PDA

Zobacz pełną wersję : [Zetec]Wymiana rozrządu 2.0 '99 czarna pokrywa



pama77
06-01-2011, 11:54
Witam.
Zamierzam wymienić rozrząd w swoim Mondeo 2.0 (kwiecień 1999, czarna pokrywa). Po wizytach w kilku warsztatach opadły mi ręce. Mechanicy stojąc nad otwartą maską wmawiali mi, że pompa wody jest po stronie rozrządu, że potrzebne będą 3 lub 4 rolki, niektórzy ze zdziwieniem patrzyli na mnie kiedy mówiłem o dwóch wałkach blokowanych płaskownikiem, a jeden mechanik był droższy od drugiego - ogólnie mówiąc PORAŻKA.
Studiując to forum doszedłem do wniosku "dlaczego samemu nie spróbować ?!".
Zamierzam kupić taki rozrząd:
http://ford-esklep.pl/index.php?products=product&prod_id=60&cat_id=1450
1/ Podnieść samochód
2/ zdjąć koło (oczywiście prawe)
3/ wyjąć nadkole i zdjąć pasek wieloklinowy,
4/ wymontować osłony
Wyżej wymienione czynności już robiłem i nawet udało mi się wszystko złożyć w odpowiedniej kolejności ;)
Teraz trochę gorzej:
5/ zdjąć zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego
6/ ustawić koło pasowe wału zgodnie ze znakami i zdemontować koło
7/ zdjąć osłony paska
8/ odkręcić pokrywę zaworów,
i tu pojawia się problem z uszczelką, jeden sklep sprzedaje taką do 04.1999 http://ford.sklep.pl/pl,product,321515,uszczelka,pokrywy,zaworow,ford,z etec,04,99.html
oraz taką http://ford.sklep.pl/pl,product,321516,uszczelka,pokrywy,zaworow,ford,z etec,04,99.html
a drugi taką od 04.1999 http://www.ford-esklep.pl/index.php?products=product&prod_id=2383&cat_id=614
9/ płaskownik w nacięcia wałków
10/ poluzować napinacz paska rozrządu
12/ wymienić pasek, rolkę i napinacz
poskładać w odwrotnej kolejności.
Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi i uwagi do mojego planu. Proszę o pomoc w doborze uszczelki pokrywy. Proszę śmiało krytykować :) Jeżeli mój plan jest do niczego będę wdzięczny za adresy porządnych, tanich i uczciwych (ciekawe czy tacy są ;) )mechaników w okolicach Sandomierza, Tarnobrzega lub Stalowej Woli.
Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Netoper
06-01-2011, 13:24
wmawiali mi, że pompa wody jest po stronie rozrządu
Bo jest :)
Tylko nie pamiętam, czy przy Twoim silniku należałoby ją przy okazji/od razu wymieniać czy zostawić starą.
Natomiast z rolkami to przeginają, jak rolki nie szumią to nic się nie wymienia. (chodzi o rolki/napinacz od paska wielorowkowego)

Fred.X
06-01-2011, 13:37
w silnikach po V.1998 pompy wody nie wymienia sie , dopiero jak jest taka potrzeba, a rolki przy wymianie rozrządu wymienia sie wszystkie, jeśli raz rozbierzemy to zakładamy wszystko nowe...
i pytanie teraz dokładnie o miesiąc i rok produkcji silnika bo 1999 znowu była zmiana...

Dodano po 9 sek.:

http://ford-esklep.pl/index.php?cat_id=1450

Dodano po 1 min.:

podałeś miesiąc sorrki czyli tak :
pasek+napinacz+jedna rolka ...

Netoper
06-01-2011, 13:42
a rolki przy wymianie rozrządu wymienia sie wszystkie,
Czekaj żeby zonka nie było, ja pisałem o rolkach/napinaczu od paska wielorowkowego,
natomiast rolki rozrządu i napinacz jak najbardziej do wymiany.

Fred.X
06-01-2011, 13:52
a rolki przy wymianie rozrządu wymienia sie wszystkie,
Czekaj żeby zonka nie było, ja pisałem o rolkach/napinaczu od paska wielorowkowego,
natomiast rolki rozrządu i napinacz jak najbardziej do wymiany.
jop dokładnie, mogłem też bube strzelić, od wielorowkowego wymienia sie gdy jest potrzeba, a rozrząd zawsze w komplecie ...

Dodano po 7 min.:

pama zmiana była w lutym 1999, a ty masz kwiecień, ewentualnie podaj Vin , jeśli silnik nie był wymieniany to po rozkodowaniu wyjdzie data produkcji...

Dodano po 1 min.:

Mój dla przykładu jest niby 04.1999 jak twój , ale po VINie jest produkcja 12.1998 ...

Netoper
06-01-2011, 14:18
jop dokładnie,
No to jasne, bo ja się opoierałem na wpisie kolegi że mechaniory mu 4 rolki chcieli wymieniać a tyle przeca nie ma w samym rozrządzie. i zapewne na siłę wymieniali by mu i te od paska wielorowkowego.

WojtekMK2
06-01-2011, 14:38
niektórzy ze zdziwieniem patrzyli na mnie kiedy mówiłem o dwóch wałkach blokowanych płaskownikiem
A bo to tak jest, że mechanicy nie lubią kumatych klientów. Mi jak klient mówi co i jak mam w radyjko czy wzmacniaczu zrobić (CA-rzecz jasna), po prostu kasuję go dodatkowo za wykonanie dodatkowych sugerowanych czynności, za pomoc i dobre rady:)

Ponadto mam wątpliwości co do pkt 6. Lepiej byłby zblokować wał, wówczas masz szansę na precyzyjne poskładanie rozrządu. Jeśli jest tam jakiś nie fabryczny znak, zignoruj go i zrób jak książka (forum) pisze.

Mondekmk1
06-01-2011, 16:50
Wal powinienes zablokowac jeszcze przed zrzuceniem starego paska. I przy napinaniu nowego paska kola zebate od walkow rozrzadu powinny byc poluzowane zeby obracaly sie swobodnie...

pama77
06-01-2011, 18:06
Nr VIN : WF0NXXGBBNXE53979
Co do pompy :)) to miałem na myśli, że nie trzeba rozbierać rozrządu żeby ja wymienić a nie, że jest po drugiej stronie silnika :)

OK wał zablokować przed zrzuceniem paska - zanotowane.

Co do rolek - mechanicy twierdzili, że są 3 lub 4 w rozrządzie - może myśleli, że wszystkie zetec'ki mają tak samo, bo chyba w starszych modelach tak było. Byłaby niezła wtopa gdybym kupił rozrząd, który oni uważali za prawidłowy :)
Jeszcze dwa pytania:
- tam obok rozrządu jest mocowanie silnika - czy to w jakiś sposób przeszkadza przy wymianie, czy trzeba ten uchwyt odkręcić ?
- czy starą uszczelkę pokrywy mogę ponownie zamontować czy powinna być już tylko nowa ?
Dziękuję za wszystkie sugestie i proszę o jeszcze :)

Fred.X
06-01-2011, 19:17
* Ilustracja przedstawia tylko model
Mondeo, 2.0L Zetec-E EFI (HC), Medium Charcoal Green

Numer VIN: WF0NXXGBBNXE53979
Główne funkcje
Data produkcji: 12.04.1999
Model pojazdu: Mondeo
Typ nadwozia: Kombi
Wersja: Ghia
Silnik: 2.0L Zetec-E EFI (HC)
Przekładnia: 5-biegowa ręczna - MTX75
Napęd: LHD FWD
Przełożenie przekładni głównej: 3.82
Norma emisji spalin: EEC 96 Car (EEC 1)
Klimatyzacja: Automatyczna Regulacja Temperatury
Obszar: (+)"PL"
Lakier: Medium Charcoal Green
Materiał we wnętrzu: Maze

pama77
08-01-2011, 16:24
* Ilustracja przedstawia tylko model
Mondeo, 2.0L Zetec-E EFI (HC), Medium Charcoal Green

Numer VIN: WF0NXXGBBNXE53979
Główne funkcje
Data produkcji: 12.04.1999

czyli silnik też z kwietnia 1999 r. ???