PDA

Zobacz pełną wersję : [TD MkII] czy silnik umiera?



marek8201
23-04-2010, 12:19
Witam,w moim mondku 97r 1.8td,mam taki problem,otoz zawsze z rana zima ,latem jak odpalam to strasznie kopci siwym dymem i silnik pracuje nierowno,poparu sekundach przestaje kopcic i silnik pracuje ok.wymienilem filtr paliwa,powietrza.Odkrecilem wszystkie swiece zarowe,podlaczylem do nich zasilanie i gdy przekrecalem kluczyk na podgrzanie to wszystke swiece sie grzaly bez problemu do czerwonosci.Przez 10000 tys km ubylo mi okolo 200ml oleju,ale to chyba norma.Mechanik wymienil mi koncowki wtrysku (bosch).Nawet zuzycie paliwa ma trasie przy predkosci 120km jest w granicach 5,5-6l/100km.Co to moze byc?silnik sie konczy?

globthroter
23-04-2010, 12:45
Kolego wtryski ci się sypią, a nie silnik. Jeden cylinder już nie pracuje dlatego mieszanka paliwa którą podają pozostałe wtryski jest nieprawidłowa, dlatego spala się inaczej i dlatego kopci białym dymem!!!
Rada zrób z tym porządek bo pierwszy zepsuty wtrysk, pociągnie reszte...ja już tak mam w swoim...

marek8201
23-04-2010, 12:50
W jesieni jak oddawalem auto do mechanika,wymienil koncowki,sprawdzil cisnienie i powiedzial ze jest ok,bardzo ladnie rozpylaja.

KW
23-04-2010, 12:51
Przecież pisał że robił wtryski?!

Węże paliwowe wymieniane na przezroczyste? Pompa nie jest mokra? Wygląda na powietrze w układzie. Wtrysk by nie mijał po 5s.

krzil
23-04-2010, 13:06
Mam dokładnie to samo u siebie... i niestety w moim przypadku na pewno głowica do regeneracji.
Na 3 cylindrze ciśnienie 24.
A co z resztą - zobaczymy jak zdejmę głowicę.

marek8201
23-04-2010, 13:21
Moze problem tkwi w tym ze siadla mi pompka reczna ta przy filtrze paliwa,cofalo mi sie paliwo i dlugo trzeba bylo krecic zeby odpalil,ale zamontowalem zaworek zwrotny i teraz jak odpalam to najpierw podgrzewam swiece dwa razy i odpala za pierwszym razem nawet w zimie tylko tyle ze kopci i silnik pracuje nierowno.A moze swiece zarowe?Mam zalozone ISKRY-chociaz jak sprawdzalem to grzeja dobrze

krzil
23-04-2010, 13:30
Moze problem tkwi w tym ze siadla mi pompka reczna ta przy filtrze paliwa,cofalo mi sie paliwo i dlugo trzeba bylo krecic zeby odpalil,ale zamontowalem zaworek zwrotny i teraz jak odpalam to najpierw podgrzewam swiece dwa razy i odpala za pierwszym razem nawet w zimie tylko tyle ze kopci i silnik pracuje nierowno.A moze swiece zarowe?Mam zalozone ISKRY-chociaz jak sprawdzalem to grzeja dobrze

Ja się łudziłem przez 1,5 rok. W tym czasie przerobiłem 3 komplety świec żarowych, nowa pompka paliwa, nowe przewody, zaworek zwrotny i ...
Koniec złudzeń.
Zrób pomiar kompresji, próbę olejową i wtedy wsio wyjdzie.
Możesz mieć także przestawiony zapłon. Lub źle pracujący impulsator
To też przerobiłem - zapłon przyspieszałem, opóźniałem, podmieniłem korektor... i pod koniec maja robię silnik.

Sprawdź jeszcze luzy na popychaczach zaworów. Często lubi się zawór podpierać i wtedy też będą podobne objawy.

KW
23-04-2010, 14:34
Moze problem tkwi w tym ze siadla mi pompka reczna ta przy filtrze paliwa,cofalo mi sie paliwo i dlugo trzeba bylo krecic zeby odpalil,ale zamontowalem zaworek zwrotny i teraz jak odpalam to najpierw podgrzewam swiece dwa razy

Po co grzać swiece dwa razy w temp 10-20*C?

BS
23-04-2010, 14:40
Kolego wtryski ci się sypią, a nie silnik.


nie wiem skąd taka rewelacja...

Obstawiam przestawiony zapłon na tyle, ze korektor kąta wtrysku nie jest w stanie tego skorygować... dodatkowo zapowietrzanie się prawdopodobnie samej pompy albo przelewów i gotowe-objawy takie same miałem jak TY. Po zrobieniu rozrządu na blokady jak ręką odjął... a świece żarowe powinny rozgrzewać się do BIAŁOŚCI. Czerwony kolorek to za mało-znacznie za mało...


Sprawdź jeszcze luzy na popychaczach zaworów. Często lubi się zawór podpierać i wtedy też będą podobne objawy.


Nie w tym silniku- tutaj często przy przebiegach 400 kkm dalej są luzy jak z fabryki...


Mam zalozone ISKRY-chociaz jak sprawdzalem to grzeja dobrze

Też je założyłem i rozgrzewają się zbyt wolno po pewnym czasie... Z początku je polecałem a teraz już niekoniecznie ;P Po dwóch latach użytkowania sporo straciły na szybkości rozgrzewania...

marek8201
23-04-2010, 14:57
Zobacze jeszcze inne swiece,sprawdze zaplon ...Poinformuje o wynikach

kojot310
24-04-2010, 05:01
Witam ja mam ten sam problem,mój mondek też przy rozruchu mocniej zakopci potem jest ok,tak już 3 lata,też wymieniane swiece, pompki ,pozakładane zaworki zwrotne,bez zmian.Dodam ze kupiłem mondka przy przebiegu 160000 teraz ma 225 tys.

marek8201
24-04-2010, 11:20
Slyszalem rozne opinie od mechanikow,zaplon,swiece,slabe cisnienie na cylindrze,slaba wydajnosc pompy wtryskowej,zapowietrzajacy sie uklad paliwowy.Kazdy zachecal do wjazdu na kanal :),

KW
24-04-2010, 22:49
Ja też zakopcę delikatnie po odpaleniu po dłuższym postoju - powolutku uszczelnienia na pompie siadają.

marek8201
25-04-2010, 14:05
Wczoraj rozkrecilem booster i go przeczyscilem choc nie bylo tam "syfu",srube regulacyjna ustawilem tak jak byla poprzednio 3-4 mm wystaje od nakretki kontrujacej,wyczyscilem tez pompke,tam byla tragedia,mimo tego ze mam zalozony zaworek zwrotny moglo cofac sie paliwo.Jak odkrecalem korek od wlewu paliwa to bylo slychac tak jakby zasysalo powietrze.Uklad paliwowy odpowietrzylem i zostawilem auto na noc.Zaraz ide zobaczyc czy to cos pomoglo.A moze ktos mi podpowie jakie cisnienie powinien dawac ten wezyk co idzie od turbiny do boostera,bo ja mam te wezyki sprawne,a jak odlacze od boostera i nacisne gaz to lekko dmucha.

Dodano po 9 min.:

A duzo czytalem na forum o silniczku ktory jest pod akumulatorem i idzie od niego linka gdzies do pompy.....Ja taki silniczek tez mam u siebie (wprawdzie nie dziala)ale brak tam linki,czy to tez mialoby wplyw na prace silnika podczas odpalania?Dodam ze termostat woskowy(ssanie )mam padniety a sama dzwignie mam ustawiona tak ze jak odpalam mam 900obr a jak juz sie rozgrzeje to 1000.

KojoT6510
25-04-2010, 14:33
W mk 2 nie ma termostatu woskowego jest serwo pod akumualtorem elektryczny silnik ktory naciaga linke na pompie przy rozruchu na zimno i w czasie pracy silnika tez powinien po dodadniu gazu regulowac wolne obroty jezeli nie dziala moze miec wplyw na odpalanie na zimno jak sie domyslam komus przed Toba juz to pewno nie dzialało z tad tak ustawiona pompa.

marek8201
25-04-2010, 23:52
A no niestety jest termostat woskowy.......Prowadzi gdzies z okolic blku silnika,obok "normalnego termostatu",i wychodzi z niego linka do pompy wtryskowej.Moze to jakas przerobka nie wiem,ale pod akumulatorem tez jest silniczek tylko nie wiem gdzie prowadzaca od niego linka ktorej nie ma powinna byc podlaczona

BS
26-04-2010, 17:05
A no niestety jest termostat woskowy.......Prowadzi gdzies z okolic blku silnika,obok "normalnego termostatu",i wychodzi z niego linka do pompy wtryskowej.Moze to jakas przerobka nie wiem,ale pod akumulatorem tez jest silniczek tylko nie wiem gdzie prowadzaca od niego linka ktorej nie ma powinna byc podlaczona

W normalnym mk2 nie ma. U Ciebie jak widzisz szczepan jakiś- i nie dziw się że nie pracuje prawidłowo bo nie wiadomo kto, jak i z czego to zrobił :metal:

marek8201
26-04-2010, 20:41
moze i tak,to go rozlacze.Mam problem z tym silniczkiem pod akumulatorem.Wyczyscilem styki no i zatrybil ale w jedna strone,"bolczyk"wyszedl ale juz nie chce sie schowac.Na krotko dziala dobrze chowa sie i wychodzi.

BS
27-04-2010, 09:16
Tylko ten silniczek nie będzie miał czego sterować jak masz pompę z mk1 ... najpierw zdjęcia później będziemy gadać o opłacalności dalszych działań.

marek8201
27-04-2010, 12:36
Ok,zdjecia zrobione tylko jak je zamiescic??

Dodano po 26 min.:

Dodam,ze jest problem tylko podczas odpalania,obojetne czy to zima czy lato.Auto ma swoje przyspieszenie,silnik cicho pracuje,160km/h to zaden problem,na trasie 5,5-6 l przy predkosci 120 km/h,oleju tez nie bierze

BS
27-04-2010, 12:36
Wrzucić na imageshack.us a później wlepić na forum jeden z kodów -albo wszystkie-którys zadziała

marek8201
27-04-2010, 12:53
http://img42.imageshack.us/i/obraz033b.jpg/
http://img217.imageshack.us/i/obraz032f.jpg/
http://img72.imageshack.us/i/obraz031f.jpg/

Stasio1948
27-04-2010, 13:49
Patrząc na zamieszczone zdjęcia dochodzę do wniosku że masz zabudowany w swoim aucie silnik z Mk1 bo w 1997 r były silniki Endura DE bez termostatu woskowego za to z silniczkiem zimnego rozruchu.Tak mi się zdaje ale niech się wypowiedzą koledzy którzy mieli lub mają Mk1.

Dodano po 8 min.:

Na ostatnim zdjęciu widać dźwignię na pompie wtryskowej(w pobliżu pompy wspomagania) do której normalnie jest podłączona linka silniczka zimnego startu.U Ciebie tej linki nie ma.

marek8201
27-04-2010, 15:02
http://www.allegro.pl/item1006065958_turbo_turbina_ford_mondeo_1_8_td.ht ml
mam zalozony taki kolektor i turbibe.
http://www.allegro.pl/item991535230_ford_mondeo_pompa_wtryskowa.html
taka mam pompe wtryskowa
http://www.allegro.pl/item981740416_mondeo_1_8_td_kolektor_ssacy.html
taki kolektor ssacy.

BS
27-04-2010, 15:18
Ale masakra. No więc tak:

1. pokrywa zaworów z mk1 albo innego starszego diesla forda...
2. EGR widoczny na wierzchu więc dolot -w tym turbo -jest z mk2.
3. Po umiejscowieniu ramienia do amortyzatora i obecności przestawiacza zimnego rozruchu wnioskuję, że pompa jest z mk1
4. Chyba wtrysk sterujący jest z mk2 jeżeli dobrze widzę kabel wystający z wtrysku drugiego od prawej.

Na mój chłopski rozum, masz totalnego składaka z dwóch silników... Nie licz, że będzie działać:
- silniczek wolnych obrotów
- korekcja kąta wtrysku elektroniczna- w tej pompie realizowana jest mechanicznie
-podnoszenie obrotów na zimnym silniku -chyba, że głowicę też masz z mk1 (ale nie wydaje mi się) i uda Ci się gdzieś termostat woskowy wkręcić...

Możesz też na osobnym przekaźniku czasowym podłączyć ten przyspieszacz dla zimnego rozruchu.

Jeżeli chcesz żeby to jakoś wyglądało to warto sprawdzić po numerach seryjnych sterownik silnika. Jeżeli będzie od mk2 to warto się pokusić o zmianę pompy wtryskowej na taką z mk2 skoro wtrysk sterujący już i tak siedzi...

Dodano po 6 min.:

Czyli tak na prawdę Twój problem z pierwszego postu zamyka się w jednej odpowiedzi: BRAK PRZYSPIESZENIA ZAPŁONU NA ZIMNYM SILNIKU. Spróbuj podać napięcie na ten przyspieszacz zapłonu-wystaje z tego miejsca gdzie w mk2 jest korektor kąta wtrysku przed rozruchem i np pierwsze 2 minuty pracy-przekaźnik czasowy powinien tą sprawę załatwić ;). Moim zdaniem to rozwiąże Twój problem -nie baw się już w większą rzeźbę w tym aucie bo zwyczajnie za dużo kasy na to wydasz...

marek8201
27-04-2010, 15:25
Takiej linki nie ma bo ktos ja zdemontowal:(.......A moze komus juz wczesniej ten silniczek nawalil i bojac sie duzego kosztu naprawy zalozyl calosc z mk1(termosrat woskowy razem z obudowa),teraz i ten termostat nawalil i moze dlatego tak chodzi przy odpalaniu.Wczoraj tez zauwazylem cos takiego-po wlaczeniu zaplonu korektor wtrysku zrobil tylko TYK i cisza,tak za kazdym razem jak przekrece zaplon.

BS
27-04-2010, 15:40
Ale Twój korektor ma zrobić TYK tylko raz-bo on się przestawia na ciągłe przyspieszenie wtrysku-tylko powinien się po rozgrzaniu silnika "odtryknąć". Wiem, ze to może się wydać zagmatwane ale możesz mieć problemy ze sterowaniem tej pompy, odpalaniem na zimnym i właściwą dynamiką tego silnika i jego mocą bo zwyczajnie taki składak działa ale nie będzie on działać optymalnie. Sprawdź przede wszystkim czy na ten korektor jest podawane stałe napięcie czy po rozgrzaniu silnika ono znika. Jeżeli masz stałe to ktoś na bezczela podłączył to pod napięcie po stacyjce... A jeżeli masz termostat woskowy gdzie wkręcić to wkręć i zamontuj linkę tak jak należy-wtedy powinno być odrobinę lepiej. Albo zwyczajnie podnieś sobie na stałe obroty do granicy 1000 rpm i zapomnij o sprawie ;)

marek8201
27-04-2010, 15:59
Tak jak zaobserwowalem w innych postach,to w tej pompie jest korektor kata wtrysku,tylko nie TRRRRYKA,po przekreceniu zaplonu robi TYK....

Dodano po 5 min.:

Termostat woskowy mam zamontowany,na zdjecu widac jak koniec linki jest skrecony kostka do kabli elektrycznych,tylko nie dziala.Auto jak sie rozgrzeje to obroty sa 1000rpm.Sprawdze jeszcze ten korektor jak tam z napieciem jest i czy po rozgrzaniu sie wylancza

Dodano po 10 min.:

A co do dynamiki to jak na 90koni to ladnie sie zbiera,kiedys mierzylem to do setki ok 10 sek.na prostej,ladnie czuc jak zalancza sie turbo.Ale nic zobacze ten korektor.A moze jest lekko zaplon przestawiony?

BS
27-04-2010, 16:14
Facet.... zrozum co ja do Ciebie piszę. TY NIE MASZ TEJ POMPY CO ROBI TRYYYYYK. Twoja pompa robi PYK! Masz pompę z mk1 gdzie nie było takiego korektora jak w mk2. W mk2 ten przestawiacz wykonuje wiele ruchów w ciągu jednej sekundy. W pompie mk1 którą masz zamontowaną u siebie przestawiacz-korektor się włącza albo wyłącza i tyle.


A moze jest lekko zaplon przestawiony?

No przy takiej rzeźbie to ma prawo być przestawiony zapłon bo nie wiemy kto i jak to robił. Szczerze mówiąc to bałbym się w tym rozrząd robić bo części potrzebne będziesz widzieć dopiero po zdjęciu starego rozrządu-nie kupuj nic wczesniej bo mogą zwyczajnie nie pasować...

marek8201
28-04-2010, 10:16
"Minelismy sie w postach".Nie mialem wczoraj za wiele czasu,ale sprawdzilem ten korektor i pracuje caly czas,od zimnego az do wlaczenia sie wentylatora w chlodnicy."Idac sladem kabla wykukalem ze idzie zielono-czerwonym kablem do skrzynki obok akumulatora.Tam juz nie zdazylem dalej popatrzec,ale jak wyciaglem jeden przekaznik(patrzac od przodu na samej gorze po prawej stronie),to i sie wylanczal,ale i nie bylo juz grzania swiec(kontrolka sie nie palila)

Dodano po 3 min.:

Mam pytanie ,jak patrzec od przodu auta to na pompie wtryskowej jest "cos takiego" przykrecone,duzego,i odchodzi z tego kabelek-co to jest ?

BS
28-04-2010, 10:42
Ło matko... zmierzyłeś zapewne zawór stop -odcinający paliwo służący do gaszenia auta i utrzymania ciśnienia w pompie (taki z zielonym elementem na Twoim zdjęciu wkręcony pionowo w pompę)... A to coś o co się pytasz to właśnie przestawiacz do zimnego rozruchu przyspieszający zapłon... on jest w pomach z mk1 zamiast korektora występującego w mk2 ale powinien działać tylko przy zimnym silniku.

marek8201
28-04-2010, 12:04
http://img63.imageshack.us/img63/9586/pompae.jpg/ to mierzylem,http://img15.imageshack.us/img15/8889/cotow.jpg

BS
28-04-2010, 12:10
No to pojęcia nie mam. To o co się pytasz to przestawiacz zimnego zapłonu wg mnie. To drugie co już mierzyłeś to nie mam pojęcia...

marek8201
28-04-2010, 12:22
dodam ze jak odlanczalem kabel od wtrysku sterujacego to nic sie nie dzialo,silnik byl cieply.Napiecie w kablu bylo 12,6v a po czasie zmienilo sie na 13,2v

BS
28-04-2010, 12:24
No bo Twoja pompa wytargana z mk1 nie ma elektronicznej korekcji kąta wtrysku więc wtrysk sterujący psu na budę w tej konstrukcji jest...

ryszinho
28-04-2010, 12:30
Moze na spokojno weźmy sprawę.

1. Sprawdź czy masz korektor kąta wtrsyku na pompie od strony silnika-taki mały co wygląda jak ten w mkII.
2. Odłącz ten duży przestawiacz kąta wtrsyku co jest na pompie od strony chłodnicy.
3. Ustaw zapłon w miare poprawnie, tak aby przy takich temperaturach po jednym grzaniu swiec w maire dobrze zapalał (na odłącoznym przyspieszaczu zapłonu).
4. Aby przyspieszacz zapłonu działał poprawnie powinienes miec przekaźnik z mkI co przyspiesza zapłon albo wstawić tak jak kolega BS sugeruje przekaźnik czasowy żeby zapłon był przyspieszony podczas odpalania.

Dodano po 1 min.:

Jezeli bedziesz miec korektor kąta wtrysku na pompie od strony silnika to podłącz go we wtyczce w meijsce korektora kąta wtrsyku w mkII.

marek8201
28-04-2010, 12:32
poprostu wynalazek(transformers),zmierze jeszcze "to drugie".Jezeli pompa jest od mk1 a elektryka mk2,to moze jest niezle namieszane i ktos to popodlanczal tak aby bylo.Musze wpasc z wizyta do elektryka,bo bez tego to sie chyba nie obedzie..........

ryszinho
28-04-2010, 12:35
U Ciebie generalnie trzeba by podłaczyć pompę bez tych różnych śmieszny przyspieszaczy i korektorów a nastepnie ustawic zapłon tak aby silnik zapalał w miare poprawnie. Pozniej można zając się ew. podłączeniem tego przyspieszacza.

Oczywiscie najlepiej by było gdybys pompe zmienił na taką od mkII :bigok: ale mozna zostac na tej starej.

Dodano po 1 min.:

Obedzie sie bez niego........bo u Ciebie nie pdołaczysz tak czy siak na jakikolwiek sposób tej pompy zeby działał ona poprawnie..........rozumiesz to?

U Ciebie jest wazniesjza kwestia mechaniki czyli ustawienie zapłonu na własne odczucia.......

BS
28-04-2010, 12:38
1. Sprawdź czy masz korektor kąta wtrsyku na pompie od strony silnika-taki mały co wygląda jak ten w mkII.

Jak widzimy na zdjęciach, ma!


3. Ustaw zapłon w miare poprawnie, tak aby przy takich temperaturach po jednym grzaniu swiec w maire dobrze zapalał (na odłącoznym przyspieszaczu zapłonu).

Czyli jedź do mechanika i rób na blokady...



Jezeli bedziesz miec korektor kąta wtrysku na pompie od strony silnika to podłącz go we wtyczce w meijsce korektora kąta wtrsyku w mkII.

Tylko czy on działa tak samo i czy nie upali takim działaniem sterownika silnika?

N2O
28-04-2010, 12:39
Jeśli samochód jeździ(i to nieźle), mało pali to najwyżej kąt wtrysku ustawić i się cieszyć a nie szukać dziury w całym.
:)

marek8201
28-04-2010, 12:41
Rozumiem to tak:
-mam odlaczyc te" dodatkowe bajery"
-zostawic tylko ten zaworek odcinajacy paliwo i ten potencjometr na wierzcu pompy
-ustawic tak zaplon zeby jak najlepiej odpalal na zimnym silniku.

BS
28-04-2010, 12:42
-ustawic tak zaplon zeby jak najlepiej odpalal na zimnym silniku.

Ustawić zapłon prawidłowo... później możesz na przekaźniku podłączyć ten przyspieszać od strony chłodnicy i to wszystko. Ciesz się jazdą.

ryszinho
28-04-2010, 12:46
ryszinho napisał:
1. Sprawdź czy masz korektor kąta wtrsyku na pompie od strony silnika-taki mały co wygląda jak ten w mkII.



Jak widzimy na zdjęciach, ma!


Czyli ma opóźnianie wtrysku ;)

Dodano po 1 min.:


ryszinho napisał:
Jezeli bedziesz miec korektor kąta wtrysku na pompie od strony silnika to podłącz go we wtyczce w meijsce korektora kąta wtrsyku w mkII.



Tylko czy on działa tak samo i czy nie upali takim działaniem sterownika silnika?


trzeba by zmierzyc jego rezystancje-kolega coś meirzył ale nie wiemy jaki paramater.....

Dodano po 44 sek.:

Bo to jets ten sam korektor tylko deko inaczej podłączony (jeden kabel ma zmasowany) i moze jego zasada działania jest taka sama ;) Trzeba sprawdzić.

Dodano po 1 min.:


Jeśli samochód jeździ(i to nieźle), mało pali to najwyżej kąt wtrysku ustawić i się cieszyć a nie szukać dziury w całym.
:)

Proeblmy z odpaleniem ma i jakis tam dym i rózne cuda, wydaje mi sie że wszytsko to będzie związane z ustawieniem zapłonu........ale przy takim mixie trzeba kombinowac bo na blokady chyba nie da rady, jeżeli przyspieszacz zapłonu nie działa.

marek8201
28-04-2010, 14:34
A powiedzcie mi jak w tym aucie (krok,po kroku)mozna zaplon wyregulowac,bo do mechanikow to nie mam jakiegos zaufania.Wczesniej jezdzilem autami z silnikiem benzynowym i tam rozrzad wymienic to nie byl problem no i wiadomo calkiem inna zasada zaplonu.

ryszinho
28-04-2010, 15:12
http://mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=237

Tam masz opisane jakie blokady musisz mieć.

Przeczytaj cały ten artykuł to będziesz znał informacje neizbedne żeby cos wytłumaczyć.

Poluzowujesz pompę wspomagania, zdejmuejsz pasek od wspomagania, nastepnie odkręcasz kółko od wspomagania przykręcone do pompy wtrsykowej (3 śruby na klucz 10). Wyjmujesz kółko, widzisz kółko pompy i 3 śruby.

Wykręcasz korek w bloku silnika.

Podnosisz auto po stronie pasażera, wrzucasz 4 bieg, kręcisz kołem tak długo az otwór w kółku pmpy będzie na godzinie 10. Wkrecasz trzpien do blokowania wału. Krecisz dlaej kołem aż wał korbowy oprze się na blokadzie-rób to delikatnie, usłyszysz styk i poczujesz opór jak wał sie oprze.

Teraz próbujesz włożyć trzpień 6mm w otwór w pompie. Musi on przejść przez otwór prostokatny w kółku zębatym pompy, przez wyciecie w kółku aluminiowym pompy, i trafic w otwór a obudowie pompy-wchdozi bardzo ciasno.

Jeżeli nei dizie go włozyć, to luzujesz 3 śruby na kółku pompy wtryskowej i krecisz tą dużą nakrętką centralną (wałkiem pompy) tak żebyw szedł ten trzpień, Jak wejdzie to dokręcasz śruby na pompie.

Mozna też sprawdzić położenie wałka rozrządu, w tym celu odkręcasz pokrywe zaworów i patrzysz czy rowek na końcu wałka jest równolegle do płaszczyzny głowicy (u mnie płasownik 5,8 mm był za gruby, więc można posłużyć się obojetnie, nawet linijke wsadzić, byle by zobaczyć ten rowek jest równolegle do głowicy).

Jeżeli jest Ok to wykrecasz blokady i skrecasz wszytsko do kupy.

Jezeli wałek nie jest dobrze, to mozna go poprawic ale jezeli byłby tylko neiznacznie przestawiony to nie warto zabierac sie za jego poprawe.

marek8201
28-04-2010, 15:23
ok dzieki,tego mi trzeba bylo.Po pracy zabiore sie do roboty

ryszinho
28-04-2010, 15:30
Regulacje wałka pominąłem bo wuchte rzeczy trzeba demontowac.

marek8201
28-04-2010, 16:43
To jezeli zablokuje wał,pompe wtryskowa,a walek rozrzadu bedzie prostopadle to(wsadze linial)to zaplon jest ok?

BS
28-04-2010, 16:47
Tak. Jeżeli wszystkie blokady wejdą na swoje miejsca prawidłowo to zapłon ustawiony jest właściwie. Przynajmniej w teorii dla silnika mk1 lub mk2. Nie wiem jak z takim rzeźbionym jak Twój...

marek8201
28-04-2010, 16:54
Zobacze jak tam zagladne,byz moze jest tak ze ogolnie silnik jest z mk2,tylko pokrywe zaworow ma inna,i to miejsce na termostat jest z mk1,a reszta(bez pompy)jest z mk2,rozbiore to zobacze ewentualnie fotki zrobie.A w razie czego to zaplon reguluje sie poprzez przestawienie paska na pompie?

BS
28-04-2010, 17:02
Tak-przestawiasz koło pompy. I zanim go odpalisz to pokręć na 5 biegu (będzie najlżej) piastą żeby sprawdzić czy zawory z tłokami nie kolidują!

ryszinho
28-04-2010, 17:32
Ale zawory nie bedą kolidowały z tłokami bo pasków nie ma zrzucać raczej ;) watpei żeby miał przestawiony zapłon tak zeby paski trzeba było zrzucać.

marek8201
29-04-2010, 09:49
http://img689.imageshack.us/img689/3538/obraz034u.jpg taki mam rozrzad.Zablokowalem kolo pompy wtryskowej(u mnie to dokladnie trzpien 6,2mm),walek rozrzadu ustawiony rownolegle do glowicy,ale nie zablokowalem wału.Czy te dwie pozycje daja pewnosc ze zaplon jest ustawiony dobrze,czy jednak musze dokopac sie do tego miejsca zeby zablokowac wał?
http://img26.imageshack.us/img26/2113/obraz035cg.jpg,zauwazylem cos takiego,moze kolo sie przestawilo a moze to normalne?

Dodano po 1 min.:

http://img26.imageshack.us/img26/2113/obraz035cg.jpg

BS
29-04-2010, 10:26
cos takiego,moze kolo sie przestawilo a moze to normalne?

To jest właśnie tzw regulacja koła pompy na tzw "fasolkach" -chyba teraz jest max opóźnienie zapłonu. Powinno to być ustawione zgodnie z instrukcją-nie pamiętam co i jak tak z głowy ale na forum znajdziesz na pewno. Wydaje mi się że teraz zapłon jest opóźniony ale to mogę się mylić (może równie dobrze być max przyspieszony) więc zobacz w instrukcji jak to powinno być zrobione. Równie dobrze mogło się cofnąć samo bo jest niedokręcone i to powód kiepskiego odpalania. Wygląda na to, że rozrząd był robiony na znaki-jak widzisz są jeszcze świeże jak zerkniesz od dołu -bo już na prawdę niewiele zostało Ci do rozebrania - to postaraj się zablokować wał i wtedy będziesz miał pewność :metal: Jeżeli wszystko będzie ok to postaraj się tak zrobić jak Ci radziliśmy- przekaźnik i podłączyć przyspieszanie zapłonu na zimnym silniku...

ryszinho
29-04-2010, 12:56
Masz silnik z mkI bo cały rozrząd jest z mkI.

Nie zablokujesz wału to wiesz jedynie tyle że pompa jest zgodnie ustawiona wałkiem rozrzadu ;)

Musisz zablokowac wał niestety.

marek8201
29-04-2010, 13:38
Wiem ze trzeba wykrecic tam(w bloku)korek,ale jak???Moze inaczej-jak najprosciej?

ryszinho
29-04-2010, 13:40
Nie niestety, jedyny sposób to nasadka 10 na przedłużce. Odkręcasz, i bardzo delikatnie wyciągasz zeby korek został w nasadce i zeby nie spadł między te żeliwn stelaże. Generalanie nie jest zbyt fajnie ;)

marek8201
29-04-2010, 13:43
Jak zauwazylem,to i miejsca tam jest malo.

ryszinho
29-04-2010, 13:51
Klucz nakłada się od góry, w zasadzie samą przedłużkę z nasadką wkładasz w otwór, gdy nałożysz nasadke na łeb tej śruby, to dopiero wtedy nakładasz grzechotkę na przedłużkę i kręcisz. Wystarczy ruszyć a później to już idzie ręką krecić. Nie jest źle z miejscem ;)

marek8201
30-04-2010, 09:24
blokujac wal korbowy,linial i blokada pompy weszly bez problemu.Zplon byl lekko przyspieszony,niewiem czy dobrze ale lekko go na fasolkach przesunalem ustawiajac kolo pompy centralnie na srodku,korekta wynosila jakies 0,5mm.
Jak to nie pomoze to trzeba wzasc sie za ustrojstwa na pompie...

BS
30-04-2010, 11:59
No i jaki efekt? Odpala lepiej?

marek8201
30-04-2010, 12:50
jeszcze nie zlozylem wszystkiego,poprzednik uzywal klyczy o numer za duzych :(......i mecze sie z napinaczem od klimy,musze go zdemontowac i wymienic srube napinajaca

ryszinho
30-04-2010, 14:49
To Ty wszytsko rozbieraleś? Ja wywalilem tyl;ko poduche silnika i obudowe rozrządu odchylałem.

marek8201
30-04-2010, 14:54
No prawie wszystko,chcialem tez dowiedziec sie w koncu jaki mam rozrzad,juz wiem....No na lato bedzie trzeba wymieniac.

marek8201
04-05-2010, 10:52
no i poskrecalem wszystko do" kupy",odpalam a auto chodzi jeszcze gorzej.Przesttawilem zaplon przyspieszajac go troszke wiecej jak byl za pierwszym razem i DZIALA,po odpaleniu silniczek pracuje rowno i tak nie kopci.SPrawdzalem jeszcze ten przyspieszacz,ale silnik byl juz cieply,zadne napiecie do niego nie dochodzilo,podlanczajac do niego napiecie (osobno kabelkiem)silnik zaczal klekotac.Zdaje mi sie ze ten przyspieszacz jest dobry ale jeszcze raz sprawdze jak silnik bedzie calkiem zimny.Ale nie sadze zeby sie tam cos dzialo skoro juz autko pali lepiej:)

ryszinho
04-05-2010, 12:40
Jak miałes tak ustawiony ten rozrząd na blokady i nie chciał odpalić to bardzo dobrze! bo w mkI dobrze odpala tylko wtedy jesli przyspieszymy mu zapłon dzieki temu przyspieszaczowi ;)

pozniej jak go podłaczyłes to tez dobry efekt bo zaczał klektoac czyli zbyt mocno wtedy juz był przyspieszony.

DIGITAL
04-05-2010, 13:42
U mnie te same objawy i ponoć przestawiony zapłon . Będę wymieniał na dniach rozrząd i mam nadzieje, że się poprawi.

marek8201
04-05-2010, 14:25
ciekawi mnie jeszcze ten silniczek wolnych obrotow,jak go podlacze i dodam gazu to sie wysunie,ale juz nie wraca,nawet jak sie auto nagrzeje........Moze wiecie jak on jest sterowany i ktore czujniki sa za niego odpowiedzialne?

KW
04-05-2010, 14:40
czujnik temp plynu chlodzacego "na komputer" z tego co wiem.

marek8201
05-05-2010, 09:08
no i silniczek jest juz sprawny.-zimny silnik to sie trzpien wysuwa,w miare nagrzewania sie powoli chowa,jak dodam gazu,to sie na moment wysunie i schowa-chyba dobrze?Problem tkwil w jednym ze stykow w silniczku(jest ich 3)