PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Zasada działania wentylatora klimatyzacji ST200



RavenMOH
02-04-2009, 18:18
Witam
Pacjent- mondeo st200 2000r.
Mam autko juz od zeszlych wakacje ale dopiero dzis sie wybralem zeby sprawdzic klime poniewaz zastanawialo mnie dlaczego nigdy nie zalaczal mi sie wentylator klimy. Uklad okazal sie prawie pusty wiec czynnik zostal uzupelniony i pierwszy raz od kupna auta uslyszalem wentylator klimatyzacji :) Jednakze naczytalem sie tutaj na forum ze sa 2 biegi wentylatora i 1-bieg zalacza sie po uruchomieniu klimatyzacji ( po wcisnieciu A/C) i chodzi caly czas a co jakis czas wchodzi na 2 szybszy bieg. U mnie jest inaczej. Zalaczam klime i nie wlacza sie zaden wentylator, dopiero po kilkunastu sekundach sie zalacza i to wydaje mi sie ze odrazu na 2-biegu bo dmucha jak tornado. Podmucha kilkanascie sekund i sie wylacza, mija chwila i znowu sie wlacza i tak w kolko. Czytalem o rezystorze, ktory jest odpowiedzialny za 1-bieg ale jest tyle info o tym ze juz nie wiem sam jak to ma byc. Moje pytanie jest takie:
Czy po wlaczeniu A/C odrazu musi sie wlaczyc wentylator i chodzic caly czas ?
P.S
Czy ktos z Bydgoszczy co ma MKII ze sprawna klima moglby sie ze mna spotkac i pokazac jak u niego dziala klima? Bede wdzieczny za pomoc.

Krzychu32
02-04-2009, 19:43
Czy po wlaczeniu A/C odrazu musi sie wlaczyc wentylator i chodzic caly czas ?
W moim jak włączę klimę to wentyle się odpalają i pracują cały czas.

RavenMOH
02-04-2009, 20:03
OK czyli u mnie prawdopodobnie jest cos nie tak, podejrzewam ten rezystor. Mam jeszcze kilka pytan.
Gdy wlacze klime to powinny sie zalaczyc oba wentylatory na 1-biegu tym wolniejszym i chodzic caly czas tak ? Czy moze ma sie wlaczyc tylko jeden wentylator a jak tak to ktory ? Ten co chlodzi rowniez silnik czy ten od klimy ? Czy po chwili ma do tego pierwszego dolaczyc drugi wentylator i oba zaczynaja pracowac na 2 biegu ? Wlasnie tego nie moge rozgryzc i nigdzie na forum nie znalazlem opisu jak sie zachowuja wentylatory.
Poza tym klimatyzacja dziala super, powietrze z nawiewów leci lodowate wiec wszystko dziala ale niepokoi mnie praca tych wentylatorów.

RavenMOH
03-04-2009, 12:41
Zwarlem dzis styki we wtyczce co wchodzi do tego rezystora, wentylator odrazu po wlaczeniu klimy sie zalaczyl czyli winny jest rezystor. Jak zaopatrze sie w nowy to dam znac czy wszystko wrocilo do normy.

Lawa
03-04-2009, 20:32
Podłączę się do tematu i z chęcią dowiem się czegoś o zachowaniu wentyli, u mnie po włączeniu klimy załącza się jeden, a drugi sobie stoi.

Mała poprawka, załączają sie obydwa, mój błąd ;)

lyssy
04-04-2009, 19:47
Czy po wlaczeniu A/C odrazu musi sie wlaczyc wentylator i chodzic caly czas ?
Tak.


1-bieg zalacza sie po uruchomieniu klimatyzacji ( po wcisnieciu A/C) i chodzi caly czas a co jakis czas wchodzi na 2 szybszy bieg.
Tak to działa, przy czym szybki bieg włącza się raczej tylko w ciepłe dni, gdy sam wolny nie zapewnia wystarczającego schłodzenia skraplacza (i wystarczająco niskiego ciśnienia na jego wyjściu).
Jeśli wolny bieg nie działa, ciśnienie rośnie powyżej wartości dopuszczalnych i od razu interweniuje szybki bieg :) W takich warunkach klima będzie działać mniej skutecznie niż normalnie.


Gdy wlacze klime to powinny sie zalaczyc oba wentylatory na 1-biegu tym wolniejszym i chodzic caly czas tak ?
Tak. Wentylatory są połączone równolegle więc muszą działać razem. We Focusie jest tak, że na wolnym biegu chodzi tylko jeden wentyl - ale w Mondeo chodzą oba.