PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Wymiana tylnych tarcz hamulcowych



maniek_Rz
05-04-2009, 21:03
Witam nie znalazłem dokładnej odpowiedzi na szukajce wiec otwieram nowy temat.
Jak sam temat wskazuje mam do wymiany hamulce tylne zarówno tarcze jak i klocki, a moje pytanie brzmi:

1. Jak uwolnic linkę ręcznego od zacisku, najlepiej czym (jakim narzędziem).
1a. I jak przy składaniu założyc ją spowrotem.
2. Jakiej firmy kupic komplet (klocki+tarcze)
3. czy warto inwestowac dobrą firmę czy mużna jakieś gorsze zamienniki kupic.
4 Czy operacja wymiany jest możliwa w jedną osobę ???
5. Czy jakieś myki nie czają sie przy wymianie o których możecie mi powiedziec lub mnie ostrzec.
6. Czy po wymienie trzeba odpowietrzac układ.

To chyba wszystkie pytanie jak coś to dopiszę. Z góry dzięki za pomoc. :pad:

dahrek
05-04-2009, 21:53
Witam nie znalazłem dokładnej odpowiedzi na szukajce wiec otwieram nowy temat.
Jak sam temat wskazuje mam do wymiany hamulce tylne zarówno tarcze jak i klocki, a moje pytanie brzmi:

1. Jak uwolnic linkę ręcznego od zacisku, najlepiej czym (jakim narzędziem).

Ja używałem do tego szczypców (żabki) takiej jak do rur, chwtasz sobie ten pałąk w który wchodzi linka od ręcznego, obracasz za pomocą szczypców tak jakbyś chciał zaciągnąć ręczny a kombinerkami wyciągasz linkę i wyjmujesz ją z tego pałąka, pałąk ma nacięcie na linkę

1a. I jak przy składaniu założyc ją spowrotem.

w odwrotnej kolejności co wyżej.

2. Jakiej firmy kupic komplet (klocki+tarcze)

to już zależy od Ciebie, ale w jakieś bardzo tanie badziewia raczej nie pchałbym się, ja założyłem TRW albo Mintex , mają 10 000 mil nalotu i wszystko jest ok.

3. czy warto inwestowac dobrą firmę czy mużna jakieś gorsze zamienniki kupic.

Patrz wyżej

4 Czy operacja wymiany jest możliwa w jedną osobę ???

Spokojnie sobie poradzisz sam, problem może pojawić się przy próbie odkręcenia całego zacisku (łącznie z jarzmem - ramką) od piasty. Wchodzi tam klucz tupu Torx ale rozmiaru nie pamiętam, jakiś dość duży...

5. Czy jakieś myki nie czają sie przy wymianie o których możecie mi powiedziec lub mnie ostrzec.

Jak będziesz wszystko składał, to pamiętaj, że tylni tłok jest wkręcany w zacisk a nie wciskany, są do tego odpowiednie narzędzia, ja poradziłem sobie tymi samymi szczypcami co pisałem wyżej - powoli, ostrożnie coby uszczelki na tłoczku nie urazić.
Do tego tłoczek ma 4 nacięcia - przed zamknięciem zacisku musisz tak ustawić tłoczek, żeby ząbek - wypustka, który jest na klocku hamulcowym trafił w jedno z tych wycięć...
Bieżnie po których chodzą klocki wyczyść dokładnie z rdzy i osadu i przesmaruj odrobiną smaru miedziowego.

6. Czy po wymienie trzeba odpowietrzac układ.

Teoretycznie nie, ale ja na Twoim miejscu zrobiłbym to, a najlepiej od razu wymienił płyn hamulcowy - robota taka sama jak odpowietrzanie tylko trwa kilka minut - pompnięć pedału na koło dłużej.



To chyba wszystkie pytanie jak coś to dopiszę. Z góry dzięki za pomoc. :pad:

Proszę bardzo,

pozdrawiam