PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] "Skakanie" silnika na LPG



toxic76
21-12-2010, 00:19
Witam, Do tej pory odpowiedzi na wszystkie moje pytania znajdowałem nie zadając swoich pytań - ktoś już to przeszedł. Ale nastąpił moment, że nie mam jak dopasować moich objawów całkowicie do czegoś już tu obecnego.
W skrócie MkIII 2.0 + LPG Agis założony 01.2010. Do tej pory sprawował się bez najmniejszych problemów, ale nastała druga zima i problem. Szwagier stwierdził jakiś miesiąc temu, ze czuje jak mi "wypada zapłon" - lekkie "kopnięcia" silnika wyczuwalne na plecach gdy siedziało się w aucie było to i na benzynie i na LPG. Oczywiście jak powiedział to sie posypało i na drugi dzień nie było jazdy. Więc komplet: nowa cewka (Beru) plus kable i świece (NGK). Problem ustąpił na benzynie lecz na gazie jakby został, piszę jakby bo jest to troche inne uczucie i mocniejsze i aż rzucające silnikiem z czego właśnie jest to tylko i wyłacznie na biegu jałowym. Na wyzszych obrotach nie ma wogóle problemu idzie dobrze, nie szarpie, nie rzuca. Wyczyszczona przepustnica i krokowiec - bez zmian. Wymieniona lista wtryskowa gazu - objaw wystepujący jakby nie zawsze. Nie paliło mi się z tym więc pytam Was fachowców o radę jaka może być przyczyna żeby po omacku nie błądzić i wymieniać co się da. Z góry dzięki za rady i pozdrawiam!

Mortal_Kombat
21-12-2010, 00:46
Jak na Pb OK, to coś z dawkowaniem gazu szwankuje. Jakie wtryskiwacze masz teraz założone i jaki reduktor, może wiesz jakie masz na nim ciśnienie?

toxic76
21-12-2010, 09:30
Nie siedzę aż tak w tym, ale w książce mam napisane reduktor Scorpion, a listwa była wymieniana na początku na Reg (tyle mam wpisane, taka niebieska ;-) o większej mocy, bo poprzednia zamulała jak dostawał wysokie obroty. Cisnienie nie mam pojęcia. Podłączałem dziś do komputera u gazownika i mówił, że wszystko jest ok na samym gazie i że gaz jest czulszy bo wymaga większego napięcia i dlatego na benzynie tego nie czuć. Powiedział żebym wyregulował zawory zanim zacznę szukać coś w układzie zapłonowym. I tu pytanie Ile trwa i kosztuje regulacja średnio? Bo nie mam do kogo się z tym udać gdyż w jednym warsztacie zawołali 50 zl a w drugim 500 i zgłupiałem. :-|

maniek_
21-12-2010, 09:32
Zmniejszałeś przerwę na świecach? Dla mnie wygląda to na niedomagania świecy zapłonowych

toxic76
21-12-2010, 09:45
Nie zmniejszałem, wkręcili mi takie jak fabrycznie z pudełka wyjęte NGK Laser Platinum. O ile wogóle zmniejszać jak coś?

J_Daniels
21-12-2010, 09:56
Za 50 zł to może ci zmierzą luzy a na pewno nie wyregulują.
W mk3 reguluje się to tzw 'szklankami" i koszt ich to 30-80 zł. Zależy od miejsca gdzie kupisz..:) A potrzeba w skrajnym przypadku 16 sztuk.
Na pewno dobrze by było jak sobie zmierzysz te luzy + ciśnienie na cylindrach. Na pewno obejrzyj dokładnie świece.

Ja walczyłem długo z takim kopaniem na wolnych obrotach i ładne parę godzin spędziłem u gazownika.. i nie potrafił zrobić. W końcu sam się pobawiłem i zwiększyłem czasy wtrysków w okolicach biegu jałowego i rok mam już spokój.

toxic76
21-12-2010, 10:08
No to będę musiał coś zadziałać z tymi zaworami, tym bardziej, że podejrzewam od nowości nie ruszanie ich. :-] No własnie tylko ja nie mam dotępu i wiedzy w tym temacie zeby sobie samemu wyregulować wtryski. A raz, że doprowadza mnie to do szału i dwa że boję się że uszkodzi mi to coś jeszcze kosztowniejszego.

J_Daniels
21-12-2010, 11:11
pewnie masz tą listwę http://allegro.pl/nowa-listwa-wtryskiwaczy-omvl-dream-fast-reg-4cyl-i1348471109.html
a to nie jest chyba górna półka.. :) i to że jest nowa to nie znaczy że dobra.
Swoją drogą to do mocy się dobiera głównie wielkość dysz.

toxic76
21-12-2010, 11:54
No, że górna nie jest to mozliwe ale czasem nie warto od razu przepłacać jak tańsze może być dobre. ;) Wkładaliśmy drugą na sprawdzenie i objawy nie ustąpiły więc to nie wygląda na winę listwy. A w tamtej z tego co pamiętam dysze już maksymalnie zwiększyli więc wzięli mocniejszą. Dobra auta zawsze mi posłuszeństwa odmawiają przed świętami więc dodam jeszcze, że od wczoraj trzeba go długo pokręcić zeby odpalił. :wall:

Mortal_Kombat
21-12-2010, 17:20
Zawory to i tak trzeba mieć dobrze wyregulowane do gazu, bo potem może być droga naprawa, jaki masz przebieg tak w ogóle? Wtryski OMVL Reg nie mają za dobrej opinii, widziałem też testy z forum LPG, które to tylko potwierdzają i tu bym szukał powodu problemów z pracą silnika. Zwłaszcza ,że piszesz

Wymieniona lista wtryskowa gazu - objaw wystepujący jakby nie zawsze. , czyli zmiana na drugą wpłynęła na pracę silnika.


Podłączałem dziś do komputera u gazownika i mówił, że wszystko jest ok na samym gazie i że gaz jest czulszy bo wymaga większego napięcia i dlatego na benzynie tego nie czuć. Ja mam na świecach Motorcraft i kablach 40k km przebiegu i w tym 5 na gazie, wszystko chodzi jak trzeba, nie zmieniałem też przerwy. U ciebie wszystko nowe włącznie z cewką, to nie wiem po co gazownik coś takiego mówi, może ponowna wymiana :)

Męcz go niech zrobi kalibrację obecnych wtryskiwaczy, ewentualnie drugą listwę zakłada lub nawet pogadać żeby założyć coś lepszego np. HANA. Na Pb masz OK, a na gazie problemy plus masz gwarancję, więc piłeczka jest po jego stronie.

toxic76
21-12-2010, 23:35
Zawory to i tak trzeba mieć dobrze wyregulowane do gazu, bo potem może być droga naprawa, jaki masz przebieg tak w ogóle? Wtryski OMVL Reg nie mają za dobrej opinii, widziałem też testy z forum LPG, które to tylko potwierdzają i tu bym szukał powodu problemów z pracą silnika. Zwłaszcza ,że piszesz

Wymieniona lista wtryskowa gazu - objaw wystepujący jakby nie zawsze. , czyli zmiana na drugą wpłynęła na pracę silnika.


Podłączałem dziś do komputera u gazownika i mówił, że wszystko jest ok na samym gazie i że gaz jest czulszy bo wymaga większego napięcia i dlatego na benzynie tego nie czuć. Ja mam na świecach Motorcraft i kablach 40k km przebiegu i w tym 5 na gazie, wszystko chodzi jak trzeba, nie zmieniałem też przerwy. U ciebie wszystko nowe włącznie z cewką, to nie wiem po co gazownik coś takiego mówi, może ponowna wymiana :)

Męcz go niech zrobi kalibrację obecnych wtryskiwaczy, ewentualnie drugą listwę zakłada lub nawet pogadać żeby założyć coś lepszego np. HANA. Na Pb masz OK, a na gazie problemy plus masz gwarancję, więc piłeczka jest po jego stronie.

Kalibrację robił dzisiaj właśnie jak u niego byłem i bez zmian. Listwę mam teraz całkiem nową założoną na próbę co prawda taką samą, ale pisząc jakby biorę pod uwagę że może tylko mi się wydawało że jest tego mniej a może sobie człowiek wkręcał bo chciał zeby było dobrze ;-). Tak czy siak jest co raz gorzej, bo rzuca z dnia na dzień bardziej. Plus właśnie od 2 dni doszło to, że muszę go z 2,3 sekundy kręcić żeby odpalił i nie ważne na czym go zgaszę. Od strzała odpala tylko bezpośrednio po zgaszeniu.

Mortal_Kombat
22-12-2010, 00:37
Problemy z odpaleniem mogą być spowodowane, tym że wtryskiwacze popuszczają gaz do kolektora dolotowego.

rustin
22-12-2010, 01:09
Wtryski OMVL Reg nie mają za dobrej opinii, widziałem też testy z forum LPG
uważał bym na twoim miejscu z takimi stwierdzeniami,jak ja użyłem taką argumentację to wszyscy na mnie na skoczyli.

norbi333
22-12-2010, 05:16
Wtryski OMVL Reg nie mają za dobrej opinii, widziałem też testy z forum LPG
uważał bym na twoim miejscu z takimi stwierdzeniami,jak ja użyłem taką argumentację to wszyscy na mnie na skoczyli.
Widzę,że dalej to samo :wall: :wall:

J_Daniels
22-12-2010, 10:00
Mi kiedyś zaczął odpalać zawsze za drugim kręceniem. Pomogła ponowna adaptacja ECU. Co ciekawe zdychał na jałowym jak włączałem ogrzewanie szyb dmuchawę itd. Mi pomogło w czasie adaptacji włączenie wszystkich możliwych urządzeń jak światła, klima, dmuchawa itd... Potem pojeździj jakiś czas tylko na benzynie.

Co do telepania.. jak Ci na postoju będzie telepał to możesz spróbować namierzyć który cylinder. Najlepiej ścisnąć cęgami rurkę doprowadzającą gaz do wtryskiwacza.. będzie prawie bez zmian to znaczy że to na tym cylindrze coś nie tak.

Mimo że kupiłeś nowe świece,kable cewkę to często się zdarza że są wadliwe. Nie oryginalne cewki bywa że nie dają rady przy gazie. Mi Visteon i sławna cewka z Lublina :) strzeliły sobie w łeb po paru kilometrach.
Obejrzyj dokładnie świece wystarczy na nich mała ryska i będzie uciekało napięcie. A w ogóle to jakie tę świece kupiłeś? -chodzi o typ.

rustin
22-12-2010, 10:32
Zresztą nie będę znowu prowadził dyskusji bo jak ja mówiłem o wtryskach to wojna była jak podpierałem się takimi argumentami.

Mortal_Kombat
22-12-2010, 16:55
Wtryski OMVL Reg nie mają za dobrej opinii, widziałem też testy z forum LPG
uważał bym na twoim miejscu z takimi stwierdzeniami,jak ja użyłem taką argumentację to wszyscy na mnie na skoczyli.

Ja z nikim nie mam zamiaru się o to kłócić czy są dobre, czy złe i na siłę przekonywać. To jest tylko moje zdanie na ich temat, na podstawie zasłyszanych opinii i wyczytanych informacji w necie. Po to jest forum, żeby wymieniać informacje, każdy ma prawo do innego poglądu.

toxic76
23-12-2010, 00:06
Mi kiedyś zaczął odpalać zawsze za drugim kręceniem. Pomogła ponowna adaptacja ECU. Co ciekawe zdychał na jałowym jak włączałem ogrzewanie szyb dmuchawę itd. Mi pomogło w czasie adaptacji włączenie wszystkich możliwych urządzeń jak światła, klima, dmuchawa itd... Potem pojeździj jakiś czas tylko na benzynie.

Co do telepania.. jak Ci na postoju będzie telepał to możesz spróbować namierzyć który cylinder. Najlepiej ścisnąć cęgami rurkę doprowadzającą gaz do wtryskiwacza.. będzie prawie bez zmian to znaczy że to na tym cylindrze coś nie tak.

Mimo że kupiłeś nowe świece,kable cewkę to często się zdarza że są wadliwe. Nie oryginalne cewki bywa że nie dają rady przy gazie. Mi Visteon i sławna cewka z Lublina :) strzeliły sobie w łeb po paru kilometrach.
Obejrzyj dokładnie świece wystarczy na nich mała ryska i będzie uciekało napięcie. A w ogóle to jakie tę świece kupiłeś? -chodzi o typ.
Zrobię adaptację rano, a zaraz polecę odkręcić akumulator, bo już mnie trafia gdy gdzie nie zajadę to odpalam jakbym jakimś kapciem przyjechał. :wall: Spróbuję też wyczaić ten cylinder. Co to elementów to właśnie nie brałem najtańszych zamienników a najgorsze to, że nie wiem jak właściwie mam zweryfikować czy coś z tego niedomaga... :niewiem:
A świece to NGK Laser Platinum Premium (PTR6F-13) tyle bynajmniej na opakowaniu jest. ;-)

toxic76
02-02-2011, 12:20
Witam ponownie wrócę do tematu, bo jest nadal nierozwiązany. :-(
Odnośnie utrudnionego odpalania to przeszło, najprawdopodobniej za mało paliwa było jak dojeżdżałem do miasta i się układ zapowietrzył.
Natomiast objawy skakania są nadal. Co zrobiłem:
- skrócenie i wyrównanie przewodów od wtryskiwacza do dysz w kolektorze
- zmiana położenia dysz w kolektorze dolotowym na bliższe i jednakowe dla wszystkich kanałów
- podłączenie sondy lambda do instalacji gazowej by idealnie wyregulować czasy wtrysków i regulacja pełna
- podmiana komputera gazu, listwy wtryskowej i wgranie oprogramowania
Z opcji prób i błędów:
- założyłem stare przewody WN - bez zmian
- założyłem stara cewkę na Pb chodzi dobrze, na LPG objawy ciągłe i sliniejsze aż przygasa oświetlenie wnętrza i wskaźniki

Czy trzeba oryginalną cewkę, a nie zamiennik (mam Beru)? Czy coś innego jeszcze może być przyczyną? Na benzynie chodzi bardzo dobrze i równo. Na wyższych obrotach również nie ma problemu zarówno na Pb i LPG. Problem jest tylko na jałowym na LPG.

:wall: :niewiem: Help?

J_Daniels
02-02-2011, 13:50
Spróbuj dodać (pomimo regulacji) czasy wtrysku gazu przy niższych obrotach. Ja generalnie to dodałem po trochu do ustawień. Ponieważ na drugiej sondzie powinno być mniej więcej stale 0,7v a było poniżej 0,5 to zwiększyłem trochę dawki. Od tej pory zero problemów czyli prawie rok.

toxic76
02-02-2011, 23:18
Spróbuj dodać (pomimo regulacji) czasy wtrysku gazu przy niższych obrotach. Ja generalnie to dodałem po trochu do ustawień. Ponieważ na drugiej sondzie powinno być mniej więcej stale 0,7v a było poniżej 0,5 to zwiększyłem trochę dawki. Od tej pory zero problemów czyli prawie rok.
Dodawałem, zwiększałem czasy też. W końcu zatrzymałem się na tych najwłaściwszych, ale to skakanie dalej występuje i to nieregularnie. Raz przez minutę spokój, a nieraz przez 20 sekund non stop nim telepie.

rustin
02-02-2011, 23:22
jak masz elma to spróbuj ustawić wolne obroty na korekty.
a czy to się dzieje w określonej temperaturze gazu?

toxic76
03-02-2011, 00:03
jak masz elma to spróbuj ustawić wolne obroty na korekty.
a czy to się dzieje w określonej temperaturze gazu?
Ustawiałem to z moim znajomym co bardziej w tym siedzi ja aż tak się nie znam.
A dzieje się tak niezależnie od temperatury silnika, powietrza no i chyba gazu też bo jak tylko przełączy się na gaz to się zaczyna i spokój od razu po przełączeniu na Pb

J_Daniels
03-02-2011, 09:57
Skoro ustępuje na benzynie od razu to ja bym stawiał na zapłon albo instalacje gazową. Pisałeś że miałeś problemy i na benzynie a pomogła wymiana przewodów i cewki. Jak wstawiasz starą cewkę z kolei silniejsze objawy. Może nowa cewka nie daje rady po prostu, może trafiła Ci się felerna. Jak nie chcesz bez sensu podmieniać połowy samochodu to znajdź warsztat gdzie mają sprzęt do badania takich rzeczy. A na zwykłym testerze warsztatowym powinno wyjść chyba na którym cylindrze wypada zapłon - jeśli to problem jednego cylindra - zawsze to jakaś już podpowiedź bo możesz pozamieniać wtryski świece przewody i tą metodą dojść co jest.
Jeszcze jedno mi do głowy przychodzi chociaż skoro nie miałeś wcześniej to raczej nie to, ale też masz teraz inną cewkę.
Często gazownicy biorą informacje do kompa gazowego o włączonym zapłonie z cewki i to powoduje zakłócenia - rustin Ci wszystko wyjaśni..jak dobrze pamiętam to to przechodził..:)

rustin
03-02-2011, 10:34
W mondeo cieżko wziąć sygnał obrotów z innego miejsca niż z cewki i tam też sie wpinają,nie tylko zresztą w mondeo.Problem u mnie był taki że w cewkę też był wpięty plus po zapłonie dla lpg.

toxic76
03-02-2011, 11:43
Skoro ustępuje na benzynie od razu to ja bym stawiał na zapłon albo instalacje gazową. Pisałeś że miałeś problemy i na benzynie a pomogła wymiana przewodów i cewki. Jak wstawiasz starą cewkę z kolei silniejsze objawy. Może nowa cewka nie daje rady po prostu, może trafiła Ci się felerna. Jak nie chcesz bez sensu podmieniać połowy samochodu to znajdź warsztat gdzie mają sprzęt do badania takich rzeczy. A na zwykłym testerze warsztatowym powinno wyjść chyba na którym cylindrze wypada zapłon - jeśli to problem jednego cylindra - zawsze to jakaś już podpowiedź bo możesz pozamieniać wtryski świece przewody i tą metodą dojść co jest.
Jeszcze jedno mi do głowy przychodzi chociaż skoro nie miałeś wcześniej to raczej nie to, ale też masz teraz inną cewkę.
Często gazownicy biorą informacje do kompa gazowego o włączonym zapłonie z cewki i to powoduje zakłócenia - rustin Ci wszystko wyjaśni..jak dobrze pamiętam to to przechodził..:)

Też mi się właśnie wydaje, że może nie wyrabiać ta cewka. Tylko jakbym wywalił teraz jeszcze 350 zł na oryginalną cewkę i po założeniu byłoby to samo to chyba bym rozpędził się nim w mur. No to poszukam czy u nas jacyś "mechanicy" maja taki "zaawansowany" sprzęt. A co do wpięcia gazu, to raczej padłoby od razu, a to się dzieje odkad padła ta oryginalna cewka, czyli po 11 miesiącach jazdy na gazie.

rustin
03-02-2011, 12:04
wątpliwa sprawa czy to cewka jak nowa.chcesz sprawdzić czy to coś z układem WN , zmniejsz przerwę na świecy na próbę z 1,3 na np 0,8mm

toxic76
12-02-2011, 15:01
Przerwę fabryczną miałem 1,4 dałem 1 mm i zachowanie się poprawiło jednak nie wyeliminowało zjawiska. Zrobiłem też regulację mieszanki gazu wg wskazań sondy lambda i niestety w zakresie biegu jałowego i okolicznych w miarę poprawnie chodzi tylko na bogatej mieszance oraz ma trochę większe drgania na wolnych obrotach niż na Pb. Gdy ustawiało się optymalną to skakanie zaczynało być drastyczne. Dodam, że czasy wtrysków ma w normie i wszystko z resztą związane z gazem.
Zostaje wymiana cewki na oryginał? Jakieś pomysły?
Odpisuję rzadko, bo nawet nie mam swojego garażu więc jestem uzależniony od czasu znajomego. ;)

toxic76
21-02-2011, 00:10
Brak pomysłów to z kolejnych obserwacji dodam, że dzisiaj na rozgrzanym silniku zdjąłem pokrywę i przy przygazowaniu gdzieś przy ok 2500 obr. na pierwszym cylindrze wokół fajki kabla była dyskoteka ciągle a na drugim co chwilę. Po dojechaniu do domu, ostygnięciu i odpaleniu jak chwilę pochodził to też 1 i 2 cylinder tym razem razem błyskały, ale przy połączeniu fajki z kablem. Jak docisnąłem fajki tak mocno fest, że paluchy bolały przestało błyskać albo na tyle szybko i rzadko, że akurat tego nei zobaczyłem. :niewiem:
I teraz bajer, bo jak wsadzałem stare kable wcześniej to właśnie bez 1szego cylindra bo fabryczny był na krótki i nie sięgał do nowej cewki. :wall:
Powiedzcie mi czy jakiekolwiek błyski dyskwalifikują kable WN czy jakieś są dopuszczalne? Przypomnę, że są to Ngk na których zrobiłem ok. 3tys. km.
Nie wiem czy brać się za cewkę czy teraz startować znów do kabli.

rustin
21-02-2011, 15:13
Jam mam trzy komplety przewód w tym 2 orginalne i jeden bremi we wszystkich widać jak iskry lecą w kablach ale nie skaczą na boki

Mortal_Kombat
24-02-2011, 16:19
Rustin, a ty chyba pisałeś że sterownik powodował usterki cewek zapłonowych, może to samo jest u toxic76 ?. I jak pamiętam to gdzieś chyba było, że uszkodzona cewka może niszczyć kable i świece.

rustin
24-02-2011, 16:29
wiesz co mi paliło cewki na potęgę może z 5 mi poszło nie pamiętam.W tym samym czasie zrobiłem kilka rzeczy,wymieniłem sterownik,przylutowałem plus po stacyjce z przewodów cewki i sygnał obrotów na drugi,cewka nowa vemo i od tamtej pory jest ok.

kzmuda1
27-02-2011, 22:24
ja ostatnio cos takiego przerabialem i okazalo sie ze bilo z przewodow WN na obejme na przewodzie gazowym i skakal silnik , jak masz zamontowana listwe?

toxic76
03-06-2011, 01:35
Welcome back. Olałem sprawę od lutego. Starałem się nie zwracać uwagi i nie generować sobie kosztów w tamtej chwili. Jednak teraz musiałem wrócić do tematu i proszę Was o pomoc gdyż gazownik szczerze rozłożył ręce i powiedział, że nie ma pojęcia co się dzieje.
Mianowicie:
Silnik dalej na wolnych obrotach ma jakby wyskoki zapłonu oraz zdarza mu się regularnie zafalować np. po dojechaniu do świateł z czego falowanie czuć a niezbyt widać to po obrotomierzu. Oba te objawy milkną natychmiast po przełączeniu na benzynę.
Spalanie dobiło z ok 12l do 16,5 l faktycznego, a na komputerze zatrzymalo sie na 13,6 z czego działa on dość wolno więc pewnie jeszcze wzrośnie. I co najciekawsze - wzrosło tak stopniowo w 3 tygodnie.
Wymieniłem kable na nowe, sprawdziłem świece - jedna okazała się mieć pękniety izolator, wstawiłem nową - bez zmian.
Check engine się świeci - bląd tylko zbyt ubogiej mieszanki, jednak jest on prawie od początku jak mam instalacje t.j. roku (gazownicy stwierdzili, że nie da sie tak zrobić żeby się nie zapalał jednak czytając tutaj dłuzej zaczeło mi to w ktorymś momencie przeszkadzać i teraz wiem, że się da jednak nikt tego u mnei nie osiągnął) z czego do padnięcia cewki opisywanej we wcześniejszych postach nie było problemu z pracą silnika i spalaniem. I żadnego innego obecnie komputer nie wykazał.
Kalibracja, sprawdzenie ciśnienia gazu i jego temperatury, mapy. I co najciekawsze poprawa na 3 dni po czym powrot objawów. Spalanie jakby ciut spadło i teraz znów wzrosło.
Po kontakcie z producentem instalacji polecili mi jedynie wymianę świec ale tylko na motocraft. (obecnie mam NGK Platinum). Jednak zwątpiłem czy to da jakiś efekt.
Instalacja gazowa czy reszta jest zła?
Bracia ratujcie mnie, mam dostęp do Elma, mam fejsa do gazu opiszcie co mam sprawdzić (sonda labda, egr, przewody??) kocham ten samochód, chcę być bratem "emkaczy" ale dobija mnie już to tak, że nachodza mnie myśli żeby sie z tym pożegnać. :-( Help...

rustin
03-06-2011, 10:58
Ile km zrobiłeś na lpg? skoro na pb jest ok to pewnie nie to ale zawory sprawdzałeś?
jak gazownik nie potrafi sobie poradzić z ubogą mieszanką to mu podziękuj bo pewnie wszystko jest źle wyregulowane.
Mi rzucało silnikiem na wolnych jak magic jety padły po 3 tys km. może coś z wtryskami?

toxic76
03-06-2011, 13:18
Na gazie jest ok. 35 tys. Z czego w połowie użytkowania zamieniłem Valteki na Regi. Zaworów nie ruszałem, bo wszędzie wywalali tak kolosalne koszty i pytali co się dzieje, że chcę to robić. Gdy słyszeli, że gaz to mówili że nie ma sensu, bo problem jest tylko na gazie.
Byłem dzis na zaprzyjaźnionej stacji diagnostycznej i sprawdziłem mieszanke na analizatorze, przekazali mi że odczyty są idealne i na gazie i na benzynie na wolnych i przy trzymaniu 2 tys obr. Więc odradzili mi grzebaniu przy lambdach.

rustin
03-06-2011, 13:22
Świeci się się check i masz błąd ubogiej mieszanki? bo z tego co piszesz że miałeś lub masz i gazownik nie może sobie z tym poradzić więc też może być w tym problem.Wtryski jedne i drugie rewelacyjne nie są więc może i one padły już.Co do zaworów jak na pb jest ok to chyba nie one ale nie jestem pewien,a sprawdzenie ich to 30min ost mi zajęło. Zakładając że jest dobrze zamontowane tzn wkrętki w kolektorze itd są ok to coś z regulacją lub podzespołami,cudów nie ma.

J_Daniels
03-06-2011, 13:50
Generalną zasadą na gazie jest że czas wtrysku benzyny na benzynie równa się czasowi wtrysku benzyny na gazie. Jak na gazie będzie większy to znaczy że mieszanka za uboga i odwrotnie. Podepnij sie do gazu i posprawdzaj i ewentualnie skoryguj Kurcze.. wczoraj zmieniłem listwę i ustawienie mi zajęło kilkanaście minut..żadnych checków dziur w przyspieszaniu..itp.

Spójrz też na "long trim fuel" jak jest na benzynie a jak na gazie.

aha NGK Platinium to to samo co Motorcraft. :)

toxic76
03-06-2011, 13:59
Check się świeci prawie odkąd mam instalacje. I ciekawi mnie, bo kod mieszanki ubogiej, a auto pali po 16 l .
Powiedzcie mi np. założę nowa listwę. Jak krok po kroku powinno wyglądać dostrojenie gazu?

Właśnie też na oryginalnych świecach Motocraft było z drugiej strony logo NGK. :-P Dlatego nie wiem co mam robić. Nie ruszać ich?

J_Daniels
03-06-2011, 14:16
Nie ruszaj.. dokładnie co najwyżej obejrzyj czy nie ma mikropęknięć. Ja kiedyś do kitu miałem klucz i przy wkręcaniu uszkadzałem świece. Z tym ustawianiem gazu to zależy co to za sterownik i jakie ma możliwości. Ja na przykład map nie mogę pozbierać ale według powyższej metody daje spokojnie rade. Napisz który program masz do obsługi to spojrzę jak tam zabawa wygląda..:)

toxic76
03-06-2011, 14:24
Właśnie jedną wymieniłem świecę ostatnio bo były pęknięcia i to nie mikro. :-P A resztę dokładnie oglądnąłem i są w porządku.
Sterownik to komputer od gazu? Mam Agis w plastikowej czarnej obudowie, teraz już zastąpione obecnie przez metalową i z inną wtyczką. A program do tego mam takiło: strona producenta i pierwszy na liście (ten sam używa gazownik). Byłbym wdzięczny jakbyś mnie poinstruował ja to poprawnie użyć i ustawić.
http://acon.com.pl/do-pobrania

J_Daniels
03-06-2011, 14:43
Kurde mój dwa albo trzy razy prostszy..:) W programie sprawdź czy właściwe wtryski (model) są wybrane i popatrz na te czasy. Jak jest za ubogo to muszą się rozjeżdżać. Chyba że ci łapie lewe powietrze albo MAP źle działa. - na włączonym zapłonie powinieneś mieć ciśnienie atmosferyczne 1000kpa a na włączonym silniku na jałowym jakieś 30kpa ( jak dobrze pamiętam).
Sprawdź też dysze jakie masz ( chyba że wiesz) ja mam 2.5 mm dla silnika 1,8. i raczej nie powinno być mniej tak wynika z wszystkich zaleceń.. ale też nie mogą być za duże. Więc myślę że u Ciebie jakieś 2,7-3.0. Niech Rustin Ci podpowie on też ma 2.0.

toxic76
03-06-2011, 14:51
Dysze mam 2 coś nie pamiętam dokładnie. A Co do programu to ja jestem laik. Wcześniej pomagał mi kolega cos z nim, ale wyjechał i zostałem sam. Wezmę i później porobię screeny i ukaże jak to u mnie wygląda.

J_Daniels
03-06-2011, 15:26
No sprawdź te dysze bo jak 2.2 to może być za mało. Najlepiej mieć wiertełko 2.5 i 3mm albo suwmiarkę i jakieś druciki.
czas benz. i czas lpg masz podany na każdej zakładce. Patrzysz na wtrysk benzyny jak chodzi na benzynie .. będzie oscylował powiedzmy około 3,00ms przełączasz na gaz i patrzysz dalej na wtrysk benzyny ( nie gazu) i powinien być taki sam 3,00ms. Chodzi o to że PCM nie powinien nic korygować z tego tytułu że jedziesz na gazie. Jak będzie inny czas to znaczy ze jest gazu za mało albo za dużo. I popatrz dla obrotów jałowych a potem dla każdego tysiąca w górę.

rustin
03-06-2011, 22:52
Po co od razu sprawdzać dysze? najpierw trzeba sprawdzić jakie są czasy wtrysków benzynowe i gazowe na wolnych podczas jazdy na maksa itd, i na mnożnik chyba jest też w tym programie.ja bym proponował pojechać do dobrego gazownika bo to nie takie prosto to co J_Daniels mówi to tylko wolne obroty możesz sobie sprawdzić,bo wątpie czy ci sie uda podczas jazdy itd. Ja mam hanki gdzie nie ma dysz dlatego je wybrałem

toxic76
03-06-2011, 23:10
Podłączyłem się do gazu i mam screeny. Proszę o rady.

Benzyna:
Wolne obroty - wg zakładek w programie:
Ustawienia: http://imageshack.us/photo/my-images/62/benwolne1.jpg/
Wtryskiwacze: http://imageshack.us/photo/my-images/803/benwolne2.jpg/
Odczyty: http://imageshack.us/photo/my-images/687/benwolne3.jpg/
Czujniki: http://imageshack.us/photo/my-images/683/benwolne4.jpg/
Mapowanie: http://imageshack.us/photo/my-images/543/benwolne5.jpg/
Poprawki: gdzies mi ten wykres wcieło, jutro zrobię. :-(
Mapa: http://imageshack.us/photo/my-images/847/benwolne7.jpg/

Benzyna 2000 obr.(tylko zakładki co coś się zmieniało):
Ustawienia: http://imageshack.us/photo/my-images/822/ben20001.jpg/
Odczyty: http://imageshack.us/photo/my-images/845/ben20002.jpg/

Gaz:
Wolne obroty:
Odczyty (3 screeny jako, że coś na tych obrotach wlaśnie te "wypadanie" jest):
http://imageshack.us/photo/my-images/696/wolne1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/684/wolne2o.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/8/wolne3.jpg/

Gaz 2000 obr.:
http://imageshack.us/photo/my-images/32/20001p.jpg/

Wskaźnik sondy lambda wedruje cały czas lewo prawo.

resmiki
04-06-2011, 00:18
założyłem stara cewkę na Pb chodzi dobrze, na LPG objawy ciągłe i sliniejsze aż przygasa oświetlenie wnętrza i wskaźniki :wall: :niewiem: Help?

Czy Ty aby nie masz jakiegoś problemu z masą ?

Pomierz przy pracującym silniku, na właczonych swiatłach rożnicę napiecia pomiedzy masą silnika, akumulatora i karoserii. Napisz ile wyszło pomiedzy silnikiem a klemą "-" aku i silnkiem a karoserią.

Bardzo przydatne by było sprawdzenie jakie parametry podaje PCM - napiecie z sond, korekty itp.

RavenMOH
04-06-2011, 07:24
Kolego toxic76, jedz do sklepu i kup srodek do wykrywania nieszczelnosci. Psiknij na listwe wtryskowa benzyny. Jesli zacznie zasysac to znaczy ze masz do wymiany uszczelki listwy wtryskowej. Przerabialem cos takiego kilka lat temu w Fordzie escorcie zetec 16V ale zasada jest chyba taka sama. Na Pb wszystko chodzilo idealnie, po przelaczeniu na lpg zaczynalo sie telepanie. Jak to nie bedzie to, to poszukaj nieszczelnosci gdzie indziej. Warto sprawdzic bo prawie nic cie to nie bedzie kosztowac a widze, ze dlugo juz z tym walczysz.

rustin
04-06-2011, 09:12
Ludzie najpierw trzeba dojść ładu z lpg skoro się check świeci nie jest dobrze ustawione.Dopiero jak będzie lpg dobrze ustawione szukać dalej przyczyn w aucie.Jak ma dobrze chodzić skoro bład wywala.

RavenMOH
04-06-2011, 11:32
Widzisz, ze kolega dochodzi z tym do ladu juz od 2010 wiec nie zaszkodzi sprawdzic paru innych rzeczy, a moze to wlasnie przez nieszczelnosc wywala mu check i ma zbyt uboga mieszanke, bo za duzo powietrza i chociaz by nie wiem co zrobil to lpg wtedy nie bedzie dobrze chodzic.

toxic76
04-06-2011, 11:53
Sprawdze i masę i te nieszczelności. Warto poszukać najprostszych rzeczy. Taki środek do nieszczelności będzie w motoryzacyjnym po prostu?

J_Daniels
04-06-2011, 12:12
Odezwij się kolego na gg może - wysłałem Ci na priv bo tu to będziemy miesiącami pisać. Trzeba by po kolei jeszcze raz od samej benzyny posprawdzać.

Rustin - Hany masz w różnych kolorach odpowiednio do mocy silnika, więc prawie na jedno wyjdzie czy dysze czy różnej wydajności wtryski.

RavenMOH
04-06-2011, 13:15
Taki środek do nieszczelności będzie w motoryzacyjnym po prostu?

Ja kupilem preparat liqui moly motor-lecksucher do znajdowania nieszczelności silnika ale jak mialem escorta to mi poprostu gaziarz psiknał ta ich pianka na wtryski benzynowe i tez dalo rade.

J_Daniels
04-06-2011, 14:23
ekstremalna metoda to taka..:) http://www.youtube.com/watch?v=9CPqbaSgcok&feature=relmfu
dla nie anglojęzycznych - preparat to coś do czyszczenia przepustnic, robić to na jeszcze nie rozgrzanym silniku i mieć gaśnicę pod ręką...:)

Mortal_Kombat
04-06-2011, 22:21
toxic 76 mi się na tych screenach nie podoba po pierwsze temperatura gazu jest bardzo wysoka, masz 82C, chyba że długo stałeś na postoju i go zagrzałeś ostro. Zadzwoń do gazownika i spytaj się czy robił ci korektę po temperaturze gazu. Przy moich wtryskach Magic Jet gdy są zimne mam korektę na -10%, a gdy ciepłe np. przy temp. gazu 70C mam korektę na +11%. Nie wiem jak jest w przypadku twojej listwy, ale warto by to zrobić.

Możesz wrzucić jakieś zdjęcie jak instalacja wygląda pod maską i gdzie masz nawiery w kolektorze porobione

rustin
04-06-2011, 22:35
Moim zdaniem to dużo za duża temp gazu i to raczej źle ustawiony czujnik.
Mortal a ty dobry masz czujnik ustawiony? bo też jakaś wysoka.
Co do korekt kolega nie ma staga a tam nie wiadomo jaka jest wewnętrzna i czy wogole się ustawia.

toxic76
05-06-2011, 12:40
toxic 76 mi się na tych screenach nie podoba po pierwsze temperatura gazu jest bardzo wysoka, masz 82C, chyba że długo stałeś na postoju i go zagrzałeś ostro. Zadzwoń do gazownika i spytaj się czy robił ci korektę po temperaturze gazu. Przy moich wtryskach Magic Jet gdy są zimne mam korektę na -10%, a gdy ciepłe np. przy temp. gazu 70C mam korektę na +11%. Nie wiem jak jest w przypadku twojej listwy, ale warto by to zrobić.

Możesz wrzucić jakieś zdjęcie jak instalacja wygląda pod maską i gdzie masz nawiery w kolektorze porobione

Ostatnio byłem u gazownika i jak dzwonił do producenta to właśnie powiedział mu zeby zwrócił uwagę na temperaturę gazu i niby coś tam sprawdzał, że jednak jest ok.

Mortal_Kombat
05-06-2011, 19:44
Czujnik jest w porządku, 70C miałem, ale specjalnie zagrzałem silnik na postoju by ustawić korektę po temperaturze, teraz mam podczas jazdy 40-50C.

toxic76 podczas jazdy jaką masz temperaturę gazu obecnie ?

rustin
05-06-2011, 19:51
aha to normalne

toxic76
08-06-2011, 03:14
Sprawdziłem masę. Na silniku w jednym tylko miejscu na obudowie wyszło mi od 0.04V do 0.1V. Listwa benzyny również sprawdzona - jest szczelna.
Co do gazu to usunąłem stary błąd Check engine i teraz drugi dzień jeżdżenia na benzynie i na gazie na przemian się nie zapalił. Za to Wyczaiłem nowe objawy. Czasem po odpaleniu czuć zapach jakby zgniłych jajek (któs mi kiedyś powiedział, że to objaw za bogatej mieszanki ale nie wiem czy to prawda). Oraz dziś w trakcie wycieczki do innego miasta po każdym zatrzymaniu na światłach i ruszeniu czuć było w kabinie gaz i to wyrażnie. Później ustało...

rustin
08-06-2011, 14:43
Pewnie jest źle wyregulowane i np na wolnych masz za bogato a gdzieś w innym zakresie za ubogo i check wywala