PDA

Zobacz pełną wersję : [TD MkII] Regulacja Bostera przyniosła efekty - mniej pali



Raftik
22-11-2008, 20:23
Witam

Wiele razy pisałem na forum, że moje Mondeo tragicznie dużo pali ON, jedni pisali, że tak ma być 10 - 11 litrów w mieście (masakra) inni pisali, że ich palą 6,5 - 7 litrów w mieście (w to nie wierzę).

Po wymianie Boostera na nowy u pompiarzy nic nie regulowałem bo gościu sprawdził Manometrem ciśnienie podawane na Booster i powiedział, że jest ustawiony optymalnie :jezyk1: akurat to był blef z ich strony, spławili mnie naiwnego.
Auto zbierało się ostro przy 1600-1700 obr/min i gdy pojechałem do nich to mi wcisnęli kit, że tak ma być i powinienem się cieszyć, że tak szybko się zbiera ehhh brak słów.

Wziąłem się sam za Booster i śrubę regulacyjną wkręciłem najpierw o 3 pełne obroty spalanie na 100 km wyszło 8,8 litra więc ogromna różnica bo aż prawie o 2 litry ale turbo dmuchało ostro już przy 2000 obr/min więc wkręciłem jeszcze o 1 obrót i dmucha przy 2200 - 2500 obr.
Mam nadzieję, że spalanie jeszcze spadnie.

Panowie i Panie nie bójcie się regulacji Boostera bo o ile się orientuję to nic się zepsuć nie da jeżeli Booster w 100% sprawny, korektor kąta wtrysku OK i pompa OK to regulacja dotyczy tylko momentu w którym zacznie optymalnie dmuchać Turbo co oczywiście skutkuje zwiększoną dawką paliwa na pompę przy odpowiednich obrotach, zawsze można wrócić do wcześniejszych ustawień.

Pozdrawiam

marcin_s18
22-11-2008, 21:09
inni pisali, że ich palą 6,5 - 7 litrów w mieście (w to nie wierzę).


No to chyba musisz uwierzyć, bo ja odkąd mam tego sztrucla to zawsze bez problemu robię 800 km na zbiorniku. Niezależnie, czy chodzi o jazdę po Jaworze, czy po Wrocławiu w którym mieszkałem pół roku i przejeżdżałem codziennie z Karłowic na Krzyki i z powrotem - spalanie niezmienne.

Niedawno udało mi się zejść do 6,5 ale jak się to stało - nie mam zielonego pojęcia :los2:

Ostatnio zająłem się boosterem, bo kolejny raz się zaciął - tym razem szlifowanie wodnym 2500 przyniosło efekt. Turbina zbiera się przy 1800 a pompuje przy 2000. Jak ze spalaniem ? Obserwuje. Na razie 500 km na pierwszej połowie zbiornika (jazda mieszana - miasto-trasa, kręcenie do 4000, w tym jazda szybciej niż się powinno na A4). Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Lewar
23-11-2008, 08:42
Marcin, ty masz MKI a Raftik (mam nadzieje) pisal o MKII :/

marcin_s18
23-11-2008, 11:42
Oj tam, kosmetyczne różnice :jezyk1:

Raftik
23-11-2008, 12:55
Zgadza się mam MKII i właśnie dużo osób pisze, że MKI palą mniej.

Kafar
23-11-2008, 13:09
Mi tak jak kolegi Marcina...codzienny dojazd do pracy w Krakowie robię na baku ok 780km. We wakacje na Chorwację gdy jechałem nocą non stop zrobiłem na zbiorniku 1040km :)

BodzioT
23-11-2008, 20:13
ja obecnie litrażuje mojego "Mańka" i na 15 L na razie mam 180 kilosów (dokładniej 179.7) i jeszcze sie rezerwa nie świeci. co na dzień dzisiejszy daje 8.3 litra :fan: wiec wynik dobry zwłaszcza ze zimę mamy ostrą ;)

edit

właśnie zaświeciła sie kontrolka po 182 km wiec nie jest żle

marcin_s18
27-11-2008, 21:58
No i mam wynik :)




spalanie <7l/100km :)


Dokładniej nie powiem, bo nie wyjeździłem do końca, ale zatankowałem do pierwszego odbicia (potem pewnie paliwo się na pierwszych nierównościach ułożyło w zbiorniku...) zrobiłem 850km, i wskazówka dotyka czerwonego pola z rezerwą. Auto jeździ tak, jak jeszcze nie jeździło, nawet kiedy wygrałem wyścigi na 1/4 mili na zlocie i na dodatek pali mniej :)




P.S. tylko jeden feler jest...dymi jak trabant, kto w Jelczu na spocie był ten widział :los2:

BodzioT
28-11-2008, 17:32
tak ale to jest spalanie mieszane

bo mi wyszło 8.3 po mieście. ciekawy jestem ile wyjdzie za drugim razem

marcin_s18
28-11-2008, 17:39
No tak, ale wcześniej palił przy takiej jeździe 7,5.

