PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Zwiększenie mocy TD ... ?



radar007
17-08-2008, 21:11
Jak wiecie nasze 1.8 TD nie są żadnymi sprinterami, trochę mnie to boli bo te 90 km nie daje zbyt wielkiego kopa. I tutaj tkwi moje pytanie, Czy próbował ktoś już coś robić, aby podnieść moc w tym silniczku? Jeśli tak to co i jak się za to zabrać? Liczy się każdy koń mechaniczny i każdy dodatkowy Nm momentu? Swap nie wchodzi w grę bo jest z tym za dużo zabawy...

BodzioT
17-08-2008, 21:25
pewnie ze można

na przykład zrobienie wlotu zimnego powietrza do chłodzenia interculera a` Impreza

swoją drogą zastanawiałem sie ile bym wycisnął jak bym wsadził większą turbinę z potężniejszym interculerem i odpowiednio skorygowana dawką paliwa oczywiście Ale trzeba odrobiny wiedzy i umiejętności bo to nie chip-tuning tylko mechanika.

radar007
17-08-2008, 21:39
No dobra a co mi da taki wlot powietrza? Za wiele chyba nie da? Słyszałem, że można zwiększyć ciśnienie doładowania turbiny bo niby seryjnie nie jest zbyt duże. Ale czy to samo w sobie coś ta? Co jeszcze można zmienić, dołożyć i podkręcić? :D I jaki może być tego rezultat? :)

marcin_s18
17-08-2008, 21:55
Dywagacje i dyskusje na temat podnoszenia mocy w 1.8TD były już nie raz na tym forum. Opisywałem to np. tutaj (http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10540&highlight=), chociaż linki już się zdeaktualizowały.

Można podnieść ciśnienie sprężania turbiny, zwiększyć dawkowanie paliwa na pompie wtryskowej (na stronach angielskich są dokładne opisy). Tylko taki cudak moim zdaniem za dużo nie wytrzyma. To nie 1.9TDI, który bez zakucia wytrzymuje 200 koni. Słabo też konstrukcja silnika znosi obciążenia termiczne, brak jest natrysku oleju na denka tłoków (trzeba pamiętać, że jedną z bolączek tego silnika było przegrzewanie się 4-go cylindra).

Większą turbinę miał kolega Exodos, ale szybko się zatarła (być może ciśnienie oleju w tym silniku jest zbyt małe dla większych turbosprężarek).


No dobra a co mi da taki wlot powietrza? Za wiele chyba nie da? Słyszałem, że można zwiększyć ciśnienie doładowania turbiny bo niby seryjnie nie jest zbyt duże. Ale czy to samo w sobie coś ta? Co jeszcze można zmienić, dołożyć i podkręcić? :D I jaki może być tego rezultat? :)

Wlot powietrza da ci to, że intercooler będzie bardziej schładzał powietrze, a schłodzone powietrze ma większą gęstość przy tej samej objętości co ciepłe, a co za tym idzie, jest w nim więcej tlenu. A więcej tlenu + więcej paliwa= moc i moment.

Czy seryjne ciśnienie doładowania nie jest zbyt duże... hmm. Wynosi ono ok 0,9 - 1 bar, w zależności od kondycji turbosprężarki. Widziałem Golfa, który miał ciśnienie doładowania rzędu 1,7 bara, ale dodatkowo złożony na nowo silnik, zmodyfikowaną głowicę, odpowiednie szpilki, i pompę wtryskową złożoną z kilku.

Ogólnie moim zdaniem silnik został stworzony do jazdy taki jaki jest. I tak był wielokrotnie "poprawiany" i modyfikowany przez konstruktorów Forda, którzy modyfikowali głowice, zmieniali turbiny na inne modele (wszystko w MkII) czy też dodawali elektrykę do pompy wtryskowej.

Exodos
17-08-2008, 22:03
Da się wyciągnąć dużo z tego motoru, większa turbina, większy intercooler, większe ciśnienie na pompie wtryskowej, u mnie jedna turbina się zatarła, bo była walnięta, druga turbina pompowała prawie pół roku i nic jej nie było, jak już chcesz modzić to polecam wrzucić głowicę i osprzęt z Focusa 1.8 TDCi, później to zczipować i można dużo wyciągnąć, w serii focus 1.8 TDCi miał 115 HP, do tego chip dużo daje.

radar007
17-08-2008, 22:12
A jak zmiana silnika i skrzyni ma się do mocowań i innych spraw? Jaki może być koszt takiej modyfikacji ?

marcin_s18
17-08-2008, 22:18
jak już chcesz modzić to polecam wrzucić głowicę i osprzęt z Focusa 1.8 TDCi, później to zczipować i można dużo wyciągnąć, w serii focus 1.8 TDCi miał 115 HP, do tego chip dużo daje.

To już nie lepiej wrzucić cały silnik ? Od którego roku były te 1.8 TDCI w Foce ? Gdzieś czytałem, że ford robił do tych wszystkich silników takie same bloki, więc może łapy będą pasowały ?

GrekuPL
17-08-2008, 22:35
a nie lepszy będzie 1.8TDDI ?? przeca to te same wtryski są co w naszych boćkach...i można je chipować :los:

Exodos
17-08-2008, 22:47
jak już chcesz modzić to polecam wrzucić głowicę i osprzęt z Focusa 1.8 TDCi, później to zczipować i można dużo wyciągnąć, w serii focus 1.8 TDCi miał 115 HP, do tego chip dużo daje.

To już nie lepiej wrzucić cały silnik ? Od którego roku były te 1.8 TDCI w Foce ? Gdzieś czytałem, że ford robił do tych wszystkich silników takie same bloki, więc może łapy będą pasowały ?


Po co kombinować z łapami, skoro cały dół w foce jest ten sam, różnice delikatne są w głowicy no i w osprzęcie.

marcin_s18
17-08-2008, 23:02
jak już chcesz modzić to polecam wrzucić głowicę i osprzęt z Focusa 1.8 TDCi, później to zczipować i można dużo wyciągnąć, w serii focus 1.8 TDCi miał 115 HP, do tego chip dużo daje.

To już nie lepiej wrzucić cały silnik ? Od którego roku były te 1.8 TDCI w Foce ? Gdzieś czytałem, że ford robił do tych wszystkich silników takie same bloki, więc może łapy będą pasowały ?


Po co kombinować z łapami, skoro cały dół w foce jest ten sam, różnice delikatne są w głowicy no i w osprzęcie.

Aha, no to faktycznie :bigok:

ryszinho
17-08-2008, 23:02
No własnie o co loto z tymi silnikami TDDI??? To jest taka konstrukcja jak ja mama np. czy czyms sie to rozni??? Bo to ze TDCI jest inne to wiadomo bo ma chocby prad przy wtryskach. Jaka jest roznica miedzy TDDI a moim?? Z tego co mis ei wydaje to tddi w focusie miał90 KM przynajmniej poczatkowo.

GrzegorzD
17-08-2008, 23:24
silnik wchodzi bez problemu. blok jest ten sam. roznice w glowicach (wtrysk bezposredni zamiast wtrysku do komory wirowej) i osprzecie.

Exodos
17-08-2008, 23:37
silnik wchodzi bez problemu. blok jest ten sam. roznice w glowicach (wtrysk bezposredni zamiast wtrysku do komory wirowej) i osprzecie.


Chciałbym zauważyć że się Pan kapke spóźnił i już dawno to samo stwierdziliśmy, no ale cóż, czytać a "czytać" to też jest różnica i umiejętność.

GrzegorzD
17-08-2008, 23:55
Po co kombinować z łapami, skoro cały dół w foce jest ten sam, różnice delikatne są w głowicy no i w osprzęcie.


jesli zmiana sposobu wtrysku paliwa wg kolegi jest delikatna zmiana... to gratuluje wyobrazni.

swinx__wawa
18-08-2008, 02:35
rozmawiamy tutaj o eksploatacji a prowadzimy slowne utarczki, wiec apeluje o zachowanie spokoju :)

BodzioT
18-08-2008, 09:23
ja bym se wsadził 2.0 z mojego Transita 100 KM i 250 Nm i to by mi wystarczyło

a różnica pomiędzy 1.8 z mondka a Fokusa to moment . niby taka sama moc ale mondek ma 177 Nm a focus 200 a to ogromniasta różnica przy wadze naszych autek

GrekuPL
18-08-2008, 09:28
ja bym se wsadził 2.0 z mojego Transita 100 KM i 250 Nm i to by mi wystarczyło

a różnica pomiędzy 1.8 z mondka a Fokusa to moment . niby taka sama moc ale mondek ma 177 Nm a focus 200 a to ogromniasta różnica przy wadze naszych autek

no to kto pierwszy w PL robi swapa z foki albo z transita :helm:

Exodos
18-08-2008, 09:33
ja bym se wsadził 2.0 z mojego Transita 100 KM i 250 Nm i to by mi wystarczyło

a różnica pomiędzy 1.8 z mondka a Fokusa to moment . niby taka sama moc ale mondek ma 177 Nm a focus 200 a to ogromniasta różnica przy wadze naszych autek

no to kto pierwszy w PL robi swapa z foki albo z transita :helm:


Ty :metal2: :metal2: :metal2:

BS
18-08-2008, 15:05
na przykład zrobienie wlotu zimnego powietrza do chłodzenia interculera a` Impreza

a jak naleci Ci wody na gorącą turbawkę podczas deszczu to nie chcę być w Twojej skórze....



Jeśli tak to co i jak się za to zabrać?

wkład filtra powietrza sportowy-przyzwoitej jakości powinien poprawić zbieranie się auta od dołu... dodatkowo zmiana dawki na pompie i inna turbina dająca lepsze doładowanie-ale to już koszta ... no i ten silnik tego nie wytrzyma... od razu mówię...

z silnika foki też za dużo nie wyciągniesz-to ten sam silnik co w mondeo tylko z nowszym układem zasilania paliwem ... osobiście odradzam grzebanie w tym silniku- jeżeli chcesz coś zrobić to tylko profesjonalnie i za grubą kasę...

ryszinho
18-08-2008, 17:45
No to trzeba sie pogodzic z moca 90 KM bo łądowanie kasy w chocby czesci od 1.8 TDCI 115 KM to troche droooooooogo to wychodzi.

A chyba do nowych mondkow znow wsadzaja 1.8 tdci-wie ktos czy on ma jescze cos wspolnego z naszymi endura???

To nadal ten sam blok???

GrzegorzD
18-08-2008, 17:51
No to trzeba sie pogodzic z moca 90 KM bo łądowanie kasy w chocby czesci od 1.8 TDCI 115 KM to troche droooooooogo to wychodzi.

A chyba do nowych mondkow znow wsadzaja 1.8 tdci-wie ktos czy on ma jescze cos wspolnego z naszymi endura???

To nadal ten sam blok???


to zupelnie nowy silnik.

LaBobas
18-08-2008, 18:56
ale taki sam klkeot:))

N2O
18-08-2008, 20:30
mówicie o tuningu tego silnika - najpierw doprowadźcie swoje klekoty do stanu fabrycznego :) Wbrew pozorom mocy w sprawnym silniku nie brakuje.

LaBobas
18-08-2008, 20:34
a łyżka na to .niemożliwe:))

heko
18-08-2008, 20:40
a łyżka na to .niemożliwe:))
...a jednak...kupiłem MKII TD i jestem mile zaskoczony...nawet jedzie :jezyk1:

LaBobas
18-08-2008, 20:42
..a jednak...kupiłem MKII TDkupiles bo se odliczysz paliwo-P,tak to bys bene kupil-P

heko
18-08-2008, 20:49
..a jednak...kupiłem MKII TDkupiles bo se odliczysz paliwo-P,tak to bys bene kupil-P

...coś w tym jest ;) ...a jednak lubię dieselki :bigok:

BodzioT
18-08-2008, 21:07
..a jednak...kupiłem MKII TDkupiles bo se odliczysz paliwo-P,tak to bys bene kupil-P

Ja kupiłem Diesla z premedytacją i nie żałuje

poprzednio miałem 3 auta z LPG i niechałem mieć 4

a wracając do ciągu to biorąc pod uwagę wagę mi osiągi silnika to powiem ze pomyka całkiem dobrze.

Powiem więcej lepiej niż sie spodziewałem.

Diesel jest rewelacyjnym silnikiem jako wół roboczy. dzięki nisko położonemu wysokiemu momentowi obrotowemu idealnie nadaje się do normalnego poruszania sie po drogach.

Jak bym chciał se poszaleć kupił bym sobie poprzednika czyli Sierrę Turbo i to RWD

heko
18-08-2008, 21:13
...dzisiejsze "klekoty" to po pierwsze już nie klekoty...a co potrafią]ą ? ...zapraszam pod M1 (Kraków) na spocik..
..nawet V-ki mają problemik... :jezyk1:

LaBobas
18-08-2008, 21:17
tylko cena tej ropy:((((
mowie o normalym zjadaczu chleba,a nei o vatowcu lub mozliwosciach pana Henia od tira.
I nowy klkeot, tak....ale nie starszej konstrukcji.Sorry,ale dla mnie zaglosny i jak zimny to trzesie strasznie.........

heko
18-08-2008, 21:24
tylko cena tej ropy:((((
mowie o normalym zjadaczu chleba,a nei o vatowcu lub mozliwosciach pana Henia od tira.
I nowy klkeot, tak....ale nie starszej konstrukcji.Sorry,ale dla mnie zaglosny i jak zimny to trzesie strasznie.........
...natychmiast poleciałem odpalić moje nowe MKII TD...stało 4 dni...no i może cichy to nie jest...ale nic nie trzęsie :niewiem:

N2O
18-08-2008, 22:25
...dzisiejsze "klekoty" to po pierwsze już nie klekoty...a co potrafią]ą ? ...zapraszam pod M1 (Kraków) na spocik..
..nawet V-ki mają problemik... :jezyk1:

Wbrew pozorom nowe diesle bardziej klekoczą ze względu na bezpośredni wtrysk. Stare diesle z wtryskiem pośrednim klekoczą tylko przy obrotach begu jałowego, nowe także podczas przyspieszania. :)

sebcio
18-08-2008, 23:08
tylko cena tej ropy:((((

właśnie dzisiaj w TV mówili że od stycznia cena LPG wzrośnie powyżej 3 PLN :terefere:

GrzegorzD
18-08-2008, 23:10
a u nas ON po 4,35 :)

ryszinho
19-08-2008, 00:05
Racja racja..........temu co mówi ze bezposredni bardziej hałasny......nowe diesle typu tdci oraz vw tdi sa strzasznie glosne w porownaniu do td z mkI i mkII......................moj przynajmniej brzmi przy wyzszych obrotach jak bena a nie jak diesel. z tego co zauwazyłem to chyba jedne z najcichszych diesli jakie spotkałem. a co do drgan-ostatnio poprawiłem poduszke silnika(ta pod filtrem powietrza) i wreszcie mi przestała drzec kiera. jak kupiłem tez nie drzała ale jak zmieniali sprzeglo to zbytnio sei nie przyłozyli do ułozenia silnika. pozdro

GrekuPL
19-08-2008, 00:29
dziś na mieście spotkałem ropkę na nestea za 4,29 więc do pełna było :los2: tak to można jeździć dalej...


co do drgawek w dieslu...Kleber we Wrocku doświadczył jak może ładnie odpalać bociek :) oczywista mój :)) :)) :)) wmawiał sobie że telepawek dostanie a tu szok :wow2: i nie wierzył :)) :)) :))

BS
19-08-2008, 07:05
No to trzeba sie pogodzic z moca 90 KM bo łądowanie kasy w chocby czesci od 1.8 TDCI 115 KM to troche droooooooogo to wychodzi.

A chyba do nowych mondkow znow wsadzaja 1.8 tdci-wie ktos czy on ma jescze cos wspolnego z naszymi endura???

To nadal ten sam blok???

to praktycznie ten sam silnik ... blok ten sam, dalej ośmiozaworowiec na pojedynczym wałku rozrządku... róznica taka, że pompa wtryskowa jest na łańcuszku (ale rozrząd dalej na pasku...) i zasilany jest bezpośrednio do komory spalania systemem common rail :metal:

ryszinho
19-08-2008, 13:27
No to trzeba sie pogodzic z moca 90 KM bo łądowanie kasy w chocby czesci od 1.8 TDCI 115 KM to troche droooooooogo to wychodzi.

A chyba do nowych mondkow znow wsadzaja 1.8 tdci-wie ktos czy on ma jescze cos wspolnego z naszymi endura???

To nadal ten sam blok???

to praktycznie ten sam silnik ... blok ten sam, dalej ośmiozaworowiec na pojedynczym wałku rozrządku... róznica taka, że pompa wtryskowa jest na łańcuszku (ale rozrząd dalej na pasku...) i zasilany jest bezpośrednio do komory spalania systemem common rail :metal:

czyli nastepne pytanko: jaka jest różnica miedzy 1.8tdci z focusa a tym z mondeo mkIV??

BS
19-08-2008, 13:46
czyli nastepne pytanko: jaka jest różnica miedzy 1.8tdci z focusa a tym z mondeo mkIV??

żadna ... dowodem może być http://ford.sklep.pl/sklep,1502,,,02,,pl-pln,9901,16382.html - tutaj masz rozrząd do foczki 1,8 TDDI i TDCI , pasujący także do mondeo MKIV TDCI, fusiona i wielu innych ... ten silniczek lata w wielu autach :metal: ... pakują tą słabiznę nawet do galaxy-chociaż tam wyciągnęli z niej 125 koni :) ... oczywiście zmianie w porównaniu do mondeo mk 2 uległo także turbo i układ smarowania chyba wydajniejszy zrobili ze względu na podniesienie osiągów silnika...

heko
19-08-2008, 17:25
Spoko...spoko...stary, sprawdzony blok...nowy osprzęt...nowsza głowica...125KM...i autka hulają
...znam jeszcze starsze bloki do dzisiaj pracujące...1,9 VW...kiedyś 75KM...dzisiaj 140 :jezyk1:

sebcio
19-08-2008, 22:01
tak mi się przypomniało .

http://images20.fotosik.pl/184/c8646c00c8810980m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c8646c00c8810980)

ryszinho
19-08-2008, 22:26
bardzo ciekawy artykulik tylko nie rozumiem dlaczego napisali tam ze zmiana umiejscowienia IC daje 35 kucy............

BS
19-08-2008, 22:28
bardzo ciekawy artykulik tylko nie rozumiem dlaczego napisali tam ze zmiana umiejscowienia IC daje 35 kucy............

może tyle to nie ale z 5 by się udało może wyciągnąć ... jeżeli bardziej by się udało powietrze doładowujące schłodzić to doładowanie było by większe z racji zmiany masy powietrza :metal:

marcin_s18
19-08-2008, 22:34
bardzo ciekawy artykulik tylko nie rozumiem dlaczego napisali tam ze zmiana umiejscowienia IC daje 35 kucy............

Bo tak jest. Ale nie w tym silniku :los2:


Jak masz gorące powietrze w dolocie i uda Ci się porządnie schłodzić to przybędzie mocy (a jak wysilona i mocno doładowana jednostka to nawet tyle). Polecam poczytanie artykułów o zmianie standardowego IC na custom'owy - można się ździwić :)

N2O
19-08-2008, 22:43
tam jest chyba napisane o tym, że mocniej pracująca turbina produkuje więcej ciepła, a seryjny intercooler jest nad turbina :)

marcin_s18
19-08-2008, 23:11
tam jest chyba napisane o tym, że mocniej pracująca turbina produkuje więcej ciepła, a seryjny intercooler jest nad turbina :)

No tak, i powietrze schładza się mnie niż gdyby intercooler był w innym miejscu, czy też byłby lepszy dolot powietrza z zewnątrz.

sebcio
19-08-2008, 23:23
tam jest chyba napisane o tym, że mocniej pracująca turbina produkuje więcej ciepła, a seryjny intercooler jest nad turbina :)

No tak, i powietrze schładza się mnie niż gdyby intercooler był w innym miejscu, czy też byłby lepszy dolot powietrza z zewnątrz.


a przelatujące powietrze przez interkooler nie chłodzi turbiny ?? tak przy okazji ??

marcin_s18
19-08-2008, 23:33
tam jest chyba napisane o tym, że mocniej pracująca turbina produkuje więcej ciepła, a seryjny intercooler jest nad turbina :)

No tak, i powietrze schładza się mnie niż gdyby intercooler był w innym miejscu, czy też byłby lepszy dolot powietrza z zewnątrz.


a przelatujące powietrze przez interkooler nie chłodzi turbiny ?? tak przy okazji ??

Moim zdaniem jak już, to nieznacznie. Intercooler ma gęsto upakowane "żeberka" i powietrze odbierając z niego ciepło też się ogrzewa, poza tym nie wiadomo jak mocny jest nawiew tego powietrza -w końcu powietrze leci od grilla, a nie bezpośrednia z nad intercoolera (jak w subaru np.).

ryszinho
20-08-2008, 15:02
Własnie to umiejscowienie IC w mdo jest moim zdaniem niezbyt inteligentne. Np w focusie juz to zmienili i wsadzili go przed silnik. Ale przy zmianie umiejscowienia ic np. wsadzic go przed silnik za wiatrakami to zwieksza sie długosc rury od ic do kolektora-czy przez ta długosc powietrze sie znow nie ociepli??? w dodatku rura najprawdopodobniej musiałaby przechodzic nad silnikiem....

marcin_s18
20-08-2008, 15:25
Własnie to umiejscowienie IC w mdo jest moim zdaniem niezbyt inteligentne. Np w focusie juz to zmienili i wsadzili go przed silnik. Ale przy zmianie umiejscowienia ic np. wsadzic go przed silnik za wiatrakami to zwieksza sie długosc rury od ic do kolektora-czy przez ta długosc powietrze sie znow nie ociepli??? w dodatku rura najprawdopodobniej musiałaby przechodzic nad silnikiem....

Oczywiście lepiej jest, żeby układ dolotowy był krótszy... czym krótszy tym lepiej (mniejszy lag). Ale wolałbym więcej rur z chłodniejszym powietrzem niż mniej z cieplejszym :) A poza tym to przecież nie są kilometry rury ;)

ryszinho
20-08-2008, 18:30
Własnie to umiejscowienie IC w mdo jest moim zdaniem niezbyt inteligentne. Np w focusie juz to zmienili i wsadzili go przed silnik. Ale przy zmianie umiejscowienia ic np. wsadzic go przed silnik za wiatrakami to zwieksza sie długosc rury od ic do kolektora-czy przez ta długosc powietrze sie znow nie ociepli??? w dodatku rura najprawdopodobniej musiałaby przechodzic nad silnikiem....

Oczywiście lepiej jest, żeby układ dolotowy był krótszy... czym krótszy tym lepiej (mniejszy lag). Ale wolałbym więcej rur z chłodniejszym powietrzem niż mniej z cieplejszym :) A poza tym to przecież nie są kilometry rury ;)

No ale z 15 cm robi sie ponad pól metra w jedna strone

BodzioT
20-08-2008, 20:28
tak mi się przypomniało .

http://images20.fotosik.pl/184/c8646c00c8810980m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c8646c00c8810980)

a mógłby ktoś to przetłumaczyć bo myślę ze zrozumiałem ale mój techniczny jest kiepski

ryszinho
21-08-2008, 19:25
A moze ktos wie jak sie zwieksza cisnienie doładowania na standardowym turbo w mkII??? Czy to sie reguluje jakims zaworem upustowym??? Czy takowy w ogóle jest??

marcin_s18
21-08-2008, 19:31
A moze ktos wie jak sie zwieksza cisnienie doładowania na standardowym turbo w mkII??? Czy to sie reguluje jakims zaworem upustowym??? Czy takowy w ogóle jest??

Pisałem o tym w swoich postach, poszukaj w dziale tuning (jak później znajdę trochę czasu to sam poszukam).

ryszinho
21-08-2008, 20:37
oko dzieki juz zaczynam szukac.

N2O
21-08-2008, 21:28
14 psi czyli 1 bar

ryszinho
21-08-2008, 23:18
Hmm...przejrzałem wszytskie tematy z działu tuning w których wystepował choc jeden Twój post..........i niestety nie znalazłem niczego o sposobie zwiększenia cisnienia.

aaa...jeszcze jedno do czego służy ten siłownik umeiszczony na turbo???

boro
07-09-2008, 00:42
...dzisiejsze "klekoty" to po pierwsze już nie klekoty...a co potrafią]ą ? ...zapraszam pod M1 (Kraków) na spocik..
..nawet V-ki mają problemik... :jezyk1:

Latwo może nie jest, ale te 180 KM i 410 Nm które masz pod maską to jakby nie było trochę więcej w porównaniu z tym co jest w V-ce.
Choć i tak nadal V-ka górą w sprincie spod świateł... :satan:

marcin_s18
07-09-2008, 00:57
Hmm...przejrzałem wszytskie tematy z działu tuning w których wystepował choc jeden Twój post..........i niestety nie znalazłem niczego o sposobie zwiększenia cisnienia.

No to słabo szukałeś ;) -> link (http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=113408#113408)

Kiedyś działały linki, które są w treści tamtego posta i wszystko było opisane i pokazane.




aaa...jeszcze jedno do czego służy ten siłownik umeiszczony na turbo???

Ten siłownik steruje pracą wastegate w turbinie. A wastegate to:


Zawór będący elementem turbiny służący do przeprowadzania strumienia spalin poza rotorem turbiny, co w efekcie prowadzi do obniżenia ciśnienia doładowania lub zaniku doładowania. Za pomocą zaworu waste gate reguluje się ciśnienie doładowania. Zawór waste gate jest sterowany pneumatycznie, natomiast nadrzędne sterowanie tym zaworem może zostać zrealizowane elektronicznie, co pozwala na sterowanie ciśnieniem doładowania przez ECU. Awaria zaworu waste gate prowadzi zwykle do zaniku doładowania lub uzyskiwania nadmiernego ciśnienia doładowania.

http://www.technikajazdy.info/wp-content/uploads/2008/07/wastegate.jpg
ź: technikajazdy.info

Tuning polega na zmianach ciśnienia w puszce przy turbinie (np. sprężyna) lub skracając/wydłużając ramię na zaworze.

ryszinho
07-09-2008, 14:24
Tuning polega na zmianach ciśnienia w puszce przy turbinie (np. sprężyna) lub skracając/wydłużając ramię na zaworze.

Aha...a ja mysłalem ze to tylko taki zaor bezpieczenstwa ze sie otwiera tylko przy tych max obrotach. Czyli on pracuje niejako cały czas regulujac cisnienie??? Akurat ostatnio miałem kolektor na wierzchu. Turbine oczywiscie tez.

P.S. a ten rtemat czytałem juz wczesniej bo go widziałem ale uznałem ze rzadnych konkretów tam nie ma. Ja na razie nei amm sianka zeby cos kombinowac z moim bo musez szykowac siano na łozysko tylnego koła :(

marcin_s18
07-09-2008, 18:41
Tuning polega na zmianach ciśnienia w puszce przy turbinie (np. sprężyna) lub skracając/wydłużając ramię na zaworze.

Aha...a ja mysłalem ze to tylko taki zaor bezpieczenstwa ze sie otwiera tylko przy tych max obrotach. Czyli on pracuje niejako cały czas regulujac cisnienie??? Akurat ostatnio miałem kolektor na wierzchu. Turbine oczywiscie tez.

P.S. a ten rtemat czytałem juz wczesniej bo go widziałem ale uznałem ze rzadnych konkretów tam nie ma. Ja na razie nei amm sianka zeby cos kombinowac z moim bo musez szykowac siano na łozysko tylnego koła :(

Ten zawór dba o to, żeby turbo nie przeładowywało powyżej zadanej wartości ciśnienia. Jak pokręcisz nim tak, żeby przy większym ciśnieniu działał to dostaniesz większe ciśnienie doładowania.

ryszinho
07-09-2008, 23:07
Tuning polega na zmianach ciśnienia w puszce przy turbinie (np. sprężyna) lub skracając/wydłużając ramię na zaworze.

Aha...a ja mysłalem ze to tylko taki zaor bezpieczenstwa ze sie otwiera tylko przy tych max obrotach. Czyli on pracuje niejako cały czas regulujac cisnienie??? Akurat ostatnio miałem kolektor na wierzchu. Turbine oczywiscie tez.

P.S. a ten rtemat czytałem juz wczesniej bo go widziałem ale uznałem ze rzadnych konkretów tam nie ma. Ja na razie nei amm sianka zeby cos kombinowac z moim bo musez szykowac siano na łozysko tylnego koła :(

Ten zawór dba o to, żeby turbo nie przeładowywało powyżej zadanej wartości ciśnienia. Jak pokręcisz nim tak, żeby przy większym ciśnieniu działał to dostaniesz większe ciśnienie doładowania.

Tylko że to ciśnienie będę miał w zakresie bardzo wysokich obrotów nieprawdaż??? Bo chyba przez cały czas ten zawór sie nie uchyla...

Ry2y
08-09-2008, 00:55
...dzisiejsze "klekoty" to po pierwsze już nie klekoty...a co potrafią]ą ? ...zapraszam pod M1 (Kraków) na spocik..
..nawet V-ki mają problemik... :jezyk1:

Latwo może nie jest, ale te 180 KM i 410 Nm które masz pod maską to jakby nie było trochę więcej w porównaniu z tym co jest w V-ce.
Choć i tak nadal V-ka górą w sprincie spod świateł... :satan:

To jak to w koncu jest? Majac klekota i benzyne o tej samej mocy, co pierwsze wyleci spod swiatel? Bo niby klekot ma moc ta sama, ale moment duzo wiekszy.
Do tej pory mi sie zdawalo, ze klekot jest gora spod swiatel ale wymieka przy wiekszych predkosciach. Ale moge sie mylic...

GrekuPL
08-09-2008, 08:08
poleci klekot...bo momentem go łyknie spokojnie...później już benzyna może dogonić chodź nie koniecznie (wszystko zależy od kierowników) :)

boro
08-09-2008, 10:33
Teoretycznie może tak, ale praktycznie już nie. Mimo, że u mnie wcześniej było tylko 160 KM, a w tym klekocie 180 KM (nie licząc dwa razy większego momentu), to jeszcze się nie zdarzyło by to klekot pierwszy wyleciał spod świateł :satan:.
Zresztą niech heko sam powie jak to wygląda, bo kilka spotowych starć sprinterskich z tymże klekotem mamy już za sobą :).

KarolRS
08-09-2008, 13:03
ogólnie to jest tak,że momentem obrotowym auto nam sie rozpędza, a tak naprawde moc daje znać o sobie już później na wyższych biegach przy wyższych prędkościach.

A co wyleci pierwsze spod świateł? Zależy tylko od kierowcy! ALe inne czynniki też maja znaczenie, choćby opony czy ustawienie zawiechy, ale i masa pojazdu.

Czasami słabsze na papierze auto potrafi zrobić kuku teoretycznie dużo mocniejszej furze.

Ufo
08-09-2008, 13:16
Nie zapominajmy jeszcze,że diesel pracuje na niższych obrotach osiągając tą samą prędkość.Musi to być realizowane poprzez dłuższe przełożenie a tym samym redukujemy moment na kołach.Różnica momentów nadal będzie korzystna dla diesla ale nie taka jaką widać porównując jakie momenty silniki osiągają

ryszinho
08-09-2008, 17:03
Ja ostatnio sie scigałem z alfa 146 z 1.4 nie wiem ile to ma mocy ale go robiłem lekko :) Ja jestem o jakies 400 kg ciezszy :) tera mysle nad tym co by sie stało jakby dac kompresorek który by pompował w zakresie niskich obrotów???

heko
08-09-2008, 19:19
Teoretycznie może tak, ale praktycznie już nie. Mimo, że u mnie wcześniej było tylko 160 KM, a w tym klekocie 180 KM (nie licząc dwa razy większego momentu), to jeszcze się nie zdarzyło by to klekot pierwszy wyleciał spod świateł Satan.

...dokładnie tak ;) ...co prawda na samym starcie V-ka zostaje trochę...ale jak kończy mi się dwójka (ok 80km/h) to V-ka ciągnie dalej i zostawia mnie w tyle :(

Blejdzik
08-09-2008, 20:45
Teoretycznie może tak, ale praktycznie już nie. Mimo, że u mnie wcześniej było tylko 160 KM, a w tym klekocie 180 KM (nie licząc dwa razy większego momentu), to jeszcze się nie zdarzyło by to klekot pierwszy wyleciał spod świateł :satan:.

Ba-nawet w starciu ze starym zetekiem TDCi miewają problemy :satan:

heko
08-09-2008, 20:52
Teoretycznie może tak, ale praktycznie już nie. Mimo, że u mnie wcześniej było tylko 160 KM, a w tym klekocie 180 KM (nie licząc dwa razy większego momentu), to jeszcze się nie zdarzyło by to klekot pierwszy wyleciał spod świateł :satan:.

Ba-nawet w starciu ze starym zetekiem TDCi miewają problemy :satan:
...zapomnij :) zapomnij :jezyk1: zapomnij :fan:

Tomal
08-09-2008, 21:05
Dla chcących kręcić polecam ten temat http://forum.fordclubpolska.org/viewtopic.php?f=72&t=28763&st=0&sk=t&sd=a&sid=d94d40d71255dbbead5b37365c10acbc

Osobiście nie robiłem jeszcze nic w tej kwestii w Mondeo, ale mam doświadczenie w starym turbo klekocie 1,6 VW. Z tego co widzę, to jednostka VW jest jednak, zdecydowanie, bardziej podatna na mody. Jeśli rzeczywiście 1.8TD nie ma porządnego natrysku na denka tłoków, to za wiele modzić nie można. Warto jednak troszkę podkręcić ciśnienie doładowania i porobić modyfikacje opisane w topicu, który podałem.

ryszinho
08-09-2008, 21:39
Nie powiem...ciekawy temacik. Może spróbuje.

GrekuPL
08-09-2008, 22:53
trochę zabawy...już czytałem to nie raz...lecz nikt nie hamował tego autka i nie wiadomo ile (czy w ogóle) coś dodało mu tych koni...może i tak może i nie :hmm: spróbować można...ale jeżeli ktoś chce się bawić to niech zaczyna szukać motorka 1.8TDCI do zamontowania i wtedy się bawić :)

boro
09-09-2008, 00:33
co prawda na samym starcie V-ka zostaje trochę...

Chyba jak kierownikowi V-ki jedynka wyskoczy :))

A tak poważnie mówiąc, to dobrze to ująłeś - "na samym starcie". To chyba za sprawą momentu obrotowego, bo dwa razy większy moment obrotowy lepiej daje sobie radę z ruszeniem z miejsca 1,5 t masy... Ale jak już V-ka się zbierze z miejsca, to raczej w tyle już nie zostaje i ...


jak kończy mi się dwójka (ok 80km/h) to V-ka ciągnie dalej i zostawia mnie w tyle :(

...tak wyraźnie to dopiero na trzecim biegu V-ka odchodzi. Ale znowu dieselek ma gdzie indziej przewagę :bigok:


Ba-nawet w starciu ze starym zetekiem TDCi miewają problemy :satan:

I nie tylko TDCI :zaklopotanie:

KarolRS
09-09-2008, 08:35
jeśli chodzi o te 1.6 td z vw stare, kiedyś zrobiliśmy starcie wrocław vs dzierżoniów i każdy miał sobie wziać przeciwnika. Ja majac wtedy seryjne 110km tdi stanąłem z golfem 2 wygladajacym jak kupa złomu, ale na ładnej glebie, właśnie 1.6 td.

wygladało to tak:
start -> 1 golf z 2 długosci odszedł 2-> z trzy długości -> 3 przestał,trzyma te 3długosci 4->dochodze go i na koncu czwórki równo 5-> zjadłem go

golf miał fmica, cos z pompa, wieksze cisnienie i costam, ogólnie kosmos jak na taka konstrukcje pieknie latał.

Mysle,ze z td 1.8 mozna powalczyc.

stallone21
09-09-2008, 11:09
Idzie powalczyc, ale 1.8 TD ze tak powiem jest niereformowalnym silnikiem. Mozna by bylo wlozyc FMIC w zderzak, wieksze turbo, bawic sie dawkowaniem paliwa, i cisnieniem, ewentualnie swapy, ale zastanowcie sie nad jedna rzecza.
Wlozycie tyle kasy w MDO i co bedzie mocniejsze, ale przy tej wadze samochodu bedzie lepiej niz seria ale nieznacznie. nastpenie, bedziecie mieli wiecej konikow i niutonow, a co za tym idzie, trzeba sie tez zatrzymac, a powiedzmy sobie ze hamulce w TD nie byly rewelacja, wiem przez co przechodzilem, ile bylo meczarni z hamulcami. Wiec leci nastepna kasa. Zmianiamy turbo, coller, mozliwe ale nie konieczne bedzie przerobic uklad wydechowy, by odetkac turbo, i co zrozumiale przy duzej turbinie(zalezna kto jaka załozy) wystepuje lag, wiec wydech konieczny. Nastepna rzecz ktora w sumie jest najwazniejsza to, do czego sluzy wam MDO, do jazdy na codzien, do tego by was do pracy zawiozło, do kozystania z zycia codzinnego, czy na wyscigi. Rozumiem ze kazdy chyba by chcial by jego mondeo jezdzilo w miare przyzwoicie. Moim zdaniem doprowadzic do tego by MDO trzymalo serie, i jezdzilo bez awaryjnie.

Ja akurat nie widzialem sensu w grzebaniu w TD dlatego sprzedalem mondeo i teraz ciesze sie zyciem i jazda TDI.

To jest tylko moje i wylacznie moje zdanie, choc pewne rzeczy sa poparte zdaniem od ludzi ktorzy zajmuja sie cale zycie tuningiem diesla.

zales00
09-09-2008, 12:33
pięknie powiedziane...

Poza tym Diesel...zwiększa grono swoich fanatyków... ale bądź co bądź Astra 1.9 TDI czy pasek z tym samym silnikiem kłania się staremu zagazowanego fordowi w gaźniku[mówie o byłej ścierce swojej]. Widząc to z perspektywy lusterka... diesel ma walnięcie....przez 1000 obrotów?kumpel szybko mnie dochodzi i nagle odstaje bo...zmienia bieg i znowu wchodzi w obroty... i tak w kółko: dochodzi momentalnie i odstaje...

Ufo
09-09-2008, 15:06
Ja ostatnio sie scigałem z alfa 146 z 1.4 nie wiem ile to ma mocy ale go robiłem lekko :) Ja jestem o jakies 400 kg ciezszy :) tera mysle nad tym co by sie stało jakby dac kompresorek który by pompował w zakresie niskich obrotów???
Uwierz mi gdyby tylko zechciał to on by cię zrobił.Ma osiągi jak mk2 1,8 w benzynie.A moc 90koni.Chyba,że zaorany egzemplarz to był

ryszinho
09-09-2008, 15:45
Ja ostatnio sie scigałem z alfa 146 z 1.4 nie wiem ile to ma mocy ale go robiłem lekko :) Ja jestem o jakies 400 kg ciezszy :) tera mysle nad tym co by sie stało jakby dac kompresorek który by pompował w zakresie niskich obrotów???
Uwierz mi gdyby tylko zechciał to on by cię zrobił.Ma osiągi jak mk2 1,8 w benzynie.A moc 90koni.Chyba,że zaorany egzemplarz to był

No to sie mylisz bo naprawde nie dawał mi rady i to 2 razy probowalismy. co prawda ja wygrywałem na krótszym odcinku a jak juz troche dalej trza było jechac to mnie z łatwoscia wyprzedzał.

KarolRS
09-09-2008, 17:24
ale bądź co bądź Astra 1.9 TDI czy pasek z tym samym silnikiem
to to jest niemożliwe....



diesel ma walnięcie....przez 1000 obrotów?
mylisz się kolego.

mój tdik ma 313nm od 2300obr do 5tyś i niemal każdy trzyma maks moment tak, TDSy nawet powyżej 5tys sie zakrecą, a po wymianie pompy tdiki mozna do 5500krecić!

Pozatym widze w podpisie, scierwo dohc - szybkie dosc jest, a jak kolega ma tdika 90tke to nie dziwne,ze dostsaje baty.

zales00
10-09-2008, 10:38
Wiesz... ja tam znawcą nie jestem...co zasłyszał to i często w to uwierzył...bo się nie znam :]

Po prostu w moim otoczeniu stwierdziłbym nawet iż panuje fanatyzm na tdi i stwierdzenia iż 90 km w dieslu jest lepsze niż 115 w benzynie słyszę na codzień. Dlatego objechanie takich wozów sprawiło mi frajdę ;)

KarolRS
10-09-2008, 18:29
Dlatego objechanie takich wozów sprawiło mi frajdę

no i pozytywnie ;)

Tomal
19-09-2008, 12:57
brak jest natrysku oleju na denka tłoków
Czy aby na pewno mondeo nie ma natrysku na denka tłoków? Właśnie przeglądałem książkę wydawnictwa WKŁ i podają, że ów natrysk jest. "Olej jest natryskiwany przez dysze od dołu na denka tłoków w celu ich chłodzenia".
No więc jak to w końcu jest?

ryszinho
19-09-2008, 16:36
brak jest natrysku oleju na denka tłoków
Czy aby na pewno mondeo nie ma natrysku na denka tłoków? Właśnie przeglądałem książkę wydawnictwa WKŁ i podają, że ów natrysk jest. "Olej jest natryskiwany przez dysze od dołu na denka tłoków w celu ich chłodzenia".
No więc jak to w końcu jest?

Jest to kwestia sprzeczna. np na forum sciery twierdza ze ma i sie tym szczyca. nawet jedna osoba fotke zrobiła dla niedowiarkowale z tego co ja czytałem i słyszalem to jest to taka dysza tylko z nazwy i w dodatku umieszczona jakos na powrocie oleju czy jakos tak. w kazdym razie nie jest to "natrysk" z prawdziwego zdarzenia.

Devas91
18-04-2012, 20:52
Nie wiem jak jest w dwójce ale ja mam jedynkę i u mnie można sporo zmienić.
Ustawić pompę,większa turbina(na trasie nie będzie problemów z wyprzedzaniem),wymiana sprzęgła(bo może słabo wysprzęglać),podkręcenie boostera(turbina łapie szybciej),wlot powietrza do intelcoolera(można osiągnąć nawet 30% mocy z tego co słyszałem) lub/i większy intercooler.
I furka ożyje :)

GrzegorzD
22-04-2012, 15:24
Orientuje się ktoś na ile mozna zachipować 1,8 tddi z focusa? :hmm:

GrekuPL
22-04-2012, 18:53
Orientuje się ktoś na ile mozna zachipować 1,8 tddi z focusa?napisz do Heko :bigok:

GrzegorzD
22-04-2012, 19:18
swojego nie sprzedam bo dostane w porywach dwa koła... teraz kasy nie mam... ale za rok poltora chce kupić cos nowego a tego moze przeszczepić. Muszę się dowiedzieć ile bedzie komplikacji z takim swapem. silnik spasuje nie wiem co z mocowaniem IC, sterownikiem, skrzynią itp... ale mam kupę czasu. Albo mi przejdzie :zakrecony:

tomi671
03-06-2012, 20:05
poruszam się mondeo MKII od 5 lat w związku z zaistniałą sytucją kupiłem od brata z niemiec MK III 2.0TDCI 130+/-6KM(wersje są sprzeczne bo do końca sam już nie wiem jaka jest prawda) minęły 2 lata i nadal nie zastanawiam się nad sprzedażą obydwu.Dodałem wątek mkIII by podkreślić ile znaczy dla mnie II.

---------- Post added at 18:08 ---------- Previous post was at 18:00 ----------

jeśli chodzi o V-ki kultura ich pracy i zamierzone cele zmierzają szczególnie w tym kierunku by poprawić charakterystykę użytkową silnika bardziej równomierne przyłożenie mocy od startu do zmiany biegów..dopiero W naprawdę ładnie startują ale na wysokich zostaje..

---------- Post added at 18:16 ---------- Previous post was at 18:08 ----------

fokus różni się nie tylko masą i momentem ale również przełożeniem skrzyni biegów są zdecydowanie dłuższe a co za tym idzie w mieście do 60 zostaje 3-ci bieg biorąc pod uwagę zdrowie auta mondeo bierze to na 4-tym..i tu właśnie jest wykorzystanie momentu stąd te przyspieszenie i moc..nic nie ma za *darmo* gdzie Mondeo gdzie fokus mimo wszystko.

---------- Post added at 18:40 ---------- Previous post was at 18:16 ----------

jeśli chodzi o zwiększenie mocy podstawą jest zachowanie fabrycznych 90km zwiększenie ciśnienia na pompie przynosi odwrotne skutki od początku mój kręcił 1700 na turbinie i tu tkwi cały sekret booster musi być sprawny membrany muszą być szczelne a przede wszystkim uszczelki ropa gryzie membrany tatko zaraził się mk II gdzie wcześniej mk I 1.8td 88km wyciągnął 210 niemiecka autostrada ze spadkiem w żądanym kierunku i oczywiście wiatr od przodu nie istniał....swoim wyciągnąłem 215 ale granica 200 jest yrudna do przekroczenia nawet mk III..tu chodzi o przyspieszenie..

---------- Post added at 19:01 ---------- Previous post was at 18:40 ----------

po 4 latach użytkowania auta doznałem nie samowitego przyspieszenia wilgotne powietrze rześkie dla samego siebie jak w lesie w pełni utlenione wykorzystanie turbiny to podstawa.. doprowadziłem czysty tlen z butli stosunek zależny od obrotów w małej dawce inaczej wypali zawory..to tylko dla testu potrzebujemy powietrza intercooler nie jest w pełni racjonalny stąd te oznaczenie TD nie TDI manualny na linkę pedał gazu bez odczytu położenia niezawodny przynajmniej zwiększyłem przestrzeń między niedoskonałym zamocowaniem tkaniny tłumiącej pod maską to nie tylko wyciszenie ale całe doprowadzenia powietrza zero wody i zimnego powietrza na chłodnicę powietrza sorki że tak się rozpisałem już od dawna śledziłem fora i nie logowałem się sam interesuję się zwiększeniem mocy ale nie takim kosztem by taniej było mkIII kupić kolejne

---------- Post added at 19:05 ---------- Previous post was at 19:01 ----------

zapraszam na pocztę konkretne pytania nie jestem specjalistą ale naprawdę jestem zadowolony ze swojego przy zachowaniu fabrycznej mocy 2000 rok produkcja 1.8td w pełni prywatny użytek pozdrawiam...

GrzegorzD
04-06-2012, 20:38
doprowadziłem czysty tlen z butli stosunek zależny od obrotów w małej dawce inaczej wypali zawory

sruty tuty.

zdjęcie prosze:skromny:

N2O
05-11-2013, 18:39
Niedawno kupiłem drugie MkI 1,8 TD po taniości i jakoś tak brakowało w nim mocy, niby wszystko sprawne, ale jakoś nie jeździł tak jak ten poprzedni(to rakieta byłą w porównaniu do tego nowszego). Więc co zrobiłem? Odkręciłem zaślepkę(tutaj trochę walki) na pompie i przekręciłem śrubę dawki o około 90 stopni w prawo. Efekt? Zbiera się dużo lepiej(i jakby lepiej odpala), ale to jeszcze nie to co w poprzednim, znaczy będzie trzeba jeszcze pokręcić i przy okazji podkręcić turbo. Ten mój poprzedni TD musiał być nieźle podkręcony przez pompiarza przy remoncie pompy, nie mówiąc już o tym, że klapka wastegate na turbo przez kilka lat była zacięta w pozycji zamkniętej, czyli turbo pompowało ile mogło. Ledwo muskając pedał gazu jechał 80km/h na czwartym biegu.
:)