PDA

Zobacz pełną wersję : Propan kontra Butan



bary
27-09-2005, 19:08
Ostatnio radykalnie wzrosło zuzycie gazu w moim aucie
(nawet do 18 l/100 km, przy ostrej jeżdzie).
Pojechałem do swojego gazownika - po sprawdzeniu mechaniki
(wszytko OK) stwierdził, ze ostatnio często spotyka sie z tym zjawiskiem, ponieważ "paprzą" gaz ( "jest mało szlachetny") przeważa butan nad propanem stąd to zjawisko.
Proszę szanownych klubowiczów o opinię.
Pozdrawiam.

tokocz
27-09-2005, 19:10
Niczego takiego nie stwierdziłem.
Stałe średnie zużycie na poziomie 10L.
Tankuję cały czas tylko na BP.

edmondo
28-09-2005, 00:59
bary, mozesz miec racje. wczesniej sie nad tym nie zastanawialem, ale ostatnio kilka razy moj mondzio spalil mi jakies 0,5-1 litra wiecej niz zwykle i... wlasnie tankowalem na takiej, niby spawdzonej, ale nie firmowej stacji (zwykle leje POWER GAS na Shellu)

wiecej instalacji sie montuje, wiecej gazu sie sprzedaje, wiec czemu jeszcze wiecej na tym nie zarobic ?!

polak potrafi - nawet gaz wymiesza

Lowlander
28-09-2005, 03:16
Podobno ładują gaz, który powinien służyć do ogrzewania (jak ktoś ma domek i taki duży zbiornik LPG) - tam są inne proporcje - więcej butanu.

indoman
29-09-2005, 18:44
nie wiem ktory czy propan czy butan jest o wiele tanszy wiec zawsze bedzie go wiecej wiec trzeba wybieraz te stacje gdzie ta roznica jest najmniejsza, ja wybieram schella.

krzys-68
29-09-2005, 18:55
Ostatnio radykalnie wzrosło zuzycie gazu w moim aucie
(nawet do 18 l/100 km, przy ostrej jeżdzie).
Pojechałem do swojego gazownika - po sprawdzeniu mechaniki
(wszytko OK) stwierdził, ze ostatnio często spotyka sie z tym zjawiskiem, ponieważ "paprzą" gaz ( "jest mało szlachetny") przeważa butan nad propanem stąd to zjawisko.
Proszę szanownych klubowiczów o opinię.
Pozdrawiam.Niestety mechanik ma racje,spróbuj zmienić stację LPG

Diabel
29-09-2005, 19:47
Propan to esencja gazu dla rozrzedzenia dodają butan bo na samym propanie to jakby na paliwie lotniczym jeżdził... :)

Diabel
29-09-2005, 19:49
Aha ja nie mam gazu więc nie wiem jakie proporcje teraz mieszają .... gaz to zło...( mniejsze niż nasz minister finansów)

bary
30-09-2005, 12:28
Bardzo dziekuje za opinie.
Zmienie stacje.
Pozdrawiam.

rydzadam
30-09-2005, 15:45
Podobno ładują gaz, który powinien służyć do ogrzewania (jak ktoś ma domek i taki duży zbiornik LPG) - tam są inne proporcje - więcej butanu.

Do ogrzewania domów stosuje się (prawie) czysty propan. Jest on bardziej kaloryczny i łatwiej odparowuje, co ważne przede wszystkim w zimie. Czym więcej butanu w LPG, tym gorzej samochód się zbiera.

rydzadam
30-09-2005, 15:48
Druga sprawa, że gaz zawierający więcej propanu ma mniejszą masę właściwą [kg/litr], więc autko może wtedy więcej (w litrach) nieco palić.

bary
30-09-2005, 21:30
Z tego wszystkiego jeden wniosek. Właściciel stacji chcę za dużo zarobić .Dlatego ma taki gaz.
Tylko dlaczego moim kosztem? :wall:
Pozdrówka.

Lowlander
30-09-2005, 21:37
Podobno ładują gaz, który powinien służyć do ogrzewania (jak ktoś ma domek i taki duży zbiornik LPG) - tam są inne proporcje - więcej butanu.

Do ogrzewania domów stosuje się (prawie) czysty propan. Jest on bardziej kaloryczny i łatwiej odparowuje, co ważne przede wszystkim w zimie. Czym więcej butanu w LPG, tym gorzej samochód się zbiera.

W takim razie zostałem źle poinformowany w kwestii gazu do ogrzewania domków. Dzięki za korektę.

rydzadam
30-09-2005, 23:14
Podobno ładują gaz, który powinien służyć do ogrzewania (jak ktoś ma domek i taki duży zbiornik LPG) - tam są inne proporcje - więcej butanu.

Do ogrzewania domów stosuje się (prawie) czysty propan. Jest on bardziej kaloryczny i łatwiej odparowuje, co ważne przede wszystkim w zimie. Czym więcej butanu w LPG, tym gorzej samochód się zbiera.

W takim razie zostałem źle poinformowany w kwestii gazu do ogrzewania domków. Dzięki za korektę.

Nie ma sprawy :beer: Chemik zawsze pomoże.