PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] [MKIII] Czy to objawy slynnej dwumasy?



VomitroN
30-05-2009, 18:14
Zaczelo sie od lekkiego drzenia silnika wiosna oraz wydobywajacego sie przy okazji spod maski powtarzalnego, metalicznego dzwieku. Niestety nie moge zlokalizowac dokladnie z ktorej strony silnika, bo slysze to jako ciagly, wkurzajacy dzwiek, towarzyszacy jego pracy.

Potem doszly dodatkowe ojawy. Im szybciej sie jedzie tym bardziej kierownica wpada w takie drobne, miarowe wibracje. Odczuwalne zwlaszcza powyzej 90km/h. Przy hamowaniu kierownica nie drzy, wiec wykluczylem tarcze. Opony i felgi tez juz sprawdzone i wywazone. Sa OK. Wiec to tez nie to.

Ponadto, jesli podczas jazdy nacisne z wyczuciem sprzeglo, czuje lekkie pulsowanie, pokrywajace sie chyba toche z wibracjami kierownicy. Do tego coraz czesciej mozna poczuc ( tez w czasie jazdy), taki dziwny swad spalonej gumy, ktory pojawia sie na chwile nie wiadomo kiedy i tak samo znika.

Dodam jeszcze, ze ten metaliczny dzwiek po kazdej dluzszej trasie zaczyna przybierac na sile, przenosi sie na karoserie i na wolnych obrotach to az wstyd stac na swiatlach.

Czy to przypadkiem nie slynne kolo dwumasowe pada ? :niewiem:

steell
31-05-2009, 12:05
pierwsze to sprawdzić koło pasowe /mała dwumasa/

arturxx23
31-05-2009, 18:55
Ostatnio dowiedziałem się o jednym z testów padniecia dwumasy. Trzeba powoli na luzie dodawać gazu gdzieś tak do 1800-2000 obr/min. tylko powoli i sprawdzić czy gdzieś w tym przedziale silnik a badziej cała karoserja nie wpada w wibracje, jest to odzczuwalne w ten sposób że w pewnych obratach trzęsie fotelem na którym się siedzi, a oznacza to że dumasa jest już dobrze rozklekotana i zarazem robi sie nie wyważona, a jej drgania prze pewnych wolnych obrotach wchodzą w rezonans z karoserią i czuć wibracje na fotelu. W moim przypaku tan test się sprawdził.
Pozdrawiam

VomitroN
31-05-2009, 20:00
Ostatnio dowiedziałem się o jednym z testów padniecia dwumasy.

Jutro rano wykonam ten test ale poki co udalo mi sie jeszcze dzis ustalic, ze jadac z wylaczonymi biegami na tzw luzie, nie czuc na sprzegle tych wibracji pod butem ale kierownica jednak caly czas drga.
Ponadto zidentyfikowalem ten dodatkowy dzwiek podczas pracy silnika. Po otwarciu maski, wydobywa sie z lewej strony silnika, blisko chlodnicy.
Nagralem go nawet ale jako mp3 jest troche znieksztalcony i jest slyszalny jakby kot mruczal. ;)
http://tinyurl.com/mqgngd

kara
01-06-2009, 14:57
Heja, jak na mój gust to mruczy nie kot ale kolo pasowe ;-)
Mam to samo, w srode naprawiam w ASO.. niestety poniewaz zalecaja wymiane kompletu (kolo pasowe, napinacz, pasek), zawolali ok 1300zl. (pomijam juz, ze napinacz byl wymieniany 20tys. km temu jak jeszcze samochod byl na gwarancji...).

Tez to nagrywalem ale nie mam przy sobie, wieczorkiem podrzuce mp3 to sobie porownasz.

pozdro

Domin85
01-06-2009, 16:20
zgadzam się, mi też to brzmi na koło pasowe

VomitroN
01-06-2009, 18:00
Chetnie porownam material dzwiekowy. Moja skrzynka jest do dyspozycji na te okolicznosc :)

Jednak jesli to faktycznie kolo pasowe, to jak sie maja do tego te dodatkowe przypadlosci, o ktorych wspomnialem. Chodzi o drganie kierownicy i sprzegla podczas jazdy ( po wyrzuceniu biegu na luz, sprzeglo juz nie drga ) pojawiajacy sie w kabinie od czasu do czasu smrodek palonej gumy, oraz cos co sprawdzilem dzis, zgodnie z opisem jaki podal arturxx23. Otoz po stopniowym dodawaniu gazu, caly silnik, kabina oraz fotel kierowcy zaczynaja lekko drzec, tyle tylko, ze przy 1000-1200 obr/min.

Jesli wiec to dodatkowe objawy zuzycia kola pasowego, wtedy koszt naprawy zawsze troche mniejszy niz dwumasy :)

arturxx23
01-06-2009, 21:25
VomitroN
U mnie te drgania też były gdzieś ok 1200-1300 obr/min. Przypomniało mi się że jeszcze odczywałem drobne/lekkie wibracje lekkie kierownicy przy dynamiczniejszym przyspieszaniu na przednim zawieszeniu ,kierownicy ciężko to określić. ale trwaly tylko wpewnym zakresie obrotów.
W moim przypadku podobno mozna było jeszcze trochę z tym pojeżdzić, dlatego że to początek padnięcia dwumasy. podobno niektórzy jeżdżą gdy stuki są już nawet przy zmienie biegów. Kolejnym testem jest sprawdzenie zapylenie rozrusznika powstaje to naskutek rozklekotanego koła dwumasowego dwa elementy chwilami pocieraję o siebie i powstają malutkie opiłki które również dostają się do rozrusznika, ale to trzeba wykręcać rozrusznik, Jest na dówch śrubach ten objaw doprowadza w ostateczności do zacierania się bendixu w rozruszniku co powoduje utrudnione odpalanie samochodu.
A propo koła pasaowego to wydaje mi się że ono nie może doprowadzić do drgań samochodu ma za małą masę. jego uszkodzenie objawia się chałasem oraz widocznym biciem bocznym (pasek nie równo chodzi), które powinieneś widzieć patrząc nanie przy odpalonym silniku.
Co do dzwięków po lewej stronie to również mogą być łożyska rolek, alternatora. one też powoduję podobne hałas. Ja przymierzam się też wymieć u siebie bu mi tak jakby pyka przeważnie po deszczu.
A jeszcze według mnie powinieneś sprawdzić opony czy zamieniałeś poprostu tył z przodem. Czasami jest tak że na wyważarkach nic niewidać tylko bicia są pod obciążeniem danej opony. W ten sposób wyeliminujesz zawieszenie w kwesti bicia.
Pozdr

pozdr

zbyso
01-06-2009, 22:16
@kara: koło pasowe ford + reszta kompletu SKF w sklepie internetowym kupisz za ok. 900 pln brutto. Dostawa gratis.
Mechanik nie weźmie czterech stówek za wymianę, także się jeszcze zastanów.
Ja jadę na wymianę jutro. Komplet do wymiany po 70 tys (ASO). Poprzednie zatarcie miałem po 310 kkm, z dymem spod maski, bo rolka zatarła się i stanęła na amen. Myślałem, że się palę, więc dodatkowo do wymiany poszła jeszcze gaśnica.
pzdr.

kara
01-06-2009, 23:33
zbyso: wiem, ze przeplacam, ale zależy mi na czasie i łudzę sie, ze będzie zrobione porzadnie, nastepnym razem zrobie pewnie tak jak Ty. A swoją drogą, to 310kkm brzmi pocieszająco :-)

Podsylam moje nagrania zgodnie z obietnicą. Zgadzam sie z arturxx23, ze prawdopodobnie to nie kolo pasowe jest zrodlem tych drgań, jednak dzwiek na Twoim nagraniu jest mi bardzo znajomy i wydaje mi sie, ze mozesz miec dwa rozne problemy w swoim autku, sam zreszta porównaj te dzwięki z własnym:

Dzwięk silnika i odglos zużytego kola pasowego w tle:
http://kara1981.wrzuta.pl/audio/3xmRlo16YD7/silnik1

Dzwięk bedący efektem próby odseparowania odglosu samego kola pasowego (pewnie powiecie, ze zwariowalem ;-) )
http://kara1981.wrzuta.pl/audio/8UpbfBnPiGt/silnik1_filt

pozdrawiam

VomitroN
03-06-2009, 21:27
No to pocieszyilscie mnie panowie :boshe: Ten dzwiek jest identyczny z moim, wiec pasuje do kola pasowego a drganie silnika i sprzegla do dwumasy. Wyczytalem gdzies nawet, ze zapach palonej gumy tez pochodzi od kola dwumasowego. Mam wrazenie, ze nie kupie juz sobie quadzika na wakacje, bo czeka mnie inny wydatek. :(
Jednak zanim podjade do magika, pozostaje jedna sprawa niewyjasniona. Pulsowanie sprzegla. O ile pulsuje po lekkim docisnieciu podczas jazdy, o tyle na luzie nic nie drga, a nie do konca sie orientuje w jakich warunkach nalezy sprawdzac to pulsowanie na okolicznosc padajacej dwumasy.

PS. Kara, wymieniles juz kolo pasowe? Ciekawi mnie , czy kot przestal ci mruczec pod maska?

kara
04-06-2009, 08:05
Heja, no niestety w ASO wsadzili moje kolo pasowe komuś innemu (szok) i teraz czekam aż ściagną nowe z Niemiec.. Umówiłem sie wstępnie na piatek, póki co jeżdżę na takim, a w sumie to bedze juz z 5 tys. km.
Jak tylko mi to naprawią zrobię nowe nagranie i wrzucę dla porównania.. Mam nadzieję, że zostanie juz tylko pomrukwanie silnika.. ;-)

pozdro!

tompiorko
04-06-2009, 11:08
wsadzili moje kolo pasowe komuś innemu (szok)
Nie przejmuj się, delikwent pewnie i tak do nich wróci :los2: Kosztorys wymiany podali ? Ile?

VomitroN
04-06-2009, 17:29
I tak pewnie wyjdzie mniej, niz wymiana kola dwumasowego . :los2:
Wlasnie zrobilem dzis ok 500km i pulsowanie pedalu sprzegla stalo sie odczuwalne nawet na luzie, wiec juz prawie pewne, ze dwumasa do roboty.

A jesli po naprawie okaze sie jeszcze , ze kot mi dalej bedzie mruczal, moge sie niezle wkurzyc, bo odkladalem sobie na quada od stycznia. :zly:

Kara, daj koniecznie znac jak juz ci wymienia kolo pasowe.

Mosior
18-06-2009, 00:35
u mnie napinacz paska wiloklinowego (tak się to fachowo nazywa w ASO) poleciał po 52 tys km bardzo spokojnej jazdy ale ponieważ to była jeszcze gwarnacja więc się nie przejmowałem.

Objawy takie jak piszecie, głuchy warkot w silniku - szczególnie przy spadających obrotach. Wymienili i cisza...błoga cisza...

ale drgania sprzęgła z tym nie mają nic wspólnego. Dwumasa do roboty a jak robić dwumasę to od razu sprzęgło bo samo rozebranie jest dość dużą operacją

quada sobie kupisz w przyszłym roku ;) na pocieszenie powiem tak: zadbany mondek dostarcze więcej przyjemności niż quadzik ;)

daniellomasa
18-06-2009, 16:10
Dzwięk silnika i odglos zużytego kola pasowego w tle:
http://kara1981.wrzuta.pl/audio/3xmRlo16YD7/silnik1

mam w 100% to samo :zly: :zly:

Mosior
22-08-2009, 19:06
kara i jak tam mondek ? zrobil Ci to ?

parkeron
23-08-2009, 20:51
Witam klubowiczów mam problem z mondeo mk3 podczas jazdy w granicach 1800obrotów a 2000 obrotów słysze dziwne drgania ze strony kierowcy w okolicach kolumny kierowniczej a pedałami nie mam pojęcia co to może być wymieniłem kompletne sprzęgło dwumase i wysprzęglik wszystko firmy luk wszyscy mi mówili ze te drgania to przez dwumase ale po wymianie nic sie praawie nie zmieniło drgania zostały ale za to lepiej sie rusza i zmienia biegi drgania słychać na biegu nr 2,3,4,5,6 wiem ze mam tez do wymiany koło pasowe ale koło pasowe jest z po przeciwnej stronie drgań słyszanych przezemnie prosze was o pomoc bo to strasznie denerwuje :/ zaden mechanik w okolicy nie daje rady

Dodano po 2 min.:

zapomniałem dodać drgania są przy jeździe na niskich obrotach szybka zmiana biegów a gdy jeżdze dynamicznie gaz do dechy butuje mondziaka to nie ma drgań

kara
28-08-2009, 13:21
Mosior: zrobli, bylo cicho, od tamtej pory zrobilem juz pare tysiecy.. czasami mam wrażenie że znowu zaczyna być slychac.. póki co walcze teraz z innym problemem, a mianowicie glosną pracą silnika. Próbuje omijac ASO i sprawdzam to co moge samemu.. wrzucilem na to oddzielny watek w sekcji Diesel. Nie chce robic OT wiec na tym zakończe :-)

Pawel2910
30-08-2009, 16:08
Odświeżę trochę temat. W moim mondku tdci wydobywa się taki sam odgłos jak na nagraniu powyżej, występuje on tylko gdy mam wyłączoną klimę, gdy włączę klimę nie słyszę tego charakterystycznego dźwięku. Dodam że często falują mi obroty czasami na zimnym trochę ale to chyba normalne i czasami zdarza się że i na ciepłym zaczynają falować i czuć to w kabinie. Gdy zgaszę silnik i zapalę od nowa falowanie na ciepłym ustaje. Dodam że silnik nie kopci i są wymienione wszystkie wtryski na nowe. Jedyny problem to właśnie ten odgłos od strony rozrządu pomieszany razem z lekko grzechoczącym dźwiękiem. Może to być koło pasowe, a może tylko napinacz lub któraś rolka ?

tompiorko
30-08-2009, 22:43
Może to być koło pasowe, a może tylko napinacz lub któraś rolka ?
Może, bez zrzucenia paska i oględzin można jedynie gdybać.

kara
31-08-2009, 13:11
Heja,

a czy do zrzucenia paska potrzebne są jakies specjalne zabiegi, typu zdejmowanie koła, specjalny klucz itp. bo dostep jest raczej kiepski

wystarczy generalnie poluzowanie napinacza i mozna zrzucic pasek?

pozdro
Dawid

Malar
06-11-2009, 19:03
A co powiecie na ten odgłos??? czy to może u mnie to też koło pasowe??

http://www.youtube.com/watch?v=APAMzXUry9k

Pawel2910
06-11-2009, 19:11
A co powiecie na ten odgłos??? czy to może u mnie to też koło pasowe??

http://www.youtube.com/watch?v=APAMzXUry9k
Nie wiem dokładnie o jaki odgłos ci chodzi :) kiedyś ktoś wrzucił nagranie na forum padniętego koła pasowego: http://kara1981.wrzuta.pl/audio/3xmRlo16YD7/silnik1
Z której strony odgłos ten dochodzi ?

Malar
06-11-2009, 19:17
przesłuchaj cały filmik , oczywiście jak możesz i powiedz czy twoim zdaniem coś jest nie tak?? odgłos moim zdaniem okolice alternatora i przy okazji powiedz czy u ciebie tak samogasi sie silnik tzn lekkie drezenie auta tyak jak u mnie???

Netoper
06-11-2009, 19:19
Rozumiem Twoją rozterkę, ale już raz Ci zwróciłem uwagę (trzeciej nie będzie) że masz temat o tym założony, więc nie ma potrzeby zaśmiecać forum.
O padającej dwumasie jest multum tematów zacznij od tego.
Po za tym dostałeś już odpowiedzi że objaw wskazuje na dwumasę, więc o co Ci jeszcze chodzi?
Poczytaj o objawach, podjedź do mechaniora na osłuchanie, bo to że jeszcze będziesz po forum w różnych tematach śmiecił do niczego dobrego nie doprowadzi. :yel:

Malar
06-11-2009, 19:24
czytałem ich post i tylko zapytalem czy to podobne?? najlepiej jest stwierdzic ale nie byc pewnym stwierdzenia...
próbuję skonsultować to z innymi osobami, które też mają podobne problemy...

Netoper
06-11-2009, 19:55
najlepiej jest stwierdzic ale nie byc pewnym stwierdzenia...
Pewność to jest wtedy jak daną rzecz wyjmiesz i nową zastąpisz,
Chyba za dużo oczekujesz, że ktoś po takim filmiku będzie na 100% pewny co konkretnie poleciało.
Na forum masz wskazówki i wszystko wskazuje na dwumasę, dlatego teraz powinieneś podjechać do mechanika żeby w realu ktoś z pojęciem to osłuchał i zdiagnozował. Twój przypadek to nie jest żarówka że jak nie świeci to wiadomo że na 100% padła.
Za osłuchanie mechanior kasy nie weźmie.

Pawel2910
06-11-2009, 21:45
Jak kolega pisze pojedź do mechanika i niech posłucha, ja na tym filmiku tylko słyszę jakieś głuche "puchotanie" jakby wentylatora, a ten jakiś dźwięk po wyłączeniu silnika to nie wiem co to na pewno nie stuknięcie. Gdy jest padnięta dwumasa to będziesz słyszał głuche stuknięcie po zgaszeniu silnika, a w późniejszych fazach będzie mogło nawet na jałowym stukać. I mam dobrą radę nie przysłuchuj się, za dużo może czytasz o usterkach tdci, jak wiadomo jest ich multum ale nie u każdego one występują, ma prawo coś czasami stuknąć, puknąć tak jak u człowieka zaboleć znaczy wtedy że żyje :)) A tak na serio to pojedź do mechanika i nie osłucha sprawę, będziesz wiedział czy zbierać kasę czy nie.

Malar
06-11-2009, 21:58
więc skąd przypuszczenia że to objamy dwumasy ? ? ?

Netoper
06-11-2009, 22:53
więc skąd przypuszczenia że to objamy dwumasy ? ? ?
Po tym dźwięku który jest w 1.05 minuty, i jak (nareszcie) zauważyłeś to jest przypuszczenie a nie stwierdzenie.
Śmigaj do mechanika, jednego drugiego trzeciego (zdecydowana większość za posłuchanie nie bierze kasy) , i niech w realu to osłuchają i wtedy będzie bardziej wiarygodna diagnoza.
Nie wymagaj żebyś na forum dostał 100% diagnozy, tutaj podajemy: swoje przemyślenia, podobne przypadki które nas dopadły i najczęstsze awarie.
Jak czytasz forum to sam pewnie zaobserwowałeś, że mechaniory znacznie częściej gubią się w diagnozie (może celowo żeby koszta zwiększyć) niż to co piszemy my forumowicze.

Malar
06-11-2009, 23:09
właśnie przemyślenia kolega mówi że to objawy dwumasy, ok szanuję i dziekuję za podpowiedz inny kolega twierdzi że to normalny odgłos diesela a trzeci ze to nie jest objaw dwumasy dlatego staram sie najnajwiecej dowiedziec

Netoper
07-11-2009, 00:37
inny kolega twierdzi że to normalny odgłos
Ten dźwięk w 1.05 nie jest normalny i to mogę na milion% stwierdzić stawiając na to lewą rękę.

dlatego staram sie najnawiecej dowiedziec
Po otrzymaniu paru ( z tego co piszesz sprzecznych) sugestii ja bym w realu chciał którąś potwierdzić czy obalić.