PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] To Ja troche powróce do tematu ...



DIGITAL
09-01-2006, 10:12
ma Ja se subwoofer (SAM GŁOŚNIK) no iiiii .... chciałbym go w coś zapakować tylko nie wiem jak się do tego zabrać :niewiem: Ma ktoś może jakieś cenne porady i wskazówki ??? :pad:

pawulon
09-01-2006, 10:18
Skrzyneczke z mdfu trzeba zrobić. Chociaż nie wiem czy sie to połaca tak szczerze, bo za jakies 120-150pln mozna kupic gotową skrzynkę, wygłuszoną matą w środku. A jak policzysz koszty mdfu, maty, materiału na zwenątrz do oklejenia, i kleju dobego to nie wyjdzie dużo taniej, a jeszcze sie narobisz przy tym.

Tylko nie kupować mi tam żadnych tub :zly: :zly:
Tuby to zło :satan: :satan: :satan: (podobnie jak diesel :satan: )

DIGITAL
09-01-2006, 10:21
Skrzyneczke z mdfu trzeba zrobić. Chociaż nie wiem czy sie to połaca tak szczerze, bo za jakies 120-150pln mozna kupic gotową skrzynkę, wygłuszoną matą w środku. A jak policzysz koszty mdfu, maty, materiału na zwenątrz do oklejenia, i kleju dobego to nie wyjdzie dużo taniej, a jeszcze sie narobisz przy tym.

Tylko nie kupować mi tam żadnych tub :zly: :zly:
Tuby to zło :satan: :satan: :satan:

hmmm głośnik nowka nieuzywany dostałem od kuzyna wiec nie protestowałem , co do plyty to mam w piwnicy wiec tez koszta idą w dół , a co do wygłuszenia to też nie widze problemu tylko KOLEDZY jak sie do tego zabrac :) ma ktos jakies wymiary i normy jakie byc powinny zachowane ??

pawulon
09-01-2006, 10:28
Wszystko zależy od głośnika. Jak masz do niego jakieś papiery to tam powinno być podane czy skrzynia ma być wentylowana (z bass-reflexem) czy zamknięta, oraz pojemność skrzyni.
Osobiście preferuje skrzynki zamknięte, nie "dmucha" wtedu a bas "czuć" dużpo bardziej.
Ale są i tacy co wkładają tube i cieszą sie że im powiew wiatru włos na głowie mierzwi.
Jak masz robić a nie kupować, to zwróć uwage żeby tak kąt tylniej ścianki dobrać, żeby idealnie przylegała do oparcia. Zawsze to oszczędność miejsca.

pawelos
09-01-2006, 10:55
a jakiej srednicy masz ten glosnik? i jakiej mocy(w sinusie?)? najlepiej podlaczyc go pod wzmachol a skrzynke mozna zrobic samemu, ja taie cos kiedys wykonalem z plyt wirowych (dwa glosniki po 90 watt, 30cm kazdy) dzialalo tak ze tablica z tylu wypadala z ramek :)

gabson
09-01-2006, 13:17
a jakiej srednicy masz ten glosnik? i jakiej mocy(w sinusie?)? najlepiej podlaczyc go pod wzmachol a skrzynke mozna zrobic samemu, ja taie cos kiedys wykonalem z plyt wirowych (dwa glosniki po 90 watt, 30cm kazdy) dzialalo tak ze tablica z tylu wypadala z ramek :)
tablice wypadały..... Ale czy to ładnie grało ?
Miałem możliwość przetestowania głośnika w skrzynce z wióra i z MDF.
Słychać było różnicę na kożyść MDF.
Przy wooferach ważna jest jednak sztywność całej konstrukcji.
ja ma zwykłego Boschmann-a ALX-122XP. Jest wsadzony do skrzynki bass reflex 35 Litrów liczonej pod ten głośnik Przednia ściana 32 mm reszta 20mm oczywiście wytłumiona......
Kumpel który jest troszku obsłuchany w CA nie chciał wierzyć że tak gra Boschmann....
Duży procent sukcesu to właśnie dobrze zrobiona skrzynka.......

