PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] Mondeo 2.2 metaliczny stuk w układzie napędowym



Slawo2000
11-04-2010, 11:12
Rozważam kupno Mondeo 2.2 TDCi o przebiegu 230 tkm. Na jeździe próbnej zauważyłem, że podczas jazdy po odpuszczeniu a następnie gwałtownym dodaniu gazu pojawia się metaliczny stuk i czuć wyraźnie "luz" gdzieś w układzie napędowym. Szczególnie to zjawisko jest zauważalne na 4 biegu. Czy może to być jeden z objawów zużytego koła dwumasowego?

frobek
11-04-2010, 11:54
Na 100% to jest koło dwumasowe.

Ar2rB
11-04-2010, 12:26
Mam to samo (na 4 biegu to czuć najlepiej, poniżej czwartego - w ogole albo naprawde bardzo rzadko) - luzy na kole dwumasowym (taka diagnoza padła na forum i w warsztacie w ktorym zmieniałem poduszke silnika). Przy uszkodzonej poduszce silnika miałem stuki i takie jakieś bujanie na kazdym biegu. Oprócz tego żadnych innych typowych objawów dla padającej dwumasy. Myślę że jeszcze się na tym trochę pojeździ.. Może nawet więcej niż troche. Moj przebieg - 172 tysiace.

kris2k
11-04-2010, 13:52
Jeśli przy puszczaniu i dodawaniu gazu słychać pojedyńczy stuk to nie musi od razu oznaczać dwumasy - sprawdź najpierw poduszkę skrzyni biegów. Sprawdzenie na kanale banalnie proste a może być to własnie przyczyna owego stuku.

Slawo2000
11-04-2010, 14:02
Dzięki za odpowiedzi!


nie musi od razu oznaczać dwumasy - sprawdź najpierw poduszkę skrzyni biegów

Wydaje mi się, że to chyba jednak coś w układzie przeniesienia napędu. Wyraźnie czuć, że jest chwila podczas tego metalicznego stuku, że napęd nie jest przenoszony na koła. Sam właśnie też podejrzewałem koło dwumasowe, sprzęgło lub (mniej prawdopodobne) przegub półosi.

eMJot
11-04-2010, 14:12
przegub półosi.
no nie zdziw się :)

Ar2rB
11-04-2010, 15:00
Tylko czemu w ogole nie ma tego pukniecia np na biegu 2? Mozna z dowolna szybkoscia wciskac i puszczac pedał gazu i nic, zupełna cisza, nic nie klapie, zadnego dziwnego dzwięku.

Slawo2000
11-04-2010, 15:07
Tylko czemu w ogóle nie ma tego pukniecia np na biegu 2?

Dokładnie, też o ile dobrze pamiętam to ten stuk był tylko na 4 biegu. Może to jakiś problem ze skrzynią biegów?
Nie wiem czy to występowało na 5 i 6 biegu, bo nie miałem okazji ich włączyć...

Ar2rB
11-04-2010, 20:18
występuje tez na 5 biegu ale o dziwo - mniej. najbardziej jest to odczuwalne na czwórce. Ma ktoś może jakiś pomysł co to moze być?

poduszka silnika już wymieniona (ta od spodu) - przed wymiana tłuklo się na kazdym biegu (ale to był inny dźwięk).

Parker
12-04-2010, 13:13
Ja mam podobnie. Skrzynia 6 biegowa. I też sądziłem że to dwumasa. Dałem nową i mało co się poprawiło. Poduszki tez mam nowe.
Ten stuk idzie z samej skrzyni biegów. Jak samochód mam na podnośniku to kręcąc lewym przednim kołem wyraźnie można wyczuć ten stuk - zmieniają kierunek kręcenia kołami . Teraz to olałem.... Jeżdżę z tym 2-gi rok i nic nie zmienia się . Mało tego. Serwisując Mondeo klientów zauważyłem że co drugi tak ma. Po zakupie człowiek szuka objawów na siłę czytając forum :-)

Ar2rB
12-04-2010, 13:52
Też mam skrzynie 6 biegową. Przekonany byłem że to dwumasa ale... no właśnie - czemu stuka w zasadzie tylko na 4 biegu? Tak jak radzi przedmówca - tez chyba przestane się tym przejmować :-). Tym bardziej że nie jest to jakieś uciążliwe szarpanie i przy włączonym radyjku spokojnie można o tym zapomnieć. Mam nadzieje, że nie rozlatuje się pomału skrzynia...

marcin1051
13-04-2010, 21:44
Mam to samo to coś ze skrzynią bujam się tak ponad 25tys km nic gorzej się nie robi .Wyraznie słyszale na 4 biegu .Narazie się tym nie przejmuję na pewno nie opłaca się naprawiać ,w razie co będę szukał używki.

Ar2rB
13-04-2010, 22:26
Bardzo dużo Mondków to ma ale nikt nie wie co to tak naprawdę? :)

Nikt nie próbował dociekać?

Czy to jakaś wada seryjna, fabryczna, 6 biegowych skrzyń? Osobiście w niczym mi to nie przeszkadza ale ciekawość...

marcin1051
14-04-2010, 20:57
1,2,3 ok 4 hałas 5 ok ,6 słychać ale dużo mniej osobiście uważam ze wałek 4 biegu jest chyba zataty 6 minimalnie przynajmiej w moim przypadku .Ze skrzyni żadnych wycieków olej jest na full.Plus jest taki że od 2 lat żadnych róznic nic się nie pogarsza .