PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Ogrzewanie podczas jazdy / zakrętów



tede
10-03-2010, 11:39
Witam. Muszę nadmienić, że zanim zdecydowałem się napisać 3 dni wertowałem tą skarbnicę wiedzy. Ale jest kilka tematów, które mnie intrygują, a odpowiedzi nie mogę znaleźć, więc do rzeczy: ;)

W moim Mondku słabo działa ogrzewanie. Jednak zauważyłem, że podvczas skrętu w lewo z nadmuchów leci gorące powietrze, w prawo nie ma już różnicy. Wie ktoś w czy leży rzecz?

Pozdrawiam

gacznik
10-03-2010, 13:19
też to zauważyłem, tyle że u mnie dzie je się to przy łukach w prawo, ale to pewnie dlatego że jeżdżę angolem. U mnie ogrzewanie działa ok tylko przy skręcaniu dział jeszcze lepiej. Stawiałbym na zapowietrzoną nagrzewnicę lub coś w tym stylu, ale najlepsze jest to że identyczne zjawisko jest latem przy chłodzeniu klimą. Chłodzi ok, a przy długich łukach kiedy auto się przechyla mam powiew jakby ktoś zamrażarkę otworzył. Ktoś ma na to wytłumaczenie??

tede
10-03-2010, 14:01
O kurcze... to ja myślałem, ze może spadł jakiś tunel (albo klapka czy kierownica powietrza) i na zakrętach mocniej go dociska, jest szczelniej i stąd autko dostaje więcej ciepła, ale jak to się zdarza częściej i również na klimie to ciekawe, czy inni też zauważyli taką przypadłość i czy to czasem nie jest normalne zjawisko.

Co do grzania tak ogólnie, to grzeje w miarę, choć mogłoby troche lepiej.

Tomlewis
10-03-2010, 15:04
Ja u siebie nie zauważałem takich objawów może to wina faktycznie zapowietrzonego układu chłodniczego

ale aż się przejadę i sprawdzę

agassii
10-03-2010, 15:40
koledzy, jeśli można, podłączę się - u mnie w mk3 na zakrętach obojętnie jakich, przestaje grzać na włączonym ogrzewaniu, parę metrów za zakrętem jest już ok. Czy to normalne? Z układem chłodzenia jest wszystko w jak najlepszym porządku...

Ufo
10-03-2010, 21:36
norma w mk2. Powietrze do nawiewu łapie się przez podszybie od strony kierowcy a kabinowy i otwór gdzie trafia do wnętrza jest od pasażera (po prawej). Powietrze musi przejść przez szerokość auta całym tunelem w podszybiu więc europejczykiem w lewym skręcie jakby nadziewasz powietrze na kabinowca. Siła odśrodkowa pcha powietrze do wnętrza tak samo jak kierowcę w lewym skręcie siła pcha w prawo. Nie ma to nic wspólnego z układem chłodzenia. Latem jadąc na klimie w upale zwróćcie uwagę, że w długich lewych łukach lepiej chłodzi się wnętrze. Takie dziwne pobieranie powietrza powoduje, że mk1/2 mają raczej kiepską wentylację

gacznik
11-03-2010, 00:20
a jednak tak jest, a wszyscy się ze mnie śmiali jak mówiłem że na łukach lepiej grzeje.

Ufo
11-03-2010, 10:35
Dodam jeszcze, że nagrzewnica ma dość spory opór i nawet niewielkie zamulenie jej powoduje, że intensywność ogrzewania zacznie zależeć wprost proporcjonalnie do obrotów silnika. Jeśli oczywiście termostat jest sprawny. No i układ chłodzenia sam się odpowietrza

tede
11-03-2010, 11:09
Hahaha. No to nieźle to wygląda. :rotfl: Chcesz mieć cieplej, to więcej skręcaj ;)
Troche szkoda, a może się da to jakoś "poprawić".

Ma ktoś dostęp do rysunków, schematów tuneli nawiewu?

Ufo
11-03-2010, 11:33
nie bardzo. Musiałbyś do europejczyka podszybie z angola dać ale wtedy wycieraczki też z angola i nie wiem czy filtra kabinowego woda nie zalałaby. Dlatego często w innych autach o mniejszym oporze przepływu powietrza kabinowce montuje się głębiej (od środka kabiny) i zapewniając odpływ wody

tede
12-03-2010, 08:22
No i Zonk! Teraz dopiero wyczaiłem, że niestety z nadmuchów przy desce rozdzielczej nie dmucha ;/ Ani środkowych, ani bocznych, zarówno z lewej jak i z prawej strony. Większość idzie na szybę, na nogi też jakoś nie bardzo. Żadne ustawienia pokręteł nie zmieniają nawiewu.

Kto może pomóc?! Coś doradzić?

jamax
12-03-2010, 08:26
No to nurkuj za tunel i dokładnie obejrzyj puszkę sterowania.Temat był wałkowany , Jacek w Płocku z tym walczył długo .

tede
12-03-2010, 14:21
No faktycznie ...był wałkowany. Sama lektura tego zajęła mi ponad godzinkę.

Widać z tego, ze Mondziaki nie do końca dopracowane mają te nawiewy. Esi miał wsio mechaniczne i bzproblemowe. Czemu tutaj się tak "postarali"....?

W takim razie te nagłe zmiany ogrzewania podczas łuków też mi się do końca nie wydają typowe. To może być też usterka jakiegoś siłownika, albo co...
Trzeba będzie obadać temat

Kafar
12-03-2010, 20:51
Heh, też to zauważyłem niedawno u siebie że na zakręcie lepiej zagrzeje.

Lukasz123
12-03-2010, 21:26
MKIII z monulana klima ma tak samo

Mr mapka
26-04-2010, 13:09
No i Zonk! Teraz dopiero wyczaiłem, że niestety z nadmuchów przy desce rozdzielczej nie dmucha ;/ Ani środkowych, ani bocznych, zarówno z lewej jak i z prawej strony. Większość idzie na szybę, na nogi też jakoś nie bardzo. Żadne ustawienia pokręteł nie zmieniają nawiewu.

Kto może pomóc?! Coś doradzić?

też kiedyś tego szukałem w MKII
Za wlotem powietrza do silnika w komorze silnika jest taki czarodziejski trójnik od podciśnienia (cieniutkie rurki). Jak się zsunie któraś z końcówek to ucieka sterowanie nawiewem. Wystarczy końcówkę nałożyć i działa.