PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Regeneracja tłoczka



elninho86
10-05-2010, 23:10
Mógłby ktoś mi opisać jak rozebrać ten tłoczek hamulcowy i go wyczyścić i co wogóle jeszcze wyczyścić? i czym co smarować, ale przedewszystkim jak rozebrać po kolei żebym czegoś nie skaszanił??

N2O
11-05-2010, 00:00
Jechać do mechanika bo się zabijesz tym samochodem jak nie masz o tym pojęcia.

zbigniew
11-05-2010, 02:46
najpierw zakup ten zestaw (http://ford.sklep.pl/pl,product,321877,zestaw,naprawczy,uszczelki,zacis ku,ham,przod.html), a następnie wymontuj zacisk, wypchnij tłoczek wciskając pedał hamulca, wyczyść jak będzie z czego i wymień te gumki, niczym nie smaruj, smaruje się prowadnice jarzma smarem np: takim (http://www.moto.allegro.pl/item967616169_967616169.html)

adamuus
11-05-2010, 09:32
najpierw zakup ten zestaw (http://ford.sklep.pl/pl,product,321877,zestaw,naprawczy,uszczelki,zacis ku,ham,przod.html), a następnie wymontuj zacisk, wypchnij tłoczek wciskając pedał hamulca, wyczyść jak będzie z czego i wymień te gumki, niczym nie smaruj, smaruje się prowadnice jarzma smarem np: takim (http://www.moto.allegro.pl/item967616169_967616169.html)

nie smaruje sie prowadnic we fordach :wall: one maja pracowac na sucho

ludzie co wy z tym smarowaniem.

Netoper
11-05-2010, 12:11
Smaruje smaruje, :) żeby się nie zapiekało, miedzianym albo właśnie grafitowym tylko nie za obficie.
Natomiast prowadnice zacisków smaruje się wazeliną techniczną albo silikonowym.

elninho86
11-05-2010, 15:45
prowadnica jarzma to ja rozumiem że to jest to gdzie mocuje się klocki a prowadnica zacisków to niby co to

Netoper
11-05-2010, 15:49
a prowadnica zacisków to niby co to
No te tuleje metalowe co są w gumie zamknięte.

kraft
11-05-2010, 17:32
Netoper ma racje, trzeba smarowac, bo inaczej klocki wybjaja sobie w dolnej prowadnicy slad, az do powstania progu.
Poza tym ja stosuje jeszcze paste do smarowania klockow z tylu, aby nie piszczaly jezeli nie maja fabrycznych naklejek.

elninho86
11-05-2010, 20:11
reasumujac odkrecam cały zacisk, wypycham tłoczek i czyszcze go wymieniam gumki no i co dalej po kolei co czym mam smarowac?? moze jakby kto mial jakies foto bylo by milo..

Dodano po 46 min.:

jkaby ktos moglby dolozyc zdjecie i opisac po kolei wszystko dokladnie bede wdzieczny

Netoper
11-05-2010, 20:11
Tłoczek smarujesz czymś takim
http://www.allegro.pl/item1033799251_smar_do_tloczkow_i_cylinderkow_hamu lcowych_5ml.html
Wystarcza na 8 tłoczków.
Prowadnice zacisku - wazeliną techniczną albo smarem silikonowym,
prowadnice klocków(jarzma) - smarem miedzianym albo grafitowym, tu wystarczy tylko lekko nasmarować tw miejsca na których się klocki wspierają

elninho86
11-05-2010, 22:16
ok jak już to zrobię to składać spowrotem i powinno grać czy jeszcze przy wy7jecie tłoczka zapowietrzą się hamulce??

N2O
11-05-2010, 23:37
TAK, zapowietrzą się.

Netoper
12-05-2010, 00:44
czy jeszcze przy wy7jecie tłoczka zapowietrzą się hamulce??
Wycieknie sporo płynu.
Bez urazy, ale może do warsztatu odstaw albo zorganizuj sobie kogoś do pomocy kto to już przerabiał, a i tak Ci będzie potrzebny do odpowietrzenia całego układu.

J_Daniels
12-05-2010, 10:22
Niech się kolega uczy...pierwszy raz zawsze trudny. Jak posłucha paru rad i nie ma dwóch lewych rąk to zrobi sam.

Mogę dorzucić od siebie że jak zdejmiesz zacisk to może być trudno wyjąć tłoczek..wiec jak zdejmiesz zacisk z tarczy a jeszcze przed odkreceniem przewodu hamulcowego to nacisnij pare razy hamulec zeby tloczek prawie wyszedl. Przyda sie tu druga osoba zeby nie wyskoczyl. Przygotuj sobie cos do zatkania przewodow zeby nie cieklo. Ja uzywam ciekniego pędzelka wkladanego odwrotnie.
Pilnuj żeby nie było pusto w zbiorniczku z płynem bo ci się całkiem zapowietrzy razem ze sprzęgłem.
W mk2 kombi z tyłu sprawdz tez przewody elastyczne hamulcowe... są pod glupim katem mocowane i pękają.

kris2k
12-05-2010, 10:33
Ja bym na Twoim miejscu albo odprowadził do warsztatu albo poprosił kogoś kto ma choćby jakie takie pojęcie do pomocy. Tu już nie chodzi o to czy coś skaszanisz czy nie ale o to cobyś się nie zabił. Kolego jeśli nigdy tego sam nie robiłeś, nie wiesz nawet czy układ się zapowietrzy jak płyn zejdzie to sam się za to nie zabieraj. Niby robota prosta ale nawet w najprostszej robocie może wyjść sporo niespodziewanych rzeczy. A z hamulcami nie ma żartów.

Netoper
12-05-2010, 11:34
Niech się kolega uczy...pierwszy raz zawsze trudny. Jak posłucha paru rad i nie ma dwóch lewych rąk to zrobi sam.
Fakt że nie jest to mocno skomplikowane, ale to są hamulce i na pierwszy raz warto by jednak ściągnąć kogoś żeby pomógł.. A tym bardziej tak jak pisałem, do odpowietrzania będzie dwóch potrzeba.

Z porad, to jeszcze diablo uważać na czystość, żeby się jakieś paprochy czy ziarenka piasku czy po papierze nie ostały.

elninho86
12-05-2010, 15:52
spokojnie panowie sam nie będębędzie kuzyn który może nie robił w s woim mondku takich reczy ale np wymienial klocki,a zreszta swojego piuerwszego Golfa rozebral prawie na czesci pierwsze zlozyl w kupe i jezdzil dalej wiec raczej sie troszke zna, pisze poprostu po to zebysmy czegos nie skaszanili a pytam, bo sam nie wiem ja bede pomocnikiem przy tej robocie a zarazem uczniem, chce poprostu znac kazdy krok po kolei bo przecież on też może o czyms zapomniec, wole sie za wczasu dowiedziec co i jak po kolei, ale dzieki za troske

Wracajac do tematu czy to na czym stanelismy to juz wszystko??

Netoper
12-05-2010, 16:00
Raczej tak, tylko jeszcze płynu hamulcowego przygotuj 1-1.5l żeby przy odpowietrzaniu od razu i przelać resztę zacisków.

elninho86
12-05-2010, 18:59
napisz jeszcze raz bo nie zrozumialem końcówki

Dodano po 12 min.:

i przelać resztę zacisków.

????????????

N2O
12-05-2010, 19:32
Wymienisz płyn przy okazji.

Netoper
12-05-2010, 20:26
i przelać resztę zacisków.
Przy odpowietrzaniu niech z tylnych upuści się po 0.3l na zacisk, a z przednich po 0.25
Będziesz miał wtedy płyn wymieniony który maxymalnie powinno się co 3 lata wymieniać.

elninho86
12-05-2010, 22:07
aha a ile płynu wchodzi do MDO??

BS
12-05-2010, 22:33
Smaruje smaruje, :) żeby się nie zapiekało, miedzianym albo właśnie grafitowym tylko nie za obficie.
Natomiast prowadnice zacisków smaruje się wazeliną techniczną albo silikonowym.
W życiu. Tylko i wyłącznie smarem TEFLONOWYM do tłoczków specjalnym-ten co podlinkowałeś. Raz posmarowałem miedzianym i zrobił się miedziowy glut. ŻADNYM INNYM bo się gluci straszliwie i zaciera zacisk.

Dodano po 34 sek.:


aha a ile płynu wchodzi do MDO??

1 Litr. Pamiętaj że musisz też przelać układ sprzęgła- to ten sam płyn.

Netoper
12-05-2010, 22:38
ŻADNYM INNYM bo się gluci straszliwie i zaciera zacisk.
Ale tego miedzianego nie daje się na tłoczek, tylko na prowadnice klocków :)

BS
13-05-2010, 09:18
AAA....ale to nie ma sensu. Tam się nie smaruje bo klocek będzie miał ciężej jak się zasyfi pyłem -a pył się przylepi do smaru.. i będzie glut... Prowadnice KLOCKA (a nie ślizgi zacisku)i cały zacisk to generalnie zawsze trzeba opędzić szczotą drucianą ...

Netoper
13-05-2010, 11:15
Bartek, ale tego smaru to się daje żeby tylko tyle co miedź pokryła elementy ocierające się, nie nakłada się tego tyle żeby gluty się robiły.
Jak miedź wlezie w nierówności jarzma to się dobrze paluchem wciera żeby właśnie gluty się nie robiły.I wtedy koklusz się nie czepia, i wilgoć nie wnika, i nie przyciera się klocek.

BS
13-05-2010, 11:49
No ok. Mnie zawsze uczyli ze suche elementy zacisku tylko szczotą drucianą objechać i wyczyścić maksymalnie. Moje zaciski niestety po pierwszym właścicielu były właśnie przesmarowane i ledwo chodziły... tłok chodził lekko a klockek stawał okoniem...

Netoper
13-05-2010, 12:46
Mnie zawsze uczyli ze suche elementy zacisku tylko szczotą drucianą objechać i wyczyścić maksymalnie.
Mnie też, ale wtedy nie było pasty miedzianej :)
No i oczywiście z umiarem ją nakładać
No i ja zawsze przed montażem klocków ciuteńkę je przycieram na powierzchniach styku z jarzmem, żeby zlikwidować nierówności po produkcji czy po farbie.

N2O
13-05-2010, 14:34
Jarzma trzeba wyczyścić np szczotką drucianą, w ekstremalnych przypadkach nawet pilnikiem, potem prysnąć sprayem miedziowym.
Tłoczki specjalną pastą do tłoczków(do dostania w każdym sklepie motoryzacyjnym), prowadnice jeśli mają elementy gumowe to trzeba uważać ze smarami, bo niektóre potrafią nieźle rozciągnąć gumę.

Jak wymieniamy płyn to pompujemy od najdalszego koła od pompy aż zacznie wypływać czysty płyn odpowietrznikiem.

BS
14-05-2010, 13:19
Czyli umówmy się ze trzeba wygładzać powierzchnie ruchome -styk klocka z prowadnicą i warto posmarować prowadnicę cieniutka warstwą smaru miedziowego- w celu stworzenia filmu na jej powierzchni ...

Netoper
14-05-2010, 13:29
Z mocnym naciskiem na cieniutką.