pawelos
09-01-2006, 13:30
a jakiej srednicy masz ten glosnik? i jakiej mocy(w sinusie?)? najlepiej podlaczyc go pod wzmachol a skrzynke mozna zrobic samemu, ja taie cos kiedys wykonalem z plyt wirowych (dwa glosniki po 90 watt, 30cm kazdy) dzialalo tak ze tablica z tylu wypadala z ramek :)
tablice wypadały..... Ale czy to ładnie grało ?
Miałem możliwość przetestowania głośnika w skrzynce z wióra i z MDF.
Słychać było różnicę na kożyść MDF.
Przy wooferach ważna jest jednak sztywność całej konstrukcji.
ja ma zwykłego Boschmann-a ALX-122XP. Jest wsadzony do skrzynki bass reflex 35 Litrów liczonej pod ten głośnik Przednia ściana 32 mm reszta 20mm oczywiście wytłumiona......
Kumpel który jest troszku obsłuchany w CA nie chciał wierzyć że tak gra Boschmann....
Duży procent sukcesu to właśnie dobrze zrobiona skrzynka.......

wg mnie gralo i to doskonale pudlo zajmowalo mi pol bagaznika w sierrce , scianki mialy 15mm grubosci a wymiary mniej wiecej dl 75 szer 40 wys 45, dodatkowo bylo wytlumione pianka montazowa do okien i obite wykladzina, glosniki osadzilem na kleju do szyb tak ze szczelnosc byla idealna :) przy ok 30% glosnosci trzeba bylo krzyczec aby sie moc porozumiec w aucie a tablica spadala od 50% w gore, wszystko bylo podpiete do wzmachola Blaupunkta GT 2100B a glosniki to byly jakies pyle nie pamietam dokladnie do tego jeszcze kabelki z miedzi beztlenowej 1,5,az zaluje ze nie wyciaglem tego ze scierki gdy ja sprzedawalem ale samo naglosnienie bylo wiecej warte od niej :)) wg mnie warto samemu zrobic pudlo oczywiscie trzeba troche o ty poczytac, ja wczesniej zrobilem dwa dopiero z tego ostatniego otrzymalem porzadany dzwiek :bigok:

DIGITAL
09-01-2006, 17:41
osobiscie takze jestem za skrzynia nizeli tuba, a co do "podmuchu" to myslalem ze w kzdym takim osprzecie jest wylot bo nie spotkalem sie z zamknietym systemem. Głośnik ma śr. 25,4 cm papierow nie mialem zadnych do niego a na magnesie pisze tylkoze ma 350W
Peak Power
2kHz 12dB/Oct

:jezyk1:

Chodzi mi mniej wiecej o szczegoly jak zaczac od czego jakie wymiary coby bylo dobrze i nie na caly bagaznik . Jak juz pisalem skrzynia bedzie osobno podpieta pod wzmacniacz a glosniki beda nadal mialy bezposrednie zasilanie z radia ...

pawulon
09-01-2006, 17:52
Jak to zrobić to patrz np. tu:
http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=80791374
http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=79594491

Co do wielkości to 30, max 35 litrów, ważne żeby mdf był odpowiedniej grubości. Ja bym zrobił bez rass-reflexu, jak Ci nie będzie pasowało to zawsze możesz dołożyć.
IMHO bez otworu bas jest dynamiczniejszy, ale to też dużo od zależy od radia i wzmacniacza.

RWalentynowicz
09-01-2006, 20:58
Odpowiadam po łebkach, ale myślę, że tyle póki co Ci wystarczy.
Aby zbudować poprawnie grającą skrzynię (tuby nie rozważam bo to się nadaje tylko do ogłuszania staruszek na przejściach dla pieszych) należy znać pewne podstawowe parametry głośnika, czyli: Qts, fs i Vas. Dopiero znając je można zabrać się za wyliczenie obudowy. Najlepiej ułatwić sobie życie i do obliczenia kubatury kolumny użyć jednego z wielu programów, ot choćby WinSub lub WinISD, do którego sznurek (http://www.caraudio.pwii.pl/download.php?cmd=click&id=13) podaję.
Kolejny aspekt to dobór odpowiednich materiałów. Jako, że jesteś początkującym konstruktorem nie utrudniaj sobie życia wymyślnymi kształtami, zrób jakiś sześcian. Jednak użyj do jego wykonania MDFu o grubości minimum 16 mm, ściana z głośnikiem powinna być jeszcze grubsza. Do wytłumienia wnetrza użyj watoliny (dostępna w sklepach z zaopatrzeniem dla zboczeńców ICE i krawców) lub waty szklanej (np.: Rockwool). Miejsca łączeń uszczelnij silikonem lub co tam bedziesz mieć pod ręką a gotową skrzynię obij suknem w wybranym przez siebie kolorze (również dostępna w sklepach ICE).
Aha i jeszcze jedno. Nie szczędź na przewodach w skrzyni. Zamontuj kable z miedzi OFC i o jak najgrubszym przekroju a wyprowadzenie z głośnika zrealizuj na gnieździe zaciskowo-bananowym. To tyle co mi do głowy teraz przyszło.
Powodzenia.

remik07
09-01-2006, 21:36
tak jest , RWalentynowicz ma rację , korzystaj z dobrych materiałów bo inaczej efekt będzie marny

gabson
09-01-2006, 22:20
Koledzy. Nie rozpędzajcie się tak bardzo :)
Przecież DIGITAL napisał że nie ma żadnych parametrów głośnika.
Jeżeli jest to głośnik 25 cm to skrzynka nie znając parametrów może być max 20-25 Litrów - zamknięta. MDF max 20 mm grubości. Oczywiście skrzynka ma być skręcana i Klejona zarazem. Wygłuszyć możesz watoliną delikatnie na ściankach. Chociaż bez parametrów to możesz sprawdzić jak zagra bez wygłuszenia.

W takiej skrzynkce każdy shit zagra w miarę nieźle tzn. na miarę głośnika.
Przypomnijcie mi jutro na pw to poszukam i podam Wam rewelacyjną stronę o budowie subwooferów samochodowych, domowych, kolumn itp.
Jest tam wszystko łącznie z bardzo obszernym forum.
Najlepiej by było jakby ktoś przypomniał mi o tym rano na PW.
Stronka jest naprawdę ok.

RWalentynowicz
09-01-2006, 22:23
To ja już nic nie piszę, obraziłem się :satan:

pawulon
09-01-2006, 22:25
Koledzy. Nie rozpędzajcie się tak bardzo :)
Przecież DIGITAL napisał że nie ma żadnych parametrów głośnika.
Jeżeli jest to głośnik 25 cm to skrzynka nie znając parametrów może być max 20-25 Litrów - zamknięta. MDF max 20 mm grubości. Oczywiście skrzynka ma być skręcana i Klejona zarazem. Wygłuszyć możesz watoliną delikatnie na ściankach. Chociaż bez parametrów to możesz sprawdzić jak zagra bez wygłuszenia.


Ja mu pojemność podałem tak jak miałem u siebie przy głośniku 30cm, przeoczenie moje. :wall:

DIGITAL
09-01-2006, 22:44
nooo dziex , ze naswietliliscie mi temat i o to mi wlasnie chodzilo :metal :beer: bo sam nawet myslalemi nie wiedzialem jak sie do tego mam zabrac :jezyk1: jak moglem tak odwzajemnilem :bigok:

gabson
09-01-2006, 23:12
To ja już nic nie piszę, obraziłem się :satan:Daj spokój. :zgoda:
Każdy chce pomóc jak może.
Przecież nkt nie napisał że nie masz racji... Wręcz przeciwnie masz rację w 100 % jednak biorąc pod uwagę głośnik DIGITAL'A to jest robienie w ciemno......
:party: :beer: :beer:

