PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Głośniki w tylnych drzwiach



Arbuz
09-10-2010, 20:58
Witam
Poczytałem sobie o różnych głośnikach " na przód" do mondziaka. Chciałbym się teraz dowiedzieć jakie można bez zbędnych przeróbek niezłe głośniki wrzucić w tylne drzwi. Chodzi mi o wymiary i jakieś propozycje(najlepiej z alledrogo). Zauważyłem że w moim mondziaku na tyle nie ma wysokich tonów czy to jest tak standardowo? I czy jak założę jakieś, dajmy na to trójdrożne to dźwięk będzie lepszy czy wręcz odwrotnie?
Pozdrawiam

Fred.X
09-10-2010, 21:35
Hertz DCX 165

Dodano po 25 sek.:

http://allegro.pl/hertz-dcx-165-nowy-zestaw-gw-i-2-gratisy-i1249217348.html

Dodano po 2 min.:

+ dystanse z mdf z 5x7 na 165
http://allegro.pl/pierscienie-dystanse-mdf-ford-mondeo-i-impregncja-i1229765864.html

Arbuz
09-10-2010, 22:07
Hertz DCX 165

Dodano po 25 sek.:

http://allegro.pl/hertz-dcx-165-nowy-zestaw-gw-i-2-gratisy-i1249217348.html

Dodano po 2 min.:

+ dystanse z mdf z 5x7 na 165
http://allegro.pl/pierscienie-dystanse-mdf-ford-mondeo-i-impregncja-i1229765864.html

Dzięki
Tak się zastanawiam czemu fabrycznie z tyłu nie dają wysokich tonów :)
Pozdrawiam

Zeus
10-10-2010, 09:43
Tak się zastanawiam czemu fabrycznie z tyłu nie dają wysokich tonów

Pomijając ich marne pasmo przenoszenia oraz zastosowane radio (fabryczne radyjka mają cieniutkie wysokie) to głośniki w tylnych drzwiach są zamontowane tak, że częściowo przysłania je maskowanica w boczku drzwi. Poza tym głośnik jest na wysokości kolan, co ze względów akustycznych jest bez sensu, wysokie tony są mocno kierunkowe i powinny wydostawać się z poziomu uszu słuchacza. Zastosowanie innych głośników w to miejsce poprawi nieco sytuację, jednak aby było całkiem dobrze należałoby zamontować zestaw odseparowany z gwizdkami w słupkach i wtedy tył byłby sensownie nagłośniony. Jednak uwaga - takie rozwiązanie zdeformuje scenę dźwiękową z przodu.

Fred.X
10-10-2010, 09:54
Dlatego coaxialne 2-drożne są dobrym rozwiązaniem i dobrze dopełniaja odsłuch przy zestawie odseparowanym z przodu, a Hertz gra naprawdę dobrze...

Arbuz
10-10-2010, 11:29
Dlatego coaxialne 2-drożne są dobrym rozwiązaniem i dobrze dopełniaja odsłuch przy zestawie odseparowanym z przodu, a Hertz gra naprawdę dobrze...
Dzięki teraz zrozumiałem :)

albercik
25-10-2010, 21:29
Tak się zastanawiam czemu fabrycznie z tyłu nie dają wysokich tonów

Pomijając ich marne pasmo przenoszenia oraz zastosowane radio (fabryczne radyjka mają cieniutkie wysokie) to głośniki w tylnych drzwiach są zamontowane tak, że częściowo przysłania je maskowanica w boczku drzwi. Poza tym głośnik jest na wysokości kolan, co ze względów akustycznych jest bez sensu, wysokie tony są mocno kierunkowe i powinny wydostawać się z poziomu uszu słuchacza. Zastosowanie innych głośników w to miejsce poprawi nieco sytuację, jednak aby było całkiem dobrze należałoby zamontować zestaw odseparowany z gwizdkami w słupkach i wtedy tył byłby sensownie nagłośniony. Jednak uwaga - takie rozwiązanie zdeformuje scenę dźwiękową z przodu.
niestety się nie zgodzę. miałem ostatnio w rękach moje głosniki ori z przednich i z tylnych drzwi i róznia sie one budową. ta kopułka na środku głosnika przedniego jest większa i inaczej zbudowana niż w tylnych głosnikach dlatego w przednich drzwiach jest więcej sopranu. jako że jeden z tylnych głosników już mi pierdział to wstawiłem głosnik pochodzacy z przednich drzwi i zauważalna jest poprawa sopranów z tyłu auta z tego własnie głośnika.
dodatkowo mam pytanie:
instalowałem u siebie z przodu zestaw odseparowany helix db 62.1 i miałem problem z pociagnieciem kabla do sopranu od zwrotnicy bo w drzwiach mam zastosowana taka wtyke co łączy instalacje drzwi z budą. niestety kabel jest na wierzchu bo nie wymysliłem nic sensownego. jest jakis sposób żeby ten kabel puscic jakos inaczej?

Zeus
26-10-2010, 06:22
Tak się zastanawiam czemu fabrycznie z tyłu nie dają wysokich tonów

Pomijając ich marne pasmo przenoszenia oraz zastosowane radio (fabryczne radyjka mają cieniutkie wysokie) to głośniki w tylnych drzwiach są zamontowane tak, że częściowo przysłania je maskowanica w boczku drzwi. Poza tym głośnik jest na wysokości kolan, co ze względów akustycznych jest bez sensu, wysokie tony są mocno kierunkowe i powinny wydostawać się z poziomu uszu słuchacza. Zastosowanie innych głośników w to miejsce poprawi nieco sytuację, jednak aby było całkiem dobrze należałoby zamontować zestaw odseparowany z gwizdkami w słupkach i wtedy tył byłby sensownie nagłośniony. Jednak uwaga - takie rozwiązanie zdeformuje scenę dźwiękową z przodu.
niestety się nie zgodzę. miałem ostatnio w rękach moje głosniki ori z przednich i z tylnych drzwi i róznia sie one budową. ta kopułka na środku głosnika przedniego jest większa i inaczej zbudowana niż w tylnych głosnikach dlatego w przednich drzwiach jest więcej sopranu. jako że jeden z tylnych głosników już mi pierdział to wstawiłem głosnik pochodzacy z przednich drzwi i zauważalna jest poprawa sopranów z tyłu auta z tego własnie głośnika.
dodatkowo mam pytanie:
instalowałem u siebie z przodu zestaw odseparowany helix db 62.1 i miałem problem z pociagnieciem kabla do sopranu od zwrotnicy bo w drzwiach mam zastosowana taka wtyke co łączy instalacje drzwi z budą. niestety kabel jest na wierzchu bo nie wymysliłem nic sensownego. jest jakis sposób żeby ten kabel puscic jakos inaczej?

Ale z czym się kolego nie zgadzasz - że fabryczne głośniki mają cienkie pasmo przenoszenia ?
Sama kopułka na membranie nie jest elementem odpowiedzialnym za wysokie tony (mówię o głośniku szerokopasmowym a nie dwudrożnym współosiowym), to jest po prostu osłona cewki. Głośniki przednie i tylne mogą się nieco różnić budową i w związku z tym pasmem przenoszenia, co nie zmienia faktu że nie są najwyższych lotów, a ich usytuowanie jest takie sobie, zwłaszcza dla wysokich częstotliwości.
Co do kabla - kolega qran montował do drzwi dodatkowe dławice i peszel, bardzo ładnie to wyszło, przejrzyj jego fotki w tym temacie (http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=82851).

albercik
26-10-2010, 20:09
no dobra masz rację kolego ;) o tym że to głosniki szerokopasmowe to wiem, ale tak jak mówisz inna budowa pewnie daje inne efekty sopranowo-basowe.
a co do tych moich głosników i kabli to jest u mnie lipa bo u kolegi który napisał tamten temat jest pojedyncze połaczenie drzwi z budą przez tą gumowy łacznik a u mnie sa 2 takie połaczenia jedno pod drugim i ni huhu nie da rady tego puscic inaczej jak na wierzchu.