PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] przelacznie na gaz - gasnie



darkthorn
17-10-2009, 16:59
Witam!

Odkad nastapilo to nagle ochlodzenie pojawil sie pewien problem,
mianowicie auto gasnie przy przelaczaniu sie na gaz.
Instalacja brc, sekwencja
Obadalem ta sprawe i wyglada ona tak:

- po przejechaniu ok 2km w miescie (Wroclaw, czyli troche stania troche jezdzenia) auto przelacza sie na gaz, obroty spadaja i gasnie
- dzieje sie tak tylko jak stoje (np na swiatlach) i auto chodzi na wolnych obrotach (ok 1200)
- po tym jak odpale to znowu chodzi chwile na beznynie i przy wolnych obrotach przelacza sie na gaz i gasnie
- za kolejnym razem gdy zauwazylem pomaranczowa diode oznaczajaca przelaczanie dowalilem mu obrotow i silnik nie zgasl, jednek obroty falowaly (800-1200) i po chwili ustabilizowalo sie - pracowal na gazie normalnie
- sytuacja dzieje sie tylko wtedy gdy wczesniej silnik byl zimny
- podczas jazdy i przelaczenia silnik nie zgasl (inna proba)
- po kilkunastominutowej jezdzie na gazie (jak silnik sie zagrzal, stanelem i zostawilem go na luzie) przelaczylem na benzyne i znowu na gaz, po chwili przelaczyl sie na gaz jakgdyby nigdy nic (800obr - elegancka praca)


Musze wspomniec ze wczesniej przelaczal sie bez problemu, no i pozatym na gazie chodzi elegancko.

Jak myslicie co mu moze byc?

danielWr
17-10-2009, 17:21
Jak długo masz instalacje ? Możliwe ze membrany w reduktorze stwardniały i dlatego gaśnie. Po rozgrzaniu robią sie bardziej elastyczne i pracują prawidłowo.

darkthorn
17-10-2009, 18:11
Auto kupilem juz z instalacja
Facet zakladal ja gdzies w czerwcu 2008
i na gazie jest przejechane juz co ok 20tys km

drogie te membrany?
czy moze caly reduktor trzeba wymienic?

maniek_
17-10-2009, 18:44
Po 20 tys membrany na pewno nie są jeszcze zniszczone. Czy na benzynie również występują jakieś kłopoty z obrotami?

darkthorn
17-10-2009, 19:10
wlasnie zero problemow na benzynie i gazie jak sie rozgrzeje
dziwne jest to przelaczanie zimnego silnika - reszta chodzi idealnie

maniek_
17-10-2009, 19:14
Jaką masz ustawianą temperaturę przełączania na gaz? Kiedy ostatnio instalacja była kalibrowana?

darkthorn
17-10-2009, 19:36
nie wiem jaka jest temp - da sie to sprawdzic samemu?
o kalibracji tez nie wiem, do tej pory wszystko bylo w porzadku

przypomialem sobie o problemie jaki jest z benzyna, ale to juz od dluzszego czasu
przy zapalniu zimnego silnika gasnie (chyba ze dodam gazu), po drugim zapaleniu startuje jak igielka

maniek_
17-10-2009, 19:50
Na początku musisz wyeliminować problemy z benzyną, dopiero wtedy bierze się za gaz. Spróbuj wyczyścić zawór bocznikowy. Jeśli pomoże i nie będzie problemów z benzyną to wtedy proponuje podjechać do majstra żeby zrobił kalibracje instalacji - co kilka tysięcy kilometrów należy podłączyć kontrolnie żeby sprawdzić czy mapy się nie rozjechały. Co do temperatury przełączania żeby ją sprawdzić trzeba podłączyć instalacje pod komputer

darkthorn
17-10-2009, 20:06
sprawa z bezyna jest dziwna, ale moge sprobowac ten zawor tylko gdzie go szukac? i na czym polega czyszczenie?

a ten gaz zaczal sie dziwnie przelaczac dopiero jak sie ochlodzilo - chyba z benzyna nie ma to wiele wspolnego?

Netoper
17-10-2009, 20:13
a ten gaz zaczal sie dziwnie przelaczac dopiero jak sie ochlodzilo - chyba z benzyna nie ma to wiele wspolnego?
Może mieć jak coś z bocznikowym jest nie OK,
albo jak jest rozjechana kalibracja, przez to wtedy i mapa benzyny leci i przez to mogą występować problemy też z beną
Nie odpisałeś kiedy była kalibracja i filtry wymieniane.
Ja bym zaczął od resetu PCM-a, potem galopkiem do gazownika niech wystroi kuchenkę i niech sprawdzi jaka jest temperatura przełączania.

maniek_
17-10-2009, 20:18
Piotrek przecież kolega napisał że nie wie kiedy była robiona kalibracja :)

darkthorn
17-10-2009, 20:20
no ale problemy z odpalaniem na benzynie sa juz od kilku miechow- ten bocznikowy moze sam znajde albo dam zaufanego mechanika - tylko ze to kwestia kilku tygodni

po odpaleniu chodzi bardzo pieknie, kolejne odpalenia na benzynie jak jest rozgrzany i np 2-3h nie uzywany sa bezproblemowe

kalibracji chyba nie bylo nigdy (wydawalo mi sie ze po co skoro chodzi pieknie, jeszcze cos spapraja), oba filtry wymieniali mi w maju badz czerwcu

Reset PCM? co to jest i jak sie robi (ale zielony jestem)
a do gazownika to widze ze na pewno bede musial pojechac

maniek_
17-10-2009, 20:30
Kalibracja musiała być przeprowadzona po montażu ;) a tutaj info o resecie i adaptacji http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=145

darkthorn
17-10-2009, 20:37
jutro moge sprobowac tego, ale na jak dlugo rozlączyć klemy?
najpierw chyba musze rozgrzac silnik zeby miec bez niczego 800 obr?

maniek_
17-10-2009, 20:49
Tak, najlepiej najpierw rozgrzać silnik ale nie jest to rzeczą niezbędną. Klemy odpinasz na min 30 minut. Początkowo możesz po resecie mieć problemy z obrotami, dopiero po przejechaniu kilku kilometrów komputer ustawi prawidłowo mapy

darkthorn
17-10-2009, 20:52
wlasnie znalazlem opis jak czyscic ten zawor bocznikowy
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=175

lepiej zrobic ten reset po czy przed czyszczeniem?

maniek_
17-10-2009, 20:54
Po czyszczeniu

Netoper
17-10-2009, 20:56
Piotrek przecież kolega napisał...
A no widzisz tak to jest jak z temperaturą człowiek siedzi i literki latają.
Co do benzyny proponuję wymianę filtra benzynowego, pomiar czujnika temperatiry na PCM-a, dodanie dodatku do paliwa np STP "do czyszczenia i konserwacji układów wtryskowych"
A zacząłbym od czyszczenia bocznikowego, resetu i przeglądu/regulacji kuchenki.

darkthorn
17-10-2009, 20:58
czyli

1 czyszczenie
2 reset
3 gazownik

?

jesli tak to to troche potrwa bo dopiero w tygodniu bede miec mozliwosc w spokojnych warunkach dostac sie pod maske ;)

maniek_
17-10-2009, 20:59
Dokładnie taka kolejność jak napisałeś

Netoper
17-10-2009, 21:02
?
W takiej kolejności, reset to możesz zrobić jak będziesz z bocznikowym walczył.

Na marginesie, przydałby się odczyt błędów może co wyskoczy. Ale w razie co, to odczyt przed resetem, bo reset czyści PCM-a z błędów.
Zapytaj w regionalnych czy któryś z kolegów ELM-em dysponuje to co najwyżej na czteropak padniesz, bo w warsztatach to liczą 50-250zł za podpięcie.

darkthorn
17-10-2009, 21:15
Dzieki Wam!

Napisalem - jak sie ktos znajdzie to moze uda sie te bledy zczytac.
A to takie wazne zeby to zrobic? Jak sie nikt nie znajdzie to moge spytac kumpla (pracuje w ASO, tylko ze w sprzedazy) moze tam mi to "jakos" zrobia

maniek_
17-10-2009, 21:17
Jeśli PCM ma zapamiętane jakieś błędy to dowiesz się czego dotyczyły, która część mogła powodować kłopoty. Jeśli wykonasz reset to zapamiętane błędy znikną i będziesz musiał czekać aż PCM ponownie je zarejestruje

darkthorn
17-10-2009, 21:20
no to sie wydaje logiczne :)

ehh koszty sie szykuja :/

Netoper
17-10-2009, 21:31
ehh koszty sie szykuja
No niekoniecznie, zależy właśnie jaki jest problem, bo może wystarczy czyszczenie bocznikowego, reset i wyregulowanie kuchenki.

darkthorn
17-10-2009, 21:44
no to sa juz koszty ;)

Netoper
17-10-2009, 21:53
no to sa juz koszty
Ło matko liczykrupa jak klekociarze :))
Bocznikowy sam wyczyścisz, koszt ze dwa browary żeby robota lepiej szła :)
Regulacja kuchenki 30-50zł, koszt filtra max 10zł. A i tak zwróci się to przy pierwszym tankowaniu LPG zamiast PB :jezor:

darkthorn
17-10-2009, 21:57
tylko tyle :)
to zes mnie podniosl na duchu :)

myslalem ze regulacja jest drozsza, ostatnio za wymiane 2och filtrow padlem 100...

szukam tego ELMa, jak sie nie uda to chyba kupie na allegro, elm 327 obd2 moze byc?

Netoper
17-10-2009, 22:07
elm 327 obd2 moze byc?

Wersja 1.3a, tylko tym to kuchenki nie wyregulujesz ino z samym silnikiem pogadasz,
fejs do kuchenki 30-40zł programy są przeważnie na stronie producenta instalki, albo w googlach


ostatnio za wymiane 2och filtrow padlem 100...
Zapomniałem że są dwa filtry, ale ten fazy gazowej to się samemu bez problemu wymienia po zakupie filtra z allegro.
Natomiast filtr ciekłej kosztuje 5-10 zł i jak masz ciut mechanikowate ręce to też sam wymienisz.

darkthorn
17-10-2009, 22:10
ale chyba po pol roku nie ma sensu tych filtrow wymieniac?

a interfejs VAG ?? brat ma taki do audi

Netoper
17-10-2009, 22:20
ale chyba po pol roku nie ma sensu tych filtrow wymieniac?
Teoria mówi że max co 15 tyś przebiegu. z tym że ten fazy gazowej to spokojnie co 20 tyś.

Vag chyba ma inny protokół ale głowy nie dam,
Weź od braciaka podłącz do mondka a program zassaj stąd http://www.myscantool.com/

darkthorn
17-10-2009, 22:37
brat podlaczal tego vaga do focusa i wtyczka pasowala ale program nie sczytywal (chyba dlatego ze byl do aut grupy vw)

ma sprawdzic jak pojdzie ten program od Ciebie i sciagnelem tez PCMSCAN 2.4 - tez sprawdzi na focusie, bo ja bede w domu dopiero za tydz

danielWr
18-10-2009, 01:14
Tylko ze z tym zapalaniem na PB to nie tak hop siup. Tez mam coś takiego ze przy pierwszym odpaleniu po nocy trzeba dodać gazu żeby nie zgasł. A każde następne zapalanie idealnie. Wymienione świece przewody , filtry, podłączony pod elm-a żadnych błędów. wiec założyłem ze TTTM.
Możliwe jet ze ma ustawiona za niska temperaturę przełączania na gaz.
Jeżeli chcesz podłączyć pod komputer to może się jakoś dogadamy jeżeli masz laptopa z XP. Ja mam kabel i oprogramowanie. Laptopa na chwile obezna nie mam.

darkthorn
18-10-2009, 12:39
to widze ze we dwoch mamy ten sam problem z zapalaniem, wszystko powymienialem tak jak TY i tez nic
przed chwila bylem na dworze i sprawdzalem gdzie ten bocznikowy jest, wyglada ze latwo sie tam dostane, w tygodniu postaram sie go wyczyscic - moze pomoze

daniel - mam laptopa z XP, wiec mozliwosc spotkania mi jak najbardziej pasuje, wysylam wlasnie PW

darkthorn
19-10-2009, 21:48
Dzisiaj zrobilem taki test, ze rozgrzalem silnik na benzynie i dopiero po tym przelaczylem na gaz - przeszlo idealnie, zadbych wahan obrotow.

Ten krokowiec dopiero pod koniec tyg moge robic, nie wiem czy do tego czasu nie hulnac do gaziarzy?

Netoper
20-10-2009, 18:57
i dopiero po tym przelaczylem na gaz - przeszlo idealnie, zadbych wahan obrotow.
A może parownik niedogrzany albo się kończy.

darkthorn
26-10-2009, 13:48
Wyczyscilem bocznikowy - problem z gasnieciem podczas 1szego zapalania na benzynie przy zimnym silniku nie ustapil
Sprawdzilem temp przelacania na gaz (poprzez test licznikow, ustawilem wyswietlanie temp silnika i odpalilem auto) - przelacza sie przy 49-50 oC i na wolnych obrotach zdechl

Macie jakies pomysly?

WIzyta u gazownika wydaje sie konieczna - kto zna/ma doswiadczenie z fachowcami od mondeo, mysle o punkcie za Radwanicami

darkthorn
28-10-2009, 10:22
no to w poniedzialek jade do gaziarzy na Robotnicza we wroclawiu - zna ktos ich?

a dzisiaj bede podpinal auto do kompa to sie zobaczy jakie bledy wychodza, no i sprawdze jak wyglada przelaczanie na gaz przy wyzszej temp

danielWr
28-10-2009, 10:59
O Robotniczej słyszałem kilka dobrych opinii, pierwotnie sam tam miałem zakładać. Z tego co piszesz masz jakiś problem z LPgi. Z tym zapalaniem rano to chyba wina nieszczęsnych klapek w kolektorze. U mnie problem pojawił się po odłączeniu klapek (wcześniej jakoś tego nie skojarzyłem). W ubiegłym tygodniu podłączyłem klapki i od tej pory odpala normalnie.

darkthorn
28-10-2009, 12:16
dzisiaj sie zobaczy te klapki jak sie spotkamy
bo w ogole nie wiem co to jest :)

a mechanikow od lpg to sie troche boje, gdyby nie to przelaczanie to gaz chodzi perfekcyjnie a jak zaczna mi mieszac w ustawieniach to jeszcze spier..... ;)

ciekawa sprawa - zrobilem test i przytrzymalem go na beznynie do 55oC po czym pozwolilem na wolnych obrotach przelaczyc sie na gaz - nie zdechl tylko pofalowaly obroty i git.......... cos sie nie dogrzewa jak trzeba widac

darkthorn
03-11-2009, 20:59
dla wsyztskich zainteresowanych - sprawa rozwiazana.... nastapilo samonaprawienie :)

W drodze do gaziarzy zauwazylem ze ustal problem z gasnieciem, u gaziazy dlugo nie zabawilem, chyba nie chcialo mu sie robic i odeslal mnie na gwarancje do firmy ktora zakladala gaz

Pozniej kilka razy przelaczal sie bezproblemowo i mysle ze to byla wina gazu. Ostatnio tankowalem glownie na tesco (dluga, wroclaw) i zrobil sie ten problem a przed samonaprawieniem mialem trase prawie 1000km, tankowania na statiolu oraz innych stacjach. Mysle ze tam mieli lepszy gaz a na tesco juz nigdy nie zatankuje.