PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Olej silnikowy ELF EXCELLIUM NF 5W-40 ACEA A3/A4 &



Wacek
22-03-2011, 11:46
Mój Mondeo to Mk II BEZYNA 2.0 z grudnia 1997. Ostatnio wymieniono mi olej na ELF EXCELLIUM NF 5W-40 ACEA A3/A4 – API SL/CF. W instrukcji Ford zaleca API SH i zabrania używania API SC, SD, SE i SF. O co tu chodzi? Czy olej, który dostałem jest OK.? Będę wdzięczny za opinię.

pluttek
22-03-2011, 12:08
Ford zaleca olej z normą Forda :) czyli: M2C913-B jak dla Twojego autka.
Ale spoko: ZOBACZ TUTAJ: http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=101208

Porównaj na wykresie w/w normę Forda do norm ACEA-API Elfa i jak się pokryje wykres to jest OK. Jak któregoś składnika będzie "mało" - to masz opis w moim poście. Braki w fuel economy - można przeboleć, ale braki w wear/smarowalności już raczej nie. Na tym wykresiku ładnie to widać.

A i sprawdź jaki indeks HTHS ma ten olej - ma być od 2,9 do 3,5 MAX. (to określa "rzadkość oleju" w 100 stopniach Celsjusza)

Wacek
23-03-2011, 10:09
Wielkie dzięki – trochę skomplikowane, ale spróbuję!

Dodano po 21 min.:

Dziękuję ponownie - wykres jest b. dobry. Dla ELFa niby wszystko jest OK poza indeksem HTHS. Jest większy niż 3,5. Chyba można to przeboleć?

pluttek
23-03-2011, 14:52
Parametr /HTHS High Temperature High Shear/ ze wzgledu na cechy konstrukcyjne silników Forda i nie tylko Forda - tzw. "wąskie kanaliki" powinien wynosić pomiędzy 2,9 a 3,5.
Parametr ten powoduje zmiejszenie zużycia paliwa, ale też oleje o parametrze HTHS poniżej 3,5 mają lepszą pompowalność niż oleje o parametrze HTHS wyższym niż 3,5 (są rzadsze w temp 100 stopni celcjusza)
Zalanie silnika olejem o HTHS pow. 3,5 spowoduje, że silnik BĘDZIE smarowany, ale mniejszą ilością oleju - pewnie nie zatrze się przez to, ale ...
Cóż reszta w Twojej ocenie.