PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] uwalona sonda a praca na LPG II generacji



pilot14
14-09-2010, 11:17
tak się zastanawiam, jak się ma uwalona (zepsuta) sonda lambda do pracy silnika na LPG, zakładając że mówimy tylko i wyłącznie o instalacji II generacji.
Teoretycznie po przełączeniu na LPG sygnał z sondy zostaje odcięty i sygnał do ECU przekazuje emulator, czyli walnięta sonda nie powinna mieć wpływu na pracę na LPG. Czy dobrze kumam? Bo nie jestem w tym biegły :) A jeśli nie kumam jak to jest :satan:

rustin
14-09-2010, 11:22
identyczne pytanie zadał mondeodream post niżej,po co dublować?

LaBobas
14-09-2010, 11:39
zalezy jak masz podpiete,ale w II generacji lambda to podstawa

pilot14
14-09-2010, 13:22
rustin nie zauważyłem tego,

LaBobas no to coś nie doinformowany jestem, bo wydaje mi się że przy III generacji sonda to podstawa, a że przy II sygnał z niej jest omijany i to emulator wysyła do ECU sygnał "niby z lambdy". Albo coś mi się całkiem poknociło z zasadą działania tego ustrojstwa.

LaBobas
14-09-2010, 13:35
LaBobas no to coś nie doinformowany jestem, bo wydaje mi się że przy III generacji sonda to podstawa, a że przy II sygnał z niej jest omijany i to emulator wysyła do ECU sygnał "niby z lambdy". Albo coś mi się całkiem poknociło z zasadą działania tego ustrojstwa.
no z tgo co ja wiem to wlasnie lanbda i sygnal z TPSa to podstawa jezeli ma to normalnie dzialac.Nie rozumiem na jakiej zasadzie miałby emulator naśladować lambde?Przecież obciążenie jest zmienne,jakość paliwa,warunki atmosferyczne.Oczywiście bez lambdy też będzie jeździł,ale co to za jeżdzenie.

Optysio
14-09-2010, 23:54
W II gen sonda jest potrzebna do poprawnej pracy silnika krokowego. Jest to podstawowy czujnik. Pod uwagę brany jest też sygnał z TPS, ale on już jest mniej ważny. Wszak krokowy gazu jest sterowany w zależności od spalin, tak jak na benie wtryski. A skąd miałaby elektronika wiedzieć (oprócz TPS) czy ma otworzyć bardziej czy mniej krokowy jak nie z sondy. Przy uwalonej sondzie krokowy stanie w jakiejś pozycji i robi się nam instalacja I gen, czyli jakbyśmy mieli śrubę, ale bez możliwości ręcznej regulacji. Co do sygnału do ECU to emulatory (z reguły wbudowane w układy elektroniczne do II gen ), mają zapisane pewne przebiegi i wybiera się jeden z nich (najczęściej stosowany 0,8 sek/0,8 sek, ale można wybrać inny), najbardziej optymalny do pracy danego silnika. Ewentualnie emulator przekaże do ECU faktyczny sygnał sondy, lub można odciąć sondę zupełnie od komputera przy pracy silnika na LPG.

krzysiekbyd
27-09-2010, 17:22
tak się zastanawiam, jak się ma uwalona (zepsuta) sonda lambda do pracy silnika na LPG, zakładając że mówimy tylko i wyłącznie o instalacji II generacji.
Teoretycznie po przełączeniu na LPG sygnał z sondy zostaje odcięty i sygnał do ECU przekazuje emulator, czyli walnięta sonda nie powinna mieć wpływu na pracę na LPG. Czy dobrze kumam? Bo nie jestem w tym biegły :) A jeśli nie kumam jak to jest :satan:
wlasnie tego szukalem
nie wiem czy dobrze zrobilem ale odpiolem sonde i kilka godzin jechalem na odpietej teraz zobacze jak odpali zreszta nie wiem jak to ugrysc .. :(

Netoper
27-09-2010, 18:56
II gen do pracy potrzebuje sprawnej sondy, no bo inaczej nie będzie krokowy wiedział jak ma pracować.

pilot14
28-09-2010, 09:54
Netoper, a powiedz mi jak pracuje sonda na LPG ? Bo jak podpiąłem się ELEM-em to po przełączeniu na LPG pokazała się ładna sinusoida, aż za ładna, i dla tego myślałem że sygnał z lambdy jest odcinany, ale nie pomyślałem o krokowym od instalacji LPG.
Czyli reasumując lambda ma wpływ na pracę instalacji LPG II generacji i podczas pracy na LPG sonda lambda powinna zmieniać swoje wartości od 0 do 1V, jak by się ją mierzyło miernikiem. ---> czy dobrze rozumuję ?

kamilos_sid
28-09-2010, 10:14
To co widziałeś na ELMie to symulacja sondy z centralki od gazu.

Optysio
28-09-2010, 10:48
Sonda lambda niezależnie od zasilania powinna zmieniać swoje wartości w zakresie 0 - 1V. Ona jest niezależna od rodzaju paliwa i podaje sygnał do kompa aby dopasować skład mieszanki. Najlepiej sprawdzać oscyloskopem lub miernikiem wskazówkowym.

Netoper
28-09-2010, 17:40
Bo jak podpiąłem się ELEM-em to po przełączeniu na LPG pokazała się ładna sinusoida, aż za ładna,
Lambda pracuje cały czas niezależnie od rodzaju paliwa.
Przy przełączeniu na kuchenkę II gen, modulator odcina sygnał z lambdy idący do PCM-a (ale dalej ten sygnał jest wykorzystywany do sterowania krokowym) i zapodaje swój sygnał który jest praktycznie idealną sinusoidą.
Ma to na celu zapobierzeniu rozjechaniu się mapy w PCM-ie, bo z racji takiej a nie innej pracy IIgen lambda szaleje.
Elm pokazuje sygnał z PCM-a, a żeby zobaczyć faktyczną pracę lambdy na LPG, to trzeba by się miernikiem przed emulator wpiąć, albo skorzystać z podglądu w programie do obsługi kuchenki.