BodzioT
28-11-2008, 20:58
to zdecydowanie za dużo palił. myślę ze obecny wynik bedzie odpowiedni. Mnie ogromnie kusi wskaźnik doładowania tak aby wiedzieć dokładnie kiedy turbina pracuje. czasem myślę ze 2250 obr jest wartością umowna bo przecież turbiną sterują spaliny a nie obroty, a jak bym posiadał wskaźnik mógłbym jeździć na krawędzi włączenia turbiny

marcin_s18
28-11-2008, 22:28
to zdecydowanie za dużo palił.

No nie wydaje mi się. To ile powinien palić ? 3 litry ? 6,5 litra pali mi Corolla z nowoczesnym silnikiem D4D, więc nawet 7,5 litra w 13-to letnim większym aucie z sieczkarnią zamiast silnika uważam za dobry wynik.



mógłbym jeździć na krawędzi włączenia turbiny

A co miałoby to dać ? Próbowałem już jeździć na różne sposoby. Nie widziałem żadnego efektu poprzez "nieużywanie" turbiny.



myślę ze 2250 obr jest wartością umowna


Pewnie, ze jest wartością umowną. Na chwilę obecną słychać u mnie jak turbo zbiera się przy 1800 obr (słynny dźwięk gniecionej puszki...) a przy 2000 jest już "pałer". Wcześniej było to ok 2200 obr.


mi wyszło 8.3 po mieście

Jak już wspomniałem kilka postów wyżej, gdy mieszkałem we Wrocławiu palił 7,5. Codziennie przejeżdżałem całe miasto do pracy. Trasy były tylko w weekendy - łącznie 120 km po autostradzie (60 km w jedną stronę). No ale MkII palą więcej...

cwirek74
08-12-2008, 16:43
czesc mam mk1 td. powiedzcie mi jak wkrece srube do konca to ile mam wykrecic obrotow bo niewiem

Juzek
08-12-2008, 16:47
Cwirek... zmień opis auta, bo nie masz TDi :p

cwirek74
08-12-2008, 17:00
moze tak byc

Juzek
08-12-2008, 21:55
moze tak byc

Oczywiście

a propo chwalenia się ...

mój ostatnio spalił 26 litrów na 355 km co daje 7,32 l/km w trybie mieszanym z przewagą miasta (35 % autostrady, 65 % miasta) :D MK I rządzi :D

gorilla666
09-12-2008, 00:11
czesc mam mk1 td. powiedzcie mi jak wkrece srube do konca to ile mam wykrecic obrotow bo niewiem

eee Ty to musisz go wywalic i wyczyscic bo Ci soe wieszapatrz post Marcina

jak wyligasz to dopiero zaczniesz regulejszyn :bigok:

a z reszta Ty i tak za "darmola" latasz wiec co za roznica ile pali :joint:

Raftik
10-12-2008, 07:49
czesc mam mk1 td. powiedzcie mi jak wkrece srube do konca to ile mam wykrecic obrotow bo niewiem


Przy regulacji każdy Booster reguluje się indywidualnie nie ma identycznych ustawień między Mondkami, różnica bierze się z zużycia membran boostera, ciśnienia turbo (jak wydajnie dmucha) i stanu technicznego silnika - na regulację wpływa wiele czynników więc radzę ustawiać wg własnego uznania.

Pozdrawiam

siwek1
11-12-2008, 23:28
proszę o dokładny opis jak ten booster wyregulować krok po kroku mój mondek pali w mieście ok 12l to stanowczo za dużo booster sprawny napewno mam

Raftik
12-12-2008, 08:21
proszę o dokładny opis jak ten booster wyregulować krok po kroku mój mondek pali w mieście ok 12l to stanowczo za dużo booster sprawny napewno mam

Witam

No więc musisz stwierdzić przy ilu obrotach zaczyna porządnie dmuchać turbo (auto momentalnie dostaje przysłowiowego kopa).

I teraz: jeżeli zbiera się poniżej 2200 obr/min to wkręcaj śrubę regulacyjną o jeden pełen obrót i testuj, jeżeli dalej trzeba to wkręć więcej.
I analogicznie jeżeli auto zbiera się dużo powyżej 2200 obr/min to wykręć śrubę regulacyjną o jeden pełen obrót. Jeżeli mało się zmieniło to powtórz czynność i znowu za kierownice i w drogę na testy.

Klucze potrzebne do regulacji to Torx wybacz ale nie pamiętam rozmiaru w standardowym zestawie Torxów napewno go nie zabraknie i klucz oczkowy lub zwykły nr 14 do zluzowania śruby kontrującej.
Luzujesz śrubę kontrującą i wkręcasz lub wykręcasz środkową śrubę regulacyjną i znowu kontrujesz nakrętką kontrującą.

Sam zobaczysz jakie to proste.

Pozdrawiam