RWalentynowicz
09-01-2006, 23:17
No to od teraz zaczynam spamować merytorycznie :satan:

gabson
09-01-2006, 23:23
Jeszcze raz ja.
Rozwijając myśl Pavulon01 i RWalentynowicz:
radzimy skrzynkę zamkniętą ponieważ ona wybacza błędy konstrukcyjne.
Różnica między zamkniętą a bass refleksem jest Taka:
Bass reflex: bas, miększy, głębszy, dużo niżej schodzący jednak bez parametrów praktycznie nie ma szns na jakąkolwiek kontrolę basu. Przy odrobinie pecha będzie tylko buuuuuuuuuuuuuuu, buuuuuuuuuuuu. Trezba mieć też mocniejszy wmacniacz.

Zamknięta: Bas nie zejdzie tak nisko jak w BR jednak biorąc pod uwagę zamknięty rodzaj obudowy jest dużo lepiej kontrolowany. Jednym słowem jak zagrają szybko bum,bum,bum to będzie szybko bum,bum,bum.
Nie potzrebujesz również bardzo mocnego wzmaka.

Tak jak pisałem. Przypomnij jutro to podlinkuję na forum stronę gdzie jest to wszystko dokładnie rozpisane a nawet pokazane jak od podstaw zrobić skrzynkę z dołączonymi zdjęciami z poszczególnych etapów budowy

DIGITAL
09-01-2006, 23:30
OK napewno się przypomne :metal

DIGITAL
18-01-2006, 23:13
No i po wielu pracach :) w końcu zakończyłem budowe skrzyni na mój subwoofer :metal dzisiaj było jeszcze granie próbne i ..... przepięknie basikiem zalatywało (skrzynia bez bass reflex narazie jak radziliscie) teraz tylko zostaly male prace wykończeniowe i do kufra :bigok: :beer: :metal

pawulon
18-01-2006, 23:38
I gitara :satan:

Czekamy na foty.

DIGITAL
20-01-2006, 13:03
Jak już pisałem skrzynka gotowa :bigok: jeszcze tylko wykończenie z wierzchu i małe dociągnięcia (wymiana kabli i obłożenie calego pudła) .

Oto foto mych starań : :palacz: (http://img11.imageshack.us/my.php?image=dsc004647zd.jpg)

DIGITAL
20-01-2006, 13:07
no i doszedłem do wniosku , że chyba jednak zrobie bass reflex ... narazie go nie ma :)

gabson
20-01-2006, 16:55
no i doszedłem do wniosku , że chyba jednak zrobie bass reflex ... narazie go nie ma :)
Dobrze się zastanów bo dziurę zawsze można wywiercić ale jak już wywiercisz i będzie kiszka to potem ciężko zalepić..........
jak już bardzo chcesz. To zacznij od jak najdłuższej rury BR.

DIGITAL
20-01-2006, 17:00
ot to jest podstawa nie zrobie dziurki i tylko wkladke wloze :) juz podpatrzylem tu i tam i wiem ze na poczatek jak najdluzsza trzeba zalozyc bo po wygluszeniu i podlaczeniu narazie do radia zwyklego w pracowni ten bas byl tak jakby przytluczony w srodku :jezyk1: i dlatego pomyslalem ze z bas reflex powinno byc lepiej :satan: i rozmiary mi troche nie pasuja bo nieco ponad 3/4 bagarka mi zajęła :zaklopotanie:

pawulon
20-01-2006, 17:05
Po mojemu to ta skrzynka jest za duża na taki głośnik.

gabson
20-01-2006, 17:16
Po mojemu to ta skrzynka jest za duża na taki głośnik.
Jeżeli to ta której zdjęcie jest w zsypie to zdecydowanie popieram kolegę pawulon1.
Przytnij ją o 1/3 z szerokości po obu sronach głośnika.......

DIGITAL
20-01-2006, 18:42
taki wlasnie mam zamiar :satan: