PDA

Zobacz pełną wersję : [TDDi MKIII] Pytanie Laika



rzez
07-04-2009, 11:47
Witam,

przeszukałem forum, nie znalazłem odpowiedzie.
Mam TDDi 115KM 2001 rok automatyczna klimatyzacja.
Silnik się przegrzewa, nie działa mi wentylator (prawdopodobnie)
Na chłodnicy są dwa wentylatory - który z nich jest od klimy, a który od chłodzenia silnika?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
[/img]

Netoper
07-04-2009, 12:22
Włącz klimę to zobaczysz który wystartuje. Tylko daj jej z minutę popracować bo wentyle nie od razu mogą zaskoczyć.

GrekuPL
07-04-2009, 12:22
oby dwa są od chłodzenia i działają wspólnie...znaczy się nie ma podzielenia na wentyl od klimy a drugi od chłodzenia...wygląda to tak: przy włączonej klimie częściej załącza się wentylator i z tym nic się nie zrobi...jeżeli silnik się przegrzewa (po czym poznajesz ? wskaźnik ? gotująca się woda ? uwalona uszczelka pod głowicą już ?)

nie działa mi wentylator (prawdopodobnie)
nie wiesz czy działa ?? :hmm: jak najłatwiej sprawdzić...na postoju włączasz auto, klimę, i czekasz i czekasz i jak temperatura zacznie iść już tam po wyżej ok. 95* to czas zaczynać obserwować co dzieje się pod maską....patrzysz przy tym też na zbiorniczek wyrównawczy od wody (czy jej ilość zaczyna wzrastać, czy się gotuje itp. itd.) jeżeli nie włączy się żaden wentylator zacznij od podjechania na kompa...powinien też przejść wtedy test wentylatorów...a najlepiej podjedź z furą do kolegi o nick-u Paolo...telefon znajdziesz na forum do niego...umów się i podjedź na oblukanie tej sprawy...na pewno Ci to naprawi :bigok:

tompiorko
07-04-2009, 12:27
Włącz klimę to zobaczysz który wystartuje. Tylko daj jej z minutę popracować bo wentyle nie od razu mogą zaskoczyć

Netoper, ostatnio u Paola który to u mnie wystartował po odpaleniu klimy? Stojąc twarzą do silnika to ten po prawej stronie (bliżej aku). Pamietasz :niewiem:

rzez
07-04-2009, 12:28
Napisałem, że prawdopodobnie mi nie działa ponieważ wskaźnik temperatury wzrasta do oporu przy wolnej jeździe, maleje przy jeździe powyżej 50, 60 km/h
Nie słyszę też wentylatora.
Klimatyzacja chłodzi normalnie.
Bezpiecznik od wentylatora wygląda normalnie. Kostkę (tę od rezystora) i inne które znalazłem dociskałem.
Chętnię zadzwonię do Paolo - poszukam jego numeru.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pytanie: Gdzie jest zbiornik wyrównawczy wody? Chodzi o zbiornik na płyn chłodzący?

Pozdrawiam

Netoper
07-04-2009, 12:31
Netoper, ostatnio u Paola który to u mnie wystartował po odpaleniu klimy?
Ten przy aku na 100% po jakichś 30 sekundach od załączenia klimy, nie zwróciłem uwagi czy drugi też wystartował.

tompiorko
07-04-2009, 12:31
Chodzi o zbiornik na płyn chłodzący?

Stojąć frontem do silnika to po lewej stronie przy błotniku

niedzwiedz
07-04-2009, 15:00
Napisałem, że prawdopodobnie mi nie działa ponieważ wskaźnik temperatury wzrasta do oporu przy wolnej jeździe, maleje przy jeździe powyżej 50, 60 km/h
Bo auta maja klopoty z chlodzeniem tylko na postoju albo przy wolnej jezdzie. podczas jazdy z większymi predkosciami chlodzi ped powietrza omiatajacego chlodnice i wentyle nie sa potrzebne.
Tak, że prawdopodobnie miales racje- nie startuje Ci wentylator :jezyk1:

BS
07-04-2009, 15:03
No ale to doradźmy koledze może coś? Jak jest w TDDI z czujnikami temperatury? Tak jak w mk2 są dwie sztuki-jeden na deske i jeden do kompa?

KOKOT
07-04-2009, 15:23
Kostkę (tę od rezystora) i inne które znalazłem dociskałem.
Kostka od rezystora jeśli jest padnięta to jest popalona w środku i dociskanie nie pomoże.
W moim startują zawsze dwa wiatraki.

tompiorko
07-04-2009, 22:56
No ale to doradźmy koledze może coś

Ale co ? Wiatraki to nie wszystko, jak o ba sprawne ( to można sprawdzić) to może pompa ?

BS
08-04-2009, 08:19
Ludzie... wiatrakami coś do jasnej ciasnej steruje... w mk2 info do kompa idzie z czujnika temperatury-w termostat wkręcone są 2 -jeden na deskę a drugi do kompa sterujący właśnie wiatrakami- jak się czujnik zepsuł to nie będzie dawać info o rozgrzaniu silnika i wiatraki się nie włączą... no to jak? ... są jakieś czujniki temperatury czy nie w tych Waszych mk3? Jeżeli są to na włączonym zapłonie proponuje zdjęcie wtyczki z czujników-jak wiatraki się odpalą to znaczy ze czujnik trup :jezyk1:

rzez
08-04-2009, 09:14
Dziękuję koledzy bardzo,

1. Zgodnie z sugestiami starałem się też znaleźć czujnik temperatury - bez skutku ;-) Podpowiedzcie gdzie to jest.
2. Czy jest jakaś metoda podłączenia prądu bezpośrednio do wentylatora (np. kabel od aku) żeby sprawdzić, czy silnik w ogóle działa?

Pozdrawiam

Netoper
08-04-2009, 09:19
2. Czy jest jakaś metoda podłączenia prądu bezpośrednio do wentylatora (np. kabel od aku) żeby sprawdzić, czy silnik w ogóle działa?
Jak się do wtyczki dostaniesz to sprawdzisz, tylko weź wiadro melisy coby rączki sie nie telepały i zwarcia żebyś kabelkami nie zrobił :)
No i przewód żeby za cienki nie był bo trochę prądu wiatrak ciągnie.

BS
08-04-2009, 09:31
2. Czy jest jakaś metoda podłączenia prądu bezpośrednio do wentylatora (np. kabel od aku) żeby sprawdzić, czy silnik w ogóle działa?
Jak się do wtyczki dostaniesz to sprawdzisz, tylko weź wiadro melisy coby rączki sie nie telepały i zwarcia żebyś kabelkami nie zrobił :)
No i przewód żeby za cienki nie był bo trochę prądu wiatrak ciągnie.

no i trzeba uważać na palce bo jak wiatrak ruszy to utnie ...

Paolo
08-04-2009, 12:23
1. Zgodnie z sugestiami starałem się też znaleźć czujnik temperatury - bez skutku ;-) Podpowiedzcie gdzie to jest.


Jest w głowicę wkręcony od strony koła paska napędowego pompy wody i wspomagania. Ale skoro wentyle chodzą przy właczonej klimie to kwestia uszkodzonych wentyli odpada.

BS
08-04-2009, 12:31
Ale skoro wentyle chodzą przy właczonej klimie to kwestia uszkodzonych wentyli odpada.

i możemy się skłaniać w stronę czujnika... sprawdźmy go więc :satan:

rzez
08-04-2009, 12:51
Ale nie chodzą przy włączonej klimie.
Chłodziła, ale nie zauwazyłem, żeby wentylatory działały.

Dodano po 2 min.:

Ale nie chodzą przy włączonej klimie.
Chłodziła, ale nie zauwazyłem, żeby wentylatory działały.

BS
08-04-2009, 13:06
uuu ...no to nędza... odłączyć czujnik temperatury i sprawdzić co się stanie... a jak nie to trzeba próbować podłączyć na krótko wentylatory... tylko uważać na palce i dobrać solidny kabel żeby nie zagotował się od obciążenia w rękach...

rzez
10-04-2009, 11:51
Ok. Sprawa wyjaśniona.
Winny był bezpiecznik 60A w skrzynce pod maską. Wcześniej, nie zwróciłem na niego uwagi. Bardzo dziękuję Wam za pomoc i czas i jednocześnie bardzo przepraszam wszystkich za zawracanie [ciach] głowy takimi pierdołami jak bezpiecznik.


Po wymianie bezpiecznika, uszom moim udzieliła się melodia pięknie, na wysokim c, poszumującego wentylatora.

Pytanie, dlaczego poprzedni bezpiecznik się przepalił. Na razie nie zawracam sobie tym głowy.

Pozdrawiam,


Nie używamy wykropkowanych niesmacznych zwrotów
Jeszcze raz i na koncie ost wyrośnie

Netoper
10-04-2009, 12:26
dlaczego poprzedni bezpiecznik się przepalił
Kwestia czy on tylko od wentyli jest, czy też jeszcze coś innego obsługuje, bo 60A na same wentyle to zbyt duże zabezpieczenie.

Fiero
03-06-2010, 19:49
Jeśli można to podepnę się pod wątek.
Podczas jazdy nie było problemu ale 10 minut w korku i wskaźnik temperatury zaczął wchodzić na czerwone pole.
Zjechałem na pobocze, maska do góry, patrze płyn chłodzący jest, ale zupełna cisza od strony wentylatora. No to mamy problem. Poczekałem aż silnik ostygnie, korek się zmniejszył i dojechałem do domciu. Dzisiaj korzystając z wolnego dnia poszperałem na forum, do książki "sam naprawiam" i zabrałem sie za diagnozowanie który to bezpiecznik ew. mógłby sie przepalić. Po podniesieniu skrzynki z bezpiecznikami zobaczyłem coś takiego: http://i5.photobucket.com/albums/y154/Fiero_/wentylator.jpg

Zaznaczyłem na czerwono gdzie wg.mnie powinien być bezpiecznik. Ktoś "sprytny" zwarł styki po prostu.

Pytanie teraz czy jest jeszcze jakiś bezpiecznik odpowiedzialny za wentylator który mógłby się przepalić ?
Czy mogę tak jeździć z taką "prowizorką" ? Teoretycznie na pewno nie ale nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką.
Czy nie wydaje się wam że kilku bezpieczników brakuje ? (nie mówię o "reserved")
A może podłączyć wentylator na stałe do zasilania i niech się kreci zaraz po przekręceniu stacyjki ?

Wszelkie sugestie jak wybrnąć z tego będą miło widziane.
Pozdrawiam.

rzez
03-06-2010, 21:42
Przede wszystkim wstaw tam bezpiecznik!!!
Na nim chodzi wentylator i świece żarowe.
Z tego co wiem, nie ma innego bezpiecznika od wentylatora.
Może upaliłeś silnczek w takim razie.

Krzychu32
03-06-2010, 21:50
Fiero zmniejsz zdjęcie do rozmiaru 640x480.

motopompa
12-06-2010, 09:55
Cześć,
rzez, gdzie kupiłeś taki bezpiecznik? Obiegłem już pół Poznania i odsyłają do serwisu, pytanie czy tam będą mieli ;D Przeszperałem też przewijające się na forum sklepy internetowe i nic :niewiem:

rzez
12-06-2010, 10:32
ja kupiłem w serwisie właśnie - kosztował jakieś 35 zł - jeśli dobrze pamiętam

krzyspolan
05-07-2010, 23:36
Witam kolegów,
Ostatnio jechałem w korku i jak się skończył to pogoniłem autko jakieś 140km/h i zaczęło mi kopcić z wydechu. Zajechałem pod dom i doszedłem do wniosku że wentylatory nie kręcą się (spalony bezpiecznik 60A) a w dodatku wskaźnik temp (jak zewrę końcówki kostki) to pokazuje mi połowę zakresu. Powinien chyba pokazywać maxa? (Rezystancja końcówek z kostki czujnika na kompa 47 kohm a rezystancja czujnika przy 23stC równa 29 kohm).
Dodam, że wskaźnik pokazuje normalnie powolne grzanie się silnika od minimum do połowy i nic wyżej. Dlatego stojąc w korku miałem w połowie wskaźnik i się nie martwiłem.

Macie jakiś pomysł o co kaman?