PDA

Zobacz pełną wersję : olej do mondeo



wiesiek
25-08-2005, 20:29
mam do was pytanko czym sie rozni olej do silnika 16 V 15W40 marki Forda od np Shela napewno ceną ale czy jest to obojetne jaki jest producent ford 100 zl shel 50 zl do tej pory mialem forda za 4 litry no i dlaczego wlano mi mineralny a nie przynajmiej polsyntetyk i czy moge teraz zejsc na polsyntetyk czy raczej to nie ma znaczenia dla silnikow 1993 rok 12 tyś km sprowadzony z niemiec.Słyszałem że można dojść do syntetyka stopniowo przechodząc na półsyntetyk.Pozdrowienia

v1tek77
25-08-2005, 20:36
mam do was pytanko czym sie rozni olej do silnika 16 V 15W40 marki Forda od np Shela napewno ceną ale czy jest to obojetne jaki jest producent ford 100 zl shel 50 zl do tej pory mialem forda za 4 litry no i dlaczego wlano mi mineralny a nie przynajmiej polsyntetyk i czy moge teraz zejsc na polsyntetyk czy raczej to nie ma znaczenia dla silnikow 1993 rok 12 tyś km sprowadzony z niemiec.Słyszałem że można dojść do syntetyka stopniowo przechodząc na półsyntetyk.Pozdrowienia
Co to za olej Shella za 50zl??? 8O
Jeszcze czegos takiego nie widzialem. Jak lales Forda to go dalej lej bo inne oleje nie sa tansze! A to 12tys. to po remoncie silnika czy co? :satan:
Nawet jak sie pomyliles i jest to 120tys. to nie wracalbym juz do syntetyka.

wiesiek
25-08-2005, 20:39
pomyłka 120 tysięcy a ten shel stoi w dużych sklepach typu Geant Carfur itd można sprawdzić

kerid
25-08-2005, 20:40
pomyłka 120 tysięcy a ten shel stoi w dużych sklepach typu Geant Carfur itd można sprawdzić

nawet tam nie kupisz Shela 4-ro litrowego za takie pieniądze

wiesiek
25-08-2005, 20:43
ale niestety stoi więc czym się różni nie bacząc na cenę shel od forda o tych samych właściwościach czy te oleje jednak posiadają jakieś swoje tajemnice. pozdro

v1tek77
25-08-2005, 20:54
ale niestety stoi więc czym się różni nie bacząc na cenę shel od forda o tych samych właściwościach czy te oleje jednak posiadają jakieś swoje tajemnice. pozdro
Powiem szczerze, ze nie wierze w super wlasciwosci oleju forda, pomimo ze jest przez wszystkich polecany, ale mysle ze jest zdecydowanie lepszy od jakiegos badziewia za 50zl i watpie zeby Shell to firmowal :satan:
Moze Shel, przez jedno L :))
Albo to byl olej do kosiarek spalinowych :rotfl:
Sorry ale zapomnij o takim oleju jak chcesz troche pojezdzic :beer:

maciek
25-08-2005, 20:58
Zasady są takie w tym przypadku:

1. Producentów oleju za bardzo zmieniać nie należy - więc jak masz Shell (ile by on nie kosztował, pod warunkiem że Shell) to już lepiej Shell. Ale za 50 zł, to faktycznie jakoś dziwnie.

2. Przejście z mineralnego na pół syntetyk lub syntetyk grozi totalnym rozszczelnieniem silnika - nie rób tego.

Jak już masz mineralny to przy nim pozostań. Zwłaszcza, że ten przebiego to mały trochę. Ja dużo nie jeżdzę, ale przez rok 12k zrobiłem.
Więc jak Twój mondzio jest z '93r, to weź poprawkę, że mógł być kręcony. W związku z tym mineralny na pewno nie zaszkodzi.
Abstrachuję tu zupełnie od kwestii jakości oleju po 12 zl za litr. Taniej niż lotos - zastanów się nad tym.

PS v1tek77 dobrze Ci napisał. Ja starałem sie być delikatniejszy :beer:

kerid
25-08-2005, 21:01
ale niestety stoi więc czym się różni nie bacząc na cenę shel od forda o tych samych właściwościach czy te oleje jednak posiadają jakieś swoje tajemnice. pozdro

Byłem w Geant w sobotę i był Shell za prawie 80 zł, w tesco podobna cena.
A co do oleju Fordowskiego, leje go bo tak zaleca producent, nie testowałem innego.

adam12
26-08-2005, 01:05
a czy ktoś może potwierdzić ? wymiana oleju co 10000 tak :pad:

Andy
26-08-2005, 01:18
Ja zmieniam co 10 tyś.km. Jeśli chodzi o zmianę producenta to bym się nie zgodził przy zachowaniu tych samych paramertów oleju nie widzę przeszkody by zastosować inny ale czy warto za 20 zeta.
Absolutnie nie leje się syntetyka po mineralnym. :beer:

maciek
26-08-2005, 01:23
Nie upieram się przy tym, bo jest to zasłyszana opinia, nie poparta racjonalnymi argumentami. Ale też chodziło mi o to, że nie należy za każdym razem innego producenta lać np. Czyli żeby nie przesiadać się bez potrzeby z kwaitka na kwiatek :)
:beer:

Andy
26-08-2005, 01:25
fakt było by to bez sensu :beer:

qrw003
26-08-2005, 09:57
Jeżeli olej shella ma takie same parametry to możesz zmienic tylko cena jakaś nie własciwa, dobrze to sprawdż.
co do zmainy typu oleju to tylko w jedną strone syntetyk-> polsysntetyk-> mineralny - odwrotnie rzozszczelnisz silnik (sysntetyki maja lepsze własciwości czyszczące)
ja używam w/g zaleceń producenta - olej forda.

pingwin
26-08-2005, 10:06
a czy ktoś może potwierdzić ? wymiana oleju co 10000 tak :pad:

Ja zmieniam co 15kkm, przy kazdym przegladzie, ale jezdze na MOBIL 1.

maciek
26-08-2005, 10:42
No mnie się własnie też wydaje że co 15 lub raz do roku.

wiesiek
26-08-2005, 11:06
Dziękuję kolegom za info. reasumując wracam do oleju forda a z tym shellem to naprawdę dziwna cena ale taka jest i nie przez jedno l shell za 80 też tam stoi.jeszcze raz dzięki

adam12
26-08-2005, 12:24
a czy ktoś może potwierdzić ? wymiana oleju co 10000 tak :pad:

wczoraj pytałem a dziś już mam odpowiedż - " kontrolka się świeci " czyli wymiana co 10000 :)

pingwin
26-08-2005, 12:56
U mnie sie kontrolka zapala co 15kkm wlasnie... 8O

adam12
26-08-2005, 12:59
może to jest ta różnica między MK I a MK II ?

Andy
26-08-2005, 14:04
może to jest ta różnica między MK I a MK II ?
Nie ma różnicy nowoczesne oleje wymienia się co 15 tyś. ja wymieniam co 10 tyś. lubię na zimne dmuchać tak się przyzwyczaiłem i choć mówią że "nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu" :) to uważam że autku nie zaszkodzi a może i pomoże utrzymać dłużej w dobrej kondycji.

kerid
26-08-2005, 15:09
może to jest ta różnica między MK I a MK II ?

Nie ma żadnej. A ja wymieniam olej co 10 tys km i od początku na fordowskim. :car:

v1tek77
26-08-2005, 15:53
może to jest ta różnica między MK I a MK II ?
Nie ma różnicy nowoczesne oleje wymienia się co 15 tyś. ja wymieniam co 10 tyś. lubię na zimne dmuchać tak się przyzwyczaiłem i choć mówią że "nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu" :) to uważam że autku nie zaszkodzi a może i pomoże utrzymać dłużej w dobrej kondycji.
Ja tez wymieniam co 10tys. ale to ze wzgledu na to ze mam starsze autko i chce jeszcze nim troche pojezdzic :satan: :beer:

Andy
26-08-2005, 16:06
Aż mi lepiej że nie jestem sam :beer: :beer: :beer:

kerid
26-08-2005, 16:11
Aż mi lepiej że nie jestem sam :beer: :beer: :beer:

:metal :beer:

LaBobas
26-08-2005, 21:11
Jeżeli olej shella ma takie same parametry to możesz zmienic tylko cena jakaś nie własciwa, dobrze to sprawdż.
co do zmainy typu oleju to tylko w jedną strone syntetyk-> polsysntetyk-> mineralny - odwrotnie rzozszczelnisz silnik (sysntetyki maja lepsze własciwości czyszczące)
ja używam w/g zaleceń producenta - olej forda.Nie mozna do konca wierzyc w to co producent mowi.Wybaczcie,ale jak ford produkuje olej i bije na tym kase to z pewnoscia nie poleci konkurencji,nawet gdyby konkurencja byla lepsza.Swego czasu pracowalem w salonie daewoo i zalecali jeszcze wtdy oleje mobila,bo takim zalewali i chyba jakas umowe mieli podisana,ale po jakims czasie przeszli na jakis koreanski....i co sie dzialo.Klient jezdzil na mobilu,przyjezdzal na wymiane oleju a tu w czasie gwarancji zalewaja go koreanskim...I co ten sam silnik,wszystko to same.Oba syntetyki.Wiele osob tez pewnie myslalo o swoich daewoo,ze tylko mobil bo producent zaleca i super olej,a tu zong...fabryka poleca koreanski olej.Wiec nie przeceniajamy i nie gloryfikujmy wytworow fordowskich.Sa lepsze firmy.

Andy
26-08-2005, 21:29
Nikt nie mówi że fordowski jest najlepszy, zresztą pisaliśmy że oleje tej samej klasy można lać zamiennie bez szkody dla silnika, ba nikt nie wie czy ford nie zmienia dostawcy oleju i raz może być to mobil a kiedy indziej dajmy na to shell (chyba się zagalopowałem, ale co tam :)) ) ale jeżeli masz produkt dedykowany i autko spisuje się na nim dobrze to po co eksperymentować ?? Tak samo jest ze świecami, przewodami WN czy filtrem oleju, chętniej sięgam po motocrafta niż wyroby innych firm (a przecież motocraft tego nie produkuje). To oczywiście tylko moje subiektywne odczucia ale właśnie tym tokiem rozumowania podążam kupując części do mojego auta :metal

adasn
26-08-2005, 22:11
Kolego ja jeżdze na oryginalnym fordofskim 5w 30 kupuje w abs car cena jest przystępna,a przedewszystkim mam 195tyś i nic nie cieknie.Dlatego nadal będe go lał do silnika tye że co 15 tyś pa :beer: :beer:

kerid
26-08-2005, 22:46
Nikt nie mówi że fordowski jest najlepszy, zresztą pisaliśmy że oleje tej samej klasy można lać zamiennie bez szkody dla silnika, ba nikt nie wie czy ford nie zmienia dostawcy oleju i raz może być to mobil a kiedy indziej dajmy na to shell (chyba się zagalopowałem, ale co tam :)) ) ale jeżeli masz produkt dedykowany i autko spisuje się na nim dobrze to po co eksperymentować ?? Tak samo jest ze świecami, przewodami WN czy filtrem oleju, chętniej sięgam po motocrafta niż wyroby innych firm (a przecież motocraft tego nie produkuje). To oczywiście tylko moje subiektywne odczucia ale właśnie tym tokiem rozumowania podążam kupując części do mojego auta :metal

tak jest, popieram :metal :bigok:

LaBobas
26-08-2005, 23:06
Kolego ja jeżdze na oryginalnym fordofskim 5w 30 kupuje w abs car cena jest przystępna,a przedewszystkim mam 195tyś i nic nie cieknie.Dlatego nadal będe go lał do silnika tye że co 15 tyś pa :beer: :beer:Kazdyma swoje doswiadczenia.Ten olej o ktorym piszesz to polsyntetyk wiec co ma sie dziac na innym polsyntetyku.I nie mowie o eksperymentowaniu.Poza tym wiele z naszych aut ktore byly sprowadzane jezdzily na calkeim innych wynalazkach niz fordowski.Jezeli chodzi o kable to widzialem tu posty mowiace o innych kablach niz motorcraft i wszystko gra.Tylko ja mowie o zamiennikach innych firm podobnej jakosci,ale nie nizszej.Kupilem swiece NGK platynowe i jestem zadowolony.Kupilem przewody motorcrafta i tez dobrze chodzi choc championa podbno tez choodza jka zloto.A olej BP 10W-40 i nie anezekam na ubytki mimo,ze maks byl wlany i gonilem go z duzymi predkosciami.A wedlug tego co niektorzy mowia to powinienem mi brac okrutnie bo to nie fordowski :satan:

Andy
27-08-2005, 00:47
Wniosek jest jeden wszyscy są zadowoleni więc trzeba napić się :beer:

adam12
27-08-2005, 01:06
skoro i tak kontrolka zapala się co 10 tys. to tak bede zmieniał olej :) przecież nie wypada inaczej :))

LaBobas
27-08-2005, 10:14
skoro i tak kontrolka zapala się co 10 tys. to tak bede zmieniał olej :) przecież nie wypada inaczej :))popieram :metal

bary
27-08-2005, 17:38
Mój Mondeusz od początku był zalany olejem Fordowskim. Jeżdzę na nim do dzisiaj i nie zamierzam zmieniać . Nie rozumiem po co znmieniać na inny?
Wydaje mi się że nie trzeba tak bez powodu przechodzić z syntetyku na półsyntetyk czy mineralny.

LaBobas
27-08-2005, 18:04
Mój Mondeusz od początku był zalany olejem Fordowskim. Jeżdzę na nim do dzisiaj i nie zamierzam zmieniać . Nie rozumiem po co znmieniać na inny?
Wydaje mi się że nie trzeba tak bez powodu przechodzić z syntetyku na półsyntetyk czy mineralny.Tak w woli wyjasnienia.Ja tez nie jestem za tym,zeby zmienaic sobie ot tak.Ale mlowie o sytuacji kiedy nie wiemy czym jest zalany.Wszyscy mowia o oleju fordowskim 5W-30 a jak auto bylo zalane jakims niemieckim mineralnym?To co fordowski nic nie zepsuje?A moze pomoze?Ja uwazam,ze jezeli auto na jakims oleju od mlodosci jezdzilo to lac taki,ale jak sie nie wie co bylo lane to sprzeciwaiam sie stanowczo :satan: gloryfikowaniu oleju fordowskiego.Nie mowie ze jest zly,ale tu wszyscy popadli w jakas manie oleju fordowskiego.Niedlugo ktos powie ze olej fordowski jest dobry na wszystko na gradobicie i koklusz wlacznie :metal Ja zalalem sie :beer: :metal :satan: innym i nie narzekam :satan:

Andy
27-08-2005, 23:08
Uważam że demonizujesz nie ma kultu oleju forda a może jedynie zaufanie do marki bo jeszcze nikt nie udowodnił jaki olej jest najlepszy i każdy ma prawo do swojego zdania co nie wiedzieć czemu bardzo Ci przeszkadza. Napisałeś że lejesz olej BP i nikt Ci nie mówi że popadłeś w manię oleju BP. O tym jakim olejem zalany jest silnik zazwyczaj jest info pod maską i jak już wcześniej pisaliśmy nie zmienia się minerala na syntetyk więc logicznym jest że nikt rozsądny nie będzie dokonywał takich zmian. Co do kokluszu pierwsze słyszę ale było by to rewolucyjne odkrycie :satan: Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu tyśięcy kilometrów przejechanych na dowolnie wybranym przez Ciebie oleju.

Pniecho
28-08-2005, 00:38
Mój był zalany oryginalnym fordowskim, przeszedlem na Shell Helix tylko dlatego, że łatwiej go dostać i w punkcie wymiany przy zakupie u nich nie płacę za wymianę, ale co ciekawsze, gdy kupowałem swojego Modo miał przejechane 180 tys i tu i ówdzie już przeciekał, nie były to kałuże pod silnikiem, ale silnik już się "pocił", teraz mam 220 tys i w między czasie przeróbkę na gaz i co? Silnik się wyleczył i teraz jest suchutki. Może to dzięki zmianie oleju...

komandir
28-08-2005, 10:26
Ja mojemu zapodałem Castrol GTX Magnatec 10W/40 bo nie wiedziałem na jakim wcześniej jezdził (100zł-4litry) kupiłem go bo ponoć chroni silnik w fazie rozruchu i po lepiej od innych olejów, nie wiem czy to prawda czy chwyt reklamowy,ale ogólnie jest spoko.Co wy o nim sądzicie???????????