PDA

Zobacz pełną wersję : [Antena]Długość kabla anteny CB



pama77
09-09-2009, 19:58
Witam.
Stałem się posiadaczem unidena 520 i teraz przymierzam się do zakupu anteny i montażu całości. No i jak zwykle pojawiły się problemy:
Potrzebuje anteny do 1 m na magnes. Czy wystarczy Hustler czy lepiej dołożyć i kupić sirio as 100 (a może nie warto przepłacać ?)
Planuje zamontowanie CB pod radiem - czy konieczne będzie podpięcie zewnętrznego głośnika czy ten w obudowie wystarczy ?
Kolejny problem to długość kabla od anteny (planuję ustawiać z tyłu przy klapie) - mierzyłem sznurkiem (w planie schowanie kabla pod listwami) i wychodzi mi ok 4,5 m (Hustlerl ma 4,0 m a sirio 3,6 m), na forach naczytałem się, że długość kabla jest dobrana do anteny i przedłużanie go to cytuję "jakby uciąć bat anteny przy dachu". Jak jest naprawdę ? Są jakieś przedłużki ?

Może ktoś montował podobny zestaw i przebrnął już przez te problemy.
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
PS
A może inną antenę do 1m zaproponujecie, tak do max 150 zł.
Pozdr.

Tyberiusz
09-09-2009, 20:14
A może by tak zacząć od przeszukania działu CB radio & Nawigacja?

Twój problem zarówno dotyczący anteny, jak i montażu radia oraz długości kabla był wielokrotnie omawiany.

fxxx
09-09-2009, 20:34
sam nie tak dawno pisalem.....tak, warto wydac pieniadze na sirio, nie jest to przeplacanie, chyba ze chcesz na 3 miesiace antene (sam mialem 2 hustlery w rok), dwa, kupujesz 3,64 m kabla, beczke i dwie koncowki i juz po problemie. 3,64 m w sam raz dochodzi do klapy kombi :)

wsciekly
09-09-2009, 20:38
Zamiast kupować beczki to lepiej wymienić cały kabel na odpowiednią długość. Sirio as100 jest bardzo dobry,
Hustler to wyrób antenopodobny

Netoper
10-09-2009, 11:43
Zamiast kupować beczki to lepiej wymienić cały kabel na odpowiednią długość
Najlepsze rozwiązanie, uniknie się potencjalnych strat na łączeniu i pływaniu SWR jak coś przyśniedzieje czy słabo będzie kontaktowało.
Najoptymalniej jest tak dobranie długości przewodu żeby wraz z anteną tworzył pełną długość fali.
I tu kwestia czy antena jest całofalowa, pół czy ćwierć.
Długość fali obliczamy 300/częstotliwość (w megahercach)
Czyli 300/27.200 (jest to częstotliwość dwudziestego kanału) i mamy długość 11.03m
Ewentualne przedłużki robimy odcinkami: cało, pół i ćwierć falowymi.

Jeśli radio trzyma parametry i długość zestawu antena/przewód jest prawidłowo dobrana to antena nie wymaga strojenia. Tak to w teorii anten stacjonarnych wygląda.
Natomiast w przypadku anten samochodowych dochodzi jeszcze kwestia "gruntu" (czyli odległość i wielkość powierzchni pełniącej funkcję przeciwwag), więc możliwe są, jakieś tam, zmiany SWR w zależności od miejsca ustawienia anteny.

pama77
10-09-2009, 21:57
Padło na Lemm 1200 na magnesie.

Czyli jak zrozumiałem to ideałem jest np. antena 1,4 m + 9,63 m kabla = 11,03 m ??? Albo nic nie zrozumiałem. Chyba pozostanę w błogiej nieświadomości. Grunt żeby antenę magnesem do dachu a nie do góry nogami :glupi:
pozdr.

rc23
10-09-2009, 22:32
Padło na Lemm 1200 na magnesie.

Czyli jak zrozumiałem to ideałem jest np. antena 1,4 m + 9,63 m kabla = 11,03 m ??? Albo nic nie zrozumiałem. Chyba pozostanę w błogiej nieświadomości. Grunt żeby antenę magnesem do dachu a nie do góry nogami :glupi:
pozdr.

to wynik obliczony na podstawie wzoru, dotyczy anteny całofalowej a konkretnie promiennika czyli bata, ale kto by woził bat długości 11m?

dlatego konstruuje się anteny półfalowe, ćwierćfalowe gdzie mamy pewna długość bata np ML145 ma 145cm a "reszta" anteny jest w postaci cewki nawiniętej na rurce z niemagnetycznego materiału

Netoper
11-09-2009, 10:02
Chyba pozostanę w błogiej nieświadomości.
Musisz wiedzieć czy antena jest cało falowa czy np pół czy ćwierć i wtedy bobierasz odpowiednią długość anteny
A ten lem to chyba ma 5/8 fali

fxxx
11-09-2009, 20:06
o wspolczynniku skrocenia zapomnieliscie....dlatego pol fali to 3,64 m i takie kable maja anteny sirio

Netoper
13-09-2009, 21:53
Zależy które sirio, np Ml 145 czy AS-100 jest 5/8 i wtedy odpowiedni odcinek przewodu to 4.13, jednak taniej producenta wychodzi dowinąć cewkę niż dokładać dłuższy przewód, zależy też od dokładności nawijania samych cewek.
Przy tym samym modelu anteny, ale od różnych producentów, sam przewód może mieć różną długość i promiennki.
Tak to robi np TTI - dłuższy promiennik i dłuższy przewód, w razie żeby było co obcinać bo przykładają mniejszą uwagę na dokładność cewki. Inna sprawa że czułość anteny jest tym większa im dłuższy promiennik a mniej cewki.
Liczący się producenci mają produkcję tak wyliczoną żeby wszystkie parametry były jak najbardziej zgrane, a co za tym idzie praktycznie nie wymagały dużego dostrajania. i było jak najmniej użytego materiału: przewód, cewka, promiennik. I dlatego bardzo często jest tak, że firmowe anteny po postawieniu od razu mają wystrojenie w miarę możliwe do przyjęcia a w innych nie da się zejść poniżej 1.5

Ale są i sirio pół falowe czy na przykład sg 1400 gdzie promiennik ma 140cm jak ML a antena jest 1/4


To wszystko takie dywagacje dla miłośników, bo przeciętny użytkownik zapina radio pod zapalniczkę, dokłada antenę i nawet nie myśli podjechać na sprawdzenie zestrojenia.