy otworzeniu jeszcze sie nie ruszaja.
Tak jest faktycznie?

algreen
06-08-2017, 12:17
Czy któryś z kolegów regenerował dwumasę? Koszty, efekty? Znalazłem w Rybniku firmę CRM, ktoś, coś o niej wie???

Jendrekmak
07-08-2017, 12:50
naprawdę szkoda kasy na podwójną robotę. włóż nową i masz minimum 50 tkm spokoju a przy regenerowanej nigdy nie wiadomo a na usługi masz tylko 6 miesięcy gwarancji

gruniu
19-08-2017, 18:49
Znajomy mechanik, sprawdzil mi dwumasy i ma watpliwosci, czy to ona stuka. Bo mowi, ze odglos dziwny i tylko na luzie. Raczej skrzynia biegow. Co w skrzyni biegow na luzie, moze stukac?

sokoleokoo2
01-10-2017, 21:25
naprawdę szkoda kasy na podwójną robotę. włóż nową i masz minimum 50 tkm spokoju a przy regenerowanej nigdy nie wiadomo

Nie do końca to wszystko z alledrogo za 1500-1900 to repsety Luka czyli albo zwroty albo to co odkupili od szczęścia zależy ile wytrzyma Moje stare tddi DKZ sam Fordkowski 2680 po robatach luka 1860 NOWE nie naprawiane !!! a gdzie sprzęgło/docik wysprzęglik i śruby ? Co do regenracji to na mieście wołają 650 pln znajomy zrobił 2 gi rok jeździ na pewno to pewniejsze niż to z aleedrogo. Ja wstawiłem Valeo 4 kit i mam mieszane uczucia.

Fordstang
14-10-2017, 18:34
Mnie też czeka wymiana wszystkiego, sprzęgło, dwumas, wysprzęglik , z robocizną wyjdzie 2 tys z produktami luk. Jestem po wymianie koła pasowego i wszystkich rolek z napinaczem i paskiem SKF ( 1000zł ) więc impreza bez końca.

sokoleokoo2
15-10-2017, 18:51
Mnie też czeka wymiana wszystkiego, sprzęgło, dwumas, wysprzęglik , z robocizną wyjdzie 2 tys z produktami luk.

Luka z aledrogo sobie odpuść niech meches załatwia ew. daj w okolicy do regeneracji będzie lepiej niż repset. Ew. pakuj Valeo ale komfortu nie będziesz miał takiego jak przy dkz.

greenu
04-03-2018, 14:43
powitać
dziwne puknięcie/czknięcie przy ruszaniu (przy bardzo delikatnym jest OK)
identycznie przy każdy dodaniu/odjęciu gazu przy delikatnej jeździe
nie szarpie nie rzuca nie trzęsie
ostatnio zauważyłem (akurat byłem na zewnątrz) że przy gaszeniu auta coś jakby szybko obracającego się zwalniało i na koniec było słychać jakby tarcie metal o metal :(
autem jakby delikatnie bujało/falowało ale tylko jak zatrzymam się na zjeździe (wzniesienie) czyli maską w dół


dwumasa ? można tak jeszcze ciut pojeździć ?

co myślicie na temat regeneracji ? a może jakaś używka z ZAUFANEGO !!! szrotu (akurat jest do wzięcia za 600zł komplet z najechanymi max 10000km) jako że sam robię max 15000 rocznie to zaczynam się zastanawiać....

Peteypee
07-03-2018, 10:42
Prawdopodobnie dwumas. Ja w benzynie u zony kazałem założyć zwykłe i działa. Ojciec tez zakładał zwykłe i działa. Auta już sporo najechane mają i zero problemów. Co do regeneracji to ja bym sobie odpuścił. Tarcze "nabijana" ok (wiele razy takie zakładałem) ale dwumas to nie mam przekonania.

Jeździć możesz nawet az sie rozsypie:) A tak serio nie ma co za długo zwlekać.

Dawido89
26-05-2018, 13:35
Witam ponownie :) tym razem wymiana sprzęgła + dkz+ wysprzęglik w TDDi 115 :)
1) Sprzęgło jest samonastawne tak ?
2) Czy LUK w swoich kompletach zapodaje docisk zablokowany czy nie ?
3) Pytanie chyba retoryczne... jeśli odp na pytanie 2 brzmi NIE to czy absolutnie koniecznym jest zastosowanie klucza do sprzęgieł samonastawnych?

karzuk
24-08-2019, 14:02
Witam ponownie :) tym razem wymiana sprzęgła + dkz+ wysprzęglik w TDDi 115 :)
1) Sprzęgło jest samonastawne tak ?
2) Czy LUK w swoich kompletach zapodaje docisk zablokowany czy nie ?
3) Pytanie chyba retoryczne... jeśli odp na pytanie 2 brzmi NIE to czy absolutnie koniecznym jest zastosowanie klucza do sprzęgieł samonastawnych?

Wstawiałem niedawno sam, bez niczyjej pomocy w garażu w MK3 używaną dwumasę LUK wyjetą z rozbitka
Zajeło 2 popołudnia, działa bez zarzutu koszt mikroskopijny 150zł za 100% sprawną dwumasę
Problematyczne jest tylko sprawdzenie czy używana dwumasa się jeszcze nadaje, bo pracy przy wymianie jest dużo.
Moja akurat miała już pozdzerane nity i opiłki w rozruszniku co jest typowe a kupiona używka
miała jeszcze na powierzchni ciernej ślady po obróbce fabrycznej i była ok 3 mm grubsza
Nie jest potrzebny przyrząd do montowania docisku ale trzeba "wykasować" mechanizm samonastawny.
Robi się to bardzo prosto kładziesz docisk na płaskim blacie przewierconym na srodku pod śrubę 10-12 mm
Przez podkładkę albo co innego o średnicy łożyska wysprzęglika napinasz sprężyny do momentu gdy da się ściskać sprężynki mechanizmu.
Sprężynki należy ścisnąć maksymalnie i tak trzymając poluzować śrubę, to wszystko
Tak odblokowany docisk można montowac bez żadnego przyrządu.
Po pierszych 2 naciśnięciach sprzęgła docisk się sam ustawi do grubości nowej tarczy.
Wracając do pytania to wszystkie dociski w cywilizowanych samochodach od kilkunastu lat są samonastawne.