PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Wymiana oleju w skrzyni biegów - 3 korki?



Yarcioo
01-05-2009, 17:44
Chcę wymienić olej w 6-biegowej skrzyni swojego Mondeo 2.0 TDCi z 2006r. Pewnie już bym miał to za sobą, ale zajrzałem do książki i na forum i nic mi nie pasuje.
W swojej skrzyni znalazłem 3 korki na klucz inbusowy 8mm i lokalizacja żadnego nie pasuje do opisów z "Sam naprawiam..." a ni z forum.
1. Znajduje się na górze skrzyni , dostęp do niego jest spod pokrywy silnika najlepiej przy włączonym 4 lub 6 biegu - jest pod mechanizmem zmiany biegów.
2. Znajduje po stronie lewego (patrząc z fotela kierowcy) boku skrzyni równoległego do koła nieco poniżej połowy wysokości skrzyni.
3. Znajduje się tak jak drugi na lewym boku skrzyni ale na samym jej dole - to pewnie jest spustowy.

Moje pytanie:
Do czego służą dwa wyższe korki, i czy w "Sam naprawiam.." jest opisana inna skrzynia, czy autor zignorował korek spustowy i wlewowy, bo niby oleju w skrzyni się nie zmienia?

Pozdrawiam,

ryszinho
01-05-2009, 23:44
1. Znajduje się na górze skrzyni , dostęp do niego jest spod pokrywy silnika najlepiej przy włączonym 4 lub 6 biegu - jest pod mechanizmem zmiany biegów.

Tym wlewasz.



2. Znajduje po stronie lewego (patrząc z fotela kierowcy) boku skrzyni równoległego do koła nieco poniżej połowy wysokości skrzyni.

Tym sprawdzasz poziom za pomoca specjalnego przyrządu zapewne (tj takiego drucika ugietego w odpowiedni kształt z miarką-tak sądze)



3. Znajduje się tak jak drugi na lewym boku skrzyni ale na samym jej dole - to pewnie jest spustowy.

Dokładnie.



bo niby oleju w skrzyni się nie zmienia?

Jakoś to jest tam dziwnie opisane że olej ma starczyc na żywot skrzyni ale jesli umrze ona z powodu tego że oleju nie zmienisz to to stwierdzenie jest logiczne.

Ja jednak proponowałbym zmiane tego oleju jeżeli o tym myslisz.

Jaki przebieg i dlaczego chcesz zmieniać?

Yarcioo
02-05-2009, 10:10
bo niby oleju w skrzyni się nie zmienia?

Jakoś to jest tam dziwnie opisane że olej ma starczyc na żywot skrzyni ale jesli umrze ona z powodu tego że oleju nie zmienisz to to stwierdzenie jest logiczne.

Ja jednak proponowałbym zmiane tego oleju jeżeli o tym myslisz.

Jaki przebieg i dlaczego chcesz zmieniać?[/quote]

Właśnie wybiło na zegarze 100 tysięcy, a podczas wymiany oleju silnikowego zauważyłem więcej niż "pocenie się" olejem na połączeniu skrzyni z silnikiem. Występuje to w okolicy takiego prostokątnego otworu-wycięcia jakby specjalnie zrobionego na to żeby coś stamtąd się wydobywało, ale że nie wiem, to wolę przy okazji sprawdzić ile tam tego oleju mam bo też po odpaleniu zimnego słyszę od strony skrzyni takie jakieś dziwne klekotanie.

tompiorko
02-05-2009, 10:15
Właśnie wybiło na zegarze 100 tysięcy

To prawie jak dziewica


zauważyłem więcej niż "pocenie się" olejem na połączeniu skrzyni z silnikiem

Ale to raczej olej silnikowy...sprawdzałeś jakiej jest "maści" ?

Yarcioo
02-05-2009, 10:20
Właśnie wybiło na zegarze 100 tysięcy

To prawie jak dziewica


zauważyłem więcej niż "pocenie się" olejem na połączeniu skrzyni z silnikiem

Ale to raczej olej silnikowy...sprawdzałeś jakiej jest "maści" ?

Nie sprawdzałem, ale silnikowego przez 20k nic prawie nie ubyło więc nie podejrzewałem.
Dzię będe w kanale to napiszę o efektach.

Pozdrawiam,

ryszinho
02-05-2009, 14:42
100 tysi to mało jak an skrzynie ale nikt nie zabrania Tobie zmianiać. Sorry ale ten prostokatny otwór na łączeniu to gdzie jest? Na dole? Jezeli tak to raczej wysprzeglik podcieka lub podcieka z uszczelnienia wału tylniego.

kreeecik
02-05-2009, 18:34
na łączeniuj cieknie olej silnikowy przez bublowaty simring na wale korbowym, a klekotanie słyszusz z koła dwumasowego. Przy okazji jednego wymienisz drugie

Yarcioo
02-05-2009, 20:34
na łączeniuj cieknie olej silnikowy przez bublowaty simring na wale korbowym, a klekotanie słyszusz z koła dwumasowego. Przy okazji jednego wymienisz drugie

Wymiana tego simeringu to w warunkach warsztatowych musi się odbyć, czy w garażu też można?
To coś skomplikowanego? Skrzynię trzeba od silnika odczepiać?

A koło dwumasowe to poza tym klekotaniem na zimno, żadnych problemów nie stwarza.
I to klekotanie to po roku i 60 tys. przebiegu miałem, zwracałem uwagę ASO, ale machali ręką, że niby ten typ tak ma.

Dodano po 3 min.:


100 tysi to mało jak an skrzynie ale nikt nie zabrania Tobie zmianiać. Sorry ale ten prostokatny otwór na łączeniu to gdzie jest? Na dole? Jezeli tak to raczej wysprzeglik podcieka lub podcieka z uszczelnienia wału tylniego.

Jednak wymieniłem.
Rzeczywiście nie było to konieczne.
Olej był ladniutki i w ilości prawie 2 litry.
Wydał mi się trochę rzadki ale może dlatego ze prosto z trasy na kanał wjechałem.

Za to teraz mam pewność, ze jest tam to co byc powinno i ile powinno.

Pozdrawiam,

kreeecik
02-05-2009, 20:38
rozebrać trzeba całą zawiechę i skrzynię wyjąć, ja już drugi rok jeżdżę z zapoconym łączeniem i nie myslę o tym zresztą ASO też machnęło ręką, jak nie leci ciurkiem to zostawić sam simering 60zł, a robocizna 700 w ASO

Yarcioo
02-05-2009, 20:41
rozebrać trzeba całą zawiechę i skrzynię wyjąć, ja już drugi rok jeżdżę z zapoconym łączeniem i nie myslę o tym zresztą ASO też machnęło ręką, jak nie leci ciurkiem to zostawić sam simering 60zł, a robocizna 700 w ASO

Z polonezem takich problemów nie miałem a kosztował tylko 25 tys.
Mondeo 85 tys.

Ciekawe jak z autami za 200 tys?
:))

hodzio
06-07-2010, 18:28
Mam podobny problem, tzn za czorta nie mogę znaleźć według książki sam naprawiam korków do sprawdzenia, spuszczenia i nalewania oleju do skrzyni, czy ktoś mógłby łopatologicznie wytłumaczyć gdzie ich szukać, a najlepiej zapodać zdjęcia? Skrzynia 6 biegów.

AKuba
04-08-2010, 10:47
I ja też czekam na podpowiedź.

kreeecik
04-08-2010, 21:38
od strony koła jest jedna śruba imbusowa na górze, nie ma korka spustowego, trzeba wyssać ile się da i nalać świeży.

AKuba
05-08-2010, 08:39
jest jedna śruba imbusowa
Ja wczoraj w swojej 6biegowej wreszcie znalazłem 2 imbusy na stronie od lewego koła - jedna tuż przy wychodzącej lewej półosi, a druga (chyba do spuszczania) na dole pod tą osią. Aby je zobaczyć trzeba albo zdjąć koło, albo z kanału wsadzić głowę między koło,a podłużnicę sanek. Albo bawić się lusterkiem. Ni jest trzeci imbus od góry przy mechan. zmiany biegów - chyba to ten od nalewania.

lukas_piotr
17-06-2011, 18:31
Witam, chciałbym odgrzebać - niestety nadal nie mam pewności.

Jakiś czas temu zmieniałem skrzynię. A dziś chciałem się upewnić czy po przejechaniu kilkuset kilometrów oleju jest nadal tyle ile trzeba (wymienił go odrazu mechanik).

Postawiłem auto na lewarku i odkręciłem korek nr2 opisany w tym poście (na wysokości półosi) - pod nim był dolny jeszcze spustowy.

Ku mojemu zdziwieniu mimo przechyłu auta wyleciało stamtąd jakieś 200 - 300 ml.

Czy olej powinien być do poziomu tego korka? Czy totalnie inaczej się to sprawdza?
Boję się, że nabroiłem i jest go tam teraz za mało..

Z góry dziękuję za pomoc.

Ł

Jendrekmak
25-06-2011, 23:40
Czy olej powinien być do poziomu tego korka? Czy totalnie inaczej się to sprawdza? Boję się, że nabroiłem i jest go tam teraz za mało..

teoretycznie powinno być do poziomu takiego, że wyjęcie półosi nie powoduje wycieku oleju (tylko w skrzyni 6 biegowej) ale czy przez ten korek nie powinno coś wylecieć to nie wiem