PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Vialle 1,5 generacji Jak mróz to nie pali się dioda gaz



janek_vip
17-12-2009, 21:53
Mondeo MKI 1994 r. Benzyna+Gaz vialle (pod schowkiem koło pasażera centralka vialle ASM, a na rurze gazu do przepustnicy "śruba" -- silniczek krokowy gazu).

Obok kierownicy przełącznik gaz/benzyna i normalnie od razu po przekręceniu stacyjki świeci się dioda czerwona na przełączniku, słychać elektrozawór w butli.

Normalnie, jak wszystko było ok, to po uruchomieniu samochodu na benzynie od razu przełącza się na gaz (słychać przekaźnik w okolicach centralki, zapala się zielona dioda na przełączniku i samochód pracuje na gazie).

Problem mam taki:
- może to zbieg okoliczności, ale rano (zaczęło się gdy temp. spadła poniżej zera) mam problem z odpaleniem samochodu, tzn. po przekręceniu kluczyka słychać elektrozawór w butli, ale nie pali się dioda (zielona, ani czerwona) przełącznika gaz/benzyna. Po uruchomieniu silnika dioda zaczyna się lekko palić na czerwono, po czym centralka kilka razy szybko i wielokrotnie przełącza się z gazu na benzynę i tak w pętli (słychać wielokrotne załączanie się przekaźnika w centralce).
Po kilkunastu sekundach przestaje się przełączać i w czasie jazdy ten problem nie występuje.

- Wygląda to jakby centralka miała problem z zasilaniem, który mija po 2, 3 minutach po odpaleniu silnika na benzynie.

- Jak przekręcę kluczyk w stacyjce (nie uruchamiam silnika), pali się dioda akumulatora (czerwona) i tam zostawię na kilkanaście minut, to centralka się nie włącza (wcześniej jak centralka była sprawna, to przy diodzie akumulatora świeciła się dioda na przełączniku od centralki gazu.
Po przekręceniu stacyjki (bez uruchomienia silnika) naciskanie przycisku, trzymanie przycisku gaz/benzyna nie powoduje włączenia centralki.

Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem, albo wie co to może być?
Zamierzam rozkręcić centralkę :D

Netoper
17-12-2009, 22:38
Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem, albo wie co to może być?
Dwa wyjścia albo centralka nie lubi mrozu, albo się uwaliła.
Jeśli jest uwalona to przemyśl może wymianę na inną firmę bo viale to dość stare rozwiązanie no i tępe jak chodak Holenderki :)

zeki
25-12-2009, 04:10
i tępe jak chodak Holenderki :)

grrrrrrrrrrrrrr :wall:

swego czasu woziłem się z gasnącą kontrolką i pozostawało mi na benie jeździć. Dość długo obserwowałem w jakich okolicznościach zaskakuje (bo czasem właśnie zaskoczyło) i po jakimś czasie przyuważyłem, że jak wpadnę w kałużę to na bank zadziała. W końcu doszedłem, że bezpiecznik takie numery odwala. A dziad wyglądał na sprawny... W każdym razie od tego bym zaczął bo to moja pierwsza myśl jak posta przeczytałem...

janek_vip
28-12-2009, 13:38
W końcu doszedłem, że bezpiecznik takie numery odwala. A dziad wyglądał na sprawny...

Rozkręciłem centralkę i nic mi się nie rzuciło w oczy.
Zacząłem dociskać bezpieczniki i okazało się, że tak jak mówisz
chyba była to wina bezpiecznika pod maską 25A (jednego z dwóch od inst. gazowej).
Nie był spalony, ale miał nalot na stykach. Profilaktycznie wymieniłem na nowy. Na razie spokój :)

zeki
29-12-2009, 11:36
o stary wybacz mi :) dla mnie było oczywiste, że bezpieczniki pod maską trzeba obmacać i nie pomyślałem żeby to zaznaczyć... Przeze mnie miałeś więcej niepotrzebnej roboty... Ofc chodzi o te bezpieczniki pod maską i niemal pewne, że pozbyłeś się problemu. Jak znam życie to będziesz sie cieszył tą instalką długi czas jeno nie dawaj jej jakiejś popierdółce jakby się coś działo. Mi właśnie taki jeden zniszczył to cudeńko :wall: