PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Co to za ustrojstwo i z czym się je



Optysio
30-07-2010, 13:05
Jak w temacie. Wyjmowałem licznik aby sprawdzić połączenia gdyż świeci cały czas kontrolka SRS. Z tyłu licznika jest układ jak na zdjęciu

http://a.imageshack.us/img828/1869/sdc17410zr.jpg (http://img828.imageshack.us/i/sdc17410zr.jpg/)

Wychodzi mi, że żarówka jest sterowana z tego układu. Czy ktoś wie, do czego służy ten układ?

1olek
30-07-2010, 18:55
wyglada na jakis stabilizator napiecia i prostownik zarazem. A do czego masz dosztukowany ten kabel do kontrolki ?

diff2
30-07-2010, 20:50
Wygląda na stabilizator/zasilacz obrotomierza i termometru/ problemy z srs mam identyczne. Lampka swieci cały czas i co ciekawe to przy ujemnych temperaturach objaw ustępuje i lampka po tescie gasnie.Ponieważ sprawdziłem wszystko/jak sądzę/ włącznie z podmianą modułu srs pozostało odnależć punkty masowe G20 i G21i szukać usterki w tym obwodzie.

Optysio
31-07-2010, 00:07
1olek:

Dosztukowany kabel jest od automatu włączania świateł. Pod żarówkę jest podłożona izolacja aby nie wpływać na inne kontrolki. Przynajmniej w dzień wiem, czy światła załączyły się bez wysiadania z autka.

diff2:

Punkt masowy G21 jest na prawym słupku pod schowkiem. Punkt G20 nie powinien wpływać na moduł, gdyż jest to tylko masa przekaźnika do załączenia napięcia na moduł. Dodam, że połączenia elektryczne sprawdziłem u siebie wszystkie, łącznie z masą i problem jest nadal. Pozostaje jeszcze sprawdzenie przekaźnika bo ten ominąłem.

Dzięki za podpowiedź. Wychodzi mi, że kontrolka SRS idzie przez ten układ ale jutro się upewnię.

MC
09-11-2010, 22:02
Hej mógłbyś dokładniej opisać gdzie szukać tego punktu masowego G21? Może jakaś fotka? nawet telefonem.

Prawy słupek pod schowkiem, znaczy obok prawej nogi pasażera?

Optysio
09-11-2010, 22:11
Prawy słupek pod schowkiem, znaczy obok prawej nogi pasażera?

Dokładnie. Nie posiadam niestety zdjęcia. Trzeba odchylić plastik obok nóg pasażera (ten co łączy się z listwą idącą po progu) i pod nim widać przykręcone do słupka przewody. Od poduszek są to 2 czarne przewody na jednym oczku. Dodatkowo oznaczone są żółtym kolorem, oznaczającym, że należą do układu poduszek.

MC
09-11-2010, 22:22
Dzięki no to chyba znajdę. ale teraz nie jestem pewien czy to to czego szukam.

Szukam masy od liczników. Wg. schematów jakie mam, to masa od temp silnika i od wskaźnika paliwa łączą się w konetkorze jakimś na 3 przewody (trzeci jest od jakiegoś przełącznika ciśnienia oleju) i razem lecą do masy G21. tylko właśnei nie wiem gdzie szukać tego konektora i tej masy. A schemat od MKI a ja mam MKII :(

W liczniku nie działa mi wskaźnik temp silnika, a prędkościomierz włącza się od święta razem ze wskaźnikiem paliwa i sam wyłącza.

Wymyśliłem sobie że to może być wina tej masy. jest słaba i co delikatniejsze wskaźniki nie wydalają. No bo reszta dział - obrotościomierz, podświetlanie , kontrolki.

Optysio
09-11-2010, 22:33
A może bardziej prozaiczna przyczyna - przeczyścić styki na kostkach licznika. Wiem, że często tu był problem z licznikiem.

MC
09-11-2010, 22:39
niestety odpada. Mam już drugi licznik i jest to samo :/ (no chyba że mówisz o wtyczce a nie gnieździe. ale z drugiej strony już tyle razy wyjmowałem i wkładałem te liczniki ze by się samo przeczyściło.)

a nawet żeby przedzwonić to muszę wiedzieć gdzie jest drugi koniec :)

MC
14-11-2010, 03:21
Normalnie zaraz mnie $%^$%$^ trafi....

poprzekładałem sobie te liczniki (tj. do nowo zakupionej używanej obudowy wsadziłem swoje kółeczka z kilometrami elektronika i silniczek sostały z tego nowo zakupionego i wsadziłem tez swój obrotościomierz, żeby nie było napisu V6)

zamontowałem w autku (oczywiście ciągle to samo - raz działa raz nie- z tym że teraz przynajmniej jak już pokazuje prędkość to też zlicza kilometry)

Zajechałem do pracy - próbowałem pociągnąć jeszcze masę bezpośrednio z AKU ale nic to nie dawało)

po pracy wsiadłem, a tu działa. zajechałem w jedno miejsce w drugi w trzecie i ani razu się nie zawiesił. A drugi dzień to samo i na trzeci też.

No więc postanowiłem wszystko skręcić do kupy (wiązało się to oczywiście z odpinaniem i ponownym podpinaniem)

przy okazji postanowiłem znaleźć czujnik prędkości i te punkty masowe.

Czujnik znalazłem. Co bardzo ciekawe pod odpięciu wtyczki od tego czujnika całkiem. i włączeniu zapłonu wskazówka i tak ustawiała się na zerze (kołeczek mam wyjęty więc bez zapłony opada całkiem pionowo w dół). Różnica tylko taka że po ruszeniu nie pokazuje kilometrów tylko ciągle zero.
Wniosek z tego taki, że to co się dziej to nie wina czujnika. Bo w momencie awarii wskazówka mi całkiem opada, tak jakby nie było w ogóle napięcia.
wszystko co się da (wtyczkę czujnika, masy wtyczki przy liczniku) potraktowałem kontaktem.

skręciłem wszystko do kupy - sprawdziłem jeszcze czy działa (kontrolka od benzyny się zapalała).

po 20 minutach wsiadłem zawróciłem i co ?
nie dział znowu....

po prostu mam już tego dość.

Albo ten licznik używany co kupiłem to ma akurat taką samą wadę jak ten mój, albo już sam co wiem o co chodzi.. Ufoludki jakieś ,,,,,

MC
14-11-2010, 19:55
no może ma ktoś jakiś pomysł?


dzisiaj wyczaiłem moment jak działał kontrolka od rezerwy i sobie co nieco posprawdzałem.

Odpinałem z mniejszej wtyczki po kolei piny żeby zobaczyć, odpięcie którego wyłączy wskazówkę i kontrolkę rezerwy.

Zacząłem od VSS, następnie sygnał wskaźnika paliwa. I nic :)
Wskazówka kilometrów na "0" czy li jest zasilanie. Wskaźnik rezerwy świeci.
odpinałem dalej, masa, wskaźnik oleju, hamulec ręczny, przeciwmgielne przednie.
Aż został tylko jeden kabel od przeciwmgielnych tylnych.

Przestało działać dopiero jak odpiąłem wszystko :)

A podłączenie jakiegokolwiek plusa uruchamiało zarówno wskazówkę prędkości jak i kontrolkę rezerwy.
I o co chodzi?

Jest jeszcze druga wtyczka ale już nie mam siły znowu odpinać wszystkiego po kolei...

Podpinałem też w miejsce gdzie ma być zasilanie po zapłonie (w drugiej wtyczce) plus prosto z akumulatora. I też raz się włącza raz wyłącza...

A reszta licznika czyli obrotościomierz działa cały czas.

Chyba jednak trafiłem i kupiłem używany licznik z taką samą wada jaką ma ten mój....
:wall:

Optysio
17-11-2010, 20:39
Odpowiedź na moje pytanie z pierwszego postu o zaznaczony element znalazłem sam po sekcji tegoż elementu i licznika. Jest to układ który ma powodować świecenie żarówki airbag przy braku modułu, jego zasilania lub innego uszkodzenia. Aby kontrolka zgasła ze sterownika podawany jest sygnał minusowy. Brak sygnału powoduje ciągłe świecenie żarówki. Wspomniany układ jest tylko i wyłącznie od kontrolki poduszek i nic więcej nie zasila.

dream
17-11-2010, 20:49
Odpowiedź na moje pytanie z pierwszego postu o zaznaczony element znalazłem sam po sekcji tegoż elementu i licznika. Jest to układ który ma powodować świecenie żarówki airbag przy braku modułu, jego zasilania lub innego uszkodzenia. Aby kontrolka zgasła ze sterownika podawany jest sygnał minusowy. Brak sygnału powoduje ciągłe świecenie żarówki. Wspomniany układ jest tylko i wyłącznie od kontrolki poduszek i nic więcej nie zasila.

Ja również natknąłem się na opisywany układ tyle, że u mnie oryginalnie go nie ma. Chciałem wymienić licznik linkowy na elektroniczny a wszystkie znalezione przeze mnie mają wspomniany układ. Problem pojawia się przy podłączeniu licznika (elektronicznego) ponieważ kontrolka airbagu po odpaleniu auta zapala się na stałe. Ktoś wie w czym problem?

MC
17-11-2010, 22:02
mój problem tez rozwiązany (chyba)

problem był w samym liczniku, a konkretnie na płytce drukowanej prędkościomierza.
Albo dioda albo rezystor/bezpiecznik. Minąłem oba elementy na skróty drucikiem i na razie hula :)

na to mówią: so far, so good.
pożyjemy zobaczymy.

Optysio
17-11-2010, 22:26
Problem pojawia się przy podłączeniu licznika (elektronicznego) ponieważ kontrolka airbagu po odpaleniu auta zapala się na stałe. Ktoś wie w czym problem?
Zapoznaj się z tym tematem. Nie jesteś sam. Ja walczę z tym dziadostwem 4 miesiące.
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=44071&postdays=0&postorder=asc&start=0