PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] MKIII 2004 - ciemny dym przy dodaniu gazu



lapusz
25-10-2008, 18:29
Witam! Trochę się niepokoję... Czy "buchnięcie" czarnym dymem z wydechu przy każdym nawet średnim pociśniećiu gazu to rzecz normalna? I przy zmianach biegów, szczególnie niskich przy ruszaniu (automat). TDCi 130 kM. Z góry dzięki za opinie...

CrystalEye
26-10-2008, 10:25
Witam
proponuje sprawdzić zawór EGR, miałem podobne objawy, tyle że przy manualu, ale zasłonięcie zaworu zakończyło temat

lapusz
26-10-2008, 17:21
Dzięki, własnie przy przeglądaniu Forum trafiłem na info o EGR, o czyszczeniu, zasłonięciu. Więc pytanie człowieka zielonego w temacie. Jak się do tego zabrac, tzn. czy jest to skomplikowane? Czy zrobięto np. Feuvercie i ile powinno to kosztować? Z góry dzięki...

KOKOT
26-10-2008, 19:40
Wpisz w szukajce EGR to powinno Ci znaleźć kilka tematów i nawet ze zdjęciami

Ry2y
26-10-2008, 21:15
A czy czarny dym to nie objaw niedostatku powietrza w mieszance? Moze jakas rura pekla w dolocie? Co do EGR to w tym roczniku byl juz chyba dodatkowy czujnik ktory sygnalizowal niepoprawna prace EGR po zaslepieniu...

CrystalEye
27-10-2008, 19:33
no właśnie za mało powietrza jest oznaką tego że zawór EGR nie domyka sie do końca i dostaje za mało powietrza. a koszt zasłonięcia to około 30zł w warsztacie u mechanika, wymiana na nowy to niestety 400 zamiennik a orginał 800 bo sam szukałem.

hefi
28-10-2008, 02:25
a nie jest to normalne ze czasem pusci chmure?? ja jak ciskam swojego to przy pedale w podlodze ewidentnie widze dym z tylu, nie jest to jakas zaslona dymna ale cos tam zawsze jest,
przy pedale wcisnietym w mniejszym stopniu sytuacja jest podobna - z mniejsza iloscia dymu
porownujac to z alfa i audi znajomych to ten jeszcze malo kopci ;) , zaznacze ze ma przejechane dopiero cos kolo 40 tys km
no chyba, ze juz przyszedl czas na egr :(

vMZe
28-10-2008, 15:56
może być jeszcze nieszczelność w układzie rur turbo, albo lejące wtryski

lapusz
29-10-2008, 09:00
Dzięki za rady! MAm zamiar na początek zaślepić ten EGR, ktoś orientuje się może gdzie to zrobic w Wawie? Najlpepiej w okolicach Ursynowa... Bo domyślam się, że nie jest to "typowa" robota i w takim FeuVercie mogą nie chcieć grzebać...
Te lejące wtryski mnie przeraziły... Dodam że spala mi na mieście prawie 10l/100, ale w automacie. Czy to aby nie za dużo??

vMZe
29-10-2008, 09:03
Uderz do Paola w sprawie zaślepiania EGR'a

BS
29-10-2008, 09:10
Dodam że spala mi na mieście prawie 10l/100, ale w automacie. Czy to aby nie za dużo??

za dużo... ile mówi instrukcja?

lapusz
29-10-2008, 09:15
Dodam że spala mi na mieście prawie 10l/100, ale w automacie. Czy to aby nie za dużo??

za dużo... ile mówi instrukcja?
Coś koło 7,5 - 8...

vMZe
29-10-2008, 09:17
coś mi się widzi, że więcej

lapusz
31-10-2008, 13:48
Dzięki za rady, będę się pewnie umawiałz Paolem na zrobienie porządku z tym EGR. Z dnia dzisiejszego mam jeszcze taką obserwację, mianowicie największą chmurę puszcza przy zmianie biegów (automat), po zmianie, głównie z 2 na 3 i 3 na 4 na krótko go jakby zamula i zaraz jak załapie to puszcza chmurę... Dodam że przebieg to 165 tys. Coś to komuś wyjaśnia? Z góry dzięki za opinie!

Bajek
31-10-2008, 14:09
Książkowo 10.2 litra automat w mieście

lapusz
31-10-2008, 14:24
Książkowo 10.2 litra automat w mieście
O, nie myślałem, że aż tak, chociaż troche mnie to uspokaja z drugiej strony... Kurna, tylko co z tym krótkim przymuleniem po zmianie biegu i chmurą z tyłu

BS
31-10-2008, 14:33
tylko co z tym krótkim przymuleniem po zmianie biegu i chmurą z tyłu

chmurka przy zmianie biegu zawsze się pojawi-to raz... a dwa- sprawdzałeś stan oleju w skrzyni :hmm: diagnostyka skrzyni robiona? to przymulenie to moim zdaniem kwestia samej skrzyni automatycznej...

lapusz
31-10-2008, 14:37
tylko co z tym krótkim przymuleniem po zmianie biegu i chmurą z tyłu

chmurka przy zmianie biegu zawsze się pojawi-to raz... a dwa- sprawdzałeś stan oleju w skrzyni :hmm: diagnostyka skrzyni robiona? to przymulenie to moim zdaniem kwestia samej skrzyni automatycznej...
Cholerka, nie robiłem, przy wymianie oleju w silniku chciałem, ale mechanior nie wiedział jak się do tego zabrać... Potem zadzwonił do Forda i powiedział, że tego się nie rusza dożywotnio, tylko jest kwestia tej żywotności właśnie. Czy mozecie polecić jakiś warsztat w Wawie, który ma doświadczenie w tej kwestii?

CrystalEye
31-10-2008, 14:43
akurat rozmawiałem ostatnio z takim jednym mechaniorem w tej sprawie, to powiedział ze ten olej sie wymienia tylko w przypadku jakichs rac prowadzonych z ta skrzynią, tak to faktycznie te oleje są dobierane do dożywotniej pracy.

BS
31-10-2008, 14:43
http://www.midparts.com/ mają warsztat w ursusie i na hasło mondeo klub polska powinieneś dostać zniżkę 7%

a dożywotnio to nawet własnych zębów się nie ma co dopiero mówić o oleju w skrzyni :)) ... olej się wymienia i to jest gwarancja poprawnego działania skrzyni-każdy mechanik zajmujący się automatami Ci to powie :metal:


akurat rozmawiałem ostatnio z takim jednym mechaniorem w tej sprawie, to powiedział ze ten olej sie wymienia tylko w przypadku jakichs rac prowadzonych z ta skrzynią, tak to faktycznie te oleje są dobierane do dożywotniej pracy.


bzdura ... szczególnie że w skrzyni są elementy zużywalne, których resztki-czyli pyły i opiłki w rozmiarze mikro oczywiście pływają sobie w oleju, zagęszczają go i przyspieszają zużycie pozostałych elementów...

lapusz
31-10-2008, 14:45
Dz!

lapusz
31-10-2008, 16:09
No i Midparts zaliczony, skan nie wykazał w skrzyni żadnych błędów, mechanior się przejechał i powiedziałe że jest git, z tym że ostro gazował na krótkich odcinkach, nie było gdzie siespokojnie rozbujać. Jak natomiast wracając sobie Jerozolimskimi miałem trochęmiejsca i jestem coraz bardziej zaniepokojony. Przy jeździe ok. 90 na godzinę daję w pedał a on nie reaguje, w końcu z opóźnieniem reakcja, wejście na obraoty i oczewiście redukcja. Nie dało się normalnie płynnie przyśpieszuć przy ok. 890 na godzinę bo nie reagował na gaz... Druga próba, tym razem przy jeździe ok. 90 zaczyna szarpać, na gaz reaguje jakby z opóźnieniem. Moje wrażenie, zaznaczam, laika - dostaje za mało paliwa... Przy mniejszych prędkościach jest OK, przy większych, jak zużycie ropy idzie w górę zaczyna mu jakby paliwa brakować... Co siękurna dzieje ?

generalX
31-10-2008, 17:00
W MKIII to w sumie mało siedziałem ale objaw masz zbliżony do "zafajdanego" smołą czujnika ciśnienia doładowania jeżeli wszystkie rury za turbiną są całe. Robiłeś może zczytywanie błędów z silnika??

lapusz
31-10-2008, 17:04
W MKIII to w sumie mało siedziałem ale objaw masz zbliżony do "zafajdanego" smołą czujnika ciśnienia doładowania jeżeli wszystkie rury za turbiną są całe. Robiłeś może zczytywanie błędów z silnika??
Nie...

generalX
31-10-2008, 17:22
to jedź na zczytanie, jak wszystko będzie ok, to sprawdź dokładnie rury od turbo i wtedy (no właśnie nie wiem gdzie go dokładnie szukać-napewno w kolektorze ssącym przed samym silnikiem) trza by go wyjąć i od środka naftą przepłukać

lapusz
31-10-2008, 18:01
No właśnie... Kiedy właściwie powinno się załączać turbo? Mam wrażenie, że może się u mnie nie załączać... I czy awarię turbo wykaże na kompie? Z góry przepaszam za może głupie pytania, ale nie znam się na tym...

generalX
31-10-2008, 18:35
a no właśnie......pewnie masz turbo ze zmienną geometrią-sprawdź jeszcze wężyk podcisnieniowy co idzie siłownika kierownicy na turbinie i jak pracuje sam siłownik- może ten wężyk gubi podciśnienie do sterowania i dlatego czujesz opóźnienie aż komp włączy maksymalnie turbinę- albo sama kierownica chodzi na tyle ciężko.. tutaj już jest potrzebny ktoś kto wie trochę wiecej o samochodach od środka.
A awarię turbiny nie wykaże wprost. Jedynie w serwisie mogą porównywać masę powietrza mierzoną z tablicową- ale najpierw mechanikom musi się chcieć- a i tak powiedzą że to wada przepływomierza......

lapusz
31-10-2008, 18:47
Dzięki, pogrzebałem na Forum i chyba znalazłem rozwiązanie - bo sytuacja pasuje jak ulał do mojej - strata mocy w okolicy 2000 obr i kopcenie:
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=376834&highlight=#376834
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=53397&postdays=0&postorder=asc&start=40
Czyli jakaś nieszczelnośc w połączeniach, na to wygląda. Mam nadzieję, że gdzieś to zrobie...

lapusz
01-11-2008, 10:24
Chciałem Wam raz jeszcze podziękować, szczególnie Ry2emu, generalowi i Paolo. Mam jeszcze jedno pytanie, bo jeśli się nie mylę to są jak rozumiem 2 możliwości - albo nieszczelność i powietrze uchodzi albo turbo nie hula i wtedy gorzej. Powiedzcie mi jak sprawdzić czy turbo się załącza? Przy 3cim biegu i wyżej od 2 tys. obr. mocy brak, i kopci jak z komina... Tylko nie wiem czy turbina działa... Jak to sprawdzić?

jasq
01-11-2008, 13:04
jak stwierzic dziure w rurze od turbo? u mnie nic nie gwiżdże ale kopci strasznie. Jak mu na 2 biegu wcisne pedal do polowy i pokrece go do 3000rpm to swiata za mna nie widac. co robic?

lapusz
04-11-2008, 21:19
No i tak jak koledzy sugerowali - dziura w rurze od intercoolera, moc is back! Dzięki!

Ry2y
04-11-2008, 21:44
No i tak jak koledzy sugerowali - dziura w rurze od intercoolera, moc is back! Dzięki!

W sumie szczescie w nieszczesciu... jedna z najtanszych opcji :bigok: