PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Sprzęgło - dwumasa czy nie?



kiper7
29-10-2008, 04:19
Witam. Mam problem ze sprzęgłem, a mianowicie wydaje dziwne hałasy. Przewertowałem archiwum eksploatacji, a tam odpowiedzi były, że to
1. Wysprzęglik hydrauliczny [zapowietrzony lub do wymiany] lub
2. Łożysko oporowe lub
3. Nieszczęsne dwumasowe koło zamachowe.

Objawy:
Na jałowym biegu stuka, po wciśnięciu sprzęgła cichnie (było to 1wsze zjawisko i pojawiło się około 1-2mcy temu).
Natomiast wczoraj zaczął świszczeć i chrupać przy wciskaniu sprzęgła (najbardziej odczuwalne w połowie), jak docisnę do podłogi to raczej przechodzi.
Biegi wchodzą OK, sprzęgło bierze w połowie, obroty w normie.
Pytania:
1. Czego najprawdopodobniej jest to usterka?
2. Jak długo mogę jeździć nie robiąc tego?
3. Czy tymczasowe zignorowanie problemu nie pociągnie za sobą dalszych usterek (kosztownych) ?
4. Czy nie lepiej zrobić kompletne sprzęgło (tarcza, docisk, dwumasa, łożysko oporowe, wysprzęglik) lub macie jakieś tańsze rozwiązanie?

Proszę o pomoc :beer: :beer: :beer:

Paolo
29-10-2008, 09:34
Po pierwsze wysprzęglik hydrauliczny i łożysko oporowe to jedno i to samo :) taka mała różnica między nimi że jedno jest sterowane płynem hamulcowym z pompki umieszczonej pod pedałem sprzęgła a drugie za pomocą linki.
Objawy które opisujesz to typowe dla wysprzęglika hydraulicznego - pada łożysko na nim długo nie pohulasz góra miesiąc.

BS
29-10-2008, 12:17
Objawy które opisujesz to typowe dla wysprzęglika hydraulicznego
niesety nie ... objawy opisane przez kolegę, są typowe dla padaki koła dwumasowego... jeżeli będziesz to robił to niestety musisz zrobić całość-sprzęgło, docisk, wysprzęglik oraz dwumasowe koło zamachowe... a to co tak stuka to własnie sprężynki i przegrzane elementy plastikowe w dwumasie ... zignorowanie tego może doprowadzić do zablokowania sprzęgła kiedy coś w końcu pęknie a dwumas przestanie byc jednym elementem i zrobią się z niego dwa oddzielne ...

Paolo
29-10-2008, 12:36
Dwumasówka to nic innego jak tłumik drgań :) i jak by waliła to efekt byłby taki sam przed i po wciśnięciu pedału sprzęgła. Skoro cichnie po wciśnięciu to oznacza że łożysko na wysprzęgliku, wtedy zostaje dociśnięte do docisku i luzy sie na nim niwelują i dlatego cichnie.

BS
29-10-2008, 12:48
Dwumasówka to nic innego jak tłumik drgań i jak by waliła to efekt byłby taki sam przed i po wciśnięciu pedału sprzęgła.

no jak nie jest obciążona to nie będzie stukać ... widziałem to juz w paru sztukach mondeo bo jak wiesz przymierzam się do zakupu czegoś innego niż ten mój parch-niektórzy sprzedający mówią że to nic bo tak od nowości, niektórzy tego nie słyszą/nie czują a niektórzy bez bicia się przyznają że właśnie to jest powodem sprzedaży auta :satan: ... w momencie kiedy wciskasz sprzęgło przestają być przenoszone obroty z wału na sprzęgło więc dwumas nie ma czego amortyzować- a to są dwa koła połączone sprężynami osadzonymi w plastikowych jarzmach-jak są wyrobione to te koła mają luz pomiędzy sobą -to nie jest takie jak mała dwumasówka-skonstruowano to zupełnie inaczej :metal: ...

kiper7
29-10-2008, 12:51
Dodam że na zimnym silniku to jest mało wyczuwalne, a jak sie nagrzeje to bardziej hałasuje, a świst słychać właśnie w momencie wciskania sprzęgła (najwięcej w połowie), a jak wcisne do konca to ustaja stuki z jałowego biegu i cisza.
Poza tym jak gaszę silnik to słychać łomot przy kilku ostatnich obrotach.
Myślę, że jak będę robił to komplet, bo to nie Polska tylko Anglia, a za "myślenie mechaników" płaci się w granicach 80funtow/h a myślą bardzo wolno ;D

Poza tym jak bym miał płacić za to 2x to bym nie wyrobił.

PS. Na to auto jeszcze jest sens dokładać.
MKI lub MKII z powodu sprzęgła lub uszczelki pod głowicą lądują na szrocie bo koszta naprawy są tak wysokie, że lepiej kupić drugie auto.

Paolo
29-10-2008, 13:05
MKI lub MKII z powodu sprzęgła lub uszczelki pod głowicą lądują na szrocie bo koszta naprawy są tak wysokie, że lepiej kupić drugie auto

Nic tylko otrzworzyć tam polski warsztat ale byly by kolejki :))

BS
29-10-2008, 13:11
MKI lub MKII z powodu sprzęgła lub uszczelki pod głowicą lądują na szrocie bo koszta naprawy są tak wysokie, że lepiej kupić drugie auto.

weź jeszcze pod uwagę dosyć zamknięty rynek ze względu na tą kierę po złej stronie...

kiper7
29-10-2008, 14:18
Teraz jeszcze nawet na wciśniętym sprzęgle szumi. Czyli jednak dwumasa się kłania?
Na szczęście mam mechanika co nowych silników nie tyka (rozrząd, zawory, elektronika itp.) w domu to zrobi mi to za darmo (robi zawieszenie, blacharke itp.). Zaraz eBay idzie w ruch...

Znalazłem na:
http://cgi.ebay.co.uk/FORD-MONDEO-SOLID-CLUTCH-FLYWHEEL-KIT-2-0-TDDI_W0QQitemZ220299640804QQcmdZViewItem?hash=item 220299640804&_trkparms=72%3A1301|39%3A1|66%3A4|65%3A12|240%3A13 18&_trksid=p3286.c0.m14

Zadzwoniłem i jest firmy LUK.
Będzie dobre?

Damiano
29-10-2008, 18:05
kiper7 u mnie jest taki objaw, ze z rana odpalam fure i slysze taki jakby szum. po wcisnieciu sprzegla ustaje,i tak jest az autko sie rozgrzeje bo wtedy tego nie slychac. czasami czuje pulsowanie pedalu sprzegla, ale jak docisne do konca to przestaje. ale nie zawsze tez to czuc. skrzynie mialem w PL zwalana. wysprzeglik wymieniony na nowy. tez obawiam sie ze to dwumasa ale pokulam sie jescze troche :)

kiper7
31-10-2008, 17:11
No niestety auto idzie do warsztatu we środę. [jeżeli sprzęgło dostarczą, bo wyślą w poniedziałek]. Mam nadzieję że wytrzyma do tego czasu. Znalazłem dobry i "niedrogi" warsztat gdzie zawsze MOTy robiłem.

Koszta:

- Kpl. sprzęgło, dwumasa i wysprzęglik Ł365 z wysyłką (LUK)
- Robocizna Ł300 (+zastępcze auto na czas naprawy w cenie)

Ile w Polsce +/- bym za to zabulił?

kiper7
05-11-2008, 14:07
Ostatecznie do warsztatu daje mondziaka w piątek o 8:30. A w sobote :party:

Mam pytanie odnośnie koła zamachowego.

Czy ktoś wymieniał już koło dwumasowe na zwykłe?
Jeśli tak to jak się sprawuje?

Ja tak właśnie zrobię. Ciekaw jestem czy się jak się spisze i czy będzie coś głośniej? :jezyk1:

Zdjęcia kompletu tutaj http://picasaweb.google.com/Kiper007/SprzGO#

Czekam na opinie czy postępuję słusznie.

Paolo
05-11-2008, 14:09
Gratuluje odwagi zamiany, na początku rozwali skrzynię, potem tarczę i docisk :metal2:

kiper7
05-11-2008, 14:20
Gościu sprzedał/zamontował około 60 takich zamienników i nie miał żadnej reklamacji.

EDIT:
Paolo miałeś już jakieś doświadczenia z tym związane?
Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Paolo
05-11-2008, 14:32
Na takiej podstawie że po to jest zrobiona dwumasówka jako tłumik drgan z silnika, po za tym chodzi o duże siły jakie wytrzawa silnik podczas pracy na inne elementy. Może się nie znam :) ale ciekaw jestem jak taki wynalazek pojeździ


ale więcej tutaj do poczytania :palacz:

http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=54511


http://www.motofakty.pl/artykul/dwumasowe_kolo_zamachowe.html

kiper7
05-11-2008, 17:46
No nic, już kupione.
Zobaczymy co z tego będzie...
Wszyscy klienci byli zadowoleni, a widze że w Polsce się tego nie praktykuje.
Może się jednak ktoś trafi po takiej wymianie i napisze jak mu auto chodzi.
Jeśli nie to ja będę 1wszy ;D

ziba40
22-11-2008, 20:45
Kiper7 odezwij się. Jak po wymianie dwumasówki?

tompiorko
22-11-2008, 23:46
W innym poscie kolega kiper7 skarzy sie na falowanie obrotow przy ok 2000obr/min. Slowem nic o nowej dwumasie bez dwumasy, ale pewnie niebawem sie dowiemy

tompiorko
22-11-2008, 23:48
a dokladnie tutaj http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=55563

kiper7
23-11-2008, 19:41
Kiper7 odezwij się. Jak po wymianie dwumasówki?

Nie pisałem bo chciałem troche pojeździć zanim się wypowiem.
Więc tak:

- biegi lżej wchodzą
- na niskich obrotach i wyższym biegu auto sie nie dusi jak poprzednio
- nie szarpie przy zmianie biegów tak jak poprzednio bywało
-ponoć zwykłe koło zamachowe powinno być dożywotnie

Ogólnie się jakby uelastycznił.
Jedyny problem to falujące/skaczące obroty ok 2000rpm i lekkie szarpnięcia przy gwałtownym przyspieszaniu które poisałem w innym poście, który został zacytowany w poście powyżej.

Zauważyłem, że nie poskładali mi w warsztacie szczelnie rurek między filtrem pow. a turbo i bierze tamtędy lewe powietrze. Jak wrócę ze szkolenia w piątek to poskładam to po swojemu i ściągnę obudowe od turbiny żeby sprawdzić połączenie między nią z silnikiem. Sądze że to wina nieszczelności którą opisałem.
Sorry za małego OFFtopa.

Swistak
23-11-2008, 23:03
szarpnięcia będą w tym przypadku bo sprężyny w tarczy mają mniejszy skok iż mają sprężyny w kole dwumasowym.

Swistak
23-11-2008, 23:03
a tak na marginesie to ile $ ten zestaw? z ciekawości pytam?

kiper7
24-11-2008, 02:35
Ł349.95 + Ł15.00 wysyłka i +Ł300.00 montaż w warsztacie [zastępcze auto w cenie].
Czyli cena taka sama jak z dwumasówką...

Paolo
24-11-2008, 09:18
Czyli cena taka jak u nas w ASO :satan:

kiper7
25-11-2008, 00:42
Tak, tylko czy w ASO założą Ci zwykłe koło zamachowe?
Z resztą chyba w Polsce nikt nie robił takiej modyfikacji, a przynajmniej z aktywnych forumowiczów.
I się za bardzo tym nie dziwię bo ryzykować z autem za ok. 30.000PLN raczej się boją a ja za Ł3000 mogę się pokusić.
Jak coś by poszło nie tak to zawsze mi zostaje go spalić i wziąć kase z ubezpieczenia.
Ale myślę, że w mondziaku silnik nie jest "Made in China" albo z plastiku, żeby się tak posypał...

kiper7
03-06-2010, 11:17
Odświeżam, bo w ostatnim miesiącu już 4 osoby do mnie pisały na PW/GG z pytaniami o jednomasę do diesla.

-Mam założoną jednomasę ponad półtora roku temu.
-zrobiłem ponad 15tys. mil (około 25 tys. km)
-żadnych negatywnych efektów nie odnotowałem

I jakoś nie posypało się ani sprzęgło, ani skrzynia, tak jak koledzy pisali, że się stanie :D

Zestawik [koleś do innych silników też ma]
http://tiny.pl/htjlf

Jeżeli są jakieś pytania, to pisać tutaj, żeby tego samego nie smarować każdemu z osobna :P

AKuba
15-10-2012, 14:22
Jeżeli są jakieś pytania, to pisać tutaj, żeby tego samego nie smarować każdemu z osobna

No i jak zestaw sprzegłowy sie sprawuje?

Rob123
30-10-2012, 15:57
Witam! Mam podobny problem co kolega, też słyszę stuki dobiegające z silnika. Gdy wcisnę sprzęgło stukanie ustaje. Ponad rok temu wymieniłem sprzęgło ponieważ przy wciskaniu pojawiał się pisk. Znajomy mechanik ocenił że dwumasa jest w dobrym stanie i nie trzeba wymieniać. Niestety jak złożył silnik to okazało się że pisk nadal jest. Nie mogłem mu zostawić auta i jeździłem tak przez rok. Miesiąc temu pojawiły się te stuki. Czy to jest dwumasa? Przy zmianie biegów trochę szarpie.
Jeżeli jest to dwumasa to mam dugie pytanie. Na allegro można za ok 850 zł kupić koło dwumasowe LUK. Czy potrzeba coś jeszcze? Czy jak mechanik wymieniał mi sprzęgło to należy wymienić tylko koło dwumasowe?

tompiorko
01-11-2012, 15:57
Czy potrzeba coś jeszcze? Czy jak mechanik wymieniał mi sprzęgło to należy wymienić tylko koło dwumasowe?
Po zrzuceniu skrzynie się okaże co jeszcze.