PDA

Zobacz pełną wersję : [All] Klimatyzacja półautomatyczna vs klimatyzacja automatycz



ryszinho
13-05-2009, 21:10
Witam,

zastanawiam sie od pewnego czasu nad róznicami miedzy tymi dwoma rodzajami sterowania klimą ale nie moge wymysleć w czym tkwi róznica-prosiłbym o opisanie różnic między tymi systemami. Co takiego szczególnego jest w automatycznej czego nie ma półautomatyczna?

Pozdrawiam, Piotr

martinez98
13-05-2009, 21:28
przynajmniej w teorii w automatycznej ustawiasz tylko temperature, a sile nawiewu, kierunek i czy jest A/C czy nie reguluje komputer czyli full automac, a w SATC musisz sam wybrac kierunek, sile (chyba, ze ustawisz auto) i wlaczyc klime kiedy Ty chcesz.

ryszinho
13-05-2009, 22:16
Czyli wynika że jedyna różnica jest to że ja w SATC sam decyduje o kierunku a w AUTO kierunekiem steruje komputer?

Bajek
14-05-2009, 06:58
Co to jest SATC?

A w automatycznej klimatyzacji chyba jest tak, że temperatura która jest ustawiona to ta która ma być w środku i na tej podstawie komputer dobiera siłę nawiewu i temperaturę.
A w pół automacie przy ustawieniu temperatury cały czas wieje ustawioną czyli mierzy przy wylocie?
Bo w półautomacie chyba nie można ustawić trybu auto.

niedzwiedz
14-05-2009, 08:06
Co to jest SATC?

A w automatycznej klimatyzacji chyba jest tak, że temperatura która jest ustawiona to ta która ma być w środku i na tej podstawie komputer dobiera siłę nawiewu i temperaturę.
A w pół automacie przy ustawieniu temperatury cały czas wieje ustawioną czyli mierzy przy wylocie?
Bo w półautomacie chyba nie można ustawić trybu auto.
SATC= Semi Automatic Temperature Control- półautomatyczna regulacja temperatury
i owszem, jest tryb auto. Działa on w ten sposób że dogrzewa (lub dochładza przy włączonym AC lub niższej temp na zewnątrz) do zadanej temperatury

Bajek
14-05-2009, 09:15
No to czym się różni automat pod półautomatu?
Jak i tu i tu można wszystko dać w trybie auto.

ryszinho
14-05-2009, 10:45
Jak i tu i tu można wszystko dać w trybie auto.

Dokładnie. Też tego nie rozumiem. Jeżeli w półautomacie mozna ustawić żeby siła nawiewu była dostosowana automatycznie do żądanych warunków to czym one sie w takim razie różnią?

Dodano po 45 sek.:


A w pół automacie przy ustawieniu temperatury cały czas wieje ustawioną czyli mierzy przy wylocie?

W półautomacie tez mierzy temp wnetrza......

Netoper
14-05-2009, 10:59
A nie chodzi o to, że wszystko jest na przyciski?, temperatura, kierunki i siła nawiewu - bez pokręteł tylko panel sterowania elektronicznie wszystkim steruje

Bajek
14-05-2009, 11:09
No tak ale w trybie półautomatycznej możesz ustawić silę nawiewu.
To, że temp ustawiasz analogowym a nie cyfrowym wskaźnikiem to chyba nie ma znaczenia ?

Netoper
14-05-2009, 11:12
To, że temp ustawiasz analogowym a nie cyfrowym wskaźnikiem to chyba nie ma znaczenia ?
No właśnie w szczegółach diabeł tkwi, działa tak samo, ale sterowanie jednak manualne jest :)

ryszinho
14-05-2009, 12:42
A nie chodzi o to, że wszystko jest na przyciski?

Hmmmm....myślę że to w jaki sposób sie to wykona (czy nadusi przyciski czy się pokręci pokrętłem) nie ma znaczenia. Chcoiaż przyznam że nie widziałem automatycznej na pokrętła.

martinez98
14-05-2009, 23:54
w SATC wybierasz sam kierunek nawiewu i nie mozesz nakazac komputerowi by Cie wyreczyl. W full automacie - mozesz. Bylo juz o tym

ryszinho
15-05-2009, 00:09
Czyli jedyna róznica-że kierunek sam się wybiera w automacie? Ale to głupie........bezsens. Ale by mnie to wkurzało jakby mi na twarz wiła a ja akurat bym nei miał ochoty......zapewne jest możliwośc wyłaczenia tego ale sama koncpecja jest niefortunna.

Bajek
15-05-2009, 09:32
Eee coś nie tak w MKIII po lifcie mam klimatronic i tam tez mogę zmienić nawiew np na nogi czy twarz.

Netoper
15-05-2009, 10:59
Cały pic w sterowaniu, jak wszystko na przyciski sterowane elektronicznie to full automat, jak na pokrętło i na przyciski to pół-automat.
A na kwestię nazewnictwa w stosunku do działania, to nie mamy wpływu. :)

tompiorko
15-05-2009, 11:29
sterowane elektronicznie to full automat, jak na pokrętło i na przyciski to pół-automat

Dobra Skrzydlaty, to co zatem mieć powinna manualna chłodnia ? :) Guzior AC on/off i pokrętła :niewiem: :))

niedzwiedz
15-05-2009, 12:50
Eee coś nie tak w MKIII po lifcie mam klimatronic i tam tez mogę zmienić nawiew np na nogi czy twarz.
Możesz, możesz. Chodzi o to, że w automacie mozna ustawić aby sama klima wybierała gdzie ma wiac, czego w SATC nie da rady bo jest od tego pokretlo po prawej. I tylko tym sie to rozni w zasadzie (no oprocz tego ze w full automacie nie ma pokretel od regulacji sily nawiewu i jego kierunku

Netoper
15-05-2009, 13:02
to co zatem mieć powinna manualna chłodnia ?
No właśnie wszystko a nazewnictwo się rozbija, np. sterowanie kierunkami i temperaturą to manual
Sterowanie kierunkami - pokrętłem, ale temperaturą już za pomocą przycisków(elektroniki) to pół automat
A jak wszystko sterujesz za pomocą przycisków to full automat.

W golfie mieliśmy full automat, z tym że kierunki jak i nawiewy można było ustawić na auto ale i też przyciskami indywidualnie sobie poustawiać, można też było chyba 5 ustawień sobie zaprogramować, ewentualnie korzystać z tych wbudowanych.

No i jest jeszcze kwestia jak sama firma motoryzacyjna (w ramach marketingu) jakie nazewnictwo stosuje.

zizitop901
11-06-2009, 21:29
czyli jest manual sam ustawiam, pół auto gdzie ustawiam a cześć robi komp, i auto gdzie steruje komp

Andrzej10
11-06-2009, 23:45
czyli jest manual sam ustawiam, pół auto gdzie ustawiam a cześć robi komp, i auto gdzie steruje komp

Dokładnie. W MkII występował manual i pół automat (SATC) w MkIII był manual i pół automat (ale już lepsziejszy niż w MkII) do liftu a po lifcie tylko automat a w MkIV jest maual i Climatronik 2 strfowy. Pozdrawiam

RockFord
30-06-2009, 01:16
Od dwóch miesięcy mam Galaxy z klimatronikiem. Bardzo mądre to urządzenie bo jak trzeba grzać to ciepłe powietrze puszcza na nogi a jak trzeba chłodzić na górę. Do tego jeszcze przy nawiewie ustawionym na szybę po odpaleniu silnika dmucha przez chwilę na nogi aby wilgotne powietrze nie poszło na szybę. W SATC czynności te musi wykonać kierowca. Oczywiście w klimatroniku są przyciski kierowania strumieniem powietrza ale automat robi to bardzo dobrze. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że klimatronik korzysta z wielu czujników temperatury i nie tylko. Z ciekawych rzeczy jest jeszcze to, że przy ustawionym grzaniu a zimnym silniku nawiew milczy dopóki temperatura płynu nie wzrośnie do odpowiedniego poziomu, zapobiega to zbyt wychładzaniu płynu chłodzącego przez uruchomiony nawiew przy zimnym silniku. Klimatronik sprawdza też prędkość pojazdu co w połączeniu z czujnikiem nasłonecznienia powoduje że nie pocimy się stojąc w słońcu i nie marzniemy szybko jadąc też w słońcu. Niestety (albo stety) w moim Galaxy jest bardzo mało Forda, w zasadzie tylko silnik bo skrzynia już VW i klimatronik również pochodzi od VW.

Mundeknowicjusz
03-12-2015, 20:00
Jeśli ja nie mam przycisku Auto, ale nie mam też pokręteł to jaka to jest klima? Mam np czujnik naświetlenia kabiny.

RadkoR
03-12-2015, 20:23
Według instrukcji obsługi polifta masz "Klimatyzację regulowaną ręcznie". Ja mam przycisk Auto i według instrukcji jest to "Elektroniczna automatyczna regulacja temperatury"...

W instrukcji tak piszą o automatycznej klimie:

Temperatura, ilość i rozprowadzanie powietrza są sterowane automatycznie i regulowane w zależności od warunków jazdy i warunków pogodowych.
Naciśnięcie przycisku AUTO raz włączy tryb AUTO (automatyczny). Zalecane ustawienia układu dla wszystkich pór roku to 22 °C i tryb AUTO (klimatyzacja jest włączona).
W razie potrzeby można wyregulować poszczególne ustawienia.

Całe sterowanie klimy robisz ręcznie czyli sam zmieniasz kierunki nawiewu. W automacie wszystko robi elektronika. Masz to opisane w pierwszym poście na tej stronie na przykładzie Galaxy i w poprzednich postach tego wątku.

Mundeknowicjusz
03-12-2015, 20:38
To jak wygląda półautomatyczna w wersji poliftowej?

RadkoR
03-12-2015, 21:16
Jest w instrukcji. Po prostu zamiast przycisku AUTO ma przycisk ON.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Mundeknowicjusz
03-12-2015, 21:24
Mam przycisk ON. Natomiast nie mogę ustawiać temperatury. To jak to z tym dziadostwem jest :>

---------- Post added at 21:24 ---------- Previous post was at 21:19 ----------

http://img39.otomoto.pl/images_otomotopl/820879085_8_1080x720_ford-mondeo-mk3-hatchback-lift-20tdci-_rev010.jpg

RadkoR
03-12-2015, 22:48
Zajrzałeś do instrukcji? W swojej klimie nie masz ustawiania konkretnej temperatury tylko Masz po prostu regulacje ciepło/zimno i zamiast temperatury na wyświetlaczu masz widoczne segmenty wizualizujące temperaturę. Wszystko to masz ładnie opisane w instrukcji obsługi samochodu.
Masz po prostu klimatyzację manualną z elektroniczną regulacją zamiast pokręteł, a nie klimatyzację automatyczną.

http://i.imgur.com/b89km4P.png

Tak wygląda panel automatycznej klimatyzacji:
http://i.imgur.com/w7iAGiG.jpg

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka