PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Problem z ogrzewaniem i temperatura.



Tomasz
12-12-2010, 16:15
Koledzy mam problem z ogrzewaniem w moim mondeo mk1 1.8 16v zetec.Otóż leci cieple,ale jak większe mrozy to słabe jest to ciepłe.Myślę,ze nagrzewnica jest dobra bo jak się postoi trochę to już jest gorące więc musi byc drożna.Natomiast podejrzewam,że problem tkwi w termostacie ponieważ temperatura na wskaźniku na desce jest na samym dole,ale czasem wskazówka pójdzie na normal czyli tak jakby termostat zamknie sie i można przypuszczac,ze czujnik temperatury jest dobry.Klapki ciepłe/zimne też slychac,ze działają.Jutro zamierzam wymienic termostat.Czy trzeba przy tym zabiegu spuscic plyn z chlodnicy?Jeszcze jedno pytanie,jaki termostat kupic,oryginalny czy może byc zamiennik i jest jakaś różnica w założeniu go bo link na wymianę termostatu widziałem tutaj?http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=50

Netoper
12-12-2010, 17:15
Czy trzeba przy tym zabiegu spuscic plyn z chlodnicy?
Co nieco warto upuścić żeby Ci nie chlap


jaki termostat kupic,oryginalny czy może byc zamiennik
nęło po silniku, ze 2 litry wystarczy.

Zamienniki fakt że tańsze, ale często nie trzymają parametrów, i ludzie później i tak oryginała kupują.
Kupuj termostat na 92 stopnie, bo bardzo często sprzedawcy oferują na 88 a to jest źle dla benzyniaka.

Tomasz
12-12-2010, 17:25
Ok kolego.Dzięki za rade,taką odpowiedź satysfakcjonuje mnie.Pozdrawiam.

Tomasz
17-12-2010, 18:17
Witam ponownie.Kupiłem nowy termostat jak i czujnik temperatury motorcraftu oryginalne bo ponoc lepiej raz drożej niż dwa razy kupowac i tą samą robotę robic.Zabrałem się za wymianę.Najpierw tak jak kolega napisał trzeba zlac trochę płynu,jak kto go spuści to już jego dowolny wybór bo możliwości jest kilka.Czujnik temperatury padnięty,sprawdzałem za pomocą gorącej wody,nowy działa,temperatura rośnie.Wymiana termostatu jest prosta,ale dostęp do dolnej śruby ciężki.Potrzebny kluczyk nasadka i najlepiej grzechotka nr 8.Natomiast wykręcic czujnik temperatury to dopiero rewelacja.Znajduje się pod obudową termostatu i to jest czujnik na deskę bo ten na obudowie jest na komputer.Po całym zabiegu nalezy uruchomic silnik i ogrzewanie na maksa.Można trochę dolac wtedy płynu,układ bedzie zapowietrzony wiec będzie leciec zimne,dopiero jak załączy się wentylator pójdzie płyn na cały obieg zaczyna się układ odpowietrzac.Wtedy można dolac płynu do poziomu w zbiorniczku i wszystko powinno byc ok.U mnie było.Mam kilka zdjec,termostatu i czujnika i gdzie to jest bo pewnie nie wszyscy wiedzą gdzie co się znajduje jak ja do dziś.

Netoper
17-12-2010, 22:06
jak ja do dziś.
Trzeba było pytać, są fotki i opisy :)
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=57213&highlight=czujnik
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=57880&highlight=czujnik

Celtic
18-12-2010, 19:48
Witam, napisze tutaj żeby nie zakładać nowego wątku, moze pomożecie...
zrobiłem taki manewr że naciskałem węże które idą od zbiornika płynu chłodzącego...jedn od góry i ten gruby na dole...(kumpel mi gadal z moze byc zapchany, zapowietrzony i faktycznie tak było bo jak otwieram korek wlewu to jest tam taka "igiełka" czy jak to nazwać ze gorący płyn powinien lecieć spowrotem do zbiornika) i faktycznie...naciskałem oba węże chyba z 15 minut i zaczeło samo lecieć...po chwili nawet silnik się nagrzał (wskazówka temperatury silnika "w pionie") dotchczas robilem po kilkadziesiąt kilometrów,czasem robiłem kursa 100kilometrowego i silnik był zimny, wskazówka ledwo się podnosiła od temp.silnika.
oba węże idące od zbiornika płynu chłodzącego są gorące...silnik też...a zimne nawala jak na syberii...
(biegi od 1 do 4 sprawne)
pokrętła kierunkowe nadmuchu - sprawne
klapka ciepło -zimno ? nie wiem, ale jak przekręcam na max zimne na koniec slysze takie "puk" i to samo w odwrotną strone.
aha, jak przekręcam z szyby na nogi np. to słychać chwile buczenie, a najgłośniej to słychać jak np mam na szybe, szybko przekręce na 0. (na wyłączony) wtedy słychać takie "sssss..." (jakby powietrze ktoś spuszczał) po ułamku sekundy chrupanie i "buuu...." i cisza.

Tomasz
18-12-2010, 20:44
Kolego moim zdaniem masz uszkodzony termostat skoro oba węże gorące jeżeli chodzi Ci o te grube,które idą z i do chłodnicy.U mnie jest tak,że ten u góry chłodnicy jest zimny,a jak puści termostat to robi się ciepły.Gdy masz zamknięty obieg to nagrzewa się silnik,a tak to termostat przepuszcza i cały czas masz obieg dlatego wskazówka ledwo co idzie do góry.Natomiast co do zimnego powietrza to różnie może byc,np. zapowietrzony układ,ale watpie,kolejna przyczyna to niedrożna nagrzewnica bo tak jak pisałeś to puk to przełączanie się z zimnego na ciepłe i odwrotnie,to syczenie to zmiana kierunku nawiewu bądź wyłączenie na zero czyli wszystko sprawne.Moim zdaniem zacznij od termostatu,ale zdecydowanie są tutaj mądrzejsi ode mnie więc możesz czekac na inną radę.

Dodano po 11 min.:

Kupuj termostat na 92 stopnie, bo bardzo często sprzedawcy oferują na 88 a to jest źle dla benzyniaka.

Do kolegi Netopera:Za rada kupiłem termostat na 92 stopnie,ale wyjąłem stary,który był oryginalny motorcraftu i na 88 stopni i dobry,ale skoro na 92 stopnie ma byc lepszy to ok.Drugi dzień jeżdże i jest tak,ze temperatura rośnie,termostat działa,wskazówka idzie do pionu,ale czasem nawet i do L,wentylator się załącza i wskazówka opada,to na postoju,a w czasie jazdy tak różnie ,wiec jak będzie w lato gdy teraz przy -15 stopniach potrafi tak sie nagrzac,czy nie lepszy bylby ten termostat na 88 stopni?

Celtic
18-12-2010, 23:42
zobaczymy co m.in. kolega Netoperek napisze, nawet priva mu napisałem bo on w te klocki jest dobry...
(moj ojciec też mi mówił ze termostat, a poza tym "jedź do mechanika" ...tylko że u jednego już byłem i powiedział ze "wszystko mam sprawne" i on nie wie co jest nie tak).
ja już nie mam pojęcia =/