PDA

Zobacz pełną wersję : [All] Skrzynia(bass?)do auta/kolumna w domu HELP!



Celtic
05-11-2010, 19:02
Witam!
Gdy zakupiłem mondeusza zacząlem się bawić w Car Audio, niestety nie miałem o tym zielonego pojęcia, do puki nie odkryłem forum MKP,przeczytałem dużo artykułów , tutoriali itp itd... i za to wielkie dzieki!

Do tematu...Otóż, zanim odkryłem forum MKP a byłem jeszcze tempy :D w tym temacie kupiłem 2x 6x9 boschmanna i wpakowałem je w tylną półkę mondziaka, po miesiącu musiałem je wyciągnąć a półka poszła do pieca bo nic się z nią nie dało zrobić(kupiłem nową)

Zostały głośniki.Jako że mój stary pracuje w budowlance mam pełno płyt z MDF'u i narzędzia do wykonania takiej kolumny czy skrzynki.
najważniejsze pytanie do was, jak obliczyć ile litrów musi mieć ta skrzynka jeśli chciałbym wrzucić w nie te głośniki??
wiem że to nie są głośniki basowe, ale myślę że jak się je zabuduje i postawi w pokoju (czy może nawet w aucie to jakoś to będzie grać)
wszystkie potrzebne rzeczy takie jak płyta z MDF, pianka, mata bitumiczna itp. mam.
jestem w 100% pewny ze polecą słowa krytyki zeby te głośniki wywalic na śmieci bo to syf itp itd. jakości niebedzie żadnej, zero basu, elips sie nie wrzuca w skrzynie i tak dalej i tak dalej... ale te głośniki lezą mi w szafce więc chciałbym zeby był z nich jakiś pożytek jeśli nie a aucie to w pokoju. CO O TYM MYŚLICIE? POMOŻECIE Z WYLICZENIEM ILE LITRÓW MA mieć skrzynka?? tu link do tych słośników:
http://allegro.pl/glosniki-boschmann-9949s-gwar-nowe-2-szt-kable-i1290858908.html

Fred.X
05-11-2010, 19:14
Bok 25-30 cm , długość około 60-80 cm , wysokość tak jak bok ..., zamontuj po bokach ...

| -------------------------------------------------------------|
| |
| |
|--------------------------------------------------------------|

Celtic
05-11-2010, 19:17
Bok 25-30 cm , długość około 60-80 cm ,

dzieki Fred, na ciebie można zawsze liczyć!
będzie z tego jakiś pożytek w aucie cy lepiej to w pokoju postawić? (wiem ze to głupie pytanie..)

ery
05-11-2010, 19:19
Jeśli nie ma parametrów wszystkich to skrzynki nie wyliczysz, proponuję zrobić na czuja bo i tak to nie zagra, ale jak masz ochotę to rób, myślę że po 10 litrów na głośnik starczy, a jak większą zrobisz to zawsze możesz robić odsłuch i zmiejszać pojemność aż ci będzie pasiło

Fred.X
05-11-2010, 19:20
Bok 25-30 cm , długość około 60-80 cm ,

dzieki Fred, na ciebie można zawsze liczyć!
będzie z tego jakiś pożytek w aucie cy lepiej to w pokoju postawić? (wiem ze to głupie pytanie..)
zobacz jak będzie w aucie, ale szału z tego nie będzie , długośc daj nawet 1 m

Dodano po 1 min.:

aaa, w środku skrzyni daj ściankę grodziową...na samym środku

Celtic
05-11-2010, 19:25
ok a montaż głośników? po bokach na ściance 30x30 ?

Fred.X
05-11-2010, 23:07
Mniej więcej coś takiego...
http://allegro.pl/skrzynia-na-2-glosniki-jbl-power-p1222-wawa-i1265571537.html

Jendrekmak
06-11-2010, 00:22
CO O TYM MYŚLICIE? POMOŻECIE Z WYLICZENIEM ILE LITRÓW MA mieć skrzynka?? tu link do tych słośników:
kolego liczyć to można obudowę jak ma się parametry głośnika. są nawet do tego specjalne programy. a te które masz możesz włożyć do dowolnej obudowy

przykładowe parametry głośnika potrzebne do wyliczenia obudowy, którą liczy się dla głośnika niskotonowego.
Technical Data:
Rated power 120 W
Maximum power 180 W
Nominal impedance Z 8 Ohm
Frequency response fu–9000 Hz
Mean sound pressure level 88 dB (1 W/1 m)
Excursion limit +/−10 mm
Resonance frequency fs 32 Hz
Voice coil diameter 38 mm
Height of winding 20 mm
Cutout diameter 190 mm
D.C. resistance Rdc 6,6 Ohm
Mechanical Q factor Qms 3,73
Electrical Q factor Qes 0,39
Total Q factor Qts 0,35
Equivalent volume Vas 77 l
Effective piston area Sd 216 cm˛
Dynamically moved mass Mms 21 g

Fred.X
06-11-2010, 07:56
hmm jesteś pewien Jendrekmak , że ja to napisałem...???

Dodano po 2 min.:



kolego liczyć to można obudowę jak ma się parametry głośnika. są nawet do tego specjalne programy. a te które masz możesz włożyć do dowolnej obudowy


najprostszym sposobem jaki głośnik -> taki litraż , np. głośnik 25cm -> skrzynia 25 L... :bigok:

Jendrekmak
06-11-2010, 08:30
oczywiście, że nie ty tylko Celtic47 ale skrypt forum robi czasem takie numery

Fred.X
06-11-2010, 08:32
oczywiście, że nie ty tylko Celtic47 ale skrypt forum robi czasem takie numery ;) ... :beer:

Jendrekmak
06-11-2010, 08:40
najbardziej mi się w tych głośnikach podoba zakres częstotliwości 40-23000Hz ale te 40 to raczej osiąga przy -15 dB zakres realny można przyjąć na poziomie 80 Hz. do domu to porażka ale jak się upierasz to zrób dla każdego osobną skrzynię o ok 10 cm szerszą i wyższą od głośnika i głęboka na ok 20-25 cm. czy zrobisz jakiś otwór czy nie to nie ma znaczenia. ponieważ nie ma parametrów do obliczenia obudowy to raczej bym to zrobił w obudowie CLOSED a nie BASS REFLEX bo będzie lepszy impuls.