PDA

Zobacz pełną wersję : Kupiłem Radioodtwarzacz mp3 i mam parę pytań



Lipa
15-11-2005, 18:59
Witam, jest to mój pierwszy post w Car Audio&tunning, lecz kiedyś trzeba zacząć :), na początku chciałbym pozdrowić wszystkich klubowiczów!!!

Kupiłem sobie takowe radio:
http://www.topmarket.com.pl/radia_samochodowe/PIONEER_DEH-P3600MP.php
oczywiście nie za tą cenę :) :)

W związku z tym mam parę pytań(przepraszam za laictwo):

1.)Tam jest napisane że posiada wzmacniacz, a potem, że 2 wyjścia przedwzmacniacza typu RCA, co to oznacza?

2.)Co to jest ten RDS?

3.)Co to jest ten ARC FM, szybki tuner z sentezatorem PLL, IP-Bus, Fader, oraz D4Q (ARC 5)?

Jestem zupełnym laikiem w dziedzinie Audio(aż cud że sam podłączyłem koskę ISO), poprzednio miałem radioodtwarzacz kasetowy(nie miał kostki).

Mam jeszcze taką prośbę, ponieważ jeżdżę jeszcze na standardowych głośnikach, proszę o sugestie, jakie byście polecali, może jakieś linki by się znalazły. Czy jakiś zewnętrzny wzmaczniacz jest potrzebny, czy wystarczy samo podłączenie pod to radio.

Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi, i sugestie, wszystkie informacje mile widziane, oczywiście :bigok: się odwdzięczę :pad: :pad: :pad:

POZDROWIENIA!!!

P.S. Jakie są wasze opinie na temat tego radioodtwarzacza

Fredee
15-11-2005, 19:22
wzmacniacz tzn ze możesz podpiąć głośniki i bęzie grało....:) wyjścia RCA z przedwzmacniacza tzn ze można podłączyć dodatkowy (zewnętrzny ) wzmacniacz (generalnie wyższa jakość dźwięku oraz wyższa moc....) te wyjścia to tzw czincze...zajrzyj z tyłu do wieży domowej - powinieneś zobaczyć podobne wejścia czincz..:)

co do RDS jest to tzw Radio Data System - czyli tzw komunikaty radiowe - korzystając z tego możesz np. na wyświetlaczu przeczytac nazwę stacji którą właśnie odbierasz, aktualną godzinę, typ muzyki (pop, rock jazz itp..) a także np. ustawić tak radio aby sam wyszukiwał stacje które właśnie nadają komunikaty o ruchu drogowym....lub stacje nadające określony typ muzyki.. Jeszcze jedna fajna funkcja RDS-u to samoistne przełączanie się na alternatywną częstotliwość wybranej stacji...np. jedziesz z Zakopanego nad morze i słuchasz powiedzmy radia zet....ale w Zakopcu radio zet jest na innej częstotliwości niż w okolicach Wawy czy dalej na północ....radio z RDSem będzie wybierało samoczynnie częstotliwość o najmocniejszym sygnale dla danej stacji..:)

sorry jeśli coś zamotałem..:)

Pozdroffki

co do tego tunera i syntezy PLL....hmm nie ma co się wdawać w szczegóły chyba..generalnie chodzi o poprawę jakości odbioru stacji radiowych...:)

:bigok: :bigok:

tokocz
15-11-2005, 19:36
Dorzucę tylko, że Fader to funcja, która powoduje przemieszczenie centrum pola dżwiękowego do przodu lub do tyłu (taka mądra definicja :) ), podobnie jak Balans na lewo lub prawo.

A resztą sobie głowy nie zawracaj.

Co do głośniczków, to podobno lepsze okrągłe od odwalnych.
Ja sobie kupiłem dwudrożne Pioneera, chyba rozmiar 13 (jednak te wrzucę na tył, a do przodu kupię 16, też Pioneera). Jak będziesz zmieniał głośniczki, potrzebne Ci będą przejściówki (dostępne na Allegro, lub do samodzielnego wykonania - poszukaj na forum, dość dużo materiałów do czytania :) ).

Generalnie wszystko jest lepsze od oryginalnych głośników Forda :satan:

Przyjemności z używania nowego sprzętu.

PS. Jak będziesz sobie wypalał płytki, to proponuję nie wypalać płyt będących jednym plikiem - nie wiem, czy wiesz o co mi chodzi, ale jest to trochę wkurzające. :)

Bauma
15-11-2005, 20:13
qzyn mial takie radio i byl zadowolany ale jego apetyt na rozbudowe rosl i rosl i radio zostalo zastapione tez Pioneer ale model 8600.

jak chcesz wymienic glosniki to proponowalbym na przod system wstawic i przy okazji pociagnac nowe lepsze kable.
co do wzmacniaczy to zalezy jakie masz wymagania bo jesli ma grac tylko lepiej niz fabryka dala to na przod system+nowe kable+na tyl "jajka" lub w tylne fabryczne miejsca jakies 2lub3drozne. ale jesli ma grac glosniej i jeszcze lepiej jakosciowo to przynajmniej 2wzmacniacze potrzebne i jakis basik do bagaznika. :)
a plytki wypalaj powolutku

Lipa
15-11-2005, 20:34
Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie!!!

A co co znaczy głośniki dwu lub trójdrożne??(sorry :) )

Znalazłem na allegro coś takiego:, co o nich sądzicie
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=71513624

Wymienić kable od nowych głośników, tzn, na jakie, jakiejś firmy konkretnej??

Myślę, że dodatkowego wzmaczniacza nie będę kumpował, bynajmniej na razie.

Mam jeszcze takie malutkie pytanie. w moim radiu jak włącza się piosenka, to tytuł i wykonawca leci tylko raz, a potem juz nie, zatrzymuje się(niewiem czy mnie zrozumieliście), czy można zrobić tak by cały czas się przesuwało.

Oczywiście dla wszystkich :bigok: poszły

tokocz
15-11-2005, 21:06
Te, które chcesz kupić to dwudrożne (firma niezła, powinny być ok, zwróć tylko uwagę na głębokość głośnika, tzn. nie może być zbyt głęboki, bo będziesz miał problemy z zamontowaniem w drzwiach)
a np. te: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=71513631 to trójdrożne
tzn. dwudrożne = dwa głośniki w jednym (nisko i wysokotonowy).

Jakbyś chciał mieć jeszcze lepszą jakość dźwięku, to lepiej kupić osobno głośniki nisko i wysokotonowe (ale to już trochę większe koszty i trochę roboty przy montażu).

Kable, generalnie im większy przekrój, tym lepiej (mniejsze straty), ale najlepiej poczekaj na kogoś kto się na prawdę na tym zna i odpowie Ci na forum. Dopiero wtedy oko Ci zbieleje. :satan:

Fredee
15-11-2005, 21:08
jeśli nie chcesz się bawić w rozbudowane instalacje typu głośniki odseparowane to zapewne te infinity będą dobrym wyborem...ta firma nie robi złych głośników..:) Zapewne będziesz usatysfakcjonowany ale cudów w postaci sceny muzycznej na poziomie maski auta nie oczekuj...:) Tylko KONIECZNIE trzeba pociągnąć nowe, konkretne okablowanie zarówno do radia (zasilanie !) jak i do głośników....fabryczne nadaje się do wyrzucenia.:)

Pozdrawiam

aha - wygłuszenie drzwi to również konieczność.. :bigok:

tokocz
15-11-2005, 21:10
PS. Nie uważam się za konesera, ale lubię posłuchać dość głośno muzyczki w samochodzie bez jakichś trzasków i charczeń.
I na razie spokojnie starcza mi radyjko Pionieera też z mp3 tylko tańsze od Twojego i zwykłe głośniczki dwudrożne za 130 zł/kpl. :) (no tylko jeszcze mam z tyłu oryginalne Forda i na pewno muszę je wymienić).

Wolę wydać kasę na coś innego niż potem spać w samochodzie i pilnować, żeby mi czegoś nie ukradli. :satan:

Lipa
15-11-2005, 21:18
Ja miałem wcześniej zwykłe radio fishera, tez mi starczało, ale nadażyła się wyjątkowa okazja do nabycia tego modelu, więc się zdecydowałem. I tak tylko narazie marzę o przeszłości, bo w najblizszym czasie, urodziny, gwiazdka :) Więc kto wie, co się wydarzy.

Póki co, to marzyć jeszcze nikomu nie zabronili:)

Jeśli będę kładł nowe kable to jeszcze się skontakutuję z wami, może znajdzie się ktos z okolic, kto przy paru :beer: , pomoze, i od razu nauczy paru nowych rzeczy :pad: :pad:

P.S.Dlaczego tak ważne jest wygłuszenie drzwi??

Fredee
15-11-2005, 21:44
wygłuszenie ważne jest dla tego, zeby uniknąć dudnienia basu. :) Bas staje się wtedy czysty i rozróżnialny barwowo...przy niewygłuszonych drzwiach, blacha wpada w rezonans i jest dudnienie.....hmm to tak jak byś prowadził rozmowę w pustym pokoju ( pogłos itp...) i w tym samym pokoju ale z meblami, dywanem itp ( wszystko staje się wyraźniejsze..)

Pozdroffki
:bigok: :bigok:

mbk3
04-12-2005, 23:37
najlepiej to sprzedaj to radyjko to nie wydasz kasy a jeszcze zarobisz :metal