PDA

Zobacz pełną wersję : [All] Info jak rozpoznać na jakie drogi przeznaczone są lampy



maxwell11
10-10-2009, 18:35
Witam,

jako że ostatnio miałem z tym problem to trochę poszperałem w sieci i oto co znalazłem - mam nadzieję że się przyda wszystkim zainteresowanym:


Kraj dopuszczający (wydający homologacje) lampy do użytku na drodze nie musi być krajem w którym można takowe lampy używać!!!

To że jakaś lampa została wyprodukowana w jakimś kraju np. tzw " Made in Germany", nie świadczy iż można jej w nim używać!!!

Na początek znaki homologacji:

1. Znak homologacji typu przedmiotów wyposażenia lub części składa się z:
1.1. prostokąta otaczającego małą literę "e", z następującym po niej numerem wyróżniającym Państwa Członkowskiego, które udzieliło homologacji typu:
1 - Niemcy
2 - Francja
3 - Włochy
4 - Niderlandy
5 - Szwecja
6 - Belgia
7 - Węgry
8 - Czechy
9 - Hiszpania
11 - Zjednoczone Królestwo
12 - Austria
13 - Luksemburg
17 - Finlandia
18 - Dania
20 - Polska
21 - Portugalia
23 - Grecja
24 - Irlandia
26 - Słowenia
27 - Słowacja
29 - Estonia
32 - Łotwa
36 - Litwa
CY - Cypr
MT - Malta

Oraz fragment Dziennika Urzędowego UE:
http://www.image-share.com/upload/65/154.jpg (http://www.image-share.com/image.php?img=65/154.jpg)

Przednia lampa:
"
Jeśli pod kodem HC/R reflektory H4, bądź HC wszystkie inne reflektory znajdziemy strzałkę "->" oznacza to że reflektor jest przeznaczony do ruchu lewostronnego. Czasem strzalkę "->" możemy znaleźć też pod kodem homologacji, np. E1 (niemcy). Ma ona takie samo znaczenie jak pod kodem HC/R bądź HC. Strzałka "<->" oznacza lampy symetryczne dopuszczone do lewo i prawostronnego ruchu pojazdów. Prawdopodobnie bardzo często stosowane w USA ( nie znalazłem nigdzie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie). A jeśli idzie o reflektory do ruchu prawostronnego, brak strzałki pod kodami opisanymi powyżej, ewentualnie strzałka "<-" skierowana w lewą stronę.
" <- cytat z forum VW użytkownika GURAL

Informacja o homologacji itp przedniej lampy w MK3 znajduje się w 3 miejscach:
- na nalepce na spodniej stronie lampy,
- na górnej części gumowej uszczelki reflektora,
- na plastiku pod górną uszczelką reflektora.

Thazek
10-10-2009, 18:40
Zmniejszył byś to troszkę bo się rozciągło forum :)

maxwell11
10-10-2009, 19:15
Zmniejszył byś to troszkę bo się rozciągło forum :)

Ok, mam nadzieję że o to chodziło :-)

Thazek
10-10-2009, 19:48
teraz jest ok :) i można normalnie czytać :)