PDA

Zobacz pełną wersję : [Duratec]Czym odizolować tranzystor od obudowy IMRC



cosin
29-01-2009, 10:51
Cześć wszystkim.

Niedawno rozebrałem IMRC w celach kontrolnych i tak zacząłem się zastanawiać.... tranzystor jest przykręcony do obudowy modułu plastikową śrubką. Jest on oddzielany od obudowy jakąś dzianiną posmarowaną siakimś szuwaxem, które na moje oko w połączeniu z wiekiem są strasznie sztywne i słabo przylegają do tranzystorka.

Teraz pytanie... czym to zastąpić? Myślałem aby posmarować to pastą srebrną (do montażu wentylatora na procesorze) ale jak wszyscy wiemy srebro ładnie prąd przewodzi i cała idea izolacji elektrycznej w mordę strzeli. Z drugiej strony czy jest sens smarować coś co słabo przylega do tranzystorka i pewnie już niebardzo spełnia swoją rolę.

Z czego zrobić izolację tranzystorka, która będzie ładnie temperaturę przewodziła? Może silikonową pastą termoprzewodzącą? podobno prądu nie przewodzi.

Zauważyłem też, że sam moduł bardzo łapie temperaturę od silnika nie poprzez powietrze, a głównie przez nogi modułu stykające się z samym silnikiem. Co w sumie daje nam wiecznie gorący radiator wiecznie gorącego tranzystorka.

W sobotę zrobię podstawkę pod IMRC z plexi. Podstawa modułu nie będzie stała bezpośrednio na silniku, a na tejże plexi. Powinno to ograniczyć wpływ temp silnika na temp samego modułu. Chyba żeby zmienić lokalizację modułu... ale w takim wypadku gdzie go dać? Do czego przykręcić?

Exodos
29-01-2009, 11:23
Z podkładki silikonowej :) popytaj w sklepie z elektroniką.

baltazar
29-01-2009, 14:46
Prądu nie przewodzi ale ciepło odprowadza

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1736

cosin
29-01-2009, 16:05
też czytałem o pastach termicznych na tej stronce. Trochę mi to rozjaśniło sytuację i pewnie właśnie zastosuję pastę silikonową lub ceramiczną. Do tego patent z izolacją modułu i niech IMRC żyje długo i szczęśliwie :)

Rafaello
30-01-2009, 18:30
poszalej troche.....zrob jakieś 10razy gaz w podłogę tak do 80 km/h.....potez zatrzymaj auto i znowu to samo ;)

Jak IMRC przeżyje tą próbęw ORYGINALNYM szmelcowskim położeniu to Gratuluje ;)

:beer:

Najlepiej zrobić tak jak w klubie Cougara.....wypuścic tranzystor na kablach i zamontowaś na osobnym radiatorze....

ja tak zrobiłem i umieściłem go z przodu auta zaraz za grillem i jest nie do zabicia :)

leju
30-01-2009, 19:51
A mógłbyś wrzucić jakieś fotki lub instrukcję oraz jakie części zastosowałeś?


Pozdrawiam

eng
03-02-2009, 09:31
Hej. Dołączam się do prośby. Mógłbyś wrzucić jakąs fotorelacje z tej przekładki i napisać czy faktycznie coś to dało?

baltazar
03-02-2009, 10:46
Zobacz na - " cougar klub polska " przeróbka IMRC

eng
03-02-2009, 11:18
Ok już sprawdzam dzięki za podpowiedź. Z tym, że niech wypowie się również Rafaello czy taki zabieg coś dał?