PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Użytkowanie auta zimową porą



Kaszub
27-12-2009, 17:06
Witam
Co szanowni koledzy myślą o takim patencie opisanym:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1457407.html

Brzmi dla mnie bardzo obiecująco po ostatnich mrozach w których jeździłem w 70% drogi na benzynie
Będę kontaktował się z osobą zajmującą się instalacjami solarnymi aby wyrwać izolację do przewodów
Pozostaje jeszcze tylko patent na "eleganckie" ubranko na parownik.

Jednym słowem przeprowadzę u mnie test :)

Czekam na komentarze
:beer:

krzysiekbyd
27-12-2009, 19:48
kolego a moze cos takiego tez pomoze http://www.allegro.pl/item864441235_podgrzewacz_ogrzewacz_listwy_matrix_ xj_nowy_f_vat.html

Netoper
27-12-2009, 19:50
O ile izolacja samego parownika mam sens i się sprawdza, to listwa z wtryskiwaczami już nie za bardzo, bo wtedy izolacja wręcz przeszkadza listwie nagrzać się

Exodos
27-12-2009, 19:59
Wrzuć se Webasto, po pierwsze wnętrze ogrzane, szyby odlodzone, silnik nagrzany, reduktor nagrzany.

pleban
27-12-2009, 20:04
kolego a moze cos takiego tez pomoze http://www.allegro.pl/item864441235_podgrzewacz_ogrzewacz_listwy_matrix_ xj_nowy_f_vat.html
Niestety ale wygrzewacz do listwy jest tylko po to żeby przy mniejszej temperaturze przełączania listwa się nie zatykała(matrix lubi) a nie żeby się auto szybciej przełączało na gaz.
Ja się zastanawiam nad montażem podgrzewacza do diesli w układzie chłodzenia.

Kaszub
27-12-2009, 22:37
Wrzuć se Webasto, po pierwsze wnętrze ogrzane, szyby odlodzone, silnik nagrzany, reduktor nagrzany.
Powiem tak: chciałbym bardzo lecz ceny pozwalają mi jedynie o tym pomarzyć :)

Poza tym izolacja samego parownika to koszt rzędu kilku złotówek a jeśli miałoby się to sprawdzić oszczędności ogromne
Jak koledzy myślą trzeba by było zaizolować rurkę idącą do butli całą również?

Planuję zrobić jakąś prototypową obudowę na parownik oraz z ocielpleniem między nim a obudową
ma ktoś jakieś pomysły?


Ja się zastanawiam nad montażem podgrzewacza do diesli w układzie chłodzenia.
Kolega ma na myśli świece żarowe w obudowie parownika?
Uważam to za pomysłowy patent jednak trzeba się wykazać dobrymi zdolnościami manualnymi aby nie zrobić więcej szkód niż pożytku.

Exodos
27-12-2009, 22:45
Jak koledzy myślą trzeba by było zaizolować rurkę idącą do butli całą również?

Nic to nie da.

Powiem tak: chciałbym bardzo lecz ceny pozwalają mi jedynie o tym pomarzyć Smile

Ceny używek na allegro znowu nie są takie duże, sam dałem za swoje Webasto Thermo Top T ok. 600 zł, a było to rok temu.

Netoper
27-12-2009, 22:51
Kolega ma na myśli świece żarowe w obudowie parownika?
Wedle mnie się nie sprawdzi, bo co z tego że parownik nagrzany, ale jak odpalisz auto to zimny płyn z silnika zaraz go wychłodzi.
A w razie co, to świeca nie w sam parownik tylko jakoś w węża od układu chłodzenia, ale to znowu obieg cieczy będzie hamowało.

Exodos
27-12-2009, 22:59
ale to znowu obieg cieczy będzie hamowało.

Trza założyć dodatkową pompe wody coby ten nagrzany płyn się przemieszczał, np. coś takiego jak webasto z tym że na takiej zasadzie:

Wstajesz rano, ubierasz się idziesz do hollu po klucze do auta, naciskasz pilota do zdalnego sterowania, układ się załącza czyli świece żarowe nagrzewają płyn, pompa wody zaczyna wprawiać wode w ruch, wtedy świece żarowe ogrzewając płyn ogrzewają reduktor, później nagrzewnicę, a dalej blok silnika, o chłodnicy nie piszę bo sprawny termostat zamyka jej obieg, w między czasie się ubierasz, golisz, myjesz, jesz śniadanie, całujesz żone na pożegnanie i wychodzisz z domu, w drodze do auta naciskasz jeszcze raz pilota od zdalnego sterowania i układ się wyłącza, wsiadasz do auta, odpalasz i masz już cieplutko w środku.

Kaszub
27-12-2009, 23:05
Wedle mnie się nie sprawdzi, bo co z tego że parownik nagrzany, ale jak odpalisz auto to zimny płyn z silnika zaraz go wychłodzi.
A w razie co, to świeca nie w sam parownik tylko jakoś w węża od układu chłodzenia, ale to znowu obieg cieczy będzie hamowało.

Dlatego nie jestem przekonany do tego, chociaż szukałem po internecie i mają ludziska takie rzeźby i nawet im to działa



Ceny używek na allegro znowu nie są takie duże, sam dałem za swoje Webasto Thermo Top T ok. 600 zł, a było to rok temu
Fajna sprawa jednak trzeba też dobrze to potrafić wykorzystać, ja osobiście nie podrózuję w zimie i tyle co trzeba autko nagrzać to odpalam przed podróżą 5min wcześniej :)

Może jakieś propozycje co do materiału na ocieplacz?

Exodos
27-12-2009, 23:13
Taki ogrzewacz można bardzo łątwo zrobić, trzeba tylko dwie prostokątne bryły aluminium, frezarke i można robić.

Trzeba zrobić coś a'la blok wodny do chłodzenia wodnego do PC, o tutaj widać:

http://img96.imageshack.us/img96/6964/182551631.jpg

Z tym że musi być cały z aluminium, od dołu robimy 3 otwory na świece żarowe, później podpiąć to do jakiegoś sterownika coby tym sterować i już podgrzewacz gotowy.
Montować polecam przed reduktorem żeby układ wyglądał tak:
Pompa wody -> ogrzewacz -> reduktor -> nagrzewnica -> blok silnika
Pompa wody tutaj:
http://allegro.pl/item858732153_pompa_obiegu_wody_mercedes_volkswage n_ford_bosch.html
sam mam taką pompe w swoim webasto, ciśnienie robi niesamowite.

Netoper
27-12-2009, 23:14
To już bym wolał gotowe webasto zapodać niż babrać się z przeróbkami na świece i szukaniem pompy, do tego zabawa z wężami.
W bmce mieliśmy fabryczny układ podgrzewania silnika i zimą faktycznie niesamowicie się sprawdzało, ale i tak rzadko się z tego korzystało.

Kaszub
27-12-2009, 23:59
W porządku podoba mi się ten układzik na świecy - Ale
Ile taka świeca pobiera prądu?
myślę że przy dobrym mrozie to idąc do auta to nawet już nie zakręci rozrusznikiem...

Dodano po 2 min.:


o już bym wolał gotowe webasto zapodać niż babrać się z przeróbkami na świece i szukaniem pompy, do tego zabawa z wężami.
Mimo to myśle że wyszłoby taniej i nie byłoby aż tyle z tym roboty no i ta satysfakcja że się "wyprodukowało" coś samemu :)

Exodos
28-12-2009, 00:04
W porządku podoba mi się ten układzik na świecy - Ale
Ile taka świeca pobiera prądu?
myślę że przy dobrym mrozie to idąc do auta to nawet już nie zakręci rozrusznikiem...

Znowu tak nie przesadzaj, miałem diesla i świeczki załączone 4 na raz znowu takiego poboru nie robiły, natomiast rozrusznik już tak.

Netoper
28-12-2009, 00:09
Tomek weź tę fotkę zmniejsz bo stronę rozwala ostro :)

Exodos
28-12-2009, 00:23
Co wy na 15" lecicie :) u mnie sie nic nie rozjeżdżało :)

Netoper
28-12-2009, 00:50
Co wy na 15" lecicie
A niektórzy to i z laptopa :jezor:

Kaszub
28-12-2009, 01:13
Ok mógłbym się podjąć tego tylko trzeba by obliczyć ile zeżre taka świeczka prądu przez np 10min

Dodano po 4 min.:

Napięcie: 11,5 V
Natężenie prądu: 13 A
Pierwsza z brzegu świeca z alledrogo za 30złociszy

Dodano po 9 min.:

Coś mi nie pasują wyniki (szkoła poszła w las)
Jeśli włączymy świecę na 10min pod aku to pobierze ona prąd w wielkości 2.1Ah?
Niech mnie ktoś poprawi bo już o tej godzinie pewna część mózgu jest w trybie standby :)

pleban
28-12-2009, 08:18
pleban napisał:
Ja się zastanawiam nad montażem podgrzewacza do diesli w układzie chłodzenia.

Kolega ma na myśli świece żarowe w obudowie parownika?
Uważam to za pomysłowy patent jednak trzeba się wykazać dobrymi zdolnościami manualnymi aby nie zrobić więcej szkód niż pożytku.
Nie mam na myśli podgrzewacz płynu do diesla.
Np.
http://moto.allegro.pl/item835641174_grzalka_wody_podgrzewacz_octavia_1_9 _tdi_00r_kombi.html
http://moto.allegro.pl/item836045935_podgrzewacz_wody_kia_sorento.html

Kaszub
29-12-2009, 02:52
Miałem nadzieję że temat troszkę się rozkręci i ktoś rzuci pomysłem
Kolego Pleban czy dobrze mi się wydaje że podgrzewacz z pierwszego linku ma jakąś pompkę?
I jak to fabrycznie działa(w octavi)?
Pozdrawiam

krzysiekbyd
29-12-2009, 07:15
no nie wiem ja mam takie cos http://www.allegro.pl/item845834308_alarm_powiadomienie_odpalanie_metalo wy_pilot_lcd.html
i jestem zadowolony :) wlasnie autko grzeje sie i patrze przez okno jak mroz splywa mu po szybach Ooooo :)

lochu
26-12-2010, 14:46
na izolacje parownika polecam owiniecie go wata szkalana ,proste a ulatwia zycie znakomicie. znacznie szybciej sie przelacza na lpg, juz w drugim aucie stosuje ten patent na zime:)

Kaszub
11-01-2011, 19:59
na izolacje parownika polecam owiniecie go wata szkalana ,proste a ulatwia zycie znakomicie. znacznie szybciej sie przelacza na lpg, juz w drugim aucie stosuje ten patent na zime:)

Zapodaj zdjęciem obejrzymy chętnie :beer:

lochu
03-02-2011, 11:41
nie mam w zasadze dostępu żeby zrobić zdjęcie,parownik mam pod lewa lampa kolo nadkola. poprostu wzielem kawal wełny szklanej czy tez mineralnej o grubości 15cm i go owinełem tym ,miejscami trochę kawałków upchnełem i całość taka folią do izolacji poddaszy z jednej strony srebrną owinełem i skleiłem tasma. teraz nawet w srodku auta mam cieplej- nie ma takich strat ciepła:) wygląda to coś jak kulka;))