PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Diagnozowanie problemów z otwieraniem tylnej klapy



rednaxelA
11-01-2011, 10:28
Zima pojawia sie sporo tematów ktorych motywem przewodnim jest - nie moge otworzyc tylnej klapy z przycisku (pilotem działa). Problem zwykle (w 90%) przypadkow dotyczy zawilgocenia zamka kierowcy i/lub mikrolacznika tylnej klapy. Pomijam tu awarie machaniczne typu problemy z siłownikiem otwierania klapy - no ale wtedy nie otwiera tez z pilota.

I. Klapa sama mi sie otwiera podczas odpalania, nie moge zamknac klapy bo przy zamykaniu sama sie otwiera - co robic:
Jest to typowy problem z wilgocia w mikrolaczniku tylnej klapy - trzeba do niego zajrzec, wysuszyc i zabezpiezyc ewentualnie wymienic i zabezpieczyc.

II. Nie moge otworzyc klapy przyciskiem na konsoli i przyciskiem w klapie co robic:
1. Sprawdzamy czy problem nie dotyczy zamka kierowcy
Samochod musi byc otwarty (znaczy centralny zamek) kluczyka nie mamy w stacyjce. Ustawiamy lampke nad lusterkiem w tryb czasowy, wsiadamy do srodka zamykamy drzwi (pozostale tez zamkniete) - jak lampka zgasnie(przygasnie) od razu a nie po 12 sekundach to mamy problem z zamkiem.
Samochod mysli, ze zamknelismy sie od srodka i dlatego nie pozwala otworzyc klapy z przycisków.

2. Jesli wykluczylismy punkt pierwszy to awarii ulegl mikrolacznik w tylnej klapie. Jest zwarty cały czas i samochod odlaczyl przyciski - trzeba jak w przypadku samoczynnego otwierania wysuszyc lub wymienic mikrolacznik tylnej klapy.


Instrukcje naprawy:
- zamek kierowcy http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=96141
- mikrolacznik tylnej klapy http://www.mazan.pl/download/beno/auto/rady/Mondeo-03-wymiana_mikroprzelacznika_klapy_bagaznika.pdf

Schemat elektryczny otwierania tylnej klapy
http://img521.imageshack.us/img521/6199/tylnaklapamk3.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/521/tylnaklapamk3.jpg/)

karbed19
17-01-2011, 15:16
teraz wiem co boli moje autko :)

Mateusz V6
21-12-2011, 20:50
:up::up::up: rewelacja dzięki za poradę :)

nemrod
04-07-2012, 19:08
U mnie też pojawił się problem z klapa ale jakoś przywykłem do samoczynnego otwierania kiedy jest wilgotno.
Niestety kiedy robi się ciepło klapa nie otwiera się wcale.
Siłownik coś próbuje zrobić ale po kilku razach prawie go nie słychać.
Mam odpięty włącznik w klapie ale nic nie pomaga.
Rozbebeszyłem wszystko od środka i chyba padł silniczek/siłownik.
Gdzie to można kupić?
Ford Mondeo kombi 2003 po lifcie

7546-69 11.03.03 12:23
F 00P.2E0.401

Pozdrawiam

Bogdan

orzech
04-07-2012, 22:31
Na bank padł siłownik .......dostępny chyba w komplecie z zamkiem, ale mogę się mylić ........

ciness
11-07-2012, 01:32
Witam,

Mam ten sam problem z otwieraniem klapy. Dodatkowo wykluczyłem też zamek klapy, podłączyłem zamiast zamka żarówkę i zaświeciła się tylko dwa razy, za trzecim już się nie zapalała, więc to na pewno nie zamek.

Wcześniej sprawdziłem test 12 sekund, i wymieniłem na nowy mikro-włącznik na klapie.

Dodatkowo dodam że w chłodniejsze dni klapa otwiera się lepiej ale też tylko kilka razy i potem cisza. Mija 2-3 minuty znowu dwa razy otworze i cisza nie ma reakcji.

Zauważyłem też że gdy zamek klapy przestaje reagować na otwieranie, nie reaguje też centralny. Choć w bardzo ciepłe dni kiedy nawet raz nie mogę otworzyć klapy, to centralny działa zamyka i otwiera.

Jeżeli macie jakieś pomysły piszcie bo od tygodni z tym walczę i nie mogę dać sobie z tym rady.

Może ma ktoś schemat elektryczny albo wie jak pokolei wędruje sygnał. Jakiś element który łączy sygnał z mikro-włącznika w klapie (nie podaje on sygnału bezpośrednio do zamka tylko puszcze gdzieś dalej), przycisku w kabinie i przycisku na kluczyku.

Mateusz V6
11-07-2012, 10:05
Jeżeli macie jakieś pomysły piszcie bo od tygodni z tym walczę i nie mogę dać sobie z tym rady.

Kolego jak dla mnie problem leży w mikrusie w drzwiach kierowcy (u mnie jest podobnie, ale na odwrót z temperaturami... tzn. jak są temperatury powyżej 25C to wszystko działa, a jak poniżej to nie działa... :zly:)

ja już drążyłem temat i na 99% wiem, że to to.... ;) - ale póki co tak jeżdżę....:skromny: - zrób test - sprawdź jak możesz, czy centralny zamek działa... (ale nie za pomocą pilota) - jak siedzisz w środku (drzwi zamknięte) i wciśniesz przycisk na drzwiach kierowcy od centralnego zamka to zamykają się wszystkie drzwi czy tylko kierowcy ? :hmm:

to będzie odpowiedź na to czy to mikrus kierownika czy gdzieś uszkodzona jest wiązka... :skromny:

rednaxelA
11-07-2012, 13:33
Elektrycznie jest to zrobione tak ze przycisk w srodku auta i w klapie sa polaczone rownolegle do jednego obwodu, jak sie ktorys z nich wcisnie to GEM wie ze ktos chce klape otworzyc i wlacza zasilanie silownika zamka klapy. Tak samo jak sie nacisnie na pilocie otwieranie klapy - GEM wlacza silownik otwerajacy.

Jak nie mozna klapy otworzyc ani z pilota ani z przycisku (a centralny z pilota dziala) to jest to problem z siłownikiem (brudny, zatarty, zepsuty) lub zasilaniem (przetarte, ułamane kable w słoniku klapy)

ciness
23-08-2012, 12:44
Zrobiłem test i centralny zamykany z środka zamyka wszystkie drzwi. Napisałem wcześniej że podłączyłem żarówkę zamiast siłownika i tez zaświeciła się tylko dwa razy więc ewidentnie jest z problem że nie dochodzi prąd. Włącznik w klapie jest nowy.

Moim zdaniem jest to coś na zasadzie kondensatora który gromadzi prąd i puszcza go do zamka gdy chce się otworzyć klapę. A u mnie ten "kondensator" nie puszcza prądu. A dodatkowo jego uszkodzenie może polegać na przerwanym lekko obwodzie który pod wpływem ciepła jeszcze bardziej się rozszerza i w ogóle przestaje stykać. Co dało by odpowiedz czemu gdy jest bardzo ciepło przestaje działać zamek.

Myślicie że jest jakiś kondensator na drodze GEM-siłownik klapy, czy raczej wszystko jest w GEM?

rednaxelA
24-08-2012, 12:44
Prawdopodobnie masz uszkodzone kable zasilające siłownik

ciness
24-08-2012, 13:30
Kable w klapie i na przejściach z klapy do wnętrza sprawdziłem, potem wchodzą do dużej wiązki i nie chce wszystkiego wyjmować.
Czy jest tu na forum ktoś kto może mieć schemat elektryczny tego układu. W internecie dostępne są bardzo okrojone układy.

rednaxelA
25-08-2012, 11:24
Wrzucilem schemat do 1 postu

wojciecha
28-08-2012, 20:24
u mnie przyczyną nie otwierania sie tylnej klapy z przycisków (kokpit wewnątrz/zewnętrzna klamka) był również mikrostyk w zamku kierowcy. Nie musiałem go wymieniać był po prostu uwalony wazeliną niezbędną do smarowania mechanizmu zamka, także wciąż był zwarty. Co do kwestii wytargania zamka to posłużyłem się http://www.mondeoklubpolska.pl/content.php/248-Zamek-drzwi-MKIII tylko jeszcze trzeba zewnętrzną klamkę zdjąć.

clou
07-10-2012, 13:13
wsiadamy do srodka zamykamy drzwi (pozostale tez zamkniete)

Możesz doprecyzować co masz na myśli pisząc "zamykamy"? Samo zamknięcie, czy zaryglowanie z pilota lub przyciskiem na drzwiach?
U mnie lampka gaśnie po 24 sekundach a nie 12.

hubi
29-10-2012, 21:08
tez mialem problem z otwieraniem klapy bagaznika w gorace dni widocznie jest tam gdzies jakis termo styk i rozlacza wieczorem już było ok

ciness
30-10-2012, 02:30
Gdzie szukać tego termo styku l?Czy poradziłeś sobie z problemem ?
tez mialem problem z otwieraniem klapy bagaznika w gorace dni widocznie jest tam gdzies jakis termo styk i rozlacza wieczorem już było ok

rednaxelA
30-10-2012, 09:24
Możesz doprecyzować co masz na myśli pisząc "zamykamy"? Samo zamknięcie, czy zaryglowanie z pilota lub przyciskiem na drzwiach?
bez ryglowania - tylko zeby krancowki zadzialaly w drzwich.


tez mialem problem z otwieraniem klapy bagaznika w gorace dni widocznie jest tam gdzies jakis termo styk i rozlacza wieczorem już było ok
nie ma tam zadnego termicznego zabezpieczenia - cos nie kontaktuje po prostu

mbydlinski
30-11-2012, 09:05
U mnie nie działa ani ze środka ani z kluczyka, rozebrałem i moim zdaniem problem jest z tym plastikowym ustrojstwem (w środku zamka) które przesuwa rygielek taki siłownik. Bardzo ciężko chodzi i nie daje rady przesunąć rygla, bo odgłos że on pracuje jest czyli że pewnie się zatarło. Mam problem ze znalezieniem zamka, rocznik 2003 kombi jeszcze nie lift,jakby ktoś miał takie cuś chętnie odkupię, ewentualnie jakieś inne sugestie bo bądź co bądź silniczek działa, może dostaje zbyt małe napięcie albo coś? Gdzie jeszcze ewentualnie szukać?


Dobra problem z głowy. Silniczek który przesuwa rygiel był niesprawny tzn. jego oś się kręciła natomiast koło zębate które znajduje się na tej osi stało w miejscu, poza tym na tej osi widoczne było że ktoś już w to ingerował. Wymiana całego silniczka okazała się niezbędna. Na całe szczęści znajomy miał identyczny silniczek.
Teraz pytanie na temat stycznika tylnej klapy: czy są różnice między stycznikiem w HB sedanie i kombi czy są to te same ustrojstwa?

Baterin
02-02-2013, 15:35
szukam właśnie na allegro takiego mikro przełącznika od tej tylnej klapy , i nie wiem który tak naprawdę bedzie w 100% odpowiedni.
jak ktoś kupywał juz taki mikroprzelacznik to prosił bym o jakąś aukcje :)
z góry bardzo dziekuje

FordMondeoUser
25-02-2013, 20:43
Witam

Miałem problem z zamkiem w bagażniku. Sam się otwierał lub też nie dawał się otworzyć albo działał normalnie. Nie było reguły. Jedyną stałą była możliwość otwierania bagażnika z pilota dwukrotnym kliknięciem.

Po przeczytaniu postów o mikrostykach w zamku kierowcy oraz klapie bagażnika, rozebrałem klapę i oto co znalazłem: https://plus.google.com/photos/113349209659825695416/albums/5848957471772418001?authkey=CNP49cO6qoHxdw

Jeden z pinów na mikrosyku został zeżarty przez korozję i puścił, pomimo iż całość była ładnie zaizolowana fabrycznie czarną gumą. Jednak woda jakoś podeszła i stąd awaria.
Piny oczyściłem, zalutowałem od nowa, zabezpieczyłem koszulką termokurczliwą i całość zalałem silikonem, co widać na ostatnim zdjęciu.

Czas naprawy 3 godziny, Koszt to 30 zł na wazeline techniczną, olej silikonowy i WD-40 :)
Zaoszczędzona kasa to 190 za nowy guzik + wymiana u mechanika. :):)

Moje auto: Ford Mondeo Mk3 sedan 2004r.

wowka323
03-03-2013, 09:11
szukam właśnie na allegro takiego mikro przełącznika od tej tylnej klapy , i nie wiem który tak naprawdę bedzie w 100% odpowiedni.
jak ktoś kupywał juz taki mikroprzelacznik to prosił bym o jakąś aukcje
z góry bardzo dziekuje
http://allegro.pl/mikroprzelacznik-mikrostyk-mondeo-iii-bagaznik-i3041137818.html
proszę bardzo
http://s6.ifotos.pl/img/5jpg_xnqerpr.jpg

Qornell
19-04-2013, 18:56
Siemka. Podepne sie.U mnie jest taki problem ze nie moge otworzyc bagaznika ani z pilota ani z guziora w srodku ani przycisku w klapie:/ jedynie z klucza manualnie, do tego swieci mi sie caly czas na kokpicie ze mam drzwi/bagaznik otwarty:/ Centralny zamyka sie normalnie ale nie uzbraja alarmu bo komp widzi otwarty bagaznik i tak jest normalnie jak sie nie domknie drzwi.WTF?wie ktos moze?rozebralem ten zamek dzisiaj i pomierzylem miernikiem i niby silownik.sygnal dostaje i powinien dzialac a nie dziala ( silownik chyba sprawny bo po podpieciu go pod 12V reaguje normalnie czyli zamyka i otwiera ),zauwazylem jeszczce ze jak naciskam guziora na konsoli albo na pilocie to slychac cykanie gdzies pod schowkiem pasazera. Czy to ten mikrowlacznik sie uwalil?jak tak to jaki mam kupic? Aha da sie jakos na razie tam kable pozwierac zeby sie alarm uzbrajal i zebym mogl obojetnie jak bagaznik otworzyc ale bez kluczyka?z gory dzieki za.odp.

rednaxelA
20-04-2013, 12:01
Tylna wycieraczka i ogrzewanie tylnej szyby dziala? Lampka w bagazniku tez jest OK?
Sprawdzales czu prąd do silownika zamka w klapie dochodzi jak wciskasz otwieranie z pilota, bo moze sie kable w słoniku tylnej klapu przetarły i dlatego masz problem.

Qornell
20-04-2013, 13:17
Prad dochodzi ( tylko 9V ale dochodzi),jak naciskam gizior na pilocie to znika na chwile napiecie i wraca znowu na 9V.Wycieraczki nie mam bo mam sedana,a czy szyba grzeje to nie mam jak.sprawdzic bo juz cieplo jest;)co do lampki to.wlasnie sie nie swieci,ale to dlatego ze sie w tej zarowce diody przepalily ( mam taka diodowa zarowke z 4 diodami ),ale jeszcze z 3 dni temu jak wsio dzialalo to palila sie jedna dioda w tej zarowce,od czasu jak zamek nie dziala to zarowka nie dziala w ogole,moze to tylko przypadek.ale sprawdze w tej oslonie czy wsio ok. Jak masz jakies inne pomysly to bede wdzieczny za info ;) aha sprawdzalem na mikrusie i tam na kablu chyba brazowym i szarym pojawia sie normalnie 12V Jak nacisne guziora w pilocie.

matii
27-05-2013, 13:06
witam mam maly problem i nie wiem co z nim zrobic mam mondeo z 2001r 1.8
problem polega na otwieraniu bagaznika przy uzyciu przycistu z pislota wszystko jest oky otwieraz sie bez zarzutu , ale jak chce otworzyc go z guziaka znajdujacego sie na tesce bagaznik nie odpowiada tak samo przy nacisnieciu guzika na klapie to samo nie chce sie otworzyc a z pilota normalnie mi sie otwiera ktory czujnik odpowiada za klape bagaznika ??

MarekPrint
27-05-2013, 15:33
Proszę przeczytaj jeszcze raz post nr 1 i szczególnie punkt 2.

komora123
05-06-2013, 17:58
mam takie pytanie posiadam cały zamek po stłuczce został mi z kupionych drzwi czy jak go przełoze to bede musiał go jakos programowac czy cos w tym stylu mysle ze to bedzie łatwiejsze rozwiazanie niz naprawa micrusów

rednaxelA
05-06-2013, 22:19
Jesli chodzi o drzwi kierowcy i zamek nie jest z anglika to bedzie pasowal, z anglika tez bedzie pasowal ale nie bedzie sterowal otwieraniem i zamykaniem

komora123
06-06-2013, 16:21
hmmm pewnosci nie wiem czy z anglika bo kupywałem same drzwi czyli nie wiem czy pochodze z eu i gb a mozna to jakos stwierdzic wizualnie czy jest to zamek tz kierownika :)

rednaxelA
08-06-2013, 10:48
Wtyczka na 3 piny = anglik, wtyczka na 8 pin = EU

Piotrus3108
29-09-2013, 19:34
a ja sie podepne pod temat dzis po zdejmowaniy przedniego panelu calego zmuszony bylem wyjac guzik od otwierania tylnej klapy,(przed wyjeciem dzialal jak nalezy) i odpielem wtyczke i juz i nagle slysze a klapa tylnia sotanie wariacji sama sie otwiera itp i tak wariowala wariowala i przestala. zrobilem co mialem zrobic i zakladam wszsytko spowritem i co sie okazuje?? nie dziala guzik od otwierania tylnej klapy,z pilota dziala normalnie ale przestalo raptownie z guzika,co to moze byc ? dodam ze nie mam tego mikro wlacznika w tylnej klapie ;d

rednaxelA
29-09-2013, 22:43
Albo szarpales sie z kablami od tego wlacznika i zrobiles zwarcie albo przypadkowo sie w klapie zwarło w tym samym czasie. Cudow nie ma - w pierwszym poscie masz schemat zobacz jakie kolory kabli i czy gdzies sie nie styka z masą czy ze sobą.

Piotrus3108
29-09-2013, 23:04
no bede musial sie temu przyjrzec ;d bo tak szkoda zeby z guzika nie dzialalo ;d


problem rozwiazany :d a co bylo ?? dzis zabralem sie za smarowanie zamkow ;d wiec szybko ladnie samruje i doszlo do tylniej klapy i zaczelem sukcesywnie wpryskiwac smar i nagle klapa zaczela sama otweirac sie i przestala ... klape zamknalem i odruchowo sprawdzilem guzik i nagle naciskam i hurraa dziala ;d

sgaczynski
07-03-2014, 10:17
Witam
Nie dawno zakupiłem Mondeo MKIII kombi.
Widzę iż problem mój się powtarza ale nie do końca.

Mam problem z tylną klapą.
W trakcie zakupu okazało się iż zamek tylnej klapy nie zamyka się zawsze.
Trzeba było 2-3 mocniej "uderzyć" klapą aby zamek złapał i nie zawsze mikro przełącznik otwierał klapę.
Natomiast zawsze otwierał z pilota.
Przycisk otwierania klapy z wew. nie działał.

Moje wykonane czynności.
Rozebrałem tylną klapę i i wyjąłem zamek. Oczyściłem i przesmarowałem go.
Wynik - Mikro przełącznik nadal nie działa a przycisk z wew. działa ale jak klapa jest nie zamknięta.
Jak zamknę klapę po naciśnięciu wew. przycisku słyszę delikatne 'pyk" jakby zamek chciał się otworzyć ale nie ma siły.

Poczytałem trochę i wykonałem czynność :
Odłączyłem mikro przełącznik (kostka z wiązką ) i sprawdziłem co działa. Okazało się iż z pilota nadal się otwiera aleeee i otwiera się za pomocą przycisku wew. WIĘC SUKCES!!!!.

Niestety 2 dni dziwna sprawa. Z pilota mogę otworzyć ale za pomocą wewnętrznego przycisku już NIE.
Ja rozumie iż Mondeo ma problemy z tym, ale czy teraz znowu mam czyścić, smarować zamek czy może problem leży gdzieś indziej ?
Dziękuje za pomoc.

P.S. Mondeo zaskoczył mnie bardzo przyjemnie mimo iż to rocznik 2001 jazda nim to sama frajda. Idealnie trzyma się drogi, zakręty coś pięknego nawet mojej żonie przypadł do gustu.

MarekPrint
07-03-2014, 10:35
Skoro z pilota otwiera to zamek zostaw w spokoju . Włącznik na klapie i włącznik wewnątrz są połączone równolegle , jak jeden szwankuje to komp odłącza uszkodzony obwód , czyli też włącznik wewnątrz. Odłącz całkowicie włącznik klapy i sprawdź czy poprawnie działa wewnętrzny. Jeśli tak to do wymiany switch klapy , jeśli też zastrajkuje to trzeba by sprawdzić kabelkologię , głównie w przejściu kabli z kabiny do klapy.

sgaczynski
07-03-2014, 10:50
Odłącz całkowicie włącznik klapy i sprawdź czy poprawnie działa wewnętrzny. Jeśli tak to do wymiany switch klapy

Dziękuje za szybką odpowiedź.
Całkowicie odłączyć tzn? Kostkę z kablami w tylnej klapie ?
Co rozumiesz przez switch klapy ?
Dzięki za pomoc.

MarekPrint
07-03-2014, 11:36
Całkowicie odłączyć tzn? Kostkę z kablami w tylnej klapie ?
Co rozumiesz przez switch klapy ?

odłączyć switch klapy - czyli



nie zawsze mikro przełącznik otwierał klapę

sgaczynski
07-03-2014, 21:57
Trochę poczytałem i wykonałem test.

Otworzyłem drzwi od kierowcy i ustawiłem lampkę na tryb czasowy zamknąłem drzwi po czym lampka od razu zgasła, (normalnie chyba czeka się ok 12sek) wynika z tego że problemem jest zamek kierowcy i przez to mam problemy z tylna klapa i przyciskiem do otwierania w wew.

Czy dobrze kombinuje ?
Mógłby ktoś podać link do tego przełącznika w zamku kierowcy.
Chce iść jutro kupić ale muszę wiedzieć dokładnie jaki.

Opis mikro przełącznika tylnej klapy znalazłem już, został mi tylko ten w zamku kierowcy.

MarekPrint
08-03-2014, 00:22
o zamku kierownika http://mondeoklubpolska.pl/showthread.php/58427-MkIII-zamek-quot-kierownika-quot-wymiana-wy%C5%82%C4%85cznika?p=858849&viewfull=1#post858849

lekos
23-03-2014, 19:10
Drzwi i klapę bagażnika mogę otworzyć tylko pilotem. A jak zarygluję się od środka to pilotem otworzę wszystkie drzwi oprócz tych od strony kierowcy.A kluczykiem nie otworzę zamka od drzwi, nic nie słychać, żadnych ryglów

michal_gol
28-03-2014, 17:03
Witam, nawalił mi mikro włącznik. W obecnej sytuacji awaryjnej mogę odpiąć mikro włącznik tak żeby mi działało otwieranie z pilota/z przycisku ze środka?

MarekPrint
28-03-2014, 20:04
W obecnej sytuacji awaryjnej mogę odpiąć mikro włącznik tak żeby mi działało otwieranie z pilota/z przycisku ze środka?
tak

jarowoo
02-04-2014, 19:57
Może ktoś podać konkretną aukcję z tym mikro-przełącznikiem?

koji27
12-04-2014, 00:21
Zapodaj w googlach temat D2HW-A201D. Mozesz zamowic chociażby na stronach firm pl.farnell.com lub www.tme.eu/pl. W tym tygodniu przelutowalem 2 mikroprzelaczniki)(zakupione w TME), zamek centralny wrócił do normalnego działania.

Wysłane z mojego C2105 za pomocą Tapatalk 4

jarowoo
12-04-2014, 04:15
Dzięki za pomoc, teraz wiem co szukać.

Wysłane z mojego LT22i przy użyciu Tapatalka

aligator1207
12-07-2014, 14:24
Witam.
Mam problem z otwarciem tylniej klapy.Nie moge otworzyc ani z pilota przy kluczyku ani od srodka jedynie samym kluczykiem.
Malo tego caly czas swieci mi podswietlenie tablicy rejestracyjnej (nawet przy wylaczonym zaplonie), a gdy wlacze swiatla postojowe albo mijania to podswietlenie tablicy gasnie.Narazie wypialem wtyczke przy zamku bagaznika ale w nocy jazda bez oswietlonej tablicy rej. wiadomo,ze moze sie skonczyc mandatem (poza tym po wypieciu wtyczki caly czas swieci kontrolka niedomknietych drzwi).
Czy moze to byc jakies zwarcie?
Prosze o pomoc.

MarekPrint
12-07-2014, 15:01
Sprawdził bym czy nie przetarte są kable w słoniku między klapą a karoserią , wygląda na to że klapa nie ma masy.

Qornell
12-07-2014, 20:58
Potwierdzam, u mnie przy podobnych objawach byla przerwana masa w słoniku tylko sprawdź porządnie, nawet możesz pociągnąć za klable żeby sprawdzić czy się jakiś urwie. Mi dopiero za 2 razem w rękach została masa bo za pierwszym razem za słabo sprawdziłem.

aligator1207
13-07-2014, 16:03
Panowie dzieki za podpowiedzi.
W sloniku byly 2 przewody przerwane masa i jakis czarny z zoltym paskiem,tylko czy moglibyscie jeszcze doradzic jakie kable kupic (na mase i ten czarno/zółty),bo narazie je polaczylem ale teraz sa na sztywno i poza slonikiem.
Czy ten moze byc jako czarno/zółty :
http://allegro.pl/przewod-kabel-2x0-75mm-tlyp-czarny-napiecie-do-50v-i4351876857.html
a jaki na mase?

Marigo
13-09-2014, 15:31
Po przeczytaniu wszystkich porad sądzę, że producent wadliwych przycisków otwierania bagażnika w Mondeo kombi MKiii powinien odpowiadać za wszystkie przypadki kiedy nie można było skorzystać z gaśnicy przewożonej w bagażniku lub apteczki.
Są takie miejsca na świecie - szczególnie w USA gdzie producent byłby pozwany za wszystkie następstwa nie możności udzielenia pomocy.
Uważam, że recall dla tej wadliwej części nie powinien ulegać przedawnieniu.
Kupiłem taki przycisk wymieniali w autoryzowanej stacji i po 2 latach to samo.
Latem nie otworzysz.
U zarania firmy FORD celem działania konstruktorów była prostota i wytrzymałość.
A dzisiaj jak u Volks Wagena.

Marigo
13-09-2014, 19:32
Jeszcz jedno pytanie.
Skoro forum, aż grzmi od tego nieszczęsnego problemu z włącznikiem klapy kombi,
to czy próbowaliście Panowie zgłosić wspólny apel o ogłoszenie recall-u producenta wadliwej części?
Może warto to zorganizować?

mondeou
14-09-2014, 00:34
A co powiesz na nagminnie zarywające się lewarki? Nie jednemu auto spadloby na głowę! Tez jest pełno wpisów na forum.

Wysłane z mojego LG-D802

Marcin0116
05-02-2015, 12:32
Witam wszystkich
Również mam problem z otarciem bagażnika w Mondeo MKIII kombi, wczoraj przed wyjazdem bagaznik normalnie sie otworzył, wrzuciłem co miałem wrzucić i pojechałem. Po mnie więcej pół godziny gdy dojechałem na miejsce próbuje otworzyć bagażnik od zewnątrz a tu nic, z pilota też nic i od wewnatrz również nic!
Czy to wina zamka? Podpowiedzcie gdzie szukac usterki...
Dodam że mój "mundzio" z pilota otwiera się normalnie ale manualnie czuć że zamek otwiera się opornie i muszę to robić z wyczuciem

Elektroboss
15-04-2015, 23:51
Mi nie działało otwieranie z palca i pilota.(tylko opcja mechaniczna działała, przekręcając kluczyk)
W sedanie uszkodziły się właśnie dwa przewody, a dokładnie to przerwał się całkowicie przewód zasilający zamek w klapie. Czarny przewód masowy był już prawie przerwany i jak go przerwałem całkowicie to zgasło nawet światełko w bagażniku, to tylko potwierdza, że ta masa idzie do oświetlenia bagażnika oraz pewnie do lampek rejestracji( czytałem o związanych z tym problemach). A wszystko to stało się właśnie w "słoniku" przy klapie.

Norbas
17-04-2015, 03:06
Koledzy w "mokre" dni zaczął mi się mały cyrk.
Podczas jazdy potrafił mi się zamknąć centralny i rygielkiem otwierało się tylko drzwi kierowcy... wystarczyło że się nagrzało w aucie i raptem i reszta zamków się sama otwierała.
Do tego doszedł zamek bagażnika. Czasem działa a czasem mimo słyszalnego klikania mikrostyku nie. Z pilota za to działa zawsze.
Zamek kierownika wymieniałem około 2 lata temu bo był problem z mikrowłącznikiem.
Co sprawdzić najpierw. Szykuje się do wyjęcia włącznika z tylnej klapy by obadać stan kabelków oraz jeśli to to przy składaniu mam zamiar uszczelnić silikonem tą plastikową listwe nad rejestracją z klapą bagażnika bo widzę że tam nie ma żadnego uszczelnienia fabrycznie ( kombi ).
Czy na coś jeszcze zwrócić uwagę ?

jacek73
11-06-2015, 00:06
Koledzy który mikrus w zamku kierownika jest odpowiedzialny za klapę bagażnika i szybkie gaśnięcie lampki w podsufitce bo z tego co wiem są cztery ?

MarekPrint
12-06-2015, 00:18
Żaden w zamku. Na słupkach przy każdych drzwiach jest krańcówka i jeden ukryty w zamku klapy. One odpowiadają za oświetlenie.

jacek73
12-06-2015, 10:25
krańcówki są sprawne bo światełko gaśnie (odrazu) a mikrus w klapie też sprawny (sprawdzony miernikiem),obstawiam że to wina mikrusa w zamku kierownika tylko nie wiem którego?

jacek73
13-06-2015, 15:06
Naprawione klapa otwiera się z kokpitu i z przycisku na klapie,winny był mikrus ten na rogu u góry (po rozdzieleniu części mechanicznej od elektronicznej widać dwa mikrusy,jeden z wajchą i drugi zwykły,to ten zwykły był padnięty) w zamku kierowcy.

Trzmiel
24-07-2015, 12:09
Jak otworzyc klape w kombi, gdy nic nie dziala ?? Jest jakis mechaniczny sposob ??

Disizmi
24-07-2015, 14:08
W blendzie klapy (od spodu, pomiędzy lampkami od podświetlenia tablicy rejestracyjnej) powinien być sześciokątny otwór na kluczyk - poszukaj i spróbuj otworzyć kluczykiem.

Trzmiel
24-07-2015, 14:43
Nie mam zamka.
EDIT : Naprawilem otwieranie i zamykanie klapy . Przyczyna to urwany kabel wtyczki do zamka. To wtyczka na 4 przewody. Dla potomnych, to da sie zdjac oslone klapy przy zamknietym kufrze :-) . trzeba odkrecic oslone swiatla STOP, wyjac boczne listwy i mozna z wyczuciem zdejmowac oslone klapy. Mowa o kombi.

lars
25-07-2015, 14:38
Panowie, mój problem z tym zamkiem wydaje się kosmiczny - szczerze mówiąc nie wiem za co się złapać.

Zacznijmy od tego, że przy kupnie mondziaka były właściciel uprzedził mnie, że "powiedział mechanikowi, żeby mu odłączył kable z tylnej klapy i zostawił na kluczyk" - z czego pod osłoną zastały mnie poucinane przewody (oczywiście je zlutowałem). Otwieranie bagażnika nie działa ani z pilota, ani ze środka ani z tyłu - jedyną opcją jest otwieranie kluczykiem (doprowadza mnie to do szewskiej pasji). Mikrostyk do otwierania klapy działa (sprawdzałem miernikiem)...

Mało tego, samochód zamykam i otwieram tylko z pilota; w środku nie mam opcji aby zamknąć przez wciśnięcie zamka od strony kierowcy. Żeby było jeszcze lepiej, drzwi pasażera ni jak mają chęć na współpracę i mogę je otworzyć tylko mechanicznie ze środka. No obłęd.

Od czego zacząć poszukiwania rozwiązania problemu? Będę wdzięczny za każde rady

Z góry wielkie dzięki

Trzmiel
25-07-2015, 16:46
Chyba bez pozadnego elektryka sie nie obejdzie. Swoja droga niezla mine wzioles .

Mischel
25-07-2015, 17:30
Obstawiam zamek kierowcy, często padały w nich mikrusy i były cyrki z drzwiami.

lars
25-07-2015, 19:38
Hehe, nooo to jest akurat jedyny problem z tym autem jak mnie trapi ;) obejrzałem ponad 20 mk3 w kombi i serio ten był w najlepszym stanie - poza tymi zamkami...

Ok, zacznę od rozebrania drzwi kierowcy (rzuciło mi się w oczy, że ktoś już tam grzebał przede mną) i zobaczymy co dalej

hin
11-08-2015, 00:54
Panowie, od kilku miesięcy mam problem z klapą bagażnika w HB w zimie otwiera się sama natomiast lecie nie można jej otworzyć. Po rozebraniu przycisku w "blendzie" okazało się, że mikroprzełącznik jest przepalony wymieniłem oczywiście na nowy lecz problem nadal występuje. Po wymianie mikrusa problem jest taki, że za pierwszym razem po naciśnięciu ( przycisku na pilocie, z kokpitu czy bezpośrednio z klapy) klapa się otwiera ale tylko raz następnie trzeba odczekać powiedzmy około 30 min i znów można otworzyć. Siłownik zachowuje się jak rozładowany kondensator - nie działa aż do naładowania.

Pytanie- czy wina leży po stronie słynnego zamka kierowcy czy uszkodzony jest siłownik ??

Pozdrawiam,

mirpo
11-08-2015, 01:01
Z filmiku wynika, że silniczek, który jest w tym białym "pudełeczku" już jest kaput. U mnie było to samo. Jak klapa bagażnika była mocno nagrzana to ten siłownik nie miał siły pociągnąć dźwigni. A już pod koniec żywota otwierał sie po pół godzinnym odpoczynku...
Wychaczylem za grosze używany zamek z silownikiem i teraz gra gitarrra :cool:

Wacu_123
18-08-2015, 11:03
U mnie sytuacja wyglądała tak, sprawdziłem wg instrukcji co mogło nawalić, i wyszło że zamek kierowcy. Ale nie dawało mi spokoju, że tylne prawe drzwi raz reagują na centralny a raz nie (bagażnik można było otwierać wyłącznie z pilota i kluczykiem). Na pierwszy ogień poszedł do wymiany zamek tylnych drzwi i o dziwo, klapa zaczęła reagować na przycisk w środku i mikrostyk w klepie.

Switala18
21-12-2015, 07:28
Ja podłączę się do tematu. Około miesiąc temu mialem ten problem przez tydzień i
teraz się problem pojawił na nowo.
Przy przekręcaniu kluczyka w stacyjce otwiera się bagażnik. Dodatkowo wczoraj mialem taki przypadek że w ogóle nie mogłem zamknąć auta z pilota tylko z kluczyka.
Jednak to wystąpiło po jednym razie na oba przypadki. Główny problem to bagażnik.
Widziałem instrukcje naprawy mikro styku i końcowa faza z lutowaniem to juz nie dla mnie😁
Co wy sądzicie co mogło się zepsuć?

hin
02-01-2016, 12:36
U mnie pomogła wymiana elektrycznego stycznika w zamku klapy ponieważ była uszkodzona "powłoka izolacyjna", a sam stycznik dostawał wilgoć i uległ zniszczeniu. Za uszczelkę styków robi klej na gorąco. Po wymianie w/w stycznika od wakacji po dzień dzisiejszy problem z samoistnym otwieranie klapy zniknął.

Seba_89
14-02-2016, 14:28
Kurcze nie wiem za co mam się zabrać z tym nieszczęsnym zamkiem. Mam kombiaka, nie działa przycisk w kabinie otwierania bagażnika, z zewnątrz również nie, działa tylko z pilota. Byłem w ASO kupiłem włącznik otwierania bagażnika http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Wlacznik-otwierania-bagaznika-Mondeo-Mk3-Kombi-1350034-FORD/414 stary włącznik miał urwany jeden kabelek. Po podłączeniu dalej jest to samo:/ kupiłem na szrocie zamek kierowcy podłączyłem kostkę z drzwi do zamka i dalej nic nie działało. Nie dość, że przy włączonym silniku nie można otworzyć maski to jeszcze nie mogę otworzyć bagażnika, trochę to słabe. Czy w okolicach trójmiasta byłby ktoś kto spróbowałby się podjąć chociażby diagnozy co z tym mam dalej robić bo byłem u 2 mechaników i rozłożyli ręce. Czyścili, suszyli zamki i nic. Zapłacę jak za normalną usługę nic po znajomości taniej itd. Muszę się pozbyć tego problemu bo mi spokoju nie daje. Aha lampka wewnątrz gaśnie po dłuższej chwili, nie od razu, a ryglowanie od wewnątrz działa przy zamykaniu, gdy chcę odryglować, otwiera się tylko przy kierowcy. Bardzo będę wdzięczny za pomoc

Norbas
14-02-2016, 16:09
Radzę poczekać do wiosny. Zabawy teraz to na dwoje babka wróżyła.
U mnie jak deszcz pada to klapy nie otworzę włącznikiem na klapie...czasem i z kabiny..tylko pilot jest niezawodny. Z kolei podczas jazdy jak wilgotnie na dworze potrafi mi się zamknąć całe auto... a rok temu wymieniałem zamek kierownika, czyściłem i uszczelniałem zamek w tylnej klapie jesienią... Też mnie to wkurza ale to częste przypadłości i zdecydowanie lepiej zabrać się za to jak będzie ciepło i słoneczko na dokładnie.

Seba_89
15-02-2016, 12:06
Ja z zamykaniem auta w czasie jazdy nie mam problemu, w ogóle nie mam problemu z centralnym, nie licząc oczywiście ryglowania drzwi od środka i tego, że przy odryglowywaniu otwierają się tylko drzwi kierowcy. Tylko ta nieszczęsna klapa bagażnika nie chcę się otworzyć. Kupiłem go w październiku więc jeszcze nie miałem możliwości sprawdzenia w ciepłe dni, ale to nic nie zmienia chciałbym aby działało nawet w czasie mrozów.

maciekelga
14-03-2016, 16:53
Czy poliftowe zamki z tył pasuja do przedlifta?mam możliwość kupienia 2 zamków a moje stare juz swiruja.

asienka87
14-03-2016, 18:16
Witam, podepnę się pod temat, mianowicie w moim kombi klapy bagażnika ze środka nie da się w ogóle otworzyć, jak otwieram auto z pilota to czasami otworzy bagażnik a czasami nie. Gdzie tkwi problem ? W zamku kierowcy ? Dodam jeszcze, że muszę uważać bo czasami drzwi się ryglują same podczas jazdy.

Qornell
14-03-2016, 19:00
Do sprawdzenia wiązka w tej gumowej osłonie przy klapie. A jeżeli ci się auto zamyka podczas jazdy to do sprawdzenia zamki w tylnych drzwiach. Prawie na 100% jest któryś parapet już zużyty i dostaje sie woda do zamka i któryś "mikrus" wariuje i dlatego ci się drzwi same zamykają. Najprościej ale nie najtaniej to wysuszyć zamek i wymienic parapet, albo rozebrać zamek, wysuszyć mikrusy i uszczelnic silikonem zamek żeby się woda do niego nie dostawała, ale to taka rzeźba trochę. Opis jak wyjac taki zamek jest gdzieś na forum bo temat znanay i przerabiany zylion razy.

Gesendet von meinem LG-D855 mit Tapatalk

Raffix
18-04-2016, 15:27
Nie widziałem albo jestem slepy więc pytam.
Mk3 kombi widziałem w necie filmy ze tylna klapa podnosi się sama, u mnie zamek klape z pilota otwiera ale klapa się nie podnosi. Siłowniki do wymiany czy coś innego?

Mischel
18-04-2016, 15:42
To nie jest wyposażenie standardowe. Trzeba dołożyć sprężyny na siłowniki.

analyzator
20-07-2016, 07:59
Bump. Panowie mój problem z klapą - zdaje się opisany ale bez rozwiązania. Zamek działa ładnie za pierwszym razem. Potem jakby nie miał siły - coś tam słychać ale słabiej. Za 2-4 minuty otwiera normalnie. Poza tym wszystko działa poprawnie.
Od kilku lat miewałem też sytuacje z zatrzaśniętym bagażnikiem jeżeli auto stało tyłem do słońca w upale. Jakaś diagnoza na tej podstawie?

zibi
04-08-2016, 16:11
Mój przypadek jest taki, że klapa bagażnika otwiera się podczas jazdy,słychać walenie. Klapa sie otwiera za każdym razem i z pilota i z guzika kabiny. Na parkingu-test 12 sekund zrobiony i ok bo bagażnik zamnięty. Ruszam i po niedługim czasie klapa już zaczyna dawać znak o sobie. Jeszcze nic nie rozkręcałem. Co może być przyczyną?

Edit.
Jako, że auto posiadam od niedawna nie dawał mi ten hałas spokoju, jakbym kogoś więził w bagażniku i walił by go wypuśić. Okazało się, że ktoś olal sprawe i nie podokręcał dokładki zderzaka na wysokości haka. Jadąc szybko waliło o podwozie....

sokoleokoo2
20-08-2017, 21:38
Pany, jeżdżę z odpiętym mikrostykiem więc to niego wina, sprawdziłem wszystko i zamek tylnej klapy otwiera się tylko z kluczyka myślałem że jakieś przewody ale lipa wiązka i przewody całe macie jakieś pomysły?

sokoleokoo2
30-08-2017, 22:01
Pany ja się dostać/otworzyć oddzielić plastyk zamka od częsci metalowej, wyjąć to pikuś ale plastyk trzyma się mocno nawet jak bym kupił nowy to linki nie zamocuje a nie chce nic urwać, podważanie nic nie da trzyma się ja by był zalany lub zgrzany ? jest na to jakiś sposób ?

Saymon69
21-12-2017, 21:23
Witam.
Problem jest następujący. Wsiadam sobie do Mondeo, przekręcam kluczyk w stacyjce i już przeklinam, bo mi się bagażnik otworzył. Wychodzę, zamykam i jadę. I tak do następnego włączenia zapłonu nic się nie dzieje. Byłem u mechaniora, ten na szybko go przejrzał i stwierdził, że kable w przejściu z budy do klapy są ok, ale może być padnięty moduł komfortu (czy jakoś tak) lub trzeba wypruć całą wiązkę (!?). Więc mu podziękowałem. Przeczytałem trochę tego tematu i z tego co mi Mondeo podpowiada, wychodzi na padnięty włącznik w klapie.
Bagażnik bez problemu otworzę z pilota, z wewnątrz przyciskiem jak i na samej klapie. Centralny też odpada, bo światło w kabinie gaśnie po dłuższej chwili, wszystkie drzwi się zamykają po zaryglowaniu od środka.
Potwierdźcie mi, jeśli możecie, że winę na pewno ma włącznik w klapie, żeby mi nie próbowali opowiadać głupot. Ewentualnie żebym nie musiał niepotrzebnie czegoś rozbierać i wymieniać.

maciekelga
21-12-2017, 22:45
Padniety włącznik, miałem to samo. Odpalenie auta - otwarty, w czasie jazdy też się otwierał. Jedyna opcja była od razu gdy wsiadłem do auta zamknąć drzwi przyciskiem, wtedy odpalić.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Saymon69
22-12-2017, 19:06
Tylko, że mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby w czasie jazdy otworzył bagażnik. Otwiera się zawsze przy każdorazowym włączeniu zapłonu.
Ale i tak dzięki za info.

maciekelga
22-12-2017, 20:47
Ten etap jeszcze przyjdzie[emoji6]

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Saymon69
23-12-2017, 20:23
Może do tego czasu zdążę coś z tym zrobić ;)

pawelex
25-12-2017, 13:57
Może do tego czasu zdążę coś z tym zrobić ;)Witam. Miałem to samo. Tylko po chwili doszło otwieranie bagażnika jak zamykałem drzwi lub w innych niespodziewanych momentach. Śmiesznie wyglądało jak po zamknięciu klapy, na łeb na szyję leciałem do auta by zdążyć ruszyć, nim się ponownie otworzy. Pomogła wymiana mikrowłącznika w klamce klapy. Koszt około 5 Pln plus godzina pracy. Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Saymon69
26-12-2017, 13:02
Znalazłem takie coś. Czy będzie dobry?
http://allegro.pl/mikrostyk-zamka-bagaznika-ford-mondeo-mk3-tanio-i6023558347.html?reco_id=fea55201-ea2b-11e7-8643-ecf4bbd615e0

pawelex
26-12-2017, 13:29
Znalazłem takie coś. Czy będzie dobry?
http://allegro.pl/mikrostyk-zamka-bagaznika-ford-mondeo-mk3-tanio-i6023558347.html?reco_id=fea55201-ea2b-11e7-8643-ecf4bbd615e0Z tego co pamiętam to trochę inny, kształt jest dość istotny by zbytnio nie kombinować .Gdzieś na forach chyba był opis takiej wymiany łącznie ze zdjęciami. Pwodzenia.


Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

---------- Post added at 13:29 ---------- Previous post was at 13:14 ----------



Znalazłem takie coś. Czy będzie dobry?
http://allegro.pl/mikrostyk-zamka-bagaznika-ford-mondeo-mk3-tanio-i6023558347.html?reco_id=fea55201-ea2b-11e7-8643-ecf4bbd615e0Z tego co pamiętam to trochę inny, kształt jest dość istotny by zbytnio nie kombinować .Gdzieś na forach chyba był opis takiej wymiany łącznie ze zdjęciami. Pwodzenia.


Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Z opisu wynika, że pasuje do mk3 więc pewnie tak jest. Ja robiłem tą operację ze dwa lata temu i w mk4 , pamięć może płatać figle....[emoji3]





Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka