PDA

Zobacz pełną wersję : [Antena]wydłuzenie anteny



kreeecik
23-07-2009, 15:05
Po wymianie kabla w glowicy i ponownym strojeniu anteny president new alaska okazalo się, ze bat jest ciut za krótki i mam 4% straty. U podstawy jest mała srubka czy można nia regulowac długośc bata? Jak to jest czy bat musi się stykać bezpośrednio z mosiężną podstawą do której jest przymocowana cewka, czy moge go troche podnieść w górę wtedy i tak chyba bedzie połaczenie z cewką przynajmniej przez srubę.

fxxx
23-07-2009, 15:44
smialo mozesz podniesc, byle bys dokrecil dwiema srubkami (jak sa dwie oczywiscie :) )

kreeecik
23-07-2009, 16:23
thx :beer:

robroy67
23-07-2009, 17:31
...ale musisz na strojenie jechać jak zmienisz długość anteny

kreeecik
23-07-2009, 19:59
na strojeniu to byłem i wiem ile jest za krótka.

GrekuPL
23-07-2009, 20:43
ale musisz po podnoszeniu bata sprawdzić jeszcze raz :bigok:

robroy67
23-07-2009, 20:47
na strojeniu to byłem i wiem ile jest za krótka.
nic nie szkodz,że byłeś :)) :)) jak masz na magnesie to zmieniając nawet miejsce postawienia anteny musisz stroić na nowo(nie mówiąc jż o zmienianiu długości bata)A tak a'propos...skąd ci sie wzięły te procenty???? :jezyk1:

kreeecik
23-07-2009, 21:08
antena na stałe jest przykręcona, a procenty wzieły się z miernika, gość wziął mienik podpiął antenę i poklikał i mu sie ładny wykres narysował od 1 do 40 kanału, potem jakieś liczby wyskakiwały, jakies moce, jakieś dB i jeszcze wiele innych i strata na antenie wyniosła 4% a co to znaczy to ja nie wiem :niewiem: , obliczył mu nawet o ile antena powinna być dłuższa, przyłożył drucik do anteny i wyszło ok.

robroy67
23-07-2009, 21:16
Kolego...dobra rada.Zmień fachowca ;) Przy strojeniu anteny chodzi o dopasowanie długości bata do długości fali i to sie nazywa SWR a nie jakieś procenty :)) i nie da sie wyliszyć o ile ma być dłuższa czy krótsza.Sąanteny które stroją ostro,czyli 2-3 mm i różnica duża a są takie które łagodniej.Naprawdę,zmień "stroiciela"bo radio jeszcze spalisz,a szkoda

rc23
23-07-2009, 21:24
nic nie szkodz,że byłeś jak masz na magnesie to zmieniając nawet miejsce postawienia anteny musisz stroić na nowo(nie mówiąc jż o zmienianiu długości bata)


po kiego? jakoś nie zauważyłem różnicy na mierniku po przestawieniu anteny ze środka dachu na jego skraj, wspomnę też, że strojenia dokonywałem na blasze stalowej i dopiero potem montowałem na samochodzie

robroy67
23-07-2009, 21:26
nic nie szkodz,że byłeś jak masz na magnesie to zmieniając nawet miejsce postawienia anteny musisz stroić na nowo(nie mówiąc jż o zmienianiu długości bata)


po kiego? jakoś nie zauważyłem różnicy na mierniku po przestawieniu anteny ze środka dachu na jego skraj, wspomnę też, że strojenia dokonywałem na blasze stalowej i dopiero potem montowałem na samochodzie

No to dobrze...a ile anten stroiłeś?Jesli wypowiadasz sie na jednym tylko przypadku to nie uogólniaj...kupiszz inną,przestawisz i w najlepszym razie bedziesz niezrozumiały w eterze,a w najgorszym spalisz końcówki mocy w radiu.

rc23
23-07-2009, 21:47
pracowałem w sklepie sprzedającym mi CB zestroiłem ich na oko z kilkadziesiat choć sam nabyłem CB przed rokiem
a właściwie dostałem jako gratyfikację za przekroczenie normy w sprzedaży CB :hehe:

dostałem alana42 i latał ze mna rok + antenka Ohio

robroy67
23-07-2009, 21:51
Jeśli uważasz,że nie trzeba stroić to już nie moja sprawa.I każdy zrobi jak uważa ;) Moje zdanie jest takie,że bezpieczniej dla radia jest stroić a jak ktoś uważa inaczej to jest jego radio nie moje :)) i robi z nim co zechce

rc23
23-07-2009, 22:15
Jeśli uważasz,że nie trzeba stroić to już nie moja sprawa.I każdy zrobi jak uważa ;) Moje zdanie jest takie,że bezpieczniej dla radia jest stroić a jak ktoś uważa inaczej to jest jego radio nie moje :)) i robi z nim co zechce

mowa o różnych rzeczach, pisałes, że przestawiajac antene trzeba ją stroić ja zas twierdzę, że nie. Ja twierdze że antene należy zestroić z danym radiem RAZ, aby potem móc przestawiać dowolnie w płaszczyźnie dachu

Dodano po 3 min.:


Kolego...dobra rada.Zmień fachowca Przy strojeniu anteny chodzi o dopasowanie długości bata do długości fali i to sie nazywa SWR a nie jakieś procenty

i tu sie z kolegą nie zgodze, mógł to być miernik cyfrowy i co najlepsze wykonany jako konstrukcja własna, wielu kolegów KF-owców wykonuje takie konstrukcje gdyż firmowe sa drogie

robroy67
23-07-2009, 22:27
że jak?z danym radiem?no bez przesady :)) :)) :)) :)) .Może napisz jeszcze,że kablem też sie antenę stroi?(niektórzy "fachowcy"tak mówią) :jezyk1: Jak już pisałem....każdy zrobi jak uważa i mi nic do tego


i tu sie z kolegą nie zgodze, mógł to być miernik cyfrowy i co najlepsze wykonany jako konstrukcja własna, wielu kolegów KF-owców wykonuje takie konstrukcje gdyż firmowe sa drogie
"mógł.".."może był"...a może to był licznik geigera(czy jak to sie pisze)?Pojęcia nie mam co to było,ale skoro koleś powiedział dokładnie ile tzreba skrócić bat,żeby SWR był dobry to ja wysiadam,gość powinien za wróżkę robić :)) :)) :)) Poza tym swmiarka kosztuje ok 70-90zł(przyzwoita,nie musi mieć żadnych wypasów bo po co )a masz na lata i unikasz takich "speców"od wróżenia z ...hmm...no właśnie,z czego?

fxxx
23-07-2009, 22:43
oj ercu pleciesz glupoty :) antene stroi sie do miejsca montazu ja organoleptycznie, wlasnymi palcami stwierdzilem ze przesuniecie o 10 cm juz zmienia swr na 1 i 40 kanale, moja mlka jest zestrojona w jednym mijescu i tam tylko jest dobrze, gdzie indziej wychodzi ze za dluga

rc23
23-07-2009, 22:47
kolega wpisze w gugle digital swr meter, a przekona sie jakie konstrukcje amatorskie potrafią być zaawansowane :hehe:

że jak?z danym radiem?no bez przesady

ano z radiem, anteny nie stroi sie z samochodem tylko stroi sie zestaw :hehe:
a już anteny magnesowe mogą pracować z wysokim stopniem niedopasowania rzędu 2 i jest to najzupełniej normalne zjawisko

dopasowujesz długość anteny by nie powstawała fala odbita, dzieje sie takl gdy mamy niedopasowana impedancje

zestrój antenę z alanem i podłącz potem do niego presidenta lub jakąć Cobrę :hehe:

bajdułej nie zrozumiałes co kolega miał na myśli jeśli chodzi o %
chodziło o 4procentowe niedopasowanie a nie o 4% wydłużenie anteny

robroy67
23-07-2009, 22:51
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

kreeecik
23-07-2009, 22:54
i tu sie z kolegą nie zgodze, mógł to być miernik cyfrowy i co najlepsze wykonany jako konstrukcja własna, wielu kolegów KF-owców wykonuje takie konstrukcje gdyż firmowe sa drogie

gość miał miernik cyfrowy z ekranem rysujacym wykresy a nie jakieś tam mierniki swr z allegro, goś podpiął tylko antenę radia nawet nie tykał. Potem porównanie wykresu uzyskanego z idealnym dla danego typu anteny, anteny presidenta miały wprowadzone charakterystyki, wcisnął guzik chwile poczekał i wysypały się cyfry, w tym strata 4% na sygnale czy czymś tam nie wiem nie znam się.

rc23
23-07-2009, 22:56
:pa: :pa:

no to zestrajaj dalej antenę z samochodem miernikiem za 3 dychy :jaja:

kreeecik
23-07-2009, 22:57
i tu sie z kolegą nie zgodze, mógł to być miernik cyfrowy i co najlepsze wykonany jako konstrukcja własna, wielu kolegów KF-owców wykonuje takie konstrukcje gdyż firmowe sa drogie

gość miał miernik cyfrowy z ekranem rysujacym wykresy a nie jakieś tam mierniki swr z allegro, goś podpiął tylko antenę radia nawet nie tykał. Potem porównanie wykresu uzyskanego z idealnym dla danego typu anteny, anteny presidenta miały wprowadzone charakterystyki, wcisnął guzik chwile poczekał i wysypały się cyfry, w tym strata 4% na sygnale może mocy albo czymś tam nie wiem nie znam się.

rc23
23-07-2009, 23:11
i tu sie z kolegą nie zgodze, mógł to być miernik cyfrowy i co najlepsze wykonany jako konstrukcja własna, wielu kolegów KF-owców wykonuje takie konstrukcje gdyż firmowe sa drogie

gość miał miernik cyfrowy z ekranem rysujacym wykresy a nie jakieś tam mierniki swr z allegro, goś podpiął tylko antenę radia nawet nie tykał. Potem porównanie wykresu uzyskanego z idealnym dla danego typu anteny, anteny presidenta miały wprowadzone charakterystyki, wcisnął guzik chwile poczekał i wysypały się cyfry, w tym strata 4% na sygnale może mocy albo czymś tam nie wiem nie znam się.

wiem, taki miernik ma firma zaprzyjaźniona w której byłem na szkoleniu
miernik dwa lata temu kosztował cos koło 2tyś dolarów
nie przynosił papci tylko :hehe: o połaczeniu z kompem i rysowaniu wykresów nie wspominam :los:

robroy67
24-07-2009, 14:28
Przerost formy nad treścią to raz..dwa po konia komuś(do zastosowań domowych) miernik za 2 czy 20 tyś $ ?Po trzy,fachowiec który posługuje sie takim sprzętem i dający radę o ile to klient ma sobie wydłużyć antenę to nie fachowiec a .... :ass: Po czwarte...wolę miernik za 3 dychy niż takich fachmanów za dychę...ooops...przesadziłem,dycha to stanowczo za wiele( bo co z tego,że maszyna gwizda jak kierowca .....).To na tyle w temacie. :bigok:

rc23
24-07-2009, 16:20
Przerost formy nad treścią to raz..dwa po konia komuś(do zastosowań domowych) miernik za 2 czy 20 tyś $ ?Po trzy,fachowiec który posługuje sie takim sprzętem i dający radę o ile to klient ma sobie wydłużyć antenę to nie fachowiec a .... :ass: Po czwarte...wolę miernik za 3 dychy niż takich fachmanów za dychę...ooops...przesadziłem,dycha to stanowczo za wiele( bo co z tego,że maszyna gwizda jak kierowca .....).To na tyle w temacie. :bigok:

można kopać łopatą, a można wynająć caterpillar'a :satan:

fxxx
24-07-2009, 18:23
niemniej antene stroi sie do miejsca montazu, nie do radia. jak jest inaczej to zestroj sobie jakakolwiek i wloz do bagaznika-powinno banglac :)

rc23
24-07-2009, 21:15
fxxx weź kawał blachy postaw antenę i zestrój potem postaw na samochód GWARANTUJĘ zestrojenie

strojenie anteny to nic innego jak dopasowanie elektryczne wszelkie czary ze strojeniem anteny do narożnika dachu lub jego srodka to ŚMIECH mój obecny zestaw latał po całym dachu, SWR wszędzie takie samo

kreeecik
24-07-2009, 22:45
Przerost formy nad treścią to raz..dwa po konia komuś(do zastosowań domowych) miernik za 2 czy 20 tyś $ ?Po trzy,fachowiec który posługuje sie takim sprzętem i dający radę o ile to klient ma sobie wydłużyć antenę to nie fachowiec a .... :ass: Po czwarte...wolę miernik za 3 dychy niż takich fachmanów za dychę...ooops...przesadziłem,dycha to stanowczo za wiele( bo co z tego,że maszyna gwizda jak kierowca .....).To na tyle w temacie. :bigok:

ale o co Ci chodzi są ludzie, firmy które zajmują się profesjonalnie radiokomunikacją, ale jak widać dla ciebie świat kończy się na CB, cóż tylko zapłakać pozostaje, skoro ty korzystasz z garażu pana Czesia lub chińskiego badziewia kupionego na allegro jako wyznacznika jakości to też mogę tylko zapłakać.
Może nie każdy jest druciarzem i może skorzystać pomocy właśnie takiego człowieka lub firmy.
Wiem ludzie kupujący czajna-miernik, przeczytawszy kilka wątków na elektrodzie stają się super fachowcami. Może ktos zapomniał o doświadczeniu tego pana a znając parametry anteny to chyba może mniej więcej określić ile antenie brakuje bądź ile jest za długa.

Ty widzę jesteś wszystko wiedzący mam antenę na magnes byłen na podwórku i wujka Władka itd... niestety nie masz racji, a wykrzykiwanie na fotum swoich teori i domniemywań mijających się z prawdą nie wiem czemu ma służyć, pewnie chcesz być zauwarzonym.

Ja się nie znam pytałem się tylko o możliwość wydłużenia anteny, otrzymałem odpowiedź podziękowałem dla mnie temat zamknięty ale takie wypowiedzi z lekka mnie irytują.

robroy67
24-07-2009, 23:06
Pytałeś-odpowiedziałem i tyle a jak ci sie nie podoba to twój problem,mogłeś na wstępie napisać,że oczekujesz pochwał pod własnym adresem,i adresem twojego fachowca :)) .Nie wtrącałbym sie.Co do mojego "badziewia z allegro" byś sie zdziwił.Twoje radio i zrobisz z nim co zechcesz, a twoją opinie na mój temat mam....domyśl sie :)) :beer:

Tomasz
26-04-2010, 09:36
Trochę odkopałem temat,ale innego nie mogłem znaleźć.Ale do rzeczy:
Niedawno urwał mi się kabel przy podstawie anteny(pasożyt zahaczył nogą :zly: ).Przylutowanie na nowo wiązało się z tym że musiałem obciąć 1,5 cm kabla.No i szlag trafił odbiór.Pożyczyłem od kolegi miernik no i okazało się że swr za wysokie. Na podstawie strony: http://www.cb-radio.info.pl/cb_radio_poradniki/67.html zacząłem stroić radyjko.Zszedłem do wyników:
kanał 1-0,8
kanał 19-1,1
kanał 40-1,3
Według autora strony wykres powinien wyglądać tak jak ten pierwszy.I tu moje pytanie: Czy skracając w dalszym ciągu bat dojdę do takiego wykresu,czy przy takich odczytach dać już sobie spokój.W sumie i tak generalnie korzystam z 19 i 2-3 kanałów w jedną i drugą stronę.

Netoper
26-04-2010, 11:53
Zszedłem do wyników:.... kanał 19-1,1
Jak na 19 tak masz to już nic nie grzeb, jest to środek czterdziestki więc jak dalej coś z anteną będziesz kombinował to poprawią się boki, ale środek odpłynie.

Malar
26-04-2010, 18:08
z doświadczenia ci powiem że masz bardzo dobry wynik i już nic nie tnij zostaw tak jak jest...

Tyberiusz
26-04-2010, 18:28
No to żeście pocisnęli temat strojenia anten :) Ja tam raz postawiłem antenę na rogu, bo tam styka kabla, reflektometr pożyczyłem sobie, wyniki na 1 i 40 kanale zrównałem, manipulując długością promiennika bo tak podobno się robi (wyczytałem kiedyś dawno dawno temu tu na forum) i git jest.