PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Naprawa zawieszenia tył



Richad72
26-12-2010, 12:11
Witam!
Po świętach przymierzam się do wymiany łączników stabilizatora oraz gum na drążku stablizatora,ponieważ słychać stuki z tyłu.Oczywiście linki
od ręcznego są dobrze umocowane.Następnym tematem będą tuleje gumowe na belce ,są cztery i z tym pojadę na warsztat.Natomiast jest kwestia z tulejami wachaczy,ponieważ przewertowałem forum i nie znalazłem konkretnego wyjaśnienia, a mianowicie czy w mkIII sedan można wymienić same tuleje czy trzeba kompletny wachacz?
W sklepach (internet) nie ma w ofercie samych tulei(???).
Jeżeli możecie to napiszcie coś,może jakieś wskazówki co do wymiany łączników,gum na drążku stab.,itd.
Przy okazji Wesołych Świąt dla wszystkich forumowiczów. :zgoda:

agassii
27-12-2010, 14:53
witam, ja jestem po wymianie łączników i gumek, ale to dało tylko chwilowy efekt. Dalej stuka. Niedługo będę robił amorki i te tuleje na belce (są 4). Mam nadzieję, że to wystarczy...a co do tulei wahaczy, mam nadzieje, że pochodzą jeszcze, chociaż słyszałem, czy czytałem gdzieś, że są wymienialne (przynajmniej większość). Tak więc tez podłączam się do pytania autora...:)

daniellomasa
27-12-2010, 15:45
możesz kupić tulejki (komplet)


Ja aczkolwiek mam kombi
dorwałem tulejki na wahacz dolny poprzeczny krótki i tylko w nim wymieniłem (tylko one były wybite)

nie wszyscy chcą się w to bawić i oferują kompletne wahacze lub komplet tulejek itp.
o ile z przodem nie ma aż takich problemów
to z tyłem już jest troszkę gorzej

Jendrekmak
27-12-2010, 15:54
czy w mkIII sedan można wymienić same tuleje dla pewności trzeba pomierzyć tulejki i dobrać po wymiarach. na 99% będzie z czego. do kombi jest łatwiej bo są zestawy z sedanem trochę gorzej bo trzeba pojedynczo dobierać ale myslę że też da radę

daniellomasa
27-12-2010, 16:21
dla pewności trzeba pomierzyć tulejki i dobrać po wymiarach. na 99%

dokładnie to jest ważne

według opisu wszystko ładnie pięknie
ale po z wymiarowaniu czar prysł
jeżeli jest dojście to suwmiarka w dłoń będzie lepiej i szybciej

Richad72
27-12-2010, 17:32
Dzięki :metal:
Tak też zrobię, czyli najpierw pomiary potem będę szukać tulei.
A może ktoś z Was wymieniał sam łączniki ?
Jeśli tak to może ma jakieś rady?
Pozdrawiam :fan:

agassii
27-12-2010, 20:04
ja wymieniałem łączniki, co prawda z pomocą kolegi. Sprawa prosta, ale nie obyło się bez fleksa - trzeba było obciąć gwint na końcówkach łączników, bo śruby były nie do odkręcenia (łączniki były jeszcze oryginalne).

situ82
27-12-2010, 20:42
Tu masz kombi http://allegro.pl/tuleja-komplet-zaw-tyl-ford-mondeo-kombi-mkiii-i1387079367.html
poszukaj to znajdziesz do sedana bo widziałem.

Jendrekmak
27-12-2010, 22:40
kiedyś z ciekawości szukałem do sedana bo chciałem uzupełnić opis do wszystkich wersji nadwozia a nie tylko do kombi ale nie znalazłem. w kombi mk3 zestaw tulejek jest identyczny z kombi mk2. ale w sedanie już chyba nie. ponieważ mam kombi to sam nie byłem zainteresowany sprawą i nie doprowadziłem jej do końca.

Richad72
30-12-2010, 18:12
:) Znalazłem na allegro coś takiego tylko tak jak wyżej kolega pisał czy to będzie pasować? :wall: konieczne pomiary.
http://moto.allegro.pl/tuleje-wahaczy-tylnych-ford-mondeo-92-07-oryginal-i1348539186.html

Jendrekmak
30-12-2010, 18:33
jeśli sprzedawca twierdzi że pasuje to chyba nie ma problemu. zawsze można zwrócić. cena ok (do kombi 14 tulejek kosztuje 400 zł w oryginale). te też mi wyglądają na oryginalne więc bym się nie zastanawiał tylko brał

kris2k
30-12-2010, 21:11
Tuleje jak najbardziej są wymienialne.
Ja osobiście kupowałem od tego sprzedawcy:
http://moto.allegro.pl/tuleje-wahaczy-tylnych-ford-mondeo-iii-od-2000-i1352915606.html
i pasowały idealnie bez mierzenia. Sprzedaje zarówno komplety jak i pojedyncze sztuki.
Tylko w ASO twierdzą że są niewymienialne i że jedynie cały wachacz (do kombi tylni 620zł jeśli mnie pamięć nie myli). Ale to tak samo jak ze sworzniami wachacza, większość niby niewymienialnych jedynie cały wachacz gdzie są nitowane a jednak do większości modeli i marek można zakupić same sworznie. Producenci widać najlepiej by wymieniali całe samochody bo to dla nich najbardziej opłacalne.

Jendrekmak
30-12-2010, 23:21
ja jednak wybrał bym oryginał

Richad72
09-01-2011, 11:11
:)) Witam
Po wymianie gum na stabilizatorze i łączników nastała cisza.Wymiana prosta ,na kanale ,nawet nie podnosiłem auta. :car:

tommylejones
12-01-2011, 10:53
Witam Chłopaki!!! Myśle że pomiary będą najlepsze "POLAND THE BEST" ale ja mieszkam w IRL i tutaj nawet to nie pomoże trzeba wyciągnąć zawiesc pokazać itd.mnie też czeka wymiana całego tyłu Pozdrawiam

agassii
16-03-2011, 20:52
witam, ja jestem po wymianie łączników i gumek, ale to dało tylko chwilowy efekt. Dalej stuka. Niedługo będę robił amorki i te tuleje na belce (są 4). Mam nadzieję, że to wystarczy...a co do tulei wahaczy, mam nadzieje, że pochodzą jeszcze, chociaż słyszałem, czy czytałem gdzieś, że są wymienialne (przynajmniej większość). Tak więc tez podłączam się do pytania autora...:)
no i kochani sprawa rozwiązana - pojechałem do znajomego mecha mojego innego znajomego i zrobił mi autko za free w dosłownie 5 minut. Zgadnijcie, co to było? Linki od hamulca tylnego trzeba było mocniej spiąć i długo oczekiwana cisza w końcu nastała...nie chce mi się teraz gasić autka :))

Dodano po 1 min.:

nawet nie wiedziałem, że mogą one tak stukać...

olopomorskie
23-03-2011, 13:49
Czas na odświeżenie tematu. Dopadła mnie musowa wymiana tulei (kombi buda) oraz łączniki drążka stabilizatora, moje pytanie brzmi ile jest tych tulei dla przykładu podaje 2 aukcje: http://allegro.pl/tuleja-komplet-zaw-tyl-ford-mondeo-kombi-mkiii-i1514341730.html 14 sztuk czy http://allegro.pl/tuleje-wahaczy-tylnych-ford-mondeo-92-07-oryginal-i1487018321.html 12 sztuk oraz jeśli może ktoś pomóc w kupnie tych tulei oczywiście interesuje mnie zestaw ze strony http://ford.sklep.pl/pl/ chodzi mi o wskazanie które to i po ile sztuk ect ect. Z góry dziękuję za pomoc

Jendrekmak
23-03-2011, 14:09
przeczytaj odkładnie opis aukcji bo te dwie są do różnych nadwozi. w obu są ilości/komplety potrzebne do danego nadwozia

olopomorskie
23-03-2011, 15:21
no faktycznie tak to jest jak sie czegos na szybkinsa szuka

Bierut
04-04-2011, 20:36
Podepnę się do tematu bo ja jestem świeżo po wymianie 8 tulei w zawieszeniu tylnym. Pomimo przebiegu 240 tyś. km łączniki stabilizatora są w porządku. Teraz jest cisza. Warsztat założył tuleje mooga. Dodatkowo wymieniono końcówki drążków.
Teraz mam jednak problem z geometrią i zbieżnością. Po wymianie samochód lekko zbacza w lewo, myszkuje po drodze i tył dziwnie się zachowuje, jakby sam dodatkowo skręcał. Warsztat w którym to robiłem przyznał się do problemów z urządzeniem do geometrii. Obiecali poprawić gdy serwis poradzi sobie z tym urządzeniem.
Niemniej jednak chciałbym gdzieś w W-wie (blisko Rembertowa) sprawdzić jeszcze raz geometrię. Możecie polecić kogoś kto się zna na naszych sprzętach ?

Wojak8969
18-07-2017, 14:01
Witam, mam pytanie, czy do wymiany gum stabilizatora w mondeo mk3 liftback wystarczy podnieść tylna oś i odkręcić śruby mocujące czy trzeba np nagiac siłą stabilizator w dół.

andre1681
18-07-2017, 14:48
Witam, mam pytanie, czy do wymiany gum stabilizatora w mondeo mk3 liftback wystarczy podnieść tylna oś i odkręcić śruby mocujące czy trzeba np nagiac siłą stabilizator w dół.
Ja mam co prawda sedan,ale to to samo.Wymiana gum jest tak prosta jak budowa cepa,wystarczy odkręcić po jednej śrubie obejmy gumy z każdej strony zdjąć obejmy i stabilizator leci w dół.

RadkoR
18-07-2017, 19:24
Tylko uważaj na śruby. Nie żałuj odrdzewiacza i popukaj delikatnie młotkiem przed odkręceniem. Ja tego nie zrobiłem i ukręciłem śrubę... :boshe:

Wojak8969
19-07-2017, 07:57
dzięki za szybką odpowiedz

Wojak8969
06-08-2017, 11:10
i zrobił się problem. Z jednej strony ciężko ale udało się odkręcić śrubę. Z prawej strony gwint się zblokował, po kilkunastu probach główka zrobiła się okrągła. Nie pomogły próby przyspawania innej nakrętki i śruby do tej zniszczonej by jakos odkręcić. Była tak mocno zapieczona ze nawet spawy puszczały. Stukani w nią przecinakiem skończyło się tak ze gwint w zawieszeniu odpadł (podejrzewam ze to była nakrętka przyspawana od środka). Teraz srubka jest trochę odkręcona, ale lata na boki czyli gwint odpadł. Zostało już mi tylko tą srubę przeciąć.

Moje pytanie czy macie jakiś patent jakby to później skręcić?

RadkoR
06-08-2017, 16:43
(podejrzewam ze to była nakrętka przyspawana od środka)
Tak. W środku sanek jest (była) przyspawana nakrętka. Teraz to uciąć śrubę, wydłubać nakrętkę i spróbować przyspawać nową nakrętkę w środku sanek. Da się tam podejść od tyłu sanek, ale ciężko trochę będzie.

Wojak8969
07-08-2017, 08:05
a sanki musze odkrecic?

RadkoR
09-08-2017, 22:45
Chyba da radę bez odkręcania. Musisz sprawdzić. Nie pamiętam.
Chociaż ze spawaniem to może być problem. Otwór ten nie idzie równo z płaszczyzną belki ale jest pod kątem... :-/