PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Skokowa regulacja temperatury nawiewu



kebard
05-01-2010, 09:15
Witajcie,
od pewnego czasu mam problem braku regulacji temperatury nawiewu - a właściwie to regulacja jest, ale skokowa; przy pewnym ustawieniu regulatora temperatury jego przestawienie o jeden "ząbek" powoduje zmianę z zupełnie zimnego od razu na max. gorące. Pozostałe regulacje i ustawienia nawiewów wydają się działać bez zarzutu. Auto z klimą manualną.

Czy macie jakiś pomysł? Dzięki.

CzarekJ
08-01-2010, 22:04
Sprawdź połączenia sterowania przesłona nagrzewnicy - to czysta "mechanika" - cięgło.
Trzeba,niestety zdemontować panel regulacyjny ogrzewania ,a stopień uchylenia można zaobserwować po demontażu filtra kabinowego(tego na 100% pewien nie jestem ale ktoś tak twierdził)
W każdym razie to ta dolegliwość wydaje mi się dość nieprawdopodobna albo niezbyt dokładnie opisana.

kebard
11-01-2010, 09:50
Zgadzam się, że uszkodzenie jest "dziwne", ale objawia się dokładnie tak, jak opisałem: przy nagrzanym silniku kręcę regulatorem temp. - leci cały czas zimne powietrze. aż przy któryms tam "ząbku" regulatora (mniej więcej 1/3 skali) nagle zaczyna lecieć bardzo gorące. Przy temperaturach 0-+5st.C jest to uciążliwe, bo w samochodzie jest albo za gorąco, albo zimno.

Wydaje mi się, że albo uległ uszkodzeniu silnik sterowania nagrzewnicą:

http://allegro.pl/item856654744_mondeo_2_0_16v_mk1_modul_sterowanie_ nagrzewnicy.html

albo nie ma on prawidłowego sterowania, czyli uszkodzony panel regulacyjny. Tylko jak ten silnik jest sterowany, tzn. jaki dostaje sygnał z regulatora - nie mam pojęcia...

Netoper
11-01-2010, 10:12
Sterowanie klapką ciepło zimno jest elektryczne, więc tutaj podejrzewałbym problem z potencjometrem w pokrętle, bo stąd idą impulsy na silnik klapki.

kebard
11-01-2010, 10:20
Netoper,
a wiesz dokładnie lub chociaż mniej więcej, jak te impulsy są podawane na silnik, na których pinach itd.? Jak sprawdzić ten potencjometr?

Netoper
11-01-2010, 10:26
jak te impulsy są podawane na silnik, na których pinach itd.? Jak sprawdzić ten potencjometr?
Nie wiem jak to w środku wygląda, z potencjometru wychodzą 3 nóżki, trzeba by metodą prób, sprawdzić miernikiem co się dzieje na poszczególnych pinach kiedy masz jakąś tam regulację, i w położenie pokrętła w którym jest ten skok.
Tu masz ciekawy artykuł
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=191&mode=&order=0&thold=0

kebard
11-01-2010, 10:37
Ten artykuł czytałem. Niezależnie od wszystkiego, muszę poczekać na wiosnę ze sprawdzeniem tego dziwactwa :)

Dzięki.

kebard
24-06-2010, 14:33
Naprawiłem.

Uszkodzony był potencjometr regulacji temperatury w panelu regulacyjnym (przerwana ścieżka). Potencjometr naprawiłem :) bezkosztowo, jak znajde chwilkę czasu to opiszę Wam dokładnie to co ustaliłem - jak działa sterownik klapy, jak go sprawdzić i jak naprawić uszkodzony potencjometr (bo chyba samego się nie dokupi - trzeba cały panel, i to raczej nowy, bo ze starym może być za chwilę ten sam problem - te potencjometry nie są dobrej jakości)

Daniel_82
24-06-2010, 20:57
Hmm ja w MDO II rok 1996 mam jeszcze cięgno - taki cienki drucik który swojego czasu wygiął się i z nawiewu leciało tylko zimne. Teraz leci niby ciepłe, z kolei pokrętło zaczęło ciasno chodzić. Czy ta różnica (cięgno - potencjometr) zależała od wieku auta czy może wyposażenia? I czym sterowana jest klapa przepustnicy? (jakiś siłownik, silnik)??