PDA

Zobacz pełną wersję : LPG a układ przeciwpoślizgowy ??



sourner
19-08-2005, 15:50
Witam Szanownych Kolegów !!
Mam pytanie tyczące układy przeciwpoślizgowego. Zamierzam zagazować mojego mondeusza i jestem cieakaw jak to wpłynie na kontrolę przyczepności przy ruszaniu. Jeśli się nie mylę to na paliwie nały silniczek steruje dawką paliwa i przychamowuje motor tak, żeby kółka się po próżnicy nie kręciły. A jak się ma sprawa na gazie ? Czy któryś z kolegów na gaz i takowy układ. Jak to razem się sprawdza.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

pingwin
19-08-2005, 16:36
U mnie po instalacji gazu nadal TCS dziala. Ale nie wglebialem sie jeszcze na jakiej zasadzie sie to odbywa :).

Pozdrawiam!

Fredee
19-08-2005, 17:33
ale ten silniczek steruje przepustnicą....coto ma do gazu?? raczej nic..:)
Pozdrawiam
:bigok:

RWalentynowicz
19-08-2005, 17:38
Witam Szanownych Kolegów !!
Mam pytanie tyczące układy przeciwpoślizgowego. Zamierzam zagazować mojego mondeusza i jestem cieakaw jak to wpłynie na kontrolę przyczepności przy ruszaniu. Jeśli się nie mylę to na paliwie nały silniczek steruje dawką paliwa i przychamowuje motor tak, żeby kółka się po próżnicy nie kręciły. A jak się ma sprawa na gazie ? Czy któryś z kolegów na gaz i takowy układ. Jak to razem się sprawdza.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Przy podciśnieniówce nie będzie działać. Przy sekwencji natomiast, na 99,99% jestem pewien, że zadziała.

gruszka76
19-08-2005, 22:13
Na PB czy na LPG układ TCS u mnie działa tak samo, nie ma różnicy :up:

stefansm
19-08-2005, 23:24
Witam, U mnie jest sekwencja i TCS działa jak trzeba. Tak naprawdę to chyba ostatnio jak "zaspałem " ze zmianą letnich opon na zimowe i po pierwszym śniegu trochę się ślizgał. Wybierając instalację (czy zwykła z kompem czy sekwencja) mechanik mówił, że przy zwykłej chyba "odcioł" by TCS ale tu napewno jest OK.
Pozdr...

sebekian
21-08-2005, 14:16
No to czekamy na kogoś kto ma II generacje i podzieli się info czy mu TCS działa czy nie ??

gruszka76
21-08-2005, 17:49
No to czekamy na kogoś kto ma II generacje i podzieli się info czy mu TCS działa czy nie ??

2 posty wyżej jest odpowiedź :)

sebekian
21-08-2005, 18:13
No to czekamy na kogoś kto ma II generacje i podzieli się info czy mu TCS działa czy nie ??

2 posty wyżej jest odpowiedź :)

A dwa posty niżej że "chyba" by odłączył, i jeszcze post odnośnie sterowania przepustnicą. W żadnym stopniu nie wyczerpuje to odpowiedzi na pytanie czy przy II genaracji działa czy nie, aż nie dowiemy się tego od użytkownika II generacji z TCS.

pingwin
21-08-2005, 21:10
TCS dziala przeciez na zasadzie ingerencji w napiecie linki przepustnicy. W moim mniemaniu nie ma znaczenia generacja instalacji, bo przeciez efekt jest taki jakbys popuscil pedal gazu... Jesli sie myle to prosze mnie sprostowac.

Pozdrawiam!

sebekian
21-08-2005, 21:21
Jeszcze raz ja. Mocno mnie zainteresował cały ten układ TCS, przejrzałem jakieś manuale i doszedłem do dość ciekawych wniosków. TCS nie ma nic wspólnego z zasilaniem, działa razem z ABS na tej samej pompie, jakąś informacje czyta z pod pedału gazu ale nie ma to nic wspólnego z rodzajem paliwa. Dla sprawdzenia każdy kto ma TCS może to sprawdzić, przy kołach są dodatkowe ciśnieniowe przewody. Jest to układ czysto hydrauliczny, no i trochę elektroniki.

RWalentynowicz
22-08-2005, 09:47
TCS dziala przeciez na zasadzie ingerencji w napiecie linki przepustnicy. W moim mniemaniu nie ma znaczenia generacja instalacji, bo przeciez efekt jest taki jakbys popuscil pedal gazu... Jesli sie myle to prosze mnie sprostowac.

Pozdrawiam!

Masz prawie racje. Owszem TCS manipuluje linką, celem odjęcia gazu i wspomaga hamulcem koła bez przyczepności, ale tak to wygląda w Zetecach-E 16V. W Duratecach - VE 24, TCS realizowany jest poprzez redukcję mocy silnika sterując układem zapłonowym tzw.: Spark-Fuel Traction System (strona 120 instrukcji Forda Mondeo). Co to oznacza, ano tyle, że w momencie utraty przyczepności gaz nie jest odejmowany za pomocą przymknięcia przepustnicy i wspomagającego działanie TCS hamulca, a poprzez zmianę czasu wtrysku paliwa oraz, w ostatniej fazie działania układu, hamulca. Reasumując, nawet jeśli właścicielowi widlaka z podciśnieniówką, podczas jazdy na LPG świeci się kontrolka pracującego TCS to on i tak w tym momencie nie działa. Rzekłem... :terefere:

pingwin
22-08-2005, 15:50
Fakt, napisalem to co w TIS wyczytalem... u siebie szukalem czegos na lince i nie znalazlem :). Teraz wszystko jasne! :)

Pozdrawiam!

sebekian
22-08-2005, 20:53
Czyli podsumowując post
: masz V6 zakładaj sekwencje bo szkoda zeby TCS nie dzialalo, a jezeli masz zeteca tak jak ja mozesz rowniez zainstalowac II GENERACJE i oczywiście pamiętać o przewodach i świecach.

ateem
19-03-2006, 14:53
Ja mam MkI v6 '96r. Przesledzilem u siebie linke gazu i stwierdzilem ze jest na niej jakas bulba z przodu samochodu. Czy to nie jest przypadkiem TCS?

midas78
20-03-2006, 16:08
Kleber ma TCS w MKII 2.0 i instalację gazową (teraz już) na BLOSie i działa TCS.
To coś od TCSu jest za prawą lampą. Dochodzi to tego linka gazu i wychodzi linka do przepustnicy. To "serwo" ma sterować odpowiednio przepustnicą.

altoot
20-03-2006, 16:29
Reasumując, nawet jeśli właścicielowi widlaka z podciśnieniówką, podczas jazdy na LPG świeci się kontrolka pracującego TCS to on i tak w tym momencie nie działa. Rzekłem... :terefere:

Nie rzekłeś jednak :terefere: , iż to co napisałeś dotyczy Duratec'a w MkII...

w MkI działa :satan:
Mało tego, że kontrolka TCS świeci, to jeszcze wypycha mnie pedał do góry :foch: nie pozwala laczy jarać :foch: :foch: :foch:


Rzekłem :skromny:

RWalentynowicz
20-03-2006, 18:39
Reasumując, nawet jeśli właścicielowi widlaka z podciśnieniówką, podczas jazdy na LPG świeci się kontrolka pracującego TCS to on i tak w tym momencie nie działa. Rzekłem... :terefere:

Nie rzekłeś jednak :terefere: , iż to co napisałeś dotyczy Duratec'a w MkII...

w MkI działa :satan:
Mało tego, że kontrolka TCS świeci, to jeszcze wypycha mnie pedał do góry :foch: nie pozwala laczy jarać :foch: :foch: :foch:


Rzekłem :skromny:


Racja Przemku. To co napisałem dotyczy Durateców po liftingu. Sorki za przeoczenie...

lyssy
20-03-2006, 19:30
W "czarnych" Zetecach TCS też jest realizowany "programowo" (nie wiem czy odcięcie paliwa czy iskry), nie ma już dodatkowego silnika - czyli tak jak w Duratecach po założeniu II generacji TCS nie będzie działał w 100%.

Tak nawiasem - ktoś chyba ten wątek odgrzał i nie chodziło mu o TCS+LPG... :)


Ja mam MkI v6 '96r. Przesledzilem u siebie linke gazu i stwierdzilem ze jest na niej jakas bulba z przodu samochodu. Czy to nie jest przypadkiem TCS?
Silnik TCSu - przynajmniej w MkII "pre-V.98" - znajduje się za prawym reflektorem. Niezaleznie od tego na lince/linkach gazu występują "zgrubienia" z zawleczkami służące do regulacji długości linki. Może o to Ci chodzi?

jedros1
20-03-2006, 21:21
Nie wiem co to ma do gazu ale u mnie TCS dziala bez zarzutu czy jade na PB czy na LPG zupelnie bez problemu :banan: :beer: :metal

Kasa
20-03-2006, 22:00
cze ja mam mk 1 2,0L 94r zagazowanego w 1996 i TCS dziala jak nalezy pedal wypycha i kontrolka sie swieci .

mondi84
25-03-2006, 10:45
U MNIE DOKALDNIE TAK SAMO TCS DZIALA AZ TRALALA PEDAL SZTYWNIEJE I JEST GITOS ATAK NAWIASEM MOWIĄC FAJNA SPRAWA BARDZO PRZYDATNA POZDRAWIAM

BJSusel
07-04-2006, 12:10
U mnie (instalacja II gen) na LPG TCS działa połowicznie tzn. nie odcina paliwa (bo nie ma jak), ale hamuje koła pompą ABS.
Mi to nie przeszkadza bo TCS'a zwykle nie używam.