PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Czy warto wymienić elektronikę??



janikof
02-06-2009, 20:27
Mam aktualnie taki zestaw:
reduktor Tomasetto AT-07
sterownik sondy STAG2-L

problem w tym ze tego sterownika nie da podłączyć po PC-ta w celu regulacji komputerowej, tylko za pomocą analizatora spalin....
zastanawiam się na wymianą na jakiś bardziej rozbudowany sterownik żeby go komputerowo regulować.

tylko tak naprawdę nie wiem czy jest sens, czy coś więcej osiągnę przy komputerowej regulacji (chodzi mi przede wszystkim o spalanie)? :niewiem:

Doradzcie czy jest sens kombinować

ARTi
02-06-2009, 20:33
Wywal elektronikę i zamontuj BLOSa ;)

lutolinski
02-06-2009, 21:08
Mi też założono stag 2L ,ale emulatora i krokowaca wywaliłem, mam tylko przełącznik emulator i blosa :)

janikof
02-06-2009, 22:09
emulator to jest sterownik?
nie bardzo rozumie, to w koncu jak się zakłada blosa wywala się całą elektronikę i tylko śruba na wężu zostaje?

LaBobas
02-06-2009, 22:47
zadnej sruby,masz tylko blosa,taki gaznik gasssowy:)

Netoper
03-06-2009, 08:55
emulator to jest sterownik?
Nie, emulator ma za zadanie oszukiwać PCM-a pod względem wskazań lambdy
Sterownik to jest mózg instalki, a centralka to to co masz w kabinie do przełączania PB/LPG

Wstawiając blosa musi zostać sterownik i centralka żeby przełączało na LPG i odcinało wtryski benzynowe.
Zdejmujesz tylko krokowego czy śrubę.

janikof
03-06-2009, 13:55
a jest możliwe ze nie mam tego emulatora a tylko sterownik jest?

LaBobas
03-06-2009, 16:35
wiesz rozne rzezby swiat widzial i moze nie masz emulatora.

Netoper
03-06-2009, 16:40
a jest możliwe ze nie mam tego emulatora a tylko sterownik jest?
Niektóre sterowniki mają emulator wbudowany.

lutolinski
03-06-2009, 21:21
To co pisze stag 2L to sterownik silniczka krokowego czyli emulator sondy, to mam odpięte i niemam silniczka krokowego. Sterownik (przełącznik) masz pewnie stag 2W odpowiada za przełączenie z benzyny na gaz po przygazowaniu lub awaryjnie. Powinieneś mieć emulator wtrysków który odcina wtryski po przełączeniu na gaz to możesz mieć z różnych firm.

To tak, mam emula wtrysków, przełącznik, blosa. Od reduktora idzie sama rura beż żadnych śrub czy silniczków krokowych regulacje sie robi na blosie.

janikof
03-06-2009, 22:20
i co lepiej ci się jeździ w takim zetawie z blosem niż ze sterownikiem? a ten emulator wtrysków jest w jakiś sposób połączony elektrycznie ze sterownikiem sondy czy to jest gdzieś osobno zainstalowane? Pytam bo wydawało mi się ze nic więcej nie mam prócz sterownika sondy, silniczka krokowego i przełącznika....

Jeszcze jedno pytanko do ciebie: jeździłeś wcześniej na takim zestawie jak ja mam, czyli silniczek ze śrubą do regulacji, stag2l i itp?

Netoper
04-06-2009, 09:50
i co lepiej ci się jeździ w takim zetawie z blosem
U nas po zasadzeniu blosa zdecydowanie lepiej niż na zwykłym palniku było.
Chodzi o to że blos nie ogranicza tak dolotu jak to jest w przypadku mixera. No i skład mieszanki jest lepiej dobierany.
Jest już trochę o blosie popisane na forum.

Emulator wtrysków ma za zadanie odciąć wtryski i podawać sygnał do PCM-a że niby wtryski pracują
Emulator lambdy podczas pracy na gazie odłącza sygnał lambdy i podaje swój stały, no i oprócz tego daje sygnał na krokowy.
I różnie to jest w instalkach zrobione, są takie sterowniki że mają to w sobie już zainpletowane i są takie że muszą mieć zewnętrzne emulatory.
Np w naszym Bingo był wbudowany emulator wtrysków i emulator jednej sondy, pod drugą sondę trzeba było podpiąć zewnętrzny emulator.

LaBobas
04-06-2009, 12:09
U nas po zasadzeniu blosa zdecydowanie lepiej niż na zwykłym palniku było.
Chodzi o to że blos nie ogranicza tak dolotu jak to jest w przypadku mixera. No i skład mieszanki jest lepiej dobierany.
Jest już trochę o blosie popisane na forum.
ja nawet juz myslalem o tym.tylko ten wyglad pod maska....................masakra.

Netoper
04-06-2009, 12:17
tylko ten wyglad pod maska....................masakra.
No fakt trochę bałagan jest, blosa już pod rezonator nie wrzucisz.
W fałce dużego bałaganu nie narobił bo czy mikser czy blos to tak samo, ale teraz jak sekwencję zapodałem, to kurcze wiązki przeszkadzają w dojściu do niektórych rzeczy, a szczególnie do świeczek przy podszybiu.

lutolinski
04-06-2009, 15:20
Ten sterownik stag 2L to pic na wode, pytałem się gaziarza jak to ma działać, a on się nieodezwał. Jakby ktoś widział jak wygląda ten silniczek krokowy po rozebraniu, przecież nawet sterownik niema możliwośći ustawienia kroków silniczka, tylko śruba jest do regulacji a wiadomo jeżeli sie ustawi śrubą to jest mieszanka stałą. Ten sterownik i silniczek to jest tylko dla przeglądu i tyle, bo w autach z katalizatorem ma być elektronika.

A przełącznik stag 2W jest podpięty z emulatorem wtrysków, a do stag 2L jakieś napięcie dochodzi, jedynie co mozna,to wykorzystać go do odczytu pracy sondy, przez podłączenie testera z diodami i przełącznikiem do luźnej kostki.

tu jest opisane wszystko:
http://allegro.pl/item644506535_tsl_tester_mini_lambda.html

Dodano po 7 min.:

A jeżeli chodzi o blosa to jest lekarstwo na takie instalacje, teraz zmieniłem redukotr na omvl jak miał Netoper :) i teraz to jest jazda pięknie kręci na wyskie obroty, na staraym lovtecu mi czasami przymulało przy 5 tys. :beer:

janikof
04-06-2009, 22:20
JA TAK naprawdę to nawet nie mam tego emulatora wtrysków tylko zwykły przekaźnik który jest połączony z przełącznikiem stag 2w i z listwą elekktryczną wtrysków.... :)

co raz bardziej zaczynam dojrzewać do decyzji o blosie ale jeszcze muszę trochę o tym poczytac. a poza tym juz wyczytałem że do blosa tzreba mieć reduktor w bardzo dobrym stanie a mój już trochę wyjechany i poza tym za mały do mojego silnika

lutolinski
05-06-2009, 01:16
Może być przekaźnik zamiast emulatora,stosuje się go w mniejszych pojemnościach, ale już nie masz regulacji opóźnienia odcięcia wtrysków, w czasie jazdy jak przełączy się na gaz nie masz jakiegoś szarpnięcia?

Jeżeli chodzi o reduktor to zależy jaki masz żeby spasował do blosa:

Występuje w trzech wersjach:
* 100 HP (do mocy 100 KM)
* 140 HP (do mocy 140 KM)
* SUPER (do mocy 200 KM)

Najlepszy byłby super.

Ale zastanów się jak masz kupować blosa i reduktor to troszke dołożysz i masz sekwencje, oczywiście jak byś sam założył. Kupić cały przedni zestaw np: z allego lub z hurtowni.

janikof
05-06-2009, 13:14
jak podczas jazdy przełączam to szarpie, ale robie to zawsze na postoju...

mam pojemność 2.0 (136 KM) a mam wstawiony reduktor 100 HP. nie wiem na jaki wymienić czy ten 140 HP czy SUPER.... niby za duży też nie może być dlatego pytam który byłby najodpowiedniejsz

koszt blosa i reduktora to 500 zł a sekwencji to nawet nie wiem ale sam bym się nie brał za zakładanie....

lutolinski
08-06-2009, 00:07
To że duży reduktor nieprzeszkadza skręcasz ciśnienie na śrubie.
Ja mam 170KM a reduktor do 250KM, wcześnieś miałem redukotr lovtec do 190KM i przy wyzszych obrotach mi go zamulało.
Dobrze jest brać reduktor z zapasem przynajmniej +40KM

A jeżeli chodzi o sekwencje to montaż jest bardzo prosty.
Jak co podpiąć masz schmaty razem ze sterownikiem wtryski i reduktor to wiadomo.

Następne autko jak zmienie, to założe u gościa samą butle i rurke miedzianą z legalizacją za grosze a przód sam zakładam.