PDA

Zobacz pełną wersję : [Audio] konfiguracja w moim MKIII prosze o rady i pomoc



GsmDoctor
20-08-2008, 22:27
Witam

Plan A gotowy, dotyczy zmiany naglosnienia w aucie Ford mondeo MKIII typ nadwozia Hatchback.
Pisze post na forum, aby poradzic sie odnosnie wyboru glosnikow oraz samego ich montazu i ew
dopasowania glosnikow do wzmacniacza ktgory mam zamiar kupic i samej jednostki centralnej
czyli radia.

To co mam w tej chwili do dyspozycji to:

* Radio Pioneer DEH-P7800MP parametry:
Maksymalna moc wyjściowa MOSFET 4 x 50W
Moc wyjściowa DIN (DIN45324, +B=14.4 V) 4 x 27 Watt
Wbudowany cyfrowy procesor dźwięku DSP
16-pasmowy korektor graficzny
3 wysokonapięciowe (4 V) wyjścia przedwzmacniacza typu RCA

*Głosniki Hertz ESK 165.3 - Glosniki beda montowane w tylne drzwi auta w fabryczne miejsca
- Woofer: średnica 165 mm
- Woorer: głębokość montażowa 65 mm
- Moc max: 200 W
- Moc RMS: 100 W
- Skuteczność: 93 dB
- Pasmo: 60Hz - 23 kHz
- Impedancja: 4ohm

Glebokosc montazowa glosnika 65mm
(jaka jest gleb mont oryg glosnika w mondeo i ew jakiego dystansu z mdf bede musial uzyc?):?:

*GŁOSNIK NISKOTONOWY do bagaznika
JBL GT5-12 W SKRZYNI
-Moc szczytowa: 1100W
-Moc RMS: 275 W
-Pasmo przenoszenia: 23Hz - 450Hz
-Skuteczność: 93 dB
-Impedancja: 4 Ohm



A Teraz reszta sprzetu, ktory mam zamiar kupic ( prosze o rady )

*WZMACNIACZ (dwa upatrzone)

MAGNAT RX 44
Specyfikacja:

Tryby pracy (ilość kanałów): 4/3/2
Wzmacniacz jest stabilny przy 2 Ohm
Pozłacane terminale głosnikowe i zasilania
Moc MAX: 2 x 650 W lub 4 x 250W
Moc RMS, 4 Ohm : 2 x 325W lub 4 x 125 W
Moc RMS, 2 Ohm: 4 x 160 W
HPF - filtr górnoprzepustowy 40 - 300 Hz, 12dB/oktawę
LPF - filtr dolnoprzepustowy 40 - 300 Hz, 12dB/oktawę
FUNKCJA BASS BOOTS - wzmocnienie basu 0 - 15 dB przy 45 Hz
Pasmo przenoszenia: 5 Hz - 50 kHz
Filtr subsoniczny 15 dB wyłącznie kanały 3/4
Maksymalny sygnał wejściowy 4V
CENA 450zl

LUB wzmacniacz Hifonics TXi 6006

2 x 150-Watt RMS @ 4-Ohm
2 x 300-Watt RMS @ 2-Ohm
1 x 600-Watt RMS @ 4-Ohm
elektroniczną zwrotnicę Accu-Cross™
regulowane filtry dolno- i górnoprzepustowe
regulowaną equalizację basu (+ 18dB @ 45Hz)
24dB filtr subsoniczny (@ 20Hz)
Cena jednak wysoka 700zl

Lub
HiFONICS TXi 4400 wzmacniacz 4-kanałowy
4 x 70W RMS przy 4 Ohm,
4 x 125W RMS przy 2 Ohm
Moc 4 x 125W Max przy 4 Ohm,
Moc 4 x 250W Max przy 2 Ohm



Głosniki 6x9 przod ktore maja byc osadzone w przednich drzwiach na dystansach

JBL P 963 P963 MOD2008 330W 96dB HI-END
Typ: głośniki 3-drożne
Moc ciągła: 110 W
Moc szczytowa: 330 W
Impedancja: 2 Ohm
Skuteczność: 96 dB
Pasmo przenoszenia: 35 - 23.000 Hz
Głębokość montażu: 82 mm
Cena około 500zl lub zaproponujcie inne w podobnej cenie


Calosc ma byc podpieta pod jeden z wzmacniaczy, ktore opisalem u gory i radio wymienione wyzej.

Pytania, ktore w tej chwili najbradziej mnie nurtuja.

Czy glosniki po zamontowaniu i ew osadzeniu na dystansach zmieszcza sie
pod oryginalna oslona glosnika w tapicerce auta mowie o boczkach drzwiowych?

Czy konieczne jest wygluszenie drzwi?
Jesli nie to w skali procentowej o ile dzwiek moze byc lepszy jesli drzwi
beda wygluszone lub nie?

I ostatnie pytanie dotyczy instalacji kablowej.
Wzacniacz i Tuba bedzie podlaczona na dobrych kablach takich jakie beda do tego potrzebne, czy konieczna jest wymiana kabli, ktore ida do glosnikow w drzwiach czy przy tej konfiguracji sprzetu potrzebna bedzie rowniez ich wymiana?

Dzieki za odpowiedzi propozycje i sugestie,
bacznie bede sledzil ten temat.
Pozdrawiam

Alecki
21-08-2008, 01:25
>Czy glosniki po zamontowaniu i ew osadzeniu na dystansach zmieszcza sie
>pod oryginalna oslona glosnika w tapicerce auta mowie o boczkach drzwiowych?

JBL z głębokością montażową 82 na 99% nie wejdą. Ostatnio mierzyłem u siebie na co mogę sobie pozwolić (mam O-ringi z MDF-u zamiast oryginalnych plastików) i wyszło mi 67 mm.... Na wysokości magnesu jest metalowy płaskownik (chyba od szyby), który ogranicza głębokość. By zamontować te JBL--ki trzeba by poprzerabiać miejsce montażu.
Z drugiej strony mam poważne wątpliwości co do zastosowania trójdzielnego głośnika zespolonego:
Po pierwsze umieszczenie tweeterów na wysokości brzucha słuchacza nie zbuduje dobrej sceny.
Po drugie dwie zwrotnice w głośniku trójdrożnym są dwa razy tańsze od jednej w systemie dwudrożnym.
Prawdopodobnie rozseparowany zestaw dwudrożny w tym zakresie cenowym zabrzmi lepiej od tego JBL-ka.

>Czy konieczne jest wygluszenie drzwi?
>Jesli nie to w skali procentowej o ile dzwiek moze byc lepszy jesli drzwi
>beda wygluszone lub nie?

Na początku nie miałem wygłuszonych drzwi. I dźwięk dobiegał z dołu, tak spod nóg, mimo, że tweetery mam zamontowane przy trójkącikach od lusterek. No i, jak ta sierota, pojechałem do Bemocaru, by mi przełożyli tweetery wyżej – na słupki. Na szczęście się nie zgodzili na moje wymysły, ale w zamian tego wygłuszyli drzwi. No i pomogło – scena podniosła się... Chodzi o to, by tapicerka nie przenosiła drgań (nie „grała”). Grać ma tylko głośnik. O ile procent lepszy jest dźwięk – dla mnie o 20%, dla mojej żony to wyrzucone pieniądze. Jeśli masz zapędy audiofiskie, to pewnie drobne niedoskonałości brzmienia będą Cię wkurzać i będziesz w stanie zainwestować większą lub mniejszą kasę, by je wyeliminować i czerpać z tego frajdę.
Jeśli po prostu jesteś melomanem – ważne jest dla Ciebie CO gra, a mniej istotne „jak” – to wygłuszanie odłóż na później.

Nie wiem, czy nie uzyskasz lepszego brzmienia zostawiając Hertze na przodzie, dokładając do nich tweetery i zwrotnice (choć jeśli masz 165.3 to powinny być w zestawie), a resztę inwestując w lepszy piec i wygłuszenie. Jeśli ma skłonności audiofilskie to pewnie i tak odłączysz tylne głośniki, bo będą Ci przeszkadzać...

creed
21-08-2008, 01:27
Czy glosniki po zamontowaniu i ew osadzeniu na dystansach zmieszcza sie
pod oryginalna oslona glosnika w tapicerce auta mowie o boczkach drzwiowych?


jak najbardziej te glosniki 165 mm to bez problemu najprawdopodbniej na kupionych dystansach
- co do 6x9" - wlozylem do siebie JBL GTO 937 gl; montazu 75mm na dystansach 36mm - schowaly sie pod boczki - fakt ze troche zabawy bylo ale sie schowaly (duzo przymierzania). Zreszta opis co robilem jest na forum.

EDIT:


JBL z głębokością montażową 82 na 99% nie wejdą. Ostatnio mierzyłem u siebie na co mogę sobie pozwolić (mam O-ringi z MDF-u zamiast oryginalnych plastików) i wyszło mi 67 mm....


zalezy na jakich dystansach :)


Czy konieczne jest wygluszenie drzwi?
Jesli nie to w skali procentowej o ile dzwiek moze byc lepszy jesli drzwi
beda wygluszone lub nie?



tego jeszcze nie zrobilem ale jest w planie lacznie z wygluszeniem podlogi i calego bagaznika. Napewno poprawi sie bass z glosnikow...



I ostatnie pytanie dotyczy instalacji kablowej.
Wzacniacz i Tuba bedzie podlaczona na dobrych kablach takich jakie beda do tego potrzebne, czy konieczna jest wymiana kabli, ktore ida do glosnikow w drzwiach czy przy tej konfiguracji sprzetu potrzebna bedzie rowniez ich wymiana?


Wymiana nie jest konieczna ale kazdy Ci powie ze jest zalecana ... na 2x1.5mm przynajmniej a najlepiej 2x2.5mm
Okablowanie fabryczne - nie oszukujmy sie to ciecie kosztow, wiec nie spodziewaj sie niczego powyzej 2x0.75mm na lince stalowej :P No chyba ze ktos sie juz bawil z samochodem i je zmienil na cos innego.


SUGESTIE:

Co do wzmacniaczy to:

zakladajac ze kazdy z Twoich glosnikow ma 100W RMS (przykladowo zeby latwo policzyc) potrzebujesz wzmacniacza do napedzenia ich ok 4x75W RMS / 4x80W RMS ... Tyle wystarczy. A co wtedy z Subwooferem ? Najlepiej kup oddzielny wzmacniacz dwukanalowy na subwoofer :) Do tego skrzynka w nadkole nad ktora w tym momencie pracuje :P i bedzie git ;D

Powodzenia w pracach,
Pozdrawiam

GsmDoctor
21-08-2008, 03:09
JBL z głębokością montażową 82 na 99% nie wejdą. Ostatnio mierzyłem u siebie na co mogę sobie pozwolić (mam O-ringi z MDF-u zamiast oryginalnych plastików) i wyszło mi 67 mm.... Na wysokości magnesu jest metalowy płaskownik (chyba od szyby), który ogranicza głębokość. By zamontować te JBL--ki trzeba by poprzerabiać miejsce montażu.


Ale mowisz o przerobce po zamontowaniu dystansu z mdfu? czy o standardowej glebokosci glosnika od blachy drzwi do tego metalowego plaskownika od szyby o ktorym pisales?( jesli mowisz ze nie wejde bez zastosowania dystansu, to ok ja sie z tym licze i wiem, ze pomiedzy glosniki a drzwi musi poleciec kawalek mdfu)
Ale jesli mowisz, ze nie wejda z dystansem mdf?
To jedyne co zaczynam robic to martwic sie.

GsmDoctor
21-08-2008, 03:35
SUGESTIE:
Co do wzmacniaczy to:

zakladajac ze kazdy z Twoich glosnikow ma 100W RMS (przykladowo zeby latwo policzyc) potrzebujesz wzmacniacza do napedzenia ich ok 4x75W RMS / 4x80W RMS ... Tyle wystarczy. A co wtedy z Subwooferem ? Najlepiej kup oddzielny wzmacniacz dwukanalowy na subwoofer :) Do tego skrzynka w nadkole nad ktora w tym momencie pracuje :P i bedzie git ;D

Powodzenia w pracach,
Pozdrawiam

W tym momencie na chwile obecna wyglada tak:
Hertze, ktore mam ze swojej starej poczciwej i niezmiernie wysluzonej, ale jakze wdziecznej Vectry A laduja do drzwi z tylu ) jesli bedzie taka potrzeba zakladam dystanse. ( nie jeden twierdzi, ze przy dobrych glosnikach z przodu nie ma sensu montowac glosnikow w tylnych drzwiach) ok zgadzam sie z tym jesli sa to glosniki fabryczne lub wogole ich nie ma, ale to sa hertze za ktore rok temu dalem 550zl i to nie jest kartonowa kaszana ( one swietnie graja w vectrze a na przodzie bez wzmaka pod moim radyjkiem) wiec wole je zamontowac na tyl zamiast standardowych zwyklych fordowskich glosnikow na pewno nie przeszkodza calosci(to moje amatorskie zdanie).

A teraz odnosnie sugestii Creed'a
Faktycznie chyba nie policzylem, ze do napedzenia czterech glosnikow potzrebuje wzmacniacz czterokanalowy o odpowiednich parametrach, azeby zasilic swoje glosniory.
Ale teraz robimy tak: pomijamy tyl w moim aucie wyobrazcie sobie, ze u mnie z tylu glosnikow wogole nie ma i nie bedzie (chociaz i tak tam wyladuja moje hertze)

Czy w tym ukladzie? wzmacniacz czterokanalowy wystarczy na moje potrzeby? czyli napedzenie dwoch glosnikow w drzwiach z przodu + tuba? bo rozumiem ze kazdy glosnik to jeden kanal a tube mozna zmostkowac na dwa kanaly czyli razem dwa kanaly na tube i po jednym na kazdy z glosnikow?

Czy biorac pod uwage glosniki przod te ktore zaproponowalem + tube jak wyzej wzmachol jeden czy drugi ktory podalem sprosta w tym zestawie???

creed
21-08-2008, 10:38
w takim razie - magnat da rade
- nie widzialem jak graja hifonics chociaz sam zastanawiam sie nad zakupem jednego z nich do moich JBL.

A teraz co do subwoofera - w jaka skrzynke chcesz go wsadzic ?
WinISD mowi ze do Twojego glosnika optymalna skrzynka w systemie CLOSED powinna miec 111.6 litra.

Angelo
21-08-2008, 11:23
A wiec według prosby wypowiadam sie :)

Co do głosnikow to jestem wrogiem głośników 2 i 3 drożnych czyli takich 6x9 jak chcesz ty.
Dla mnie jak juz pakujesz kase w CA to zrób to pożadnie i kup zestaw tweeterów i wooferki.
Chyba nie musze pisac gdzie sie je montuje
Moje typy za ok 500 zł to.:
1. JBL (http://www.allegro.pl/item415492950_jbl_power_gto_6560c_bonusy_jbl_i_dos tawa_gratis.html)
2. Crunch (http://www.allegro.pl/item415830064_crunch_mx_b_6_2c_usa.html) te sa poprostu wypasne, graja rewelacja.
3. Hifonics (http://www.allegro.pl/item419549657_hifonics_brutus_bx_6_2ci_w_usa.html) wysoka moc i swietny basior
4. Infinity Kappa (http://www.allegro.pl/item418674521_infinity_kappa_65_9_2008_totalne_brz mienie_wroclaw.html)

Nie powiem tobie które bym wybrał bo wszystkie sa naprawde dobre ale w tej chwili słyszałem troche nowych zabudów i wybrałbym chyba 2 albo 3 choc przywiązany zawsze byłem do 4

Co do wzmaka to wystarczy tobie chyba ten Magnat bo ma ładne parametry i stosunkowo do tych parametrów dobra cene.

Co do mocowania głosnikow to masz tam sporo miejsca i nawet stosujac dystans bedą sie miesciły pod fabrycznymi oslonami.

Co do wygłuszenia to nie wyobrazam sobie wogle zalozyc glosniki nie robiac wygłuszenia, dzwiek po wygłuszeniu to jak niebo do ziemi równac pozatym blacha nie wpada w wibracje i słucjhajac głosni muze nic nie drzy co wysmiewam jak ktos jedzie po miescie na lansie wali muza a cała blacha mu drzy i jest masakryczne harczenie.

Co do wymiany kabli przy głosnikach to ostatecznie moga byc jednak pokusiłbym sie o wymiane na conajmniej 2-2,5mm2 , nie jest to mega trudne a zawsze bedzie lepiej.

Jesli sie zdecydujesz na zestaw głosników a nie 6x9 a nie bedziesz miał gdzie zrobic zabudowe tweeterow w słupkach to znalazłem cos takiego http://www.allegro.pl/item417974113_a_z_slupki_przednie_ford_mondeo_spra wdz.html wysyłasz słupki i po sprawie.

Jesli masz jeszcze jakies pytania to słuze pomocą.

Angelo
21-08-2008, 11:36
Chodzi o to, by tapicerka nie przenosiła drgań (nie „grała”). Grać ma tylko głośnik. O ile procent lepszy jest dźwięk – dla mnie o 20%, dla mojej żony to wyrzucone pieniądze

no tak nie dokonca prawda ale po części, wygłuszenie ma na celu bardziej usztywnienie wielkich powierzchni blachy na naszych drzwiach która wpada w wibracje przy mocniejszym basie i dodatkowo choc nie wszystkie zakłady CA usztywnienie tapicerki, ja ostatnio wygłuszałem i obkleiłem tez tapicerk, fakt jest lepiej ale tapicerka niestety nie osiągnie takiej sztywnosci zeby nie drgała zupełnie. Pozatym wygłuszajac drzwi tworzysz jakby skrzynie rezonansowa jak w gitarze choc w gitarze jest otwarta bardziej moze jak w suubwooferze dzwiek jest wtedy duuzo głębszy, Ja po wygłuszeniue juz nie jednego auta stwierdzam ze JAKOSC grania po wygłuszeniu wzrasta bardzo duuzo. Nie umiem opisac o ile % ale napewno wiecej niz ok 50%. Przy wygłuszeniu proponuje uzywac jednak mat twardych bo mają wieksza sztywnosc i lepiej usztywniaja blache niz miekkie maty.

Pablo81
21-08-2008, 15:00
Tak jak pisze Angelo, wyciszenie to podstawa. Lepiej odpuścić sobie głośniki z tyłu a zrobić porządny system z przodu ale koniecznie z dobrym wygłuszeniem.

GsmDoctor
21-08-2008, 20:51
w takim razie - magnat da rade
- nie widzialem jak graja hifonics chociaz sam zastanawiam sie nad zakupem jednego z nich do moich JBL.

A teraz co do subwoofera - w jaka skrzynke chcesz go wsadzic ?
WinISD mowi ze do Twojego glosnika optymalna skrzynka w systemie CLOSED powinna miec 111.6 litra.

Kupilem glosnik juz w skrzynce taki jak tu:
http://allegro.pl/item416206783_jbl_gt5_12_w_skrzyni_bonusy_jbl_kuri er_gratis.html

Alecki
22-08-2008, 01:21
Ale mowisz o przerobce po zamontowaniu dystansu z mdfu? czy o standardowej glebokosci glosnika od blachy drzwi do tego metalowego plaskownika od szyby o ktorym pisales?( jesli mowisz ze nie wejde bez zastosowania dystansu, to ok ja sie z tym licze i wiem, ze pomiedzy glosniki a drzwi musi poleciec kawalek mdfu)
Ale jesli mowisz, ze nie wejda z dystansem mdf?
To jedyne co zaczynam robic to martwic sie.

67 mm z dystansem z mdf. Góra mdf ma u mnie pewien luz do boczka drzwi - może z 10 mm, który jest uszczelniony gąbką. Mam obawy, że nawet najwyższy orging z mdfu, jaki się zmieści pod boczki drzwi nie pomieści tych głośników.

Pozdrawiajka,
Alek