PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Climatronic - jak to powinno działać?



cyvilos
16-07-2009, 19:28
Witam,

Jako zawsze szczęśliwy posiadacz MkIII z silniekiem 2.0 DI zacząłem użytkować, cudowny jak mogłoby się wydawać w te upalne dni, climatronic (model z 2001 roku z przyciskami rozłożonymi na okręgu, oraz zakresem regulacji temperatur od 19.0C w góre).

Pierwsze zdziwienie jest takie, że do właczenia klimatyzacji nie potrzebuje w moim pojezdzie przycisku A/C - ponieważ naciśnięcie, przy wyłączonej całkowicie klimatyzacji, dowolnego przycisku na lewym okrągłym panelu (temp +/-, nawiew +/-) powoduje załączenie klimy - czuc po obrotach ze działa, wentylatory tez startuja (choc mam wrazenie ze na 2 biegu, poniewaz huczy niemiłosiernie) - wynikiem powyzszych akcji jest chłodne powietrze w kabinie. Klima nie jest w trybie AUTO - nie swieci sie na wyswietlaczu!

Jesli w powyzszym stanie właczam/wyłaczam przycisk A/C (lampka pali sie/gasnie) nie powoduje to zadnego wplywu na temperature powietrza w kabinie (chłodzi) - czuć po obrotach że sprężarka klimy chodzi, wiatraki też.

Jesli teraz włączę tryb AUTO - nie ma to również żadnego wpływu na pracę klimatyzacji - dalej chłodzi.

Chłodzenie nie trwa jednak zbyt długo - do około 20 min, potem klima się wyłącza (czuć wilgotne powietrze w kabinie, a po paru minutach widać nawet skraplająca się parę na wylotach nawiewów) i powietrze leci już ciepłe.

Przy szybszej jeździe w trasie czas działania jest dłuższy 30-40min, a czasem jak się wyłaczy (czuć wilgotne powietrze w kabinie) to po paru minutach znów się załącza i działa, choć mam wrażenie że z mniejszą siłą.

Posiadaczem auta jestem od niedawna, ale wiem od poprzedniego właściciela, że klima została nabita niedługo przed sprzedażą - poprzez jeden zawór w prawym nadkolu.

Czy może ktoś pomóc w rozwiązaniu tej "hydrozagadki"? Co sprawdzić? Z jakimi kosztami napraw się liczyć? Czy to czujnik temperatury wewnętrznej, sprzegiełko, brak czynnika, spalony rezystor od pierwszego biegu czy padniety sterownik?

Proszę o pomoc ;-)

pozdrawiam,
cyvilos

puniu
16-07-2009, 23:33
moze to ten slynny panel - poszukaj w archiwum - trzeba zmienic na panel z regulacja temp od 16 i pomaranczowym symbolem grzanej szybki na gorze przyciskow od nawiewow

eMJot
17-07-2009, 00:49
u mnie jest podobnie ze sterowaniem tylko - klima działa bez zarzutów

KLUSEK
17-07-2009, 10:50
Mam dokładnie te same objawy (było tak zawsze od kiedy został kupiony) - wkońcu uznałem, że to nie na moją głowe i ważne że chłodzi - ale chętnie dowiedziałbym się własnie jak to powinno wyglądać wszystko :)

arekxxx
20-07-2009, 09:25
choc mam wrazenie ze na 2 biegu, poniewaz huczy niemiłosiernie
Wprawdzie mam klimę manualną ale obiawy wyłączającej się sprężarki były identyczne przy uszkodzonej wtyczce rezystora w chłodnicy. Po usunięciu usterki problem zniknął. Ktoś kiedyś stwierdził, że na kompresorze jest czujnik temperatury i po wykryciu przegrzewającej się sprężarki odłącza jej zasilanie, zdanie zasłszane od któregoś klimatologa nie ma potwierdzenia, że faktycznie tak